Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
že se tento trend označíJak se trend označí?
Jinak co jsem vypozoroval u některých, tak stále více lidí bere IT jako v podstatě magii, kam stačí přidat nějaký lektvar a je to.Jo, IT cargoculty se zvětšují, protože čím dál víc roste penetrace IT mezi lidmi, kteří ještě před pár lety tvrdili, že to není nic pro ně.
pan "zdravim, bla bla bla, gf"musi mit nejake financni problemy, protoze uz i ty zpravicky (rozumej: 'jakykoliv nesmysl z oblasti IT'), ktere tam leta tapetoval pan Olsavsky se uz skoro mesic neobjevuji. Nevim, kde by byl linuxsoft, kdyby pan gf nebyl takovy ekonomicky guru.
kdyz vidim blog nekoho takoveho nesympatickehoPodľa čoho tak súdiš?
Jasne, ze jsou lidi schopnejsi nez Vy.Úplně vždy je někdo schopnější než já, málokdy však tvoří přímou konkurenci. Když už ano, tak schopnost nikdy není jediné měřítko, které rozhoduje, dalším jsou například zkušenosti (minulost obecně, i dobrá pověst třeba) a kontakty, pak taky náhoda.
Puvodne jsem si rikal, ze obdelniky jako datove nosice informaci budou hodne dlouho stacit. Polygony jsou zbytecne prehaneni. Uz nejsou.Co to znamená?
Jasne, ze jsou lidi schopnejsi nez Vy.keby sa toho nebal, nenapisal by o tom taky dlhocizny blog, a nevytrhne to ani to dodatocne seba_ubezpecovanie o jeho vyhodach oproti beznej IT luze, ani ta seba_chvala, ze pochopil na rozdiel od inych taoizmus a ze nebodaj podla neho aj zije, comu jeho chovanie nenasvedcuje ani trochu
keby sa toho nebal, nenapisal by o tom taky dlhocizny blogBlog má pouhých 2000 slov, to mi moc dlouhé nepřijde. V perexu jsem imho zcela dostačujícím způsobem vysvětlil důvod, proč jsem to napsal - jedná se o mojí osobní odpověď na dotazy, které mi byly položeny lidmi z IT, se kterými se znám. Ovšem tak jako u každého textu, i z tohohle si každý vezme převážně to co tam chce vidět, jak jsi názorně předvedl.
„Nebojíš se, že se do IT nahrne tolik lidí, že bude opravdu těžké se uživit?“Tohle je folklór tak posledních dvacet let a většinou se mě na to ptají lidé, kteří by si snad i přáli aby to tak bylo, protože mají z IT nějaký mindrák. Ale nechápu tu, kdybych měl mít stejný mindrák z lidí, kteří mají víc nebo vydělávají víc, asi bych se umindrákoval, znám takových lidí docela dost.
Ale nechápu tu, kdybych měl mít stejný mindrák z lidí, kteří mají víc nebo vydělávají víc, asi bych se umindrákoval, znám takových lidí docela dost.
+1 Vždycky bude někdo bohatší nebo chytřejší/schopnější než ty. Nemá cenu to řešit.
matfyzak absolvent nemuze byt dalsi CasanovaIMHO moznosti byt Casanovou jsou u matematiku nebo fyziku (nebo programatoru) vetsi nez v prumerne populaci (je to ale spis otazka zajmu). Treba takovy von Neumann nebo Feynman..
nebo do obchodní činnosti, která je kreativnějšíAha. A co že se v té obchodní činnosti vytváří? Teda kromě zisků...
Vcelku výstižné. Nájsť kvalitných programátorov je prekliate ťažké.
Asi pred rokom som odišiel z firmy. Pred svojim odchodom som tam ešte dotiahol nejakú náhradu za mňa a pokúsil som sa ho nejako zaučiť.
Pred pár dňami som sa hrabal v repozitároch bývalej firmy a zistil som, že stále robia 2 projekty ktoré mali byť za týždeň hotové (nie že by ma nejak trápilo čo tam riešia, ale potrebovali narýchlo pridať do jedného môjho projektu pár funkcií)
Nájsť kvalitných programátorov je prekliate ťažké.Najít pro programátora dobrou práci je taky proklatě těžké, navíc si ji každý představuje trochu jinak. Nehledě na to, že se u nás převážně platí za to, jak má kdo prořízlou hubu a kam se umí vnutit, co kdo umí je obecně až na druhém místě. Alespoň co tak sbírám informace po různých známých z oboru. Kdysi jsem měl ambice věnovat se personální otázce na základě toho, že si s programátory narozdíl od různých personálně zaměřených lidí rozumím, přičemž se na druhou stranu úplně nebojím se pohybovat mezi „normálními“ lidmi. Ale přešlo mě to, nenašel jsem se v tom.
No je to žiaľ tak. Ja som si myslel, že bývalá firma bude mať po mojom odchode poriadne problémy no keď tak vidím, že za rok tam 6 ľudí vyprodukuje asi toľko čo ja za týždeň .. no tak niekto asi vie zohnať financie za nič. Keby som takto pracoval ja tak nezarobím ani na chleba.
Teda nie že by som sa sťažoval, mám síce veľa práce, riešim zaujímavé veci, popri práci sa veľa učím a najnovšie zvyknem vonku behať s fotoaparátom. Na písanie technických blogov moc nezostáva čas. Pravdu povediac keď tak vidím ako sa to tu zmenilo ani nemám moc chuť tu dávať technické blogy.
No mohol by som napísať niečo o Qt / djangu / weboch / pythone ... lenže to málo ľudí číta. Kedysi tu bol lepší feedback, ale teraz nejak nikto nič, žiadne nápady ako vylepšiť moje riešenie, žiadne upozornenie na prípadné chyby z mojej strany. Lepší feedback dostanem ak sem napíšem o tom ako celú pracovnú dobu sedieť na fitlopte a neudrieť si hlavu keď z nej náhodou spadnem.
Kedysi tu bol lepší feedback, ale teraz nejak nikto nič, žiadne nápady ako vylepšiť moje riešenie, žiadne upozornenie na prípadné chyby z mojej strany.Musíš to hodit ještě do cz.comp.lang.python, pak si to přečte víc lidí, kteří k tomu mají co říct. Zase máš výhodu, že ti tam nepolezou do diskuze retardi jako mě tady, protože ty technické blogy je většinou docela účinně odpuzují. BTW, pár zajímavě vypadajících knížek, na které jsem v nedávné době narazil (zatím ale nečetl):
Zaujímavé, nečakal som, že je tak silná komunita v našich končinách.
Hmm, mňa django živí niečo cez rok. Admina momentálne nepoužívam (max tak zaregistrujem modely keď potrebujem narýchlo správu db).
V čom sú ostatné frameworky lepšie (teda kvôli čomu by sa oplatilo preorientovať sa na iný framework)? Mne osobne na djangu prekáža hlavne pomalosť určitých častí (pár krát som namiesto django templatov použil kvôli výkonu jinja2). Na ORM sa celkom dá zvyknúť ale stále občas musím použiť .extra. Za hlavnú killer featuru ORM považujem automatické migrácie (od verzie 1.7).
self['fields']
, ale u modelu je to neprekonatelne.
Modely se take vytvareji vsechny najednou, pri startu ('import time'). Zatimco ja potreboval lazy loading, napr. kdyz se v databazi objevila nova tabulka, tak jsem k ni potreboval vytvorit model behem runtime.
Dale mi v ORM nesedel princip active record. Mnohem vic mi vyhovuje princip unit of work, jako je v SQLAlchemy.
Dale mi u Djanga vadi spatna kontrola nad 'import time', vse se ridi pomoci settings.py. Ale ja potreboval absolutni kontrolu nad moduly a balicky, importy rizene opet daty. Python ma robustni objektovy system nad balicky a moduly, totalne prizpusobitelny import, ale Djangu je degradovan na pouhy stringovy zaznam v INSTALLED_APPS, TEMPLATE_LOADERS apod.
Django take diktuje, jak ma vypadat struktura projektu, jak se maji jmenovat soubory atd. Fajn, pro blog nebo e-shop je to OK, ale pokud potrebuju udelat veci po svem, mam smulu.
Sablony v Djangu byly priserne implementovane (koukals na jejich zdrojaky)? Naproti tomu Jinja2 ma sablonovy jazyk navenek podobny Djangu, ale vevnitr je to state of art.
U frameworku se zajimam, jak jsou vevnitr naprogramovane, jestli hezky nebo mizerne. Django se podle meho blizilo tomu druhemu.
Ok, dik za info. Z môjho poľadu je všetko spomenuté okrem šablónovacieho systému irelevantné. Ako šablónovací systém zvyknem používať jinja2.
ORM je dosť mágia, dynamicky sa dá generovať cez metatriedy ale je to humus. V mojich projektoch som zatiaľ také niečo nemusel riešiť. Databázu mám zvyčajne celú pre seba, takže radšej raz definujem model a nech framework podľa neho vygeneruje tabuľky a vzťahy.
Importy bývavali na tom dosť blbo do verzie 1.7. Od 1.7 bol trochu zmenený layout balíkov.
Nevim, co pises, ale asi to nebudou sofistikovane data-driven systemy. Tipuju to na blog, eshop, sklady, fakturace apod. Tabulky, modely a vlastne vse je pri startu vytvorene, nic nevznika runtime, codebase do 10k radku. Pak ano, django muze byt fajn. Pises, zes nepouzivas Django sablony. Ja bych k tomu jeste vynechal formulare, modely a ORM a co zbyde? Http layer, ktery jediny jakz takz ujde.Ok, dik za info. Z môjho poľadu je všetko spomenuté okrem šablónovacieho systému irelevantné. Ako šablónovací systém zvyknem používať jinja2.
Aktuálny projekt čo mám rozrobený má 30k+. Nemám nikoho kto by mi babral do databázy. Vlastne pracujem sám, keby mi niekto babral do db tak mu asi odseknem ruky.
HTTP layer sa mi osobne zdá asi to najhoršie čo som doteraz používal. Podpora greenletov biedna, s asynchrónnymi IO nikto nerátal, websockety nič, keď potrebujem niečo špeciálne tak k djangu zapnem tornado (teda vlastne django beží ako služba pod tornadom), realtimovu časť rieši tornado priamo, zvyšok forwarduje djangu. Django používam kvôli ORM, formulárom, jednotnej štruktúre balíkov, kvôli skladaniu class based viewov ...
Zatimco ja potreboval lazy loading, napr. kdyz se v databazi objevila nova tabulka, tak jsem k ni potreboval vytvorit model behem runtime.Jsem jediný, komu tohle přijde jako mínrě prasečinka?
Keď pozerám na vysvetlenie tak áno, je to prasačina.
Obecně to prasečina je, i když si dovedu představit pár speciálních případů, kdy ne.
Může to být partitioning nebo dědičnost, kdy data stejného/podobného typu rozkládáš do víc tabulek. Případně to může být něco mezi normální aplikací a programem na správu databáze (zobrazuje tabulky, sloupečky, umožňuje editaci, ale neřeší logiku, co je v nich uloženo).
...což mě svým způsobem udivuje, neboť Django není zas tak extratřída framework. Našli by se lepší frameworky pro python (namátkově: Turbogears, Flask, pro databáze: SQLAlchemy).Zrovna třeba flask s ním má společné asi tak to, že je pro web a tím to hasne. Já osobně používám bottle, které má k Flasku hodně blízko, ale s tím co mi brácha ukazoval že dělá django za něj se to vůbec nedá srovnávat.
No robí to pomerne veľa od formulárov cez class based viewy až po rôzne middlewary. V poslednej dobe som si zvykol viewy z väčšej časti skladať z mixinov (ukážka). Pozor celý tento projekt je prvý projekt ktorý som v djangu robil a je tam toľko prasačín, že ehm mno každý sme nejako začínali
žiadne nápady ako vylepšiť moje riešenieVšetko chce čas a energiu. Keby si to všetko písal doma tak sa dá dotiahnuť partia nerdov. Tu je partička ľudí ktorí sú fakt nerdi v hocijakom obore, tak napríklad v tomto vlákne mi padla sánka, že ešte aj na toto sú tu borci. Nemyslím to výsmešne ale fakt vážne. Inak ďakujem ti za každý pekný blog hoci som ho nekomentoval len hodnotil kladne.
Kdysi jsem měl ambice věnovat se personální otázce na základě toho, že si s programátory narozdíl od různých personálně zaměřených lidí rozumím, přičemž se na druhou stranu úplně nebojím se pohybovat mezi „normálními“ lidmi. Ale přešlo mě to, nenašel jsem se v tom.Škoda. Zrovna nedávno jsem si říkal, že by to něco takového silně chtělo, ti HR specialsti, co vůbec nemají tušení jak vypadá praxe a pak blejou do inzerátů nesmysly zkopírované od kolegů, imho škodí celému odvětví.
Krásne je v Tatrách Krásne je v Tatrách pri tvojom bozku. Dochádza k zmenám, mojho mozgu.
Vidím to podobně, taky nemám strach. Co se týče budoucnosti, jsem celkem optimista, i když to tak někdy nevypadá. Na druhou stranu, těžký průmysl a hornictví šlo po roce 1989 taky dolů. Ale v našem IT funguje jakž takž tržní prostředí, takže bychom neměli být příliš vzdáleni rovnováze (ne jako ti dělníci a horníci tehdy). Jak se říká: doufat v nejlepší, připravit se na nejhorší.
na vzestup umělé inteligence
Ta umělá inteligence nevznikne sama od sebe, musí ji vytvořit zase nějaký programátor. A ten si nebude chtít pod sebou podříznout vědět. Bude prodávat práci svých AI dělníků jen o něco málo levněji než je cena práce lidí (proč by to taky šel s cenou níž, když nemusí?). Což ti dává šanci/čas vytvořit si vlastní AI dělníky a žít z jejich práce. Kromě toho tu musí být někdo, kdo ty systémy bude udržovat, rozvíjet, kontrolovat jejich výstupy… Zažil jsem už řadu technologií, které měly výrazně ušetřit práci a odbourat náklady na zaměstnance – nikdy to tak nedopadlo, dodavatel se napakoval, zázrak se nekonal, a pracnost buď vzrostla nebo ti lidé konečně začali mít čas na práci, která se do té doby zanedbávala.
A pokud se ta umělá inteligence vymkne kontrole a začne sledovat vlastní zájmy, bude mít lidstvo úplně jiné starosti než to, že pár ajťáků přišlo o práci.
Setkal jsem se několika mladými lidmi, kteří šli na IT jen a prostě proto, že jim to přišlo jako obor, kde budou mít jednoho dne vysoké platy.
S tímhle přístupem se daleko nedostanou. S počítači trávím čas od svých cca deseti let – když má někdo jako jedinou motivaci peníze, tak tohle nedá. A svoji první pořádnou práci v oboru – ještě při studiu – jsem šel dělat s tím, že bych pro tuhle firmu pracoval i zadarmo.
Dál je tu kombinace spousty v poslední době populárních projektů, jako jsou různé JavaScriptové seance, rubyslávy, hackatony, bezplatné kurzy na Coursee a přehršle podobných projektů, které se snaží programování popularizovat s představou, že to zvládne každý, což může v někom vzbuzovat obavy.
Doufám, že to bude mít alespoň nějaký pozitivní vliv – že lidé začnou k počítačům přistupovat méně konzumně, s více tvůrčím přístupem, budou se víc zajímat, co se děje uvnitř (co dělá jejich HW, jak se nakládá s jejich daty…) a že to pomůže svobodnému softwaru. To by mělo pomoci i nám, protože výrobci budou dělat otevřenější hardware a budou pod dohledem více lidí.
Sofistikované, ale stále znova dokolečka. Po pár měsících to začne způsobovat pocity nudy a marnosti, kdy se člověk cítí, jako že tuhle práci by mohla dělat cvičená opice.
Dá se to naskriptovat (v širším slova smyslu). Stačí k tomu přistupovat pozitivně a automatizaci rutinních činností brát jako zábavu/výzvu.
Nemalá podstata strachu je taky z outsourcingu - co když zaměstnavatel přesune výrobu zas o kus víc na východ? Miliarda Indů a miliarda Číňanů, tomu se přece nedá konkurovat.
Viděl jsem i několik případů insourcingu. Buď zákazník koupil vývojový tým nebo se přesunul vývoj z Indie do ČR. Nedá se říct, že by to šlo pořád jedním směrem. Spíš to jde sem tam, nikdo neví, jak by to mělo být správně, a tak se jednou zkouší to, podruhé ono. Jednou přijde manažer s tím, že přesune všechno do cloudu. Příště přijde jiný s tím, že firma postaví vlastní datacentrum.
Ono se to nezdá, protože každý, kdo se v tomhle oboru pohybuje nějakou dobu trpí profesionální slepotou, která mu brání vidět, že dostat se do oboru je vlastně docela těžké.
Chodil jsem spíš na „lehčí“ školu (v tom smyslu, že když si ty znalosti nechceš vzít, nemusíš a můžeš relativně snadno proplout) a přesto diplom získala jen cca polovina z těch, kteří nastoupili do prváku. A i z těch, kteří absolvovali bylo dost těch, které není třeba brát jako konkurenci.
sledování trendů v programování, čtení o nových technikách, knihovnách, programovacích jazycích a paradigmatech.
Sledovat trendy a novinky je potřebné, ale na druhou stranu: v praxi narazíš na spoustu projektů, u kterých kdybys použil nejlepší metodiky a technologie známé před deseti lety, byly by mnohem úspěšnější, než jsou se současným přístupem.
Podobné je to i u elektroniky a jiných výrobků – není tak těžké najít deset dvacet let starou věc, která je lepší, než ty dnešní. O architektuře, řemesle a užitném umění ani nemluvě (tam můžeme jít i o desítky nebo stovky let zpátky).
Je to jako dělat uklízeče na hajzlech, kde pod některými dlaždicemi jsou schované miny, všude je nablito a nasráno a k tomu někdo ucpal hajzl použitými tampóny. Celý den se v tom hnusu hrabete a doufáte, že nestoupnete na minu a když záchody rozložíte, pochopíte a zase správně složíte a ještě je vyčistíte, nikdo nepochopí, jak moc práce a duševního úsilí vás to stálo. Nikdo to neocení, nebude vás plácat po ramenou, ale předhodí před vás další hajzly, s jinou architekturou, jinými druhy pastí a ještě kratším termínem na jejich opravení.
Chce to psychickou odolnost, kterou každý nemá. Pomáhá držet si trochu odstup a nebrat si to osobně. Dívat se na to přírůstkově – neřešit moc, v jakém stavu ten software je, ale dívat se na to, že jsem pomohl, aby byl o něco lepší než předtím.
nikdo nepochopí, jak moc práce a duševního úsilí vás to stálo. Nikdo to neocení, nebude vás plácat po ramenou
To je zase o té povaze – záleží, jak moc tě zajímá názor ostatních lidí a co si o tobě myslí.
Jeden z principů je, že neexistuje nic, co by bylo konstantní. Svět je v neustálém pohybu a to jediné, co je jisté, je změna. Ten kdo se bude snažit být kamenem bude rozdrcen a smeten, proto je dobré být jako voda, která se přizpůsobí všemu, na co narazí.
Nakonec není potřeba ani trvat na tom IT. Hacker můžeš být i v jiných oborech. A když to bude dávat smysl, tak proč ne? Taková změna není prohra, naopak to může být výhra. Nedávno jsem v autobuse potkal chlápka, na první pohled vypadal jako nějaká špinavá socka, ale z jeho hovoru jsem pochopil, že to je zámečník a v tu chvíli mi blesklo hlavou, že má docela fajn práci. Třeba taky jednou opráším soustruh a autogen po dědovi Navíc až přijde apokalypsa, tak se tyhle znalosti budou fakt hodit (a že jsi sledoval nejnovější paradigmata v programování ti naopak bude celkem k ničemu).
Ta umělá inteligence nevznikne sama od sebe, musí ji vytvořit zase nějaký programátor. A ten si nebude chtít pod sebou podříznout vědět.Já chodil na mlmu talky. Buď ujištěn, že si pod sebou větev podřízne, taky bych si klidně podřízl. Jak řekl Marek Rosa na přednášce Výzkum umělé inteligence v Keen Software House před několika dny: ten kro první bude mít umělou inteligenci získá ohromnou výhodu nad všemi ostatními - výhodu, kterou může použít k vylepšení sama sebe. Jinak spousta lidí co na tom dělá nejsou programátoři, programování je neživí, a jejich skill je docela slabý. O to líp se vyznají v matematice a různých přidružených vědách (compsci).
A pokud se ta umělá inteligence vymkne kontrole a začne sledovat vlastní zájmy, bude mít lidstvo úplně jiné starosti než to, že pár ajťáků přišlo o práci.Já vím, že tenhle názor je populární už od dob Čapka, ale prostě s ním nesouhlasím. Lidstvo a AI si bude konkurovat jen docela málo, navíc pro ně je tu celý zbytek vesmíru.
S tímhle přístupem se daleko nedostanou. S počítači trávím čas od svých cca deseti let – když má někdo jako jedinou motivaci peníze, tak tohle nedá. A svoji první pořádnou práci v oboru – ještě při studiu – jsem šel dělat s tím, že bych pro tuhle firmu pracoval i zadarmo.Plně souhlasím. Ostatně, proto jsem to tam psal. Teď nevím, jestli jsi to jen chtěl rozepsat, nebo to z toho textu není dostatečně cítit.
Doufám, že to bude mít alespoň nějaký pozitivní vliv – že lidé začnou k počítačům přistupovat méně konzumně, s více tvůrčím přístupem, budou se víc zajímat, co se děje uvnitř (co dělá jejich HW, jak se nakládá s jejich daty…) a že to pomůže svobodnému softwaru. To by mělo pomoci i nám, protože výrobci budou dělat otevřenější hardware a budou pod dohledem více lidí.O tomhle mám rozepsaný jiný blogpost. Ale pořád ještě jsem se nenaučil smalltalk do dostatečné míry, abych ho mohl dopsat.
Dá se to naskriptovat (v širším slova smyslu). Stačí k tomu přistupovat pozitivně a automatizaci rutinních činností brát jako zábavu/výzvu.Ano i ne. Jsou věci, které se nascriptovat nedají, protože vyžadují třeba jednání s uživateli. S tou druhou částí souhlasím - jedna z nejdůležitějších věcí, co jsem se ohledně programování naučil, je že je skutečně dobré si automatizovat věci, na úrovni editoru a scriptů v systému. Chápu ale, že na to každý nemusí mít čas, či náladu.
Sledovat trendy a novinky je potřebné, ale na druhou stranu: v praxi narazíš na spoustu projektů, u kterých kdybys použil nejlepší metodiky a technologie známé před deseti lety, byly by mnohem úspěšnější, než jsou se současným přístupem.To spolu souvisí - pokud jsem začal programovat před rokem, tak nemám šanci vědět co bylo před 10 lety jinak, než vstřebáním takového kvanta informací, že obsáhnu vývoj za 10 let.
To je zase o té povaze – záleží, jak moc tě zajímá názor ostatních lidí a co si o tobě myslí.Tohle není o tobě, je to o „pocitu dobře vykonané práce.“ A k tomu je zapotřebí i nějaké to ocenění od ostatních. Osobně mi pomáhá si o tom povídat s kolegy, prostě probrat co kdo udělal, jaké při tom měl problémy a co vyřešil, vyslechnout si i názory, jak by se to třeba dalo udělat jinak. Slyšel jsem ale i o teamech, kde tohle chybí a pak chápu, že roste pocit nespokojenosti a určité vzdálenosti.
Navíc až přijde apokalypsa, tak se tyhle znalosti budou fakt hodit (a že jsi sledoval nejnovější paradigmata v programování ti naopak bude celkem k ničemu).Na druhou stranu, pokud jsi studoval nejnovější paradigmata programování, dost to imho vypovídá o tom, že dokážeš nastudovat skoro všechno. Tudíž i skilly nutné v postapo :)
Na druhou stranu, pokud jsi studoval nejnovější paradigmata programování, dost to imho vypovídá o tom, že dokážeš nastudovat skoro všechno. Tudíž i skilly nutné v postapo :)v postapo budes spis potrebovat vyrobit jidlo, vyndat slepak a odrodit partnerku... s tim programovanim nevim nevim, leda ze by ta apo nebyla zas tak moc apo
v postapo budes spis potrebovat vyrobit jidlo, vyndat slepak a odrodit partnerku... s tim programovanim nevim nevim, leda ze by ta apo nebyla zas tak moc apoTo se asi nechápeme - moje pointa byla, že když se dokážeš naučit něco ta abstraktního, jako je jiné paradigma programování (rovnou několik), tak ti pravděpodobně nebude dlěat velký problém naučit se sázet brambory a ten zbytek.
Naučit se můžeš všechno – jde o to, za jak dlouho, a jak efektivně ty činnosti budeš dělat. Vždyť i u toho programování píšeš, že to chce každodenní trénink.
To ano. Šlo mi o to, že když se někdo půl života učí v podstatě úplně odlišné a pokaždé jiné věci, tak by mu imho nemělo problém se přizpůsobit novému prostředí a naučit se zase něco nového.Naučit se můžeš všechno – jde o to, za jak dlouho, a jak efektivně ty činnosti budeš dělat. Vždyť i u toho programování píšeš, že to chce každodenní trénink.
zemedelstvi je nesmirne komplikovany obor, vyuzivajici ty nejobtiznejsi soucasti biologie, jako je napriklad genetika a dalsiNo, tak pokud chceš jít opravdu do hloubky, tak zrovna genetika není nic jiného, než programování molekulárních strojů. Ale celé tohle poměřování je takové divně dětinské.
nekdo biologii povazuje za kralovnu ved, protoze vyuziva vetsinu ved ostatnich, jini ji povazuji za cernou magii :)Já jí považuju za běžný vědní obor.
geneticky kod je program, ale genetiku bych nenazval programovani - aspon ne v soucasny podobe.A to já bych se ani nebál jí tak nazvat: http://www.osel.cz/index.php?clanek=8143. Zrovna ten CRISPR/Cas9 jim v tom dává docela dobré možnosti.
V soucasnosti to funguje tak ze genetici vezmou kus kodu z jednoho organizmu, a aniz by vedeli co dela a jak, ho placnou do druhyho organizmu, o kterym taky nemaji tuseni jak funguje...To je hrubé podceňování. Většinou se to ví docela dobře a existují různé modely.
proste je to cele radove slozitejsi, nez si predstavujesJá jsem si o tom něco přečetl, takže si to nepředstavuju zas tak jednoduše.
A to já bych se ani nebál jí tak nazvat: http://www.osel.cz/index.php?clanek=8143. Zrovna ten CRISPR/Cas9 jim v tom dává docela dobré možnosti.Kdyt to je presne to o cem mluvim
To je hrubé podceňování. Většinou se to ví docela dobře a existují různé modely.Podle mne pokud vis jak neco funguje, tak bys mel byt schopny to vytvorit - tzn. pokud chapes jak funguji lidske geny tak bys mel byt schopny zacit od nuly a vytvorit cloveka. Dokazali by genetici v dnesni dobe vytvorit od nuly geny nejakyho aspon dvoj-bunecnyho organizmu? Tim se nechcu nijak navazet do genetiku. Proste realny organizmy jsou slozity a dostat se na uroven kdy se upravy daji povazovat za programovani (ne lepeni) bude trvat jeste hodne hodne dlouho.
Lepeni kodu z jednoho zvirete do druhyhoJenže ne náhodně.![]()
Podle mne pokud vis jak neco funguje, tak bys mel byt schopny to vytvorit - tzn. pokud chapes jak funguji lidske geny tak bys mel byt schopny zacit od nuly a vytvorit cloveka.Aha, no, tak to si asi ještě opravdu počkáme :)
Jenže ne náhodně.Ne uplne nahodne, ale porad je to tak ze nevim presne co ta cast kodu dela a jak, jenom jsem nejak odhadnul ze by asi mela byt tady...
Aha, no, tak to si asi ještě opravdu počkáme :)Jo pockame
Ne uplne nahodne, ale porad je to tak ze nevim presne co ta cast kodu dela a jak, jenom jsem nejak odhadnul ze by asi mela byt tady...
To zní jako programování s pomocí StackOverflow. #nocontext
Dokazali by genetici v dnesni dobe vytvorit od nuly geny nejakyho aspon dvoj-bunecnyho organizmu?ani jendobunecnyho, dokonce ani nebunecnyho :) to je oproti programovani pocitacu naprosto nekde jinde
tak ti pravděpodobně nebude dlěat velký problém naučit se sázet brambory a ten zbytekAhh, to me po ranu tedy rozesmalo.
v postapo by to bylo sakra jinakV postapo by se ze sekretářek staly programátorky a ze zemědělců genetičtí inženýři, doktoři a profesoři biologie.
v postapo bys proste musel resit jak se najist, jinak bys umrel hladyJá bych jedl lidi.
Když budu jíst jen zdravě vypadající děti, tak bych měl být v pohodě, ne?
Vůbec nechápu, jak jsme bez té moderní biologie a genetiky mohli přežít středověk, starověk a předchozí období
Na jednu stranu je pravda, že programování patří k oborům, kde je nutné být schopen naučit se velká množství informací a to neustále, narozdíl od oborů, kde to stačí jen několikrát během celou kariéru. Tudíž je pravděpodobné, že programátor, postaven před nutnost stát se pěstitelem brambor, se velmi brzi stane, minimálně z pohledu ostatních, chodící "encyklopedí bramborologie". Na druhou stranu, ani všechny tyto znalosti mu nepomohou, když se postaví s motykou na pole a při prvním kopnutí se trefí do vlastní nohytak ti pravděpodobně nebude dělat velký problém naučit se sázet brambory a ten zbytekAhh, to me po ranu tedy rozesmalo.
A ten si nebude chtít pod sebou podříznout vědět.Větev. A bude, cožpak si třeba sysadmini nepíšou na všechno skripty, které dělají práci za ně?
Bude prodávat práci svých AI dělníků jen o něco málo levněji než je cena práce lidíTřeba to hodí na sourceforge. I takoví se najdou.
Kromě toho tu musí být někdo, kdo ty systémy bude udržovat, rozvíjet, kontrolovat jejich výstupy…Technological singularity
A pokud se ta umělá inteligence vymkne kontrole a začne sledovat vlastní zájmy, bude mít lidstvo úplně jiné starosti než to, že pár ajťáků přišlo o práci.To bude.
Dá se to naskriptovat (v širším slova smyslu).Jak co.
A bude, cožpak si třeba sysadmini nepíšou na všechno skripty, které dělají práci za ně?
No právě. Ale ty víš o nějakém adminovi, kterého by o práci připravily jeho skripty?
Třeba to hodí na sourceforge. I takoví se najdou.
A jak by to mělo vypadat? Že neprogramátor napíše (v přirozeném jazyce?) zadání a AI podle toho vytvoří program? Skutečně nebude potřeba žádná odbornost k tomu, abys to zadání vytvořil a pak převzal výstup a uvedl ho do provozu?
Technological singularity
To je jako Marxova plná automatizace Tak pak budou všichni šťastní a do práce budou chodit jen pro radost. Nebo nás to zabije.
Jak co.
V širším slova smyslu – něco naskriptuješ a něco přepíšeš tak, aby ta rutinní činnost nebyla potřeba. Zbytek se dá delegovat na někoho jiného, protože je zbytečné, aby na takovou činnost firma plýtvala tvůj čas.
Ale ty víš o nějakém adminovi, kterého by o práci připravily jeho skripty?Asi ne, ale je možné, že by bez skriptů bylo potřeba na správu sítě víc adminů.
A jak by to mělo vypadat? Že neprogramátor napíše (v přirozeném jazyce?) zadání a AI podle toho vytvoří program? Skutečně nebude potřeba žádná odbornost k tomu, abys to zadání vytvořil a pak převzal výstup a uvedl ho do provozu?Já si takhle AGI představuju. Prostě jako si dneska na Elance a podobných službách píšeš s programátorem, pošleš tam prachy a zpátky ti přijde zdroják + ready-to-run binárka, tak si takhle budeš psát s AGI (koneckonců tohle je vlastně takový speciální Turingův test).
Asi ne, ale je možné, že by bez skriptů bylo potřeba na správu sítě víc adminů.
Jenže v tom případě by si možná firma spočítala, že se jí IT nevyplatí a je lepší ho zrušit úplně a nakoupit tužky, papíry a psací stroje.
Tohle je extrémní případ a nedojde na něj, ale ono to není buď a nebo (zrušit/nezrušit). Jde o to, jak moc bude firma IT využívat, kolik úloh pomocí něj bude řešit, jak moc na něj bude spoléhat a kolik do něj investovat. A pokud bude IT pracovat neefektivně, firma ho bude používat méně a bude úlohy řešit bez něj. Obrazně řečeno: o práci přijde ten admin, který si to nenaskriptuje.
Prostě jako si dneska na Elance a podobných službách píšeš s programátorem, pošleš tam prachy a zpátky ti přijde zdroják
Tak třeba ti indičtí programátoři nejsou tak špatní – naopak jsou velmi dobří, jen ty programy nepíší oni ale jejich (zatím nedokonalá) AI. A ti programátoři se válejí někde na pláži
2015: Memory management in Linux is brokenProč máš zapnutý swap, když nechceš swapovat? Jen na uspávání? Jak má systém poznat, že proces je špatný a být zabit a nejde o legitimní využití paměti/swapu? (tzn. program se dobere nějakého výsledku, udělá něco užitečného a zase po sobě uklidí)
Proč máš zapnutý swap, když nechceš swapovat?Špatný předpoklad, chci swapovat. Třeba když týden na pozadí běží webserver s webem na který nikdo nekouká, OpenOffice, do kterého nikdo nepíše, nějaká Java nebo matlab, do kterého někdo zadal matici 300000x300000 a odešel, je moc dobře, že se odswapují a ušetřená paměť se použije na cache I/O.
Jak má systém poznat, že proces je špatný a být zabit a nejde o legitimní využití paměti/swapu?Třeba by se mohl při posuzování jestli vyvolat OOM killer koukat jen na využití RAM, ne na využití RAM+swap.
To by ale znamenalo, že můžeš provozovat jen procesy, které se vejdou do RAM a swap slouží jen k odložení těch aktuálně nepoužívaných. To je ale jiný případ užití, než pro který swap vznikl – původní myšlenka byla v tom, že vytvoříš abstraktní vrstvu nad RAM a diskem, která ti umožní používat programy s větší spotřebou paměti, než kolik máš RAM. Sice to je pomalejší, ale můžeš díky tomu zpracovat i nečekaně velký objem dat, aniž by se musel měnit algoritmus/program. Sice to není optimální, ale díky té abstraktní vrstvě jsou proveditelné i úlohy, které by jinak (bez změny softwaru) nešlo vůbec realizovat.
Je pravda, že realita roku 2015 je už trochu jiná než v době 386 s 8 MB paměti. Ale neřekl bych, že je to rozbité. Navíc, kdybys to změnil, tak bys to rozbil lidem, kteří swap používají tím „starým“ způsobem.
K omezení zdrojů procesů by měly sloužit control groups. Viz třeba Cgroups na ArchWiki.
To je ale jiný případ užití
Eh? To, že se odsunou aktuálně nepoužívané stránky, je naprosto validní a kruciální způsob využití virtuální paměti.
Validní to je, ale není to jediný a ani primární případ užití.
Přesně tak, mně to také připadá jako zcela korektní chování, jak by se měl systém chovat, pokud je třeba více virtuální paměti než je v dispozici fyzické. Mimo toho, OOM nemá křišťálovou kouli a neví, jaké jsou úradky uživatele (od toho jsou zmiňované omezení zdrojů). Funkce OOM je jen a pouze zajistit funkčnost systému v době paměťové nouze bez ohledu na funkčnost jednotlivých programů. Osobně si myslím, že když chce někdo používat swap "novým způsobem" (tj. stylem "paměti je dost a odhazují se jen dlouho nepoužívané stránky"), tak by měl mí zvášť "pracovní" swap (v řádu řekněme stovek MB) a "uspávací" swap o velikosti srovnatelné s fyzickou pamětí, přitom aktivní by byl jen ten první. Když se pak nějaký program "zblázní" a začne alokovat spousty paměti, je relativně rychle odstřelemn OOM. Pokud ale bude třeba spusti program, který velká množství paměti bude spotřebovávat legitimně, tak stačí jediným příkazem připojit "uspávací" swap a virtuální paměti bude dostatek.Je pravda, že realita roku 2015 je už trochu jiná než v době 386 s 8 MB paměti. Ale neřekl bych, že je to rozbité. Navíc, kdybys to změnil, tak bys to rozbil lidem, kteří swap používají tím „starým“ způsobem.
Třeba by se mohl při posuzování jestli vyvolat OOM killer koukat jen na využití RAM, ne na využití RAM+swap.Coz o to, jsou pripady, kdy program zabira mnoho swapu a je to korektni. Idealni reseni je takove, ktere pusti OOM v pripade, kdy nastane skutecny problem, a tim je thrashing - situace, kdy se 'working set' aktualne pouzivanych stranek nevejde do RAM, a tedy jsou stranky nacitany a vzapeti vytlacovany z RAM za cas, ktery je kratsi nez cas potrebny na jejich nacteni. To by slo osetrit napr. tak, ze by MM mel zakazano vyhodit cerstve natazenou stranku, coz by slo sledovat pomoci par flagu. Druhy problem je nepritomnost rozumnych schedulovacich politik pro pridelovani fyzicke RAM, ktere by zajistily dostatecnou izolaci pri problemech s nedostatkem (napr, pokud bych mel v systemu 10 procesu/skupin se stejnou prioritou, tak by idealne ty procesy/skupiny s working setem mensim nez 1/10 RAM nemely byt postizeny).
Kam tím směřuji? Zjistil jsem, že na světě je jen relativně malé procento lidí, kteří by vydrželi dlouhodobě celý den řešit problémy a udržet si při tom zdravý rozum. Spousta lidí navíc nechce řešit problémy vůbec, protože jim to přináší stres.Mně se zdá, že spousta lidí neumí řešit problémy. Stačí se podívat do místní poradny. Nejen, že mnohé problémy mají vygooglitelné řešení, tazatel často není schopen ani popsat co přesně se snaží vyřešit a jak se problém projevuje! Zejména u síťových problémů pak snad nikdy není přiložen packet capture nebo podobný diagnostický výpis.
Zejména u síťových problémů pak snad nikdy není přiložen packet capture nebo podobný diagnostický výpis.
Packet capture? Diagnostický výpis? Většinou by pro začátek pomohlo, kdyby byl aspoň jasně a srozumitelně popsán problém…
Kdyby jen to. Spousta lidí často nechce ani myslet, protože je to "bolí" (což nikdy jstem to nechápal, ale prý je to tak, viz např. Myšlení dnešní děti bolí a rodiče jsou až agresivní, říkají učitelé). Než aby několik sekund mysleli, raději několik minut telefonují. Než aby se zamysleli, že když např. Windows píšou "Síťový kabel byl odpojen", že by se nějaký se zapojených kabelů mohl uvolnit a bylo by dobré kouknou se zezadu, jestli to opravdu není pravda, tak se nechají minuty ovládat jako Lunuchod na Měsíci a dokonce se ani neváhají zeptat, do které zásuvky kabel patří, i když je na první pohled patrné, že odpovídající tvar má jen jedna jediná ...... Spousta lidí navíc nechce řešit problémy vůbec, protože jim to přináší stres.Mně se zdá, že spousta lidí neumí řešit problémy.
Tohle není záležitost jen dětí – je to spíš nějaký celospolečenský jev, stává se to i u dospělých. Lidi mají asi z něčeho strach…˙nevím, moc to nechápu. Já celkem často zkouším dělat věci, které jsem nikdy nedělal a které neumím. Dávám si akorát pozor, aby to nemělo nějaké fatální/trvalé následky (třeba smrt, velké ztráty na majetku atd.), ale jinak si z toho nic moc nedělám. Poměrně často jsem neúspěšný – někdy to vyjde až napodruhé, napotřetí, někdy vůbec, resp. přestanu to zkoušet, ale celkově jsem na tom líp než kdybych to nezkoušel vůbec. (zjednodušeně řečeno: když tam ten kabel zkusím zapojit, tak mi začne jít Internet – nebo ne a v tom případě na tom budu stejně jako předtím)
zabyvat se IT pro IT, programovat pro progrmaovani, je jako vyrabet kladiva a brousit srpyTo jako že kovařina není zajímavá? Před mnoha lety jsem se málem dal na dráhu uměleckého kováře. Potom co jsem si to párkrát zkusil mi to přišlo jako dost zajímavý obor.
zajimave a skutecne narocne to je az tehdy, pokud to clovek pouziva jako pouhy nastroj, dejme tomu resi fyzikalni problem, vyviji novy lek, snazi se so o neco, co existuje mimo IT a pritom to IT pouziva jako jeden z nastroju... pak anoJá s tebou budou opatrně souhlasit, ALE: ten blogpost byl o něčem úplně jiném. Navíc nemůžu souhlasit úplně - programátorská práce a compsci obecně je velmi zajímavá, stejným způsobem, jakým je zajímavá matematika. Určitě je co objevovat a zkoumat, i když se to vůbec netýká fyzického světa.
To jako že kovařina není zajímavá? Před mnoha lety jsem se málem dal na dráhu uměleckého kováře. Potom co jsem si to párkrát zkusil mi to přišlo jako dost zajímavý obor.umelecky kovar je neco jineho nez mechanicky brousit srpy
Já s tebou budou opatrně souhlasit, ALE: ten blogpost byl o něčem úplně jiném. Navíc nemůžu souhlasit úplně - programátorská práce a compsci obecně je velmi zajímavá, stejným způsobem, jakým je zajímavá matematika. Určitě je co objevovat a zkoumat, i když se to vůbec netýká fyzického světaasi vec nazoru a vkusu - ale ja ze stejneho duvodu nemam rad matematiku jako hlavni obor - vzdy mi sla, mam pro ni asi talent (nikdy jsem se ji nemusel ucit), rad ji pouziji jako nastroj, ale matika pro matiku me strasne nebavi - je to pro me prilis malo propojene s realitou kolem - mam rad prirodni vedy, kde si clovek muze na veci sahnout, fyziku (a i ta dnes je dost abstraktni), chemii, biologii - proste experimentalni obory... nebo treba to umeni... ale proste me naplnuji veci, ktere maji hmatatelny vysledek, nesmi to zkoncit u te abstrakce a virtuality
umelecky kovar je neco jineho nez mechanicky brousit srpySrpy se vyklepávaj, ne?
IT (a „informatika“ obecně) je pomocné odvětví. Samo o sobě nic užitečného nedělá.
Když se nad tím člověk zamyslí, tak není zase tak moc oborů, o kterých se tohle říct nedá.
Na druhou stranu mě nenapadá nic méně odstíněného od konkrétních výsledků než ajťák píšící/spravující informační systém v cloudu, používaný v logistice.
Logistika znamená, že se k tobě dostanou věci, které ti dělají radost nebo přinášejí užitek. Takže to IT je jen o dvě úrovně vzdálené od toho užitečného/primárního. To není tak špatné. Když někdo opravuje auta, kterými někdo jiný jezdí do továrny, kde se vyrábějí auta nebo díly pro ně, tak je to taky zacyklené a dá se říct, že ten obor existuje sám pro sebe. Medicína zase často jen napravuje problémy způsobené dnešním stylem života v civilizaci a celkově nevytváří nic dobrého a jen odvrací to špatné. Na druhou stranu ICT dalo lidem věci, které by bez něj neexistovaly – třeba počítačové hry nebo 3D/animované filmy – to je stejně tak umění/kultura jako třeba hraní na piáno, metal nebo divadlo. Nebo možnost komunikace na dálku, to taky bez ICT nebylo možné a lidem to přináší přímý užitek (mohou být v kontaktu, i když zrovna třeba cestují po druhé straně planety). Taky se mnohem lépe šíří znalosti a kultura (můžeš se kulturně obohatit, aniž by tě přijel „obohacovat“ nějaký terorista nebo příživník).
Jasně, jsou případy, kdy někdo vytváří nástroje pro marketing a třeba weby pro prodej kopírek a ty kopírky nebo počítače se zase používají ve firmě, která dělá marketing. Nebo když někdo nabízí SEO optimalizace dodavatelům webů a na těch webech se zase prodávají šablony/vzhledy pro weby, nebo se tam draží inzerce na webech a jiné kokotiny. Dá se říct, že existují sami pro sebe a řeší problémy/úkoly, které si sami vytvořili.
A jindy to tak zase není a IT dělá něco užitečného pro ostatní. Obecně je těch vazeb v ekonomice tolik a jsou tak složité, že nejde jen tak říct, co je primární a přináší ten „opravdový“ užitek nebo radost a co je jen podpůrný obor, který slouží ostatním.
Nakonec je to i subjektivní. Když někoho baví chodit do divadla, tak můžeš říct, že to divadlo je to primární/užitečné a to, že jede autem nebo tramvají, je jen podpůrná činnost. Stejně tak, když někoho baví jezdit na jachtě – ta plavba je to primární, zatímco přeprava k moři, ostraha přístavu nebo šití plachet jsou podpůrné činnosti. Ale když někoho baví řídit auto nebo programovat či dělat obecně něco na počítači, tak jsou primární činnosti najednou tohle a všechno ostatní je sekundární/podpůrné.
Logistika znamená, že se k tobě dostanou věci, které ti dělají radost nebo přinášejí užitek.
Logistika je taky, když se vezou rajčata z Francie do Španělska a ze Španělska do Francie současně. Nebo naskladňování spotřebních blbostí. Nebo transport vojenské techniky.
Medicína zase často jen napravuje problémy způsobené dnešním stylem života v civilizaci a celkově nevytváří nic dobrého a jen odvrací to špatné.
Mícháš dohromady farmaceutický průmysl a lékařství obecně.
Na druhou stranu ICT dalo lidem věci, které by bez něj neexistovaly – třeba počítačové hry nebo 3D/animované filmy… Nebo možnost komunikace na dálku
Nebo excesivní konzumaci pornografie nebo Atlas hub.
Taky se mnohem lépe šíří znalosti a kultura (můžeš se kulturně obohatit, aniž by tě přijel „obohacovat“ nějaký terorista nebo příživník).
Nebo propaganda, informační smog aj.
biologie je jen jedna - ten vedec dela vyzkum, ze ktereho pak ty mas brambory nebo lek na chorobu...
Zdaleka ne každý výzkum takhle přímo vede k nějaké hmatatelné aplikaci. Někdy ano, někdy ne. A v IT je to velmi podobné.
Co se týká toho "postapo", nemůžu si pomoci, ale ty věci, co tu píšeš, mi nejdou moc dohromady. Na jedné straně zmiňuješ genetické inženýrství a GMO, na druhé (teď) zase malé skupiny lidí v nepřátelské krajině. To ty malé skupiny lidí v nepřátelské krajině budou s sebou mít vybavení potřebné pro genetické inženýrství a produkci GMO?
Zdaleka ne každý výzkum takhle přímo vede k nějaké hmatatelné aplikaci. Někdy ano, někdy ne. A v IT je to velmi podobné.kvalitne delany vyzkum vede vzdy k uzitecnemu vysledku - prinejmensim rozsiruje encyklopedii znalosti, ze ktere cerpa jak dalsi vyzkum tak praxe v IT se produkuje hromada veci, ktere skutecne k nicemu nejsou a mnohdy jsou naopak skodlive (napriklad za deset len co skutecne intenziven pouzivam linux slo graficke desktopove prostredi uplne do riti)
Co se týká toho "postapo", nemůžu si pomoci, ale ty věci, co tu píšeš, mi nejdou moc dohromady. Na jedné straně zmiňuješ genetické inženýrství a GMO, na druhé (teď) zase malé skupiny lidí v nepřátelské krajině. To ty malé skupiny lidí v nepřátelské krajině budou s sebou mít vybavení potřebné pro genetické inženýrství a produkci GMO?a v cem je problem? to se da delat i v kuchyni chteli jsme to delat v brmlabu, coz by mohl byt docela dobry model takove postapo komunity, ale bylo to politicky nepruchozi, technicky ovsem nikoliv :)
kvalitne delany vyzkum vede vzdy k uzitecnemu vysledku - prinejmensim rozsiruje encyklopedii znalosti, ze ktere cerpa jak dalsi vyzkum tak praxeA jak se kvalitně dělaný výzkum pozná?
v IT se produkuje hromada veci, ktere skutecne k nicemu nejsou a mnohdy jsou naopak skodliveA třeba pro lékařské studie to neplatí? Například různé studie typu X lidem škodí – za pár let se pak objeví studie, že X neškodí. Viz třeba nedávné Tuky nezabíjí, studie neplatí. Bílý dům odvolá své varování.
kvalitne delany vyzkum vede vzdy k uzitecnemu vysledku - prinejmensim rozsiruje encyklopedii znalosti, ze ktere cerpa jak dalsi vyzkum tak praxe
V tom případě i neúspěšný IT projekt je užitečný, protože rozšiřuje encyklopedii znalostí a ukazuje, jak se to nemá dělat
Něco je na wiki, něco v metodikách, něco je v učebnicích a knihách normálně na trhu… Akorát se lidi v IT nebudou plácat po ramenou a říkat si, jaký dělají úžasný výzkum a že je to vlastně pokrok, že objevili další slepou uličku – prostě ten projekt byl neúspěšný, nedokázal dodat produkt v zadaném čase za dané peníze – a nemá cenu si nalhávat něco jiného. Je to trochu praktičtější pohled na věc, víc zaměřený na výsledky.
pokud to neni publikovane, dohledatelne atd, je to k nicemu a je to skutecne ztraceny casV tomto pripade pouze ztraceny cas autoru - tzn. ve svetovem meritku nic.
oproti tomu publikovany negativni vysledek ve vede je take vysledek (i kdyz je bias publikovat pozitivni vysledky, coz je ovsem chyba)Bias je take jasna vec a i kdyz neprijemna, porad neni destruktivni. Co je vsak destruktivni je nereprodukovatelnost vysledku. Cim mene technicky obor, tim rapidne klesa reprodukovatelnost vyzkumu. Napr. v medicine to je dnes stale vice nez polovina vyzkumu. Naopak matematika ma skore 100% reprodukovatelnosti, tesne nasleduje fyzika a jeste nedavno bylo v zavesu IT, ale vzhledem k narustu mnozstvi clanku o SW Engineeringu apod. tato pozice nebude dlouho udrzitelna. Kazdopadne stale lepsi nez veskery zbytek "vedy" (vcetne mediciny a biologie) - samotneho me prekvapilo jak spatne na tom jsme
In the race between DNA sequencing throughput and computer speed, sequencing is winning by a mile. Sequencing throughput has recently been improving at a rate of about fivefold per year, whereas computer performance generally follows ‘Moore’s Law’, doubling only every 18 or 24 months. As this gap widens, the question of how to design higher-throughput analysis pipelines becomes crucial. If analysis throughput does not turn the corner, research projects will continually stall until analyses catch up...
jinak by biologove nemuseli resit takovehle veci :)A hele, takze IT je na nic, ale ted se dozvidam ze biologove budou muset cekat az jim udelame infrastrukturu
cista IT je nuda, protoze sama o sobe je k nicemuproblemy s pameti?
V prvni rade bych upozornil ze "cista it" se ted najednou zmenila na "cista it pro it", ale budiz.Osobně jsem před pár dny usoudil, že mi nestojí za to si s kyknosem nějak víc vyměňovat názory, protože to, co předvádí, spíše než přátelskou diskuzi, připomíná exhibici značně přebujelého ega zdůrazňovanou shazování druhých za každou cenu. Bohatě stačí se podívat, jak se mě pod mým posledním blogpostem snažil přesvědčit, že jsem provedl nějaké nastavení, které daná navigace ani nezpřístupňuje, doprovázené tvrzením, že to ve skutečnosti ani navigace není. :) Opravdu se mi nejeví čas takto vynaložený jakkoli přínosný. Stejným způsobem jsem už před časem omezil diskuze s Filipem Jirsákem.
Ohledne obhajoby nereprodukovatelnosti se neshodneme - veda je veda. Bud reprodukovatelne a nebo nic. Pokud vim, ze cely experiment neni reprodukovatelny, tak popisu reprodukovatelne podcasti a pak odkazu na misto, kde probiha to "sestavovani" podcasti, jehoz vysledek uz reprodukovatelny neni. Takovym mistem vsak nesmi byt vedecky clanek.ne takhle funguje matematika a formalni vedy, ne vedy prirodni, kde je zcela bezne, ze pokus v jine laboratori nemusi vyjit stejne - je to bezne a neni to vada ale vlastnost, na zaklade toho se proste zacne zkoumat, proc tomu tak je - muze se tak odhalit chyba, parametr, ktery je treba sledovat nebo zcela novy jev
na jedne velice malilinkate poddomene biologieto neni malilinka poddomena ale zalezitost, ktera hybe naprosto celym oborem
nechut delat veci poradne jako napr. vytvaret pouze striktne reprodukovatelne vysledkymuzes mi predvest, jak striktne reprodukovatelne vysledky vytvoris - proste to vetsinou nejde, vzdycky je tam ten biologicky faktor prace s zivou hmotou - pokud napriklad publikujes clanek o hnizdeni nejakych ptaku, jak donutis ptaky, aby se pri pristim pokusu chovaly naprosto stejne - nejde to, stejne tak kazdy pacient je jiny atd atd
ne vedy prirodni, kde je zcela bezne, ze pokus v jine laboratori nemusi vyjit stejne
Kdybych tohle řekl v souvislostí s ekonomií nebo politologií, tak tu lidi začnou vykřikovat, že to není věda.
a neni to vada ale vlastnost, na zaklade toho se proste zacne zkoumat, proc tomu tak je
A ona je to přitom jen vlastnost a stačí zkoumat dál
Kdybych tohle řekl v souvislostí s ekonomií nebo politologií, tak tu lidi začnou vykřikovat, že to není věda.
Však to taky věda není, ať si Václav Klaus říká, co chce. Akorát v našich končinách existuje jakási potřeba matlat vědu a humanitní obory.
ne takhle funguje matematika a formalni vedy, ne vedy prirodniNerozdeluji vedy - bud je neco veda nebo neni. Je podle vas fyzika prirodni? Ve fyzice se take jede na striktnost.
, kde je zcela bezne, ze pokus v jine laboratori nemusi vyjit stejne - je to bezne a neni to vada ale vlastnost, na zaklade toho se proste zacne zkoumat, proc tomu tak je - muze se tak odhalit chyba, parametr, ktery je treba sledovat nebo zcela novy jevUplne stejne chovani (hledani/ladeni spravnych/chybnych parametru/podminek atd.) vykazuje IT, fyzika a mnohe dalsi obory. Tedy toto neni argument, ale spise alibismus vedcu, jejichz primarnim cilem neni posunout vedu dal, nybrz hrat si na pisecku s tim, co se jim libi, protoze to ma na svete jenom pet dalsich pracovist (kazdy mame rad exkluzivitu, ale veda a jeji vysledky by mely byt opravdu prokazatelne, nikoliv "blogovani" skrze vedecke clanky).
to neni malilinka poddomena ale zalezitost, ktera hybe naprosto celym oboremPred 4 roky to bylo neco jineho a za 4 roky to bude zase neco jineho - veda se diva na dlouhodoby horizont, nikoliv na aktualni skandaly jak v mediich. V cele biologii je sekvencovani pouze malilinkata poddomena, ktera ma dokonce velice dobre IT reseni - akorat se o nej lide dostatecne nezajimaji (jako pesimista reknu "aby se dalo vyprodukovat dalsi kvantum vedeckych clanku k nicemu a to za statky/penize lidi, kteri opravdu pestuji ty brambory a zivi populaci").
muzes mi predvest, jak striktne reprodukovatelne vysledky vytvoris - proste to vetsinou nejde, vzdycky je tam ten biologicky faktor prace s zivou hmotou - pokud napriklad publikujes clanek o hnizdeni nejakych ptaku, jak donutis ptaky, aby se pri pristim pokusu chovaly naprosto stejne - nejde to, stejne tak kazdy pacient je jiny atd atdPak to neni vedecky clanek (od slova věda) ale pouha statistika. Veda ma prinaset nove poznatky a pridanou hodnotu, nikoliv pouze mapovat. Mapovani veda neni, to je pozorovani a muze ho delat i cvicena opice. Veda by napr. byla vymyslet zpusoby jak mapovat a ty experimentalne reprodukovatelne overovat. Tedy napr. namisto aby se clanek jmenoval "ptaci X hnizdi na miste Y v dobe Z" by se takovy obsah mel jmenovat "mereni doby Z hnizdeni ptaku X na miste Y" a mel by byt spise blogovym zapiskem nebo lepe zaznamem v online databazi o hnizdeni ptaku. Tedy forma by mela byt adekvatne podrizena semantickemu obsahu, pokud se nejedna o vedu (ani "business" dotazy, tedy ruzne agregace nad databazemi, nejsou veda).
Pred 4 roky to bylo neco jineho a za 4 roky to bude zase neco jinehoto me zajima, co to bylo pred 4 lety a co bude za 4? sekvenovani hybe celou biologii (od mediciny po zoologii a snad vsechny dalsi obory) prinejmensim od HGP, tedy od pocatku tohoto stoleti
ktera ma dokonce velice dobre IT reseni - akorat se o nej lide dostatecne nezajimaji (jako pesimista reknu "aby se dalo vyprodukovat dalsi kvantum vedeckych clanku k nicemu a to za statky/penize lidi, kteri opravdu pestuji ty brambory a zivi populaci").lol lol lol mimochodme to co se stale astronomicky rychle vyviji je ta fyzicka stranka sekvenovani, tedy akvizice dat
Publikovaného je toho dost, ale to by to musel někdo číst. A jak už jsem tu psal – i kdyby se vyvíjelo podle deset let starých metodik a s deset let starými technologiemi, spousta projektů by dopadla lépe, než jak dopadá teď.
Na druhou stranu mě nenapadá nic méně odstíněného od konkrétních výsledků než ajťák píšící/spravující informační systém v cloudu, používaný v logistice.A co je spatnyho na tom ze je to odstineny od konretnich vysledku? To je jako rikat ze koreny u stromu jsou na nic protoze me prece zajimaji jenom ty jablka co na tom rostou...
ve vsech techto pripadech je IT jen pomocny nastroj, hlavni skill je jindeVšechny ty věci jsou jen pomocný nástroj. Skoro všechno vyrobené je jen pomocný nástroj pro něco.
jenze programu se clovek nenaji, program cloveka neuzdravi a ani mu nezajisti stechu nad hlavouAle ani zedník se cihel nenají, lékař si nepostaví střechu nad hlavou a pokrývač nevyléčí člověka od slepého střeva. Nevím co tim chceš říct - v dnešní době to nedělá skoro nikdo, každý vyměňuje nějakou svojí specializaci a užitečnost za obecnou transformační jednotku zvanou peníze, kterou poté promění zpět na práci ostatních lidí a hmotné statky. Programátor prostě jen vyměňuje schopnost vtisknout svojí vůli strojům, která mi nepřijde o nic horší, než tesařova schopnost vyrobit něco ze dřeva, podle svých představ, či představ zákazníka. Ani tesař nepotřebuje k životu tesání jako takové, stejně jako kovář, lékař, možná jen s vyjímkou toho zemědělce.
jenze je rozdil mezi tim, kdyz jsi jen ten meziclanek, ktery sam zadny konecny a pro cloveka uzitecny produkt nevyrobi, a kdyz skutecne nejakou konecnou hodnotu vytvorisA co má hodnotu určuje „Komise pro určování hodnot“, nebo kdo? Pokud ti za to někdo platí, tak to pro něj hodnotu má, nebo máš zrovna štěstí, že pracuješ pro laskavého milionáře, kterému nevadí, že živí kopu budižkničemů.
pokud se hrabu v nejakem IT podle zadani, a jakykoliv nevirtualni hmatatelny vysledek (krome penez, ktere muzu vymenit za ten chleba...) je kdesi v naprostem nedohlednu, existuje-li vubec, tak mi to prijde jako extremne nudna a nenaplnujici prace to je psychologicky efektTak to určitě ano, ale kde se proboha dělá zrovna tohle?
v kazde druhe korporaci rekl bych...
Zatím jsem dělal v bankovnictví a v telekomunikacích. V telekomunikacích jde o to, aby spolu lidi mohli telefonovat nebo si psát, to je celkem užitečné, lidé to chtějí. V bankovnictví jde zase o převody peněz, třeba když si chceš něco nakoupit nebo naopak dostat zaplaceno. Opět to lidé využívají a k něčemu jim to je. Já tam tedy ten užitek vidím.
Další velké firmy využívající IT jsou v energetice, farmaceutickém průmyslu, v logistice… Bude ti svítit žárovka, budeš si mít na čem ohřát jídlo, vezmeš si prášek na nemoc, přijde ti balíček s něčím užitečným… všude samý užitek
Zajimave je, ze tyhle typy SW jsou take nejlepe placene.
Na tom není nic až tak překvapivého. Dělat pro bohatého zákazníka znamená, že můžeš dostat líp zaplaceno. Dělat pro chudého/malého znamená, že víc nedostaneš, protože ty peníze prostě nemá – kde nic není… Další možnost jak vydělat hodně peněz, je pracovat pro velké množství malých/chudých zákazníků a mít úspory z rozsahu – třeba potravinářství nebo mobilní aplikace, které sice stojí dolar, ale koupí si je miliony lidí.
Opravdu to budou asi jen ty magicke tokeny.
Bez toho softwaru si nepošleš peníze ani SMSku a provozovat staré systémy v Cobolu taky nejde donekonečna.
sw, ktery byl zcela dementne az nepouzitelne navrzen a vysledkem prace bylo tedy bud neco, co nikdo nikdy nepouzije, nebo neco, co se bude muset cele predelat
Za to ale ten obor nemůže. Totéž se může stát v té tvé biologii nebo medicíně. Záleží jak ten projekt bude vedený, kdo navrhoval architekturu toho programu, kdo a jak to vyvíjel, jak dobře se to testovalo… Všude se ti může stát, že uživatelé radši software odloží a vezmou do ruky tužku, papír a kalkulačku.
SMSky buď chodí nebo nechodí, internetové bankovnictví buď funguje nebo nefunguje. Můžeš počítat stížnosti uživatelů, můžeš měřit intenzitu využívání služeb, počty klientů, počty transakcí, počty spojených hovorů atd. Máš celkem exaktní a aktuální1 data, můžeš porovnat výsledky.
Přijde mi, že trpíš nějakou zvláštní posedlostí vlastním oborem a všechno ostatní považuješ za podřadné. Neříkám, že bankovnictví nebo telekomunikace jsou něco víc – jsou to obory jako každé jiné – jen mi přijde nesmyslné to bagatelizovat slovy, že ten software je jen token atd.
[1] ne jako když deset let bádáš nad nějakým lékem a až pak se ukáže, jestli to funguje nebo se to všechno zahodí
vubec nevim, kde jsi vzal smsky - o zadnych smskach jsem nemluvil
v kazde druhe korporaci rekl bych...Zatím jsem dělal v bankovnictví a v telekomunikacích.
Dále:
ten sw nic tak uzitecneho co by se dalo srovnat s odeslanim smsky neumel
Tak jsi zrovna narazil na lidi, kteří jsou ochotní platit za věc, která nic užitečného nedělá. A co má být? Někdo si zase kupuje placebo v lékárně, čte knihy a noviny o ničem, chodí na Babovřesky nebo ke kartářce.
Neříkám, že „tokeny“ v IT neexistují, ale týká se to spíš krabicového softwaru (Oracle, Microsoft, některý middleware od IBM atd.) než softwaru vyvíjeného vlastními silami nebo na zakázku.
Proč by za vývoj toho softwaru někdo platil, když z toho nic nemá? Ještě si dovedu představit, že někdo pod vlivem reklamy a vlezlých obchodníků odkývá nebo dokonce požaduje nákup krabice, kterou ve skutečnosti nepotřebuje. Ale u zakázkového vývoje je to celkem netypické (přeci jen musí formulovat požadavky, což je samo o sobě dost práce).
Viz #95 (Kdybys chtěl dělat jen věci, u kterých ten hmatatelný užitek na první pohled vidíš, tak to znamená rezignovat na jakékoli složitější systémy a procesy…)
v biologii, medicine, (...) ale musi byt vysledky, celkem snadno hodnotilene a overitelne - a kdyz tomu tak neni, vetsinou se na to rychle prijde a je problemHa ha. Možná tak v dokonalém paralelním vesmíru. V medicíně a biologii jsou afaik celkem běžné přehmaty, které odhalit trvalo/trvá třeba i desítky let. Jinak myslim si, že bys ušetřil spoustu času, kdybys napsal jeden komentář typu "Ajtáci jsou neužiteční a blbí podlidi, kteří by měli uvolnili místo biologům - nadřezené rase", protože suma sumárum ty tvoje komentáře IMHO o ničem jiným nejsou...
1892 - Swiss Von Bunge gets it right, 1907 ... je asi tvuj alzheimerNepodstatne... ten omyl pretrvaval alespon do roku 1920 :)
Pointa je v tom ze se ~60 let myslelo ze je ho tam 10x vic nez ve skutecnosti. Zkratka nekdo zvoral pokus a 60 let to nikoho nenapadlo overit...prijde mi docela podstatne, ze roku 1892 to nekdo overoval (a dost mozna i drive), tedy 20 a nikoliv 60 let jak si ve sve nevedomosti placal vyse navic v tom puvodnim clanku jsou mozna nejake nepresnosti (nebudu tak dlouhy traktat v nemcine studovat), nicmene hodnoty pro spenat se tam nijak vyrazne nevymykaji jine zelenine, takze to rozhodne neni zdroj popularniho omylu o spenatu, po kterem rostou svaly vic nez po cemkoliv jinem tazke s hrnuti udalosti: 1) v 19. století nekdo zmeri obsah zeleza ve spenatu, z nejakych duvodu udelal chybu bud on nebo jini pri cteni jeho textu - nicmene zadne tvrzeni o zvlastnim nebo vyjimecnem obsahu zeleza ve spenatu v publikaci neni 2) v nasledujicich letech je hodnota nekolikrat znovu merena a zpresnena 3) mezitim je vydan komiks o pepkovi namornikovi, ktery ji spenat kvuli vitaminu a (vyslovne zmineno v komiksu), nikoliv kvuli zelezu (zadna zminka) 4) v roce 1934 kdosi pomota hodnoty cerstveho spenatu a susiny a publikuje matouci udaj, zahy se opravi jednak sam, jednak je opraven dalsimi. rovnez se brzy zjisti, ze zelezo ve spenatu je spatne biologicky dostupne 5) mezi prostym lidem vznikne vedecky nepodlozena fama, ze spenat je vybornym zdrojem zeleza a rostou po nem svaly, podivejte na pepka namornika 6) mrkva a dalsi jsou touto tezi indoktrinovani, nejspise ve skolni jidelne, kdyz se nimraji ve spenatu 7) mezi prostym lidem se objevi hyperkorekce lidoveho omylu a spousta chytraku pro zmenu trvdi, ze ve spenatu zelezo neni, nebo ho je tam malo :)))))
prijde mi docela podstatne, ze roku 1892 to nekdo overoval (a dost mozna i drive), tedy 20 a nikoliv 60 let jak si ve sve nevedomosti placal vyseOk, 20 let to nikoho nenapadlo overit a stara prokazatelne spatna data nekdo vyuzival i po sedesati letech. I tak mi to prijde dost zoufale (mozna je to ve finale jeste smutnejsi nez prvni moznost...). O tom ze by se hodnoty pro spenat vymykaly ostatni zelenine jsem nikde netvrdil. Pepka namornika jsem do toho taky netahal... Pouze jsem tvrdil ze "ze se ~60 let myslelo ze je ho tam 10x vic nez ve skutecnosti.". (klidne si tam misto 60 dosad 20, pokud te to ucini stastnejsim). Rozporujes tohle tvrzeni nebo ne? Zbytek tveho komentare je naprosto offtopic, nevsiml jsem si ze by tu nekdo tvrdil ze je ve spenatu zeleza malo nebo snad neni vubec. Kdyztak to prosim doloz :)
Pouze jsem tvrdil ze "ze se ~60 let myslelo ze je ho tam 10x vic nez ve skutecnosti.". (klidne si tam misto 60 dosad 20, pokud te to ucini stastnejsim). Rozporujes tohle tvrzeni nebo ne?se myslelo? kdo si to myslel? tvuj pradedecek?
Rozporujes tohle tvrzeni nebo ne?
As a carrier of iron, spinach does not compare with parsley.http://www.jbc.org/content/78/1/215.short
tak tady mas clanek z roku 1928!, ktery uvadi pro spenat naprosto jasna a rozumna cisla As a carrier of iron, spinach does not compare with parsley. http://www.jbc.org/content/78/1/215.shortSuper, takze vidime ze v roce 1928 (tedy cca po 60 letech) dosli ke spravnym cislum.
Spinach contains per 100 g of fresh leaves (ribs and stems removed, 81% of the product as purchased): water 89.7 g, energy 105 kJ (25 kcal), protein 2.8 g, fat 0.8 g, carbohydrate 1.6 g, dietary fibre 2.1 g, Ca 170 mg, Mg 54 mg, P 45 mg, Fe 2.1 mg, Zn 0.7 mg, carotene 3535 μg, thiamin 0.07 mg, riboflavin 0.09 mg, niacin 1.2 mg, folate 150 μg, ascorbic acid 26 mg (Holland, B., Unwin, I.D. & Buss, D.H., 1991).Prepocteno na suchou hmotu to je 20.38835mg/g Fe a 524mg/100g Mg. Takze zatimco horcik radove sedi zelezo je fakt o rad nadhodnoceny. (Uz me to fakt nebavi, reagovat nemusis)
Spinacia oleracea Figures in grams (g) or miligrams (mg) per 100g of food. Leaves (Dry weight) 285 Calories per 100g Water: 0% Protein: 28g; Fat: 5.5g; Carbohydrate: 40g; Fibre: 8g; Ash: 23g; Minerals - Calcium: 800mg; Phosphorus: 415mg; Iron: 80mg; Magnesium: 0mg; Sodium: 650mg; Potassium: 4500mg; Zinc: 0mg; Vitamins - A: 50mg; Thiamine (B1): 0.7mg; Riboflavin (B2): 2mg; Niacin: 8mg; B6: 0mg; C: 600mg; Reference: [218] Notes: The values here are based on the median figures of those quoted in the report. Vitamin A figures are in milligrammes.
Pointa je v tom ze se ~60 let myslelo ze je ho tam 10x vic nez ve skutecnosti. Zkratka nekdo zvoral pokus a 60 let to nikoho nenapadlo overit...pricemz vime, ze nejpozdeji po davceti letech vysel clanek s jinym, presnejsim merenim vis to prokazatelne i ty logicky zaver: lzes tahle diskuse skutecne nema smysl
a co se tyce nejakych dietetickych doporuceni, ta se meni jako pocasi a s vedeckym pristupem maji malokdy cokoliv spolecnehoTo se zas pokoušíš o tu fintu "věda to je, jen když se to povede". Samozřejmě, že to je věda - Nutrition is the science that interprets the interaction of nutrients and other substances in food in relation to maintenance, growth, reproduction, health and disease of an organism. [1]. Že se dělá blbě, za to já nemůžu. Za další podobně humorné kategorie považuju ergonomii a někdy sportovní medicínu.
znam asi jednoho nebo dva lidi, pokousejici se jist zdrave na zakalade biochemickych informaci oproti desitkam lidi posedlych zdravou vyzivou, kteri cerpaji z popularni literatury, bulvaru a ruznych pochybnych webovych stranekBulvár a pochybné webové stránky vůbec nemám na mysli. Jde o to, že i lidé, kteří se pokoušejí žít zdravě, jak říkáš, to vůbec nemají lehké, protože i právě v nutriční vědě se dějí přehmaty. To, že bulvár z toho udělá ještě něco úplně jinýho, nad tím už se ani nerozčiluju...
bulvárThe humility and graciousness seem to serve him well in getting across a message that is not easy to digest or, for that matter, believe: that even highly regarded researchers at prestigious institutions sometimes churn out attention-grabbing findings rather than findings likely to be right. But Ioannidis points out that obviously questionable findings cram the pages of top medical journals, not to mention the morning headlines. Consider, he says, the endless stream of results from nutritional studies in which researchers follow thousands of people for some number of years, tracking what they eat and what supplements they take, and how their health changes over the course of the study. “Then the researchers start asking, ‘What did vitamin E do? What did vitamin C or D or A do? What changed with calorie intake, or protein or fat intake? What happened to cholesterol levels? Who got what type of cancer?’” he says. “They run everything through the mill, one at a time, and they start finding associations, and eventually conclude that vitamin X lowers the risk of cancer Y, or this food helps with the risk of that disease.” In a single week this fall, Google’s news page offered these headlines: “More Omega-3 Fats Didn’t Aid Heart Patients”; “Fruits, Vegetables Cut Cancer Risk for Smokers”; “Soy May Ease Sleep Problems in Older Women”; and dozens of similar stories.
When a five-year study of 10,000 people finds that those who take more vitamin X are less likely to get cancer Y, you’d think you have pretty good reason to take more vitamin X, and physicians routinely pass these recommendations on to patients. But these studies often sharply conflict with one another. Studies have gone back and forth on the cancer-preventing powers of vitamins A, D, and E; on the heart-health benefits of eating fat and carbs; and even on the question of whether being overweight is more likely to extend or shorten your life. How should we choose among these dueling, high-profile nutritional findings? Ioannidis suggests a simple approach: ignore them all.
vsude se delaji prehmaty, to je normalni ale ne takove jake se snazis prezentovatA jak to víte? Lze ty studie snadno mechanicky verifikovat? Pokud, ne, jak víte, že lidé, co to kontrolovali, to dělali důkladně nebo neudělali chyby? Například mnoho studií v přírodních vědách využívá statistické metody, proč myslíte, že to dělají správně?
to je jako v jakekoliv jine vede ci logickem oboruTo si nemyslím. Třeba formální důkazy lze snadno mechanicky ověřovat a na některých konferencích, zejména o programovacích jazycích (např. POPL), se objevují články, jejichž součástí je i formální důkaz.
biologie neni sbirka nahodnych faktu, ale navzajem propojenych logickych souvislostiPlatí to třeba i pro klinické studie léků?
a ano, je mozne, ze to delaji vsichni spatne1) Uvažte třeba práci s cenzorovanými daty – taková se (nejen) v lékařských studiích vyskytují. Mnoho metod pro práci s takovými daty bylo publikováno až po roce 1980 nebo 1990, tudíž je otázka, jak se s takovými daty pracovalo dříve. 2) Je velmi snadné zvolit nevhodnou metodu (třeba proto, že v R nebo jiném programu není vhodná implementována, nebo proto, že se nikdo neobtěžoval ověřit předpoklady pro použití metody). Bohužel, nevhodné postupy najdete i v různých učebnicích statistiky (i jiných učebnicích, třeba AI).
nevim co myslis "pripadem mastnych kyselin" protoze ja bulvar nesledujiMám tím na mysli první generace margarínů od nějakých 50. do nějakých 80. let, které obsahovaly transmastné kyseliny, které se ukázaly jako nezdravé.
ale jestli tim mas na mysli to, ze se v posledn dobe mluvi o tom, ze ruzne ramy a podobne prasarny nejsou nic zdraveho, tak to samozrejme vedel kazdy clovek se zakladnim kurzem biochemie nejspis odjakziva, rozhodne od dob, kdy jsem ho absolvoval ja a rama tu zacala byt popularniTohle je ale zase urban legend propagovaný přesně těmi bulváry a weby, který jsi kritizoval výše. Moderní margaríny (u nás) ty hnusy z 50. let neobsahují a jsou dohromady často zdravější než máslo [1].
to se ovsem vedelo davnoJak dávno?
P.S. tak mi přijde, že ta samoúčelnost je spíš doménou menších firem a různých startupů.
jenze je rozdil mezi tim, kdyz jsi jen ten meziclanek, ktery sam zadny konecny a pro cloveka uzitecny produkt nevyrobi, a kdyz skutecne nejakou konecnou hodnotu vytvoris
Užitečný produkt resp. služba je třeba bezpečný a spolehlivý přenos informací. Aneb bez spojení není velení a všechno se propadá do chaosu1. Bez toho ICT si ani nezavoláš doktora nebo neobjednáš ty brambory. Resp. brambory by sis objednal osobně, jen bys s tím strávil víc času, ale ten doktor by včas nepřijel.
pokud se hrabu v nejakem IT podle zadani, a jakykoliv nevirtualni hmatatelny vysledek (krome penez, ktere muzu vymenit za ten chleba...) je kdesi v naprostem nedohlednu, existuje-li vubec, tak mi to prijde jako extremne nudna a nenaplnujici prace
Buď to děláš pro sebe (baví tě to nebo to potřebuješ) nebo to děláš pro někoho jiného, a pak za to dostáváš zaplaceno – a ten někdo ti nebude platit za program, který mu (nebo jeho zákazníkovi) nepřináší užitek.
Jestli je to přímé nebo jestli je tam řetězec X dalších činností, než se to dostane k něčemu „užitečnému“, je celkem jedno. Že ten užitek nevidíš, neznamená, že tam není. Kdybys chtěl dělat jen věci, u kterých ten hmatatelný užitek na první pohled vidíš, tak to znamená rezignovat na jakékoli složitější systémy a procesy a vrátit se o stovky let zpátky, někam na úroveň já upeču chleba a ty mi za to opravíš boty. Tesař taky mohl odmítnout vyrábět loď, protože v tom neviděl smysl a přímý užitek – nedokázal si představit, co je za tím (že se třeba pomocí té lodi přiveze něco užitečného).
[1] aby tomu tak nebylo, musel bys mít perfektně vycvičené a disciplinované lidi, kteří by byli schopní a připravení pracovat autonomně – ale i tak by to byl problém, protože by nemohli koordinovat svoji činnost
Jestli je to přímé nebo jestli je tam řetězec X dalších činností, než se to dostane k něčemu „užitečnému“, je celkem jednopsychologicky to neni jedno - kdyz stravim 200 hodin v praci nad cimsi, co mi nedava smysl, a dostanu X tisic tak jsem vyrazne mene spokojeny, nez kdyz tam stravim stejnou dobu, za stejne penize a vytvorim neco, co sam povazuji za uzitecne a poskytuje mi to uspokojeni z prace (jine, nez to financni)
Možná jsem měl jen štěstí na práci, ale já jsem tam někde v dohledné vzdálenosti ten užitek vždycky viděl. Viz #101. Nevím, jestli bych dělal něco, kde ten smysl nevidím a dostávám za to „jen“ zaplaceno…
Nicméně někdy mám podobné pocity jako ty – např. se v poslední době trochu věnuji elektronice/hardwaru – právě proto, že je to takové hmatatelnější než software. Ale to je jednak kvůli ostatním lidem – některé myšlenky se líp ukazují na fyzických věcech, i když já bych se asi spokojil i s tím abstraktním softwarem. A jednak kvůli tomu, že potřebuji propojit software a fyzický svět kolem.
Užitečný produkt resp. služba je třeba bezpečný a spolehlivý přenos informací.
Ano, potenciálně užitečný. Ale pro koho?
Onehdá se kdosi (nějaký vývojář) rozčiloval, že se ten svobodný software používá v bojových dronech. Ono to zdaleka není bez kontextu.
Základem scvobodného softwaru je, že ho může používat kdokoli a za libovolným účelem. A tak je to správně. Díky tomu je ten software apolitický a nemůže být zneužit jako klacek na někoho, kdo má jiné názory. Svobodný software je tu pro každého bez rozdílu – a i ty máš jistotu, že tě nikdo nebude omezovat v jeho užívání.
A když se budeš držet copyleftových licencí, nejlépe typu Affero GPL, tak si takového drona může udělat prakticky každý. Kdežto když vydáš svoji knihovnu pod BSD licencí a někdo ji zneužije a nepodělí se o výsledky, tak se pak nediv.
A druhá strana ten tvůj software využít nemůže?
Od chvíle, kdy byl ten zápisek zveřejněn, přemýšlím, jestli to napsat, nebo ne…Klidně to napiš :)
IT (a „informatika“ obecně) je pomocné odvětví.Když se na to chceš dívat takhle, tak skoro všechno je ‚pomocné odvětví‘. I to zde zmiňované zemědělství, výroba čehokoliv, práce na skoro čemkoliv, kromě výzkumu.
Analogická otázka: jaké pocity asi měli fyzikové, kteří pracovali (pracují) ve vývoji jaderných zbraní?Doporučuji Manhattan (případně The Manhattan Projects ;)), či některé z knih Richarda Feynmana.
Jako de facto konsekvencialistu mě zajímá, jak budou ty výsledky použity, a upřímně řečeno, taky mě to dost často děsí.Já se zatím držím práce, kde přímo uživatelé mají nějaké požadavky a na základě nich se jim vytváří software. Tedy přímo mluvím s lidmi, kteří jsou koncoví uživatelé.
Kus mi toho vypadl. Přepisovat to nebudu, protože se blíží přestupná hodina.
Když se na to chceš dívat takhle, tak skoro všechno je ‚pomocné odvětví‘. I to zde zmiňované zemědělství, výroba čehokoliv, práce na skoro čemkoliv, kromě výzkumu.
Na výstupu máš v ideálním případě syté lidi, zdravé lidi aj. Občas se (celkem zbytečně) ptám, zda je to v některých případech vůbec dobře, ale dejme tomu. Když, co já vím, nožíř udělá nůž, samozřejmě se s ním dá řezat do špeku, ale taky do lidí; přesto je tam jasný jakýsi motiv.
Mezitím mě ale lidi lanaří na to, abych dělal (a) weby o ničem, které budou vydělávat na reklamě, nebo (b) vývoj meta informačního systému (informační systém nad informačním systémem, který agreguje data z informačních systémů; nikdo mi nebyl schopen vysvětlit, co to vlastně dělá) – WTF? To je asi nějaká choroba v průmyslu… třeba mi utkvělo, jak se někdo v rozhlase ptal Průši, k čemu je ta 3D tiskárna dobrá. Odpověď zněla: „Můžete si tisknout objekty.“ dafuq?
Melu z hladu. Jindy bych to asi napsal líp.
Doporučuji Manhattan (případně The Manhattan Projects ;)), či některé z knih Richarda Feynmana.
Ha, dík. Ty populární věci (mimo Feynmana) jsem neznal. Otázka to jinak byla v principu řečnická.
Já se zatím držím práce, kde přímo uživatelé mají nějaké požadavky a na základě nich se jim vytváří software. Tedy přímo mluvím s lidmi, kteří jsou koncoví uživatelé.
To máš fajn a vůbec, knihovna se mi ideově líbí (myslíš teďka knihovnu, ne?).
Já teď dělám na nějakých nástrojích, které by měly mít celkem jasné využití ve vědě; jsem za to rád, ale současně vidím, jak vypadá trh práce okolo, a ptám se, komu tím kdo prospěje.
nikdo mi nebyl schopen vysvětlit, co to vlastně dělá) – WTF?Sjednocuje víc programů do jednoho? Kdysi jsem si napsal něco podobného, protože přihlašovat se zvlášť do 42 webových aplikací nebylo úplně ono.
To máš fajn a vůbec, knihovna se mi ideově líbí (myslíš teďka knihovnu, ne?).Jo.
Sjednocuje víc programů do jednoho?
Proč?
protože přihlašovat se zvlášť do 42 webových aplikací nebylo úplně ono
take znam dost doktoru co umi programovat ale neznam zadneho programatora, co by ve volnem case lecilPrijde na sraz OpenAlt z.s. do Brna (kazdy treti patek v mesici v Brne a Praze) at me muzete potkat :)
ti doktori delaji treba bioinformatiku, coz jsou obvykle slozitejsi programovaci ulohy nez nejake kancelarske nebo bankovni nesmysly, ci sprava linuxoveho serverutak zase je potreba srovnavat srovnatelny. Nema smysl vzit si to nejjednodussi z jednoho oboru a srovnavat to s tim nejslozitejsim z duhyho...
ale ja jsem tu medicinu tri roky studoval a trosku v tom chodit umim, krom toho jsem biolog a mam veterinarni zkusenosti - kazdopadne rozhodne samolecbu pomoci internetu nikomu nedoporucujutos nedostudoval, nebo to trva jen 3 roky? jinak uz zacinam chapat o cem je tenhle flame. Kyknos se nam (nebo mozna sobe) snazi dokazat jak je super chytry a resi super slozite problemy a vsichni ostatni jsou blbci...
proste predstava ze ajtak nekoho leci je naprosto smesnaTak ja treba kdyz uz nahodou jdu k obvodakovi, tak uz stejne dopredu vim co me rekne... Podobny zkusenosti mam i se specialistama (poraneni zad, popaleniny, ...). Vzdy udelali presne to co jsem si myslel ze udelaji...
Tak minimalne muzes lecit sam sebe. Myslim ze hledani symptomu na netu a snaha prvne neco udelat sam jsou celkem bezny...
A někdy můžeš mít i lepší výsledky než ten doktor – viz jedna kamarádka, která se sama diagnostikovala a přišla s tím za doktorem – ten to ovšem odmítal uznat, protože to nevymyslel sám a nepřipadal by si dost důležitý a potřebný… tak vymýšlel kde co jiného, co by jí mohlo být… a nakonec měla pravdu ona.
jen by me zaimalo, jak to leceni ve volnem case probiha, dost si to ani logisticky predstavit neumim, vetsina lekaru prinejmensim nez ziska potrebne atestace, se musi oboru venovat na plny uvazek
A mě by zajímalo, jak vypadá to jejich programování. Nebo radši nezajímalo :-) On ten lékař (automechanik, kuchař atd.) se taky nestane programátorem tím, že si po večerech něco přečte na poslepuje pár řádků kódu. O tom je vlastně ten zápisek výše – programování se musíš intenzivně věnovat roky, dát tomu spoustu času.
prosim te nebud smesny, srovnavat slozitost kernelu se slozitosti cloveka... i jedina bunka je radove slozitejsi nez kernel
Podle toho to taky ale vypadá – podíváš se na příznaky a zkusíš nasadit nějaký lék. Když to nezabere, tak zkusíš nějaký jiný. Když ani to, tak pacienta pošleš na jiné oddělení nebo prohlásíš za simulanta/vyléčeného.
Teorie je možná jiná, ale takhle to bohužel ve zdravotnictví často vypadá. (a to nemluvím o tom, že doktor ti předepíše prášky firmy, která ho zrovna pozvala na nějakou konferenci nebo ho jinak podpořila)
Obávám se, že tahle diskuse nemá smysl – ty budeš pořád vyzdvihovat to svoje, ze svého oboru brát to, jak se to má dělat správně, poukazovat na elitní vědce atd. zatímco u IT na nedouky, bastlíře a zbabrané projekty, aby ti z toho vyšlo, že děláš v důležitějším a prestižnějším oboru.
jiste meze to neni prace, ale otroctvi.Jiste pane Marxi. Kazdy dela svou praci ze svobodne vule. Pokud se mu nelibi, muze skoncit a jit jinam. O otroctvi se tedy v zadnem pripade nejedna. Delas drsnaka a pri tom nechapes pojmy, o kterych pises. Jsi trapny.
Ahh, ty musis jeste trochu zestarnout a dospet. Napsat "nebojim se o praci, protoze pracuji 16 hodin denne" je v podstate totez jako napsat "nebojim se o praci, protoze se prodavam za polovic". Samozrejme, "prace" v ekonomickem smyslu, tj. kolik je za to nekdo ochoten dat, bude vzdycky, ale od jiste meze to neni prace, ale otroctvi.To je určené komu? Protože já nikde nepsal, že pracuji 16 hodin denně. Naopak většinou reálně pracuji (ve smyslu programování) tak 6 hodin denně, zbytek zabere komunikace, přemýšlení, oběd, přestávky a já nevím co ještě.
A pak podcenujes lidskou spolecnost, zejmena aspekt predstirani jednech lidi pred druhymi. Je spousta mizerne placenych oboru, ktere jsou narocnejsi a vyzaduji vice talentu nez IT. Holt mas zrovna stesti a IT se pouziva v tom predstirani, ale to muze taky casem skoncit.Tomu říkám negativismus :) Myslím, že jsem jasně napsal, že se nebojím, že to skončí. Ne že by nemohlo, ale když ano, tak co? Svět je plný možností a budu prostě dělat něco jiného, třeba dřevorubce, nebo pěstování kaktusů.
když ano, tak co? Svět je plný možností a budu prostě dělat něco jiného, třeba dřevorubce, nebo pěstování kaktusů.Otázkou je, jestli v budoucnu bude mít taková práce dostatečnou hodnotu, abyste si vydělal alespoň na jídlo.
Otázkou je, jestli v budoucnu bude mít taková práce dostatečnou hodnotu, abyste si vydělal alespoň na jídlo.Tak vždycky se dá přejít na pěstování toho jídla, pokud máš pozemek.
Tak vždycky se dá přejít na pěstování toho jídla, pokud máš pozemek.Ano, souhlasím, nicméně ne každý má takové štěstí. Navíc, nikde není psáno, že ti, co pozemky mají, o ně nepřijdou.
Protože já nikde nepsal, že pracuji 16 hodin denně.Napsal jsi, ze se musis sebevzdelavat (ve svem volnem case) a vselijak se tomu plne venovat.. To jsou nesmysly. Je to umele vytvorena fikce, ktera slouzi k "rozdel a panuj" nad naivnimi SW inzenyry. Stejne tak absence profesnich organizaci je problem. To na co narazim je popsane treba tady.
Myslím, že jsem jasně napsal, že se nebojím, že to skončí.OK, pokud se nebojis, pak se proste nebojis. Ale racionalizovat si to tim, ze SW inzenyrstvi je neco extra sloziteho, to je pitomost, nezlob se. Neni to nic extra sloziteho. Jen je to (vetsinou) shodou okolnosti vyroba magickych tokenu, ktere jsou zrovna v kurzu.
Ono, takový ty zvěstovatelé konce prestiže IT už tady byly v roce 2000 ... a kde to je o 15 let později.Ona ta prestiz neodrazi realnou pridanou hodnotu, a proto se to muze rychle zmenit. Banky maji taky "prestiz".
Napsal jsi, ze se musis sebevzdelavat (ve svem volnem case) a vselijak se tomu plne venovat..Aha. To je samozřejmě pravda, ale to neberu zrovna jako práci, pořád ještě mě to baví a dělám to jaksi mimochodem, i kdybych zrovna nikde zaměstnaný nebyl.
OK, pokud se nebojis, pak se proste nebojis. Ale racionalizovat si to tim, ze SW inzenyrstvi je neco extra sloziteho, to je pitomost, nezlob se.Složitého? To jsem doufám taky nikde nepsal (vyhledávání
"složit"
v textu blogu přineslo jen nesouvisející matche). Přijde mi, že do toho co jsem napsal dáváš až moc projekcí a toho co očekáváš, že jsem napsal, místo toho co jsem skutečně napsal.
Protože sou dopíči těžké a obsáhlé.Právě proto se vyplatí tyto obory automatizovat. Např. stroje budou v diagnostice lepší než lidští lékaři a navíc skoro zdarma. Takový stroj pak může mít načtené všechny lékařské studie, co existují, což IMO není v lidských silách.
Všechno jednou budou dělat AI. Pak ale ztratí práci všichni. O této možnosti se nebavíme ...I tak platí, co jsem napsal. Diagnostika prováděná lékaři je drahá a ne příliš dobrá – ideální pro automatizaci. Dost možná bude tedy lékařská diagnostika nahrazena stroji dříve než třeba skládání oblečení (nebo něco podobného, co umí každý).
ne AI skutecne nebudu nechavat na vas, tomu jataci rozumi jak koza petrzeli :)Takže jsi i odborník na AI?
ovsem kdyz vidim nektere ajtaky jak si tu inteligenci predstavuji jako hurvinci valku, je to skutecne smesneMožná se jen díváš tam kde nic není. Já když vidím spoustu lidí, jak si představují AI, tak mi to přijde směšné. Proto se poslední dobou snažím chodit víc mezi odborníky na tohle téma, kde se člověk i něco zajímavého dozví (sám jsem v tom totální laik, ale chci vědět víc).
prislo by mi logicke zkusit nejprve nejake jednodussi zviratkoNo, jak se to vezme. Zviratko si s tebou nepopovida. Takze jak poznas, ze tvoje simulace je dobra nebo ze jsi na spravne ceste?
vzhledem k tomu, ze zatim moc nevime, jak neuron funguje, je to dost obtizna uloha - v tehle souvislosti jsou nejake snahy o simulaci mozku naprosta halucinaceJak který neuron. Spousta jich je prozkoumaná docela do detailu (nemluvím teď zrovna o lidech, ale švábech, červech a tak).
LeCun: I’m going to get a lot of heat for this, but basically a big chunk of the Human Brain Project in Europe is based on the idea that we should build chips that reproduce the functioning of neurons as closely as possible, and then use them to build a gigantic computer, and somehow when we turn it on with some learning rule, AI will emerge. I think it’s nuts.a myslim ze je to slepa a velice naivni cesta.
Protoze bud bys tu bunku musel zjednodusit tak ze nebude odpovidat realite, nebo nebudes schopny to odsimulovat na realnych pocitacich.Tak to nebudeš simulovat na počítačích, ale na celých clusterech. Moore v tomhle hraje vědcům do karet. Jinak já sám jsem zastáncem víc na matematice založených přístupech. Sice z toho nebude emulace člověka, ale ta mi přijde sama o sobě k ničemu. Navíc není třeba čekat na jakousi simulaci otroka, už teď je z toho miliardový business s velkým uplatněním.
Víte, to máte tak: je to jako byste se rozhodla, že začnete tranzistor podrobovat analýze. Něco, co je na první pohled docela prosté se rozvine v obrovitánskou teorii, která bude muset být popsána na desítkách stran. Na Neuronu není důležité to, co se přesně děje vevnitř, ale to, co se děje vně. Přírod, když vymýšlela po miliony let neuron a nervové soustavy vyšších a vyšších živočichů, vytvořila něco, co dokáže žít a fungovat i navzdory faktu, že z hlediska elektrického, chemického a kdoví jakého jiného, jsou neurony rozdílné a mnohočetné. Uvědomte si, že jsou to malá živá stvoření. Jsou individuální. Chápete? Prostě vezměte kilo a půl nějakých malinkatých aktivních součástek, pospojovaných do hmoty, která se navíc ještě v průběhu života přeskupuje a pichněte do ní elektrody a začněte hledat, co se děje. Dává Vám to smysl? Mě jen někdy. Pokud přesně víte, kde a co snímáte. Součástky toho, co měříte mají velikost tak 0,01mm. Jak daleko se dostanete? A kolik lidí budete potřebovat na to abyste něco našla a porozuměla tomu. Pokud se chcete pobavit, tak lidé, měřící takto nervy mají problémy s mapováním neuronů prosté pijavice, která má po těle 22 ganglií se stovkami neuronů (první a poslední ganglion o něco víc) a stejně z toho moc moudří njsou. Současné znalosti neuroanatomie pochází většinou z pitev a mikroskopických pozorování lidí, zvířat atd. On i Brodman (po něm se jmenují tzv. Brodmannovy oblasti neokortexu) udělal než to, že šel pro jednotlivých vláknech a nervových svazcích v bílé hmotě a našel jakési závislosti a návaznosti. Santiago Ramon Y Cajal na tom byl stejně. Mikroskop byl jeho největší přítel. Co když to hlavní na Neuronu je někde jinde a my pitváme zbytečnosti?-- http://www.root.cz/clanky/zpracovani-obrazu-mozkem-odposlouchavame-mozek/nazory/537971/
Víte, to máte tak: je to jako byste se rozhodla, že začnete tranzistor podrobovat analýze. Něco, co je na první pohled docela prosté se rozvine v obrovitánskou teorii, která bude muset být popsána na desítkách stran.ok, jiste, ale to je vata, ktera nic neznamena
Na Neuronu není důležité to, co se přesně děje vevnitř,citation needed na neuronu je velmi dulezite, co se deje vevnitr, uz jen z toho duvodu, ze vnitrni deje ovlivnuji ty povrchnove, na ktere se snazi nekteri neuron redukovat. napriklad kanaly v membrane jsou proteiny, proteiny, jejichz exprese je rizena celym genetickym aparatem uvnitr bunky, kteremu dodnes poradne nerozumime - ty kanaly tam magicky nejsou v nejakem presne danem mnozstvi atd, je to vysledkem procesu uvnitr neuronu krom toho existuji teorie, ktere vyznamnou roli pri zpracovani signalu davaji prave vnitrnim strukturam, od uvazovane role dna přes cytoskelet, konkretne napriklad mikrotubuly v penroseove orch-or teorii... a nase soucasne znalosti biologie nejsou dost velke na to rici, jak to presne je
Přírod, když vymýšlela po miliony let neuron a nervové soustavy vyšších a vyšších živočichů, vytvořila něco, co dokáže žít a fungovat i navzdory faktu, že z hlediska elektrického, chemického a kdoví jakého jiného, jsou neurony rozdílné a mnohočetné.nic v biologii nedava smysl, lec z hlediska evoluce funkci, kterou zajistuje nervova soustava potrebuji jiz jednobunecne organismy - reaguji na prostredi, pohybuji se v odpoved na informace z prostredi, lovi, sexualne se rozmnozuji atd. - tedy 1 samotna bunka dokaze vykonavat pomerne slozite chovani. nedava z evolucniho hlediska prilis smysl tohle vsechno zahodit, ale cely ridici system implementovat jako jakousi abstrakci na bunkach, jejichz vnitrni chovani neni dulezite. evoluce vezme co ma, a zacne k tomu pridavat dalsi veci. takze prave z hlediska tech milionu let evolucniho vyvoje je velmi pravdepodobne, ze vnitrek bude sakra dulezity, at uz jako v orch-or nebo nejak uplne jinak to, ze jsou neurony ruzne neni neco, nazvdory cemu by mel system fungovat, ale ma to nepochybne smysl, takze je to neco, diky cemu to muze fungovat
Pokud se chcete pobavit, tak lidé, měřící takto nervy mají problémy s mapováním neuronů prosté pijavice, která má po těle 22 ganglií se stovkami neuronů (první a poslední ganglion o něco víc) a stejně z toho moc moudří njsou.to je pravda, i proto jsou srandovni vsechny ty projekty zmapujeme mozek a vrazime model mozku do pocitace
Co když to hlavní na Neuronu je někde jinde a my pitváme zbytečnosti?zbytecnosti urcite ne, protoze vsechno souvisi se vsim, ale ano, jadro pudla muze byt jinde
funkci, kterou zajistuje nervova soustava potrebuji jiz jednobunecne organismy - reaguji na prostredi, pohybuji se v odpoved na informace z prostredi, lovi, sexualne se rozmnozuji atd. - tedy 1 samotna bunka dokaze vykonavat pomerne slozite chovani. nedava z evolucniho hlediska prilis smysl tohle vsechno zahodit, ale cely ridici system implementovat jako jakousi abstrakci na bunkach, jejichz vnitrni chovani neni dulezite. evoluce vezme co ma, a zacne k tomu pridavat dalsi veci. takze prave z hlediska tech milionu let evolucniho vyvoje je velmi pravdepodobne, ze vnitrek bude sakra dulezity, at uz jako v orch-or nebo nejak uplne jinakImho si to vykládáš opačně. On netvrdil, že pro biologickou funkci je nepodstatné, že uvnitř neuronu se nedějí složité věci, jen že tobě pro jeho simulaci stačí popsat co se děje vně neuronu, tedy neuron klidně popsat na úrovni blackboxu, protože to je to jediné, co tě zajímá. Co se týče těch milionů let evoluce a jednobuněčných organismů, kteří loví a reagují na prostředí; zde se imho dopouštíš až příliš podivného skoku ve stylu „přání otcem myšlenky“. To že některé jednobuňěčné organismy vykazují komplikované chování přeci neznamená, že budou všechny buňky lovit a reagovat na prostředí. Neurony klidně můžou být tak vysoce specializované, že si můžou dovolit nic jiného ani komplikovaného nedělat (ostatně proč taky, cílem je spotřebovávat minimum energie) a přežití a výživu jim zajišťuje celý člověk. Neuronové sítě simulované na počítačích fungují, to snad nejde popírat. Ano, asi se tím blbě bude vytvářet nějaká generická inteligence, ale to jsme se už výše shodli, že není až tak zapotřebí a stejně mi přijde pitomé se k tomu pořád vracet, jen proto, že pár nadšenců se tomu aktivně věnuje. Uplatnění to mají neuronové sítě již nyní a velmi velké.
Imho si to vykládáš opačně. On netvrdil, že pro biologickou funkci je nepodstatné, že uvnitř neuronu se nedějí složité věci, jen že tobě pro jeho simulaci stačí popsat co se děje vně neuronu, tedy neuron klidně popsat na úrovni blackboxu, protože to je to jediné, co tě zajímá.jak popises pocitac na urovni blackboxu, aniz bys vedel, co se deje uvnitr?
Co se týče těch milionů let evoluce a jednobuněčných organismů, kteří loví a reagují na prostředí; zde se imho dopouštíš až příliš podivného skoku ve stylu „přání otcem myšlenky“. To že některé jednobuňěčné organismy vykazují komplikované chování přeci neznamená, že budou všechny buňky lovit a reagovat na prostředí. Neurony klidně můžou být tak vysoce specializované, že si můžou dovolit nic jiného ani komplikovaného nedělat (ostatně proč taky, cílem je spotřebovávat minimum energie) a přežití a výživu jim zajišťuje celý člověk.bunky ktere neraguji na prostredi jsou mrtve bunky, ale chapu co jsi chtel rici jenze evoluce uz na urovni jednotlivych bunek umela postavit pomerne vykonny pocitac, pak se ty bunky zacaly organizovat do kolonii, v pocatecnim stadiu velmi primitivnich - je evolucni nesmysl zahodit ten vnitrobunecny pocitac a zacit stavet novy na zelene louce a na zcela jinem principu - daleko pravdepodobnejsi je zapojit existujici pocitace do site - odpovida to logice i tomu, jak se evoluce chova v jinych situacich opacny zpusob by pro me byl zatim nejpadnejsi argument pro inteligentni design
Neuronové sítě simulované na počítačích fungují, to snad nejde popíratfunguji, umi ale jen o proti mozku jen velmi primitivni veci - navi i kdyby umely totez co mozek, neni to argument, ze funguji stejne jako mozek. kamera take nefunguje jako oko a letadlo nelita jako ptak.
Uplatnění to mají neuronové sítě již nyní a velmi velké.stejne tak kamery, letadla...
jak popises pocitac na urovni blackboxu, aniz bys vedel, co se deje uvnitr?Pokud bude mít ten počítač jednu v zásadě úzce zaměřenou funkci, nemusel by to být takoý problém. Například popsat funkci HTTP serveru bude určitě jednodušší než počítače obecně, ale přitom pro popsání počítače, který slouží výhradně jako HTTP server to bude nejspíše stačit.
ani popis http serveru popsat nedokazes bez vnitrni znalosti pocitace - muzes tak maximalne popsat standart, jak se ma chovat, ale realita se bude mnohdy lisitTo teda dokážeš. Popis máš v programovacím jazyce, který s počítačem vůbec nesouvisí, může ho klidně interpretovat člověk znak po znaku.
ale ten programovaci jazyk je soucasti toho pocitace, stejne jako ma neurone svuj program v dna a kdo vi kde jesteProgramovací jazyk není součástí počítače. Může to být úplně čistá matematika. Programovací jazyk se pak transformuje na něco, co je součást počítače.
abys popsal funkci pocitace, musis znat program v nem, vsechny chyby v nem, sw i hw (ve virtualu ti server jiste pobezi jinak nez na hw s vadnou ram nebo prehrivajicim se procesorem atd) atd - to neni zadny zjednoduseny blackbox ale v podstate uplna informace o zarizeni - i pro pocitac je ziskat takove informace velmi tezke, pro neuron dnes naprosto nepredstavitelneNe, nemusíš. Můžeš napsat neúplný emulátor, kde ti poběží naprostá většina toho co potřebuješ. Lidi takhle běžně píšou emulace starých počítačů v javascriptu a vejde se to do pár desítek kilobajtů. Pokud ho chceš popsat naprosto komplexně, taky se to dá a taky to lidi dělají, i bez znalosti originálních systémů, prostě jen odvozováním a testováním. Vůbec, celkově mi přijde, že je to pro tebe spíš záležitost víry - víry v nepopsatelnost neuronů.
Vůbec, celkově mi přijde, že je to pro tebe spíš záležitost víry - víry v nepopsatelnost neuronů.Pozor, pokud si dobře pamatuju, slovo víra je pro kyknose hluboká urážka. A nejspíš je to hlavní důvod, proč jsem u něj nedávno upadl v „nemilost“. :)
ale to be je vira blizka, mne neAd hominem.
zkusenost s jinymi castmi tela je co?Že je možné pro popis funkce buněk v daném orgánu neuvažovat všechny vlastnosti buněk a veškerou jejich anatomii.
ockhamova britva rika co?Ditto. Jinak ty si stěžuješ, že není možné odignorovat buňku a udělat z ní blackbox, ale přitom v biologii ty sám nějspíše děláš úplně to samé, akorát o úroveň níž. Nebo snad jsi schopen přesně a kompletně popsat složení a chování subatomárních částic v molekulách, se kterými biologové běžně operují? Třeba takový ATP/ADP/AMP jsou blackboxy jak vyšitý. Ono není dost dobře možné se jim vyhnout, to by ses nedostal vůbec nikam. Nemohl bys studovat roli molekul v buňce jen pro to, že nemáme zatím úplně popsané subatomární částice a jejich chování.
Ad hominem.s tim si zacal sam
Že je možné pro popis funkce buněk v daném orgánu neuvažovat všechny vlastnosti buněk a veškerou jejich anatomii.ano napriklad v kuchyni, vyplyva z toho co?
Ditto.nerozumim, detailneji
Jinak ty si stěžuješ, že není možné odignorovat buňku a udělat z ní blackbox, ale přitom v biologii ty sám nějspíše děláš úplně to samé, akorát o úroveň níž. Nebo snad jsi schopen přesně a kompletně popsat složení a chování subatomárních částic v molekulách, se kterými biologové běžně operují? Třeba takový ATP/ADP/AMP jsou blackboxy jak vyšitý.jaky blackboxy? biologie studuje zivou hmotu az na kvantovou uroven. byl jsi nekdy na hodine biochemie?
Ono není dost dobře možné se jim vyhnout, to by ses nedostal vůbec nikam. Nemohl bys studovat roli molekul v buňce jen pro to, že nemáme zatím úplně popsané subatomární částice a jejich chování.ale mohl, uplne popsane nemame nic - ale vsechno to studujeme - zadny biolog nerekne, co je mensi nez molekula atp me nezajima... zajima
jaky blackboxy? biologie studuje zivou hmotu az na kvantovou uroven. byl jsi nekdy na hodine biochemie?Znám opravdu málo biologů, kteří by měli lepší než populárně-naučné znalosti o subatomární a/nebo kvantové fyzice. (Ty je máš, například?) Nemyslím si ale narozdíl od tebe, že by to znamenalo, že ti ostatní nedělají dobře biologii.
ale mohl, uplne popsane nemame nic - ale vsechno to studujemeOk, tím je diskuse z mého pohledu víceméně uzavřena, protože v důsledku klidně můžeme uvažovat o neuronech jako o blackboxu, protože víme, že někde někdo se zabývá jejich vnitřnostma a kdyžtak nás opraví, poskytne své závěry o chování navenk, etc. Koneckonců, už nějakou řádku let není prakticky možné, aby měl jeden vědec veškeré znalosti (i ty relevantní).
Znám opravdu málo biologů, kteří by měli lepší než populárně-naučné znalosti o subatomární a/nebo kvantové fyzice. (Ty je máš, například?) Nemyslím si ale narozdíl od tebe, že by to znamenalo, že ti ostatní nedělají dobře biologii.tak zaprve zadny individualni biolog nedela kompletni biologii, nejsme v renesanci zadruhe si mluvil o atp, a ano, kazdy biolog co prosel zkouskou z biochemie ma znalosti pod urovni atp, zakladni kurz biochemie a chemie pro biologie obsahuje komplet chemii po uroven atomu a zaklady kvantovky, prinejmensim takove, aby clovek aspon tusil, o cem to je. zakladni bakalarsky kurz. ornitolog zrejme vetsinu toho casem zapomene, ale zrovna neurolog nebo molekularni biolog nikoliv - molekularni biologie je cela postavena na chemii vcetne te kvantove a kdyz si prectes penroseho clanky na tema o kterem se bavime, zjistis ze je to sama kvantovka - tomu samozrejme plne rozumi jen lidi, kteri se tim konkretne zabyvaji mam pocit ze biologii si videl z nejake padesat let stare ucebnice
Ok, tím je diskuse z mého pohledu víceméně uzavřena, protože v důsledku klidně můžeme uvažovat o neuronech jako o blackboxu, protože víme, že někde někdo se zabývá jejich vnitřnostma a kdyžtak nás opraví, poskytne své závěry o chování navenk, etc.to je proste naprosty nesmysl - ale jak rikam, muzes s tim zacit, treba udelas diru do neurologie - zatim se to nikomu s timhle pristupem nepovedlo
odvozováním a testovánímto se neobejde bez studia vnitrnich stavu... studovat neurologii na urovni tady do toho pustim nejaky signal a budu koukat co mi vyleze z druhe strany opravdu nejde - to bys ten mozek nepochopil do konce vesmiru - ale pokud myslis ze ano, smele do toho, zajimave to bude, az budes mit vysledky - do te doby to vypada jako jasne spatna cesta
to se neobejde bez studia vnitrnich stavu... studovat neurologii na urovni tady do toho pustim nejaky signal a budu koukat co mi vyleze z druhe strany opravdu nejde - to bys ten mozek nepochopil do konce vesmiru - ale pokud myslis ze ano, smele do toho, zajimave to bude, az budes mit vysledky - do te doby to vypada jako jasne spatna cestaStudovat takto mozek je skutečně nesmysl. Studovat takto jednotlivé neurony, či jejich malé clustery však nikoliv.
ani popis http serveru popsat nedokazes bez vnitrni znalosti pocitace - muzes tak maximalne popsat standart, jak se ma chovat, ale realita se bude mnohdy lisitNení to tak hrozné. Například instrukční sada bude mít na HTTP server tak malý vliv, že ji můžu při popisu toho serveru klidně odignorovat.
navic, odkud beres tu jistotu, ze ten neuron je jen http server?Tu jistotu samozřejmě vůbec nemám, ale je možné, že to tak je. Dokonce bych řekl, že z hlediska Ockhamovy břitvy je celkem rozumné předpokládat úzké funkční zaměření neuronu. Všimni si, že i Orch-OR předpokládá relativně úzkou funkci, akorát trochu jinou než je obvyklé.
Pokud bude mít ten počítač jednu v zásadě úzce zaměřenou funkci, nemusel by to být takoý problém.Spíš než počítač bych uvažoval cosi jako sérii logických obvodů, které se dají nahradit třeba lookup tabulkou.
jak popises pocitac na urovni blackboxu, aniz bys vedel, co se deje uvnitr?
Turingův stroj
no jeste budes muset pridat program, ktery na nem bezi
Pro popis počítače? Nikoliv.
Pro jeho použití? Ano, hodí se znát rozhraní. Ale pro vývoj vysokoúrovňového softwaru opravdu, ale opravdu nemusím vědět, jak funguje tranzistor.
hodne stesti prevadet pocitac s operacnim systemem a hromadou potencialnich chyb na ruzne sw i hw urovni na definovany turinguv stroj...
Non sequitur.
ano, vsoichni pouzivame neurony, aniz by chom vedeli jak funguji
proc tak zrejmou zalezitost pises do diskuse?
Protože nemusím, když to řeknu blbě, chtít hned (a) mozky vyrábět na zelené louce, nebo (b) mozky simulovat.
ale predstavovat si, ze u vemi sloziteho zarizeni, kde ani neumis definovat vsechny vstupy a vystupy, ktere to zarizeni ma, prijdes na jeho funkci porovnavanim vstupu s vystupy, je velmi naivni
Přesto se používají např. optimalizační techniky hejnem částic.
jak popises pocitac na urovni blackboxu, aniz bys vedel, co se deje uvnitr?Přesně tak jak píšeš - na úrovni blackboxu :D Samozřejmě, že to nefunguje na dnešní počítače, ale různé jednočipy a menší logické obovody takto popsat můžeš. Prostě budeš mapovat vstupy a výstupy. Co se děje uvnitř potom zkoušíš různě odvozovat (lámání kryptografie s tím má hodně zkušeností, ale i reverse engineering), v zásadě to ale nepotřebuješ, pokud jsou reakce na vstup vždy stejné, či je tam maximálně nějaká trocha analogové „paměti“. Prostě nahradíš celou pozorovanou funkčnost lookup tabulkou, či nějakým obvodem, který má pro stejný set vstupů->výstupů stejné chování (necháš třeba evolučně vypěstovat na FPGA).
jenze evoluce uz na urovni jednotlivych bunek umela postavit pomerne vykonny pocitac, pak se ty bunky zacaly organizovat do kolonii, v pocatecnim stadiu velmi primitivnich - je evolucni nesmysl zahodit ten vnitrobunecny pocitac a zacit stavet novy na zelene louce a na zcela jinem principu - daleko pravdepodobnejsi je zapojit existujici pocitace do site - odpovida to logice i tomu, jak se evoluce chova v jinych situacichImho si evoluce nehraje na nějaký smysl a nesmysl. Co přežije, to poslouží. Jinak stejným způsobem by se dalo argumentovat, že úplně každá buňka co existuje musí vykazovat takhle sofistikované vnitřní chování. Pokud existuje alespoň jedna buňka, která se tak nechová, tak existuje i nezanedbatelná pravděpodobnost, že se tak ani mozek nechová.
funguji, umi ale jen o proti mozku jen velmi primitivni veci - navi i kdyby umely totez co mozek, neni to argument, ze funguji stejne jako mozek. kamera take nefunguje jako oko a letadlo nelita jako ptak.Ty věci zas tak primitivní nejsou. Deep learning v poslední době docela změnil celé odvětví a umožnil věci, které by dříve byly nemyslitelné. Běžně používaný popis neuronu byl odvozen z pozorování jak fungují neurony v mozku. Neodpovídají tedy funkci mozku jako takového, ale biologickým neuronům do jisté míry ano (co do zvnějšku pozorovatelného chování). BTW: Kamera principiálně funguje velmi podobně, jako lidské oko (je tam čočka co umožňuje dynamicky ostřit, receptory co převádí fotony na signál) a letadlo lítá stejně jako pták (ve vzduchu ho drží stejná aerodynamika, jen motory jsou podstatně efektivnější, než máchání křídly). Liší se to oboje jen v detailech.
Samozřejmě, že to nefunguje na dnešní počítačeno a jeste mene to bude fungovat na neuron, ktery je analogovym biologickym objektem a dost mozna sidlem funkci, ktere ani pocitac neumi zajistit
pokud jsou reakce na vstup vždy stejnéto v biologii neni v podstate nikdy
Imho si evoluce nehraje na nějaký smysl a nesmysl. Co přežije, to poslouží.jiste, ale ten nesmysl je v tom, ze tvou predpokladany vyvoj je naprosto nepravdepodobny skok, vs pravdepodobny postupny vyvoj o kterem mluvim ja - precti si neco o oevoluci a jak funguje
Jinak stejným způsobem by se dalo argumentovat, že úplně každá buňka co existuje musí vykazovat takhle sofistikované vnitřní chování.ne nedalo - k cmeu by bylo enterocytu? ale nektere imunitnbi bunky... ano
BTW: Kamera principiálně funguje velmi podobně, jako lidské oko (je tam čočka co umožňuje dynamicky ostřit, receptory co převádí fotony na signál) a letadlo lítá stejně jako pták (ve vzduchu ho drží stejná aerodynamika, jen motory jsou podstatně efektivnější, než máchání křídly). Liší se to oboje jen v detailech.ne, lisi se to v zasadnich vecech - ptak ma uplne jiny pohon, uplne jina kridla a uplne jine letove moznosti, kamera zaostruje uplne jinak nez oko atd atd - nebe a dudy -- ale pokud zjednodusujes na uroven, kde je to jedno, tak se nema smysl vubec o nejake biologii bavit, natoz o mozku
no a jeste mene to bude fungovat na neuron, ktery je analogovym biologickym objektem a dost mozna sidlem funkci, ktere ani pocitac neumi zajistitCo do toho ještě přidat boha a ducha? To co tvrdíš ty je v podstatě analogie tvrzení, že letadla nikdy nebudou moct lítat, dokud dokonale nenapodobí ptáka. Všiml sis toho?
Jenže zrovna v jednotlivých neuronech jsou prakticky stejné. Nedávno jsem zkoušel nějaký kurz na coursee, kde se vyhodnocovaly data z měření neuronů, tak to mám ještě v čerstvé paměti.pokud jsou reakce na vstup vždy stejnéto v biologii neni v podstate nikdy
ne, lisi se to v zasadnich vecech - ptak ma uplne jiny pohon, uplne jina kridla a uplne jine letove moznosti, kamera zaostruje uplne jinak nez oko atd atd - nebe a dudy -- ale pokud zjednodusujes na uroven, kde je to jedno, tak se nema smysl vubec o nejake biologii bavit, natoz o mozkuPták sice má jiný pohon, ale nemá jiný princip, který by ho držel ve vzduchu. Větroně třeba lítají úplně stejně jako větší ptáci typu sokol, který visí zavěšený ve vzestupných proudech. Co je úplně jiné je například helikoptéra, nebo letadla s kolmým vzletem typu Harrier.
Co do toho ještě přidat boha a ducha? To co tvrdíš ty je v podstatě analogie tvrzení, že letadla nikdy nebudou moct lítat, dokud dokonale nenapodobí ptáka. Všiml sis toho?to v zadnem pripade ja tvrdim, ze nebudeme chapat ptaky, dokud nebudeme studovat ptaky - letadlo me jako ornitologa nezajima stejne tak me jako biologa nezajima, pokud si nekdo postavi nejakou neuronovou sit a vyzuije jako inspiraci mozek - neni to mozek a k pochopeni mozku to, pokud vubec, prispeje jen malo zadneho boha ani ducha - ale precti si treba orch or abys videl, jake problemy je treba resit (byt treba nakonec to bude uplne jinak)
Jenže zrovna v jednotlivých neuronech jsou prakticky stejné. Nedávno jsem zkoušel nějaký kurz na coursee, kde se vyhodnocovaly data z měření neuronů, tak to mám ještě v čerstvé paměti.jo ano, v zakladnich praktikach je vsechno vzdycky hrozne jednoduche - ono to je naschval, je to modelova situace, ta nejlepe popsana, maximalne zjednodusena, aby se na ni dobre demonstrovalo - uz trochu jinak by ses na to dival, kdybys to mereni delal sam a ve skutecnosti
Pták sice má jiný pohon, ale nemá jiný princip, který by ho držel ve vzduchu. Větroně třeba lítají úplně stejně jako větší ptáci typu sokol, který visí zavěšený ve vzestupných proudech. Co je úplně jiné je například helikoptéra, nebo letadla s kolmým vzletem typu Harrier.ale prosimte, ptak temi kridly hybe, nastavuje je, ani vetron nelita stejne jako sokol, natoz typicke letadlo a typicky ptak - muzes si precist cele knihy jen o litani ptaku... tvuj zpusob zjednodusovani je komicky uz jen treba proto, ze ten let ptaku ridi ten mozek, ktere letadlo nema :)
to v zadnem pripade ja tvrdim, ze nebudeme chapat ptaky, dokud nebudeme studovat ptaky - letadlo me jako ornitologa nezajima stejne tak me jako biologa nezajima, pokud si nekdo postavi nejakou neuronovou sit a vyzuije jako inspiraci mozek - neni to mozek a k pochopeni mozku to, pokud vubec, prispeje jen malo zadneho boha ani ducha - ale precti si treba orch or abys videl, jake problemy je treba resit (byt treba nakonec to bude uplne jinak)Zajímavé, že tě to nezajímá tak hodně, že to musíš jít oznámit do každé diskuze, která se vede o umělých neuronových sítích.
ale prosimte, ptak temi kridly hybe, nastavuje je, ani vetron nelita stejne jako sokol, natoz typicke letadlo a typicky ptak - muzes si precist cele knihy jen o litani ptaku... tvuj zpusob zjednodusovani je komickyVětroň hýbe prvky na těch křídlech a nastavuje celé své tělo. Větroň samozřejmě nelítá úplně stejně jako sokol, ale v některých částech letu ano, například při plachtění.
Zajímavé, že tě to nezajímá tak hodně, že to musíš jít oznámit do každé diskuze, která se vede o umělých neuronových sítích.jednak tedy rozhodne nesleduji vsechny diskuse o umelych neuronovych sitich druhak ano, pokud nekdo dela nepatricke analogie s mozkem, neurony a inteligenci, pak ano, upozornim, ze je to nesmysl
Neuronové sítě simulované na počítačích fungují, to snad nejde popírat.Ja myslim ze to popirat jde. Se soucasnyma modelama neuronovych siti mam nejaky zkusenosti a vim ze v porovnani s likskou nebo zvireci inteligenci jsou velice omezeny.
Ano, asi se tím blbě bude vytvářet nějaká generická inteligence, ale to jsme se už výše shodli, že není až tak zapotřebíVytvaret simulace cloveka me taky prijde zbytecne. Snazit se vytvorit generickou inteligenci urcite ne...
Popsat neuron na urovni black-boxu by melo stacit. Jak ale vis ze jediny co ten blackbox potrebuje delat je "integrate and fire"? Jak vis ze pro dosazeni skutecny inteligence toho neni potreba mnohem vic?Já hlavně nechci „skutečnou inteligenci“, stačí mi, že to může řešit některé problémy.
Ja myslim ze to popirat jde. Se soucasnyma modelama neuronovych siti mam nejaky zkusenosti a vim ze v porovnani s likskou nebo zvireci inteligenci jsou velice omezeny.Tady je ovšem otázka, jestli není jen omezený jejich počet a počet jejich propojení? Protože každé zvíře jich bude mít o tolik víc, než jsi schopný simulovat, že je zcela nesmyslné to srovnávat.
Vytvaret simulace cloveka me taky prijde zbytecne. Snazit se vytvorit generickou inteligenci urcite ne...Ano, ale nevěřím, že to bude mít úspěch přes simulaci člověka. Tedy imho generická inteligence bude fungovat úplně jinak, naprosto nepřirozeně.
Já hlavně nechci „skutečnou inteligenci“, stačí mi, že to může řešit některé problémy.nektere problemy muze resit i rulicka toaletniho papiru
Ano, ale nevěřím, že to bude mít úspěch přes simulaci člověka.nebylo by to tak k smichu, kdyby nejprve byla simulace neceho jednodussiho, treba ryby, co vazi par gramu, a mozek zlomek z toho... a presto je inteligentni, umi resit radu problemu atd
nebylo by to tak k smichu, kdyby nejprve byla simulace neceho jednodussiho, treba ryby, co vazi par gramu, a mozek zlomek z toho... a presto je inteligentni, umi resit radu problemu atdPřijde mi retardované s tebou neustále dokola diskutovat o stejné věci. Dokonce i v této diskuzi už jsem ti psal, že přesně takové projekty probíhají a naopak téměř žádné, které by momentálně chtěly simulovat celého člověka. Přesto pořád omíláš stejný nesmysl, o simulování člověka ajťáky, co nic nechápou a ať jdou radši prvně na nižší živočichy. Co se takhle dovzdělat a podívat se na to co se ve světě skutečně děje? Imho by to bylo lepší, než trousit v diskuzi pohrdání a hate, ještě ke všemu špatným směrem.
a) kdyby se to nahodou nekomu povedlo, resi to simulator ryby - ten by prispel treba k tomu, abys mel co k veceri
Škrábání se uchem na zadku.
b) predevsim by to melo ukazat, zda je mozne simulator mozku postavit, je to podstatne mensi mozek nez lidsky, ovsem uz plnohodnotny obratlovci mozek se znacne vysokou inteligenci, socialnim chovanim, komunikaci atd - zvlast pokud se vybere vhodna ryba
Proč bych měl chtít stavět mozek lidský (nebo jiný)?
Škrábání se uchem na zadku.nerozumim
Proč bych měl chtít stavět mozek lidský (nebo jiný)?ja ho stavet nechci, ja ho chci pochopit, umet opravit, atd
tam, kde mozek zacne implementovat funkce, na pocitaci nesimulovatelneMyslíte, že mozek popírá Church-Turingovu tezi?
Tady je ovšem otázka, jestli není jen omezený jejich počet a počet jejich propojení? Protože každé zvíře jich bude mít o tolik víc, než jsi schopný simulovat, že je zcela nesmyslné to srovnávat.Viz http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_animals_by_number_of_neurons Pokud neurony jsou integrate and fire, tak nektery jednodizsi zvirata bys mel zvladnout odsimulovat i na obycejnym PC. Treba takovou mys se 71 M neuronu a 100 G synapsi uz asi na PC ne, ale na nejakym superpocitaci celkem snadno...
Pokud neurony jsou integrate and fire, tak nektery jednodizsi zvirata bys mel zvladnout odsimulovat i na obycejnym PC.Ale to bys musel mít to propojení a stav všech neuronů. Nestačí ti je jich mít jen dostatečně velký počet.
krom toho existuji teorie, ktere vyznamnou roli pri zpracovani signalu davaji prave vnitrnim strukturam, od uvazovane role dna přes cytoskelet, konkretne napriklad mikrotubuly v penroseove orch-or teorii... a nase soucasne znalosti biologie nejsou dost velke na to rici, jak to presne jeJe to zajímavá teorie, ale afaik je stále velmi kontroverzní.
ten neuron je nedelitelnou soucasti cele te magietak se nam to muze zdat, protoze o mozku vime prd. zrovna tak kdyby pred nas nekdo polozil procesor na kterem bezi nejaky program a nedal k tomu zadne vysvetleni tak bysme si mohli myslet ze ty tranzistory jsou "nedelitelna soucast cele te magie"
[1] mozna je mozek kvantovy pocitac - a simulace na konvencnim pocitaci je nemyslitelnaOdkdy?
nejdriv je potreba vedet jak neuron funguje, od dna pres vsechny proteiny, zda a jaky vliv maji vnitrni struktury na zpracovani informace, atd, a pak ho teprve ma smysl simulovat a pak z tech simulaci nedejboze stavet virtualni mozekS touhle logikou můžeš pokračovat i dál - jestliže chceš simulovat neuron, musíš umět simulovat molekuly a atomy. Nicméně realita bude taková, že neuron určitě obsahuje věci pro simulaci mozku nepodstatné, zejména výživa apod., dále bude nejspíše obsahovat nějaké ty rudimenty/atavismy. Je otázka, jak moc velká část je skutečně pro tu simulaci potřeba. Nicméně to je všechno takové sci-fi, že imho nemá moc cenu se tím zabývat...
No jo, programátoři sou blbý nicky ... fakt. Úplně zbytečný, přiznávám to.Nevim, proc si to beres tak ublizenecky osobne, vzdyt to nikdo netvrdi. Spis naopak, teze co tu ja a myslim Kyknos (oba delame v IT, mimochodem) obhajujeme, ze to neni nijak extra narocny obor, aby musel byt vyrazne lepe placeny nez treba medicina, jine formy inzenyrstvi, veda, ucitelstvi a ja nevim co jeste. Treba Grace Hopper tvrdila, ze programovani je asi stejne slozite jako vareni.
Cena snad zavisi na nabidce a poptavce.A odkud se bere poptavka? Tohle je pomerne naivni tvrzeni, ktere prilis nepopisuje realny svet.
Nebo si myslis ze ti nekdo bude davat vysoky plat kdyz venku ceka 10 dalsich, kteri to udelaji stejne dobre za nizsi?Proc by to meli delat za nizsi, kdyz jim nekdo nabizi pomerne vysoky plat?
A odkud se bere poptavka?Odviji se od prinosu naprogramovaneho softwaru pro zakaznika. Tvym ekonomickym uvaham nekdy fakt nerozumim :)
Proc by to meli delat za nizsi, kdyz jim nekdo nabizi pomerne vysoky plat?Prave ze jim ho nenabizi, proto cekaji venku.
Odviji se od prinosu naprogramovaneho softwaru pro zakaznika.
Nebo efektivity práce obchodníků/markeťáků.
prece musis vedet, ze se to odviji od nabidky a poptavkyJa to nevim. Ano, zni to logicky, ale empirie hovori jinak. Extremni priklad: Platy vysoce postavenych manazeru. Dnes jsou (dejme tomu v USA) o nekolik radu vyssi nez byly treba v 60.letech. Co to znamena pro nabidku a poptavku? Jsou takove dusledky realisticke? Nabidka a poptavka je zkratka zjednoduseni, ktere ignoruje dynamiku a zpetne vazby v systemu (napr. modu - ostatni to delaji => ja to chci taky => zvysuji tim poptavku).
napr. modu - ostatni to delaji => ja to chci taky => zvysuji tim poptavkuZvysuji tim poptavku a tim padem i platy - coz je to co jsem psal, ze platy se odviji od nabidky a poptavky. Zjednoduseni je to, ze vyse platu odpovida prinosu, kterou ta prace ma. To plati pouze za predpokladu, ze lide delaji na trhu optimalni rozhodnuti (a mozna musi platit i dalsi predpoklady).
a i tak musi mit lekar hlavni slovo, protoze "AI" zvladne jen necoOčekával bych, že lékař přijde ke slovu pouze tehdy, pokud si počítač nebude příliš jistý.
tu "AI" tedy nejaky expertni system, bude muset nejaky lekar nakrmit znalostmiA proc by ho mel nekdo krmit znalostmi? Nestacilo by jej nakrmit pouze daty? Je to prece inteligence, ne?
zběhlí v cloudových technologiích, znalí Openstacku, automatizovaném deploymentu Puppetem/Saltem, apod
Já mám největší strach o lidi, kteří "zamrznou" - o takové ty MS-certified profesionály, kteří si najdou práci v korporátu, kde dělají pravidelnou opiččí práci.Proč máš o ně strach? Prostě budou dělat něco jiného, to přece není zas taková tragédie.
Potom se objeví mladí lidé zvenku, zběhlí v cloudových technologiích
Pobavilo. Větší marketingový bullshitword a hype jako je "cloud" (což projistotu nikdo nijak nedefinuje, co kdyby se to na jeho další výmysl nemohlo dál používat), fakt těžko pohledat.
znalí Openstacku, automatizovaném deploymentu Puppetem/Saltem
Ano, to je přesně ten magický lektvar (nebo cargo kult) o kterém jsem psal na začátku diskuse. Sice nikdo z nich neví, jak to funguje uvnitř, ale je to hrozně moderní a hype, tak to bude super Pokud slovo Ubuntu znamená: neumí nainstalovat Debian, tak Puppet znamená: neumí nic nastavit.
Dokonce existuje výzkum placený ze státních/veřejných peněz, u kterého se veřejnost k výsledkům nedostane :-/
My máme nějaký armádní výzkum? Naposledy se u nás (OK, tak na Slovensku, ne u nás) klonovali pro armádu Zilogy a z toho aspoň vzešli tehdejší mikropočítače pro běžnou veřejnost. Jinak o ničem nevim.Já vím minimálně o radarech a dronech. Pak taky asi nějaké ty kolové vozidla, podvozky prý od nás kupuje půl světa.
ve skutečnosti nemusí být konkurence, ale kolegové od kterých se dá učit nebo se kterými se dá spolupracovat.
+1 A když tu bude více schopných lidí, tak bude mít ČR v oboru ještě lepší jméno a firmy z celého světa sem budou přesouvat pobočky nebo zadávat zakázky u místních firem.
Diky rostoucim nakladum na pracovni misto postupne ztracime konkurenceschopnost a budeme v IT prevalcovani regiony jako jsou ukrajina, rusko, indie a mozna i cina.Jenže jak jsem psal v tom blogpostu, tak takhle to není. Cenová konkurence nenahrazuje konkurenci kvalitativní. V podstatě jediný, kdo si to může dovolit jsou ty různé zde zmiňované bullshit projekty, které nemusí mít žádné výstupy.
„Neříkám, že nepředstavují konkurenci, ale z toho co jsem měl možnost na redditu číst zážitky z outsourcingu, tak jsem dospěl k názoru, že příštích 10 až 20 let zas tak velká konkurence nejsou, co do kvality.“Ovšem z toho co jsem viděl o čínských školách, tak zas tak velké iluze nemám. Ne že by byly všechny k ničemu, ale velká většina z nich je úplně na nic. Pak je zde druhá věc, že tím jak roste jejich infrastruktura, tak bude vázat čím dál víc lidí uvnitř.
ze se rusRusové nejsou levnější, naopak imho o dost dražší, než Češi.
Mám možnost sledovat tuhle složku lidí přímo z Indie, nebo jejich druhých generací v Anglii a Holandsku. Docela jsem zíral, co dokázal Ind, který přijel na exchange na 4 měsíce na školu do Holandska. Kromě toho, že ze všech možných důvodů je asi tisíckrát pracovitější, než Evropani, je i dost nad inteligencí jeho 'konkurentů'.Ale o tom žádná, určitě jsou chytří lidé, taky proto se dostanou z Indie do Evropy/Ameriky. Pochybuji ovšem, že jich je zas tak velké procento, stejně jako není tak velké procento Čechů, kterým se povede uspět v cizině.
V cem ze je presne ta budoucnost?Četl jsi to, nebo jsi přišel rovnou komentovat?
ten SW pro smartphony taky uzivi par lidi, ale vetsina appek se v zivote neproda. Neco jako listek do loterie.Pokud umíš programovat třeba pro iOS, tak není problém sehnat práci s nástupní mzdou v řádu pětinásobku té průměrné.
Jak se to vezme - uchazeč, který sice možná neovládá všechno, co potřebujete, ale je schopen se to rychle naučit, může být (je-li tomu opravdu tak) mnohem lepší volbou než ten, který to sice ovládá, ale bude ztracen, až po něm za rok nebo dva budete potřebovat, aby se naučil něco nového.To je sice ušlechtilá myšlenka, ale jen málokdo má roky na to, aby nechal uchazeče učit se, ještě s vidinou toho, jak se pak sebere a jde někam jinam. Navíc podle všeho jak to vypadá to byl jen zmrd, co se zkoušel napustit na pozici, se kterou totálně neměl nic společného.
jen málokdo má roky na to, aby nechal uchazeče učit se
Proč by to hned měly být roky? Když jsem nastupoval do svého současného zaměstnání, vůbec jsem neuměl git (prostě jsem ho do té doby nepotřeboval) a měl téměř nulové zkušenosti s BuildService. Oboje je pro mou práci docela zásadní, ale nevadilo to a rozhodně mi netrvalo roky, abych se to naučil. Možná že kdybych u pohovoru potkal (někoho jako) Doliho, tak mne kvůli tomu nevzali (nebo by mne třeba chytil na nějaké té teoretické otázce - taky jsem nestudoval informatiku). Naštěstí tam ale seděl někdo, kdo měl pocit, že se čas, který tím učením strávím, firmě vyplatí.
ale jinak python je jednoduchy jazykTak určitě, ale psát v něm idiomaticky většinou lidem dá zabrat pár let.
Prijde, ze jedina vyhoda umet psat v Pythonu "idiomaticky" spociva v tom, ze clovek muze patrit do klubu lidi jako ty, kteri v nem umi "psat idiomaticky".Klubu.. Já se většinou pohybuju někde na hranici aspergeru/autismu. Má to tu nevýhodu, že když něco takového napíšu, tak to pak lidi neberou jak to napíšu, ale čtou mezi řádky. Nepotřebuju patřit do klubu, ani si honit ego, a krmit se pocitem výjimečnosti - připadal bych si dementní, jak takový ten čokoládový mikuláš, který ale nemá žádnou čokoládu. Kdyby idiomatické psaní patřilo jen k věcem, jak být víc elitářský, tak bych se tomu obloukem vyhnul, protože cílem není být elitářský, ale efektivnější. Psát idiomaticky je žádoucí, protože je to víc elegantní, využívá to jazyka a jeho výhod, tak a k čemu byl navržen, místo přepisování obyčejného imperativního kódu z jiných jazyků jen do pythonní syntaxe. Lidi co to nechápou nechápou python. Sice ho používají, ale je to podobné, jako kdybych v lispu používal for smyčku. V podstatě k tomu nemají důvod. Psát idiomaticky dává důvod používat python. Pokud to neděláš, tak můžeš stejně dobře použít perl, nebo ruby, dokonce tím nejspíš získáš i větší výkon.
Důležité je, aby byly dobré algoritmyHlavní důvod, proč psát v Pythonu je, aby člověk poslepoval hotové věci. Pokud chci psát dobré algoritmy, nevidím důvod to celé zkazit tím, že je budu psát v Pythonu.
Sice ho používají, ale je to podobné, jako kdybych v lispu používal for smyčku.Smyčka se v některých lispech normálně používá.
Nepotřebuju patřit do klubu, ani si honit ego, a krmit se pocitem výjimečnostiJsi si jisty? O par radek vys jsi psal, ze kdo nepise idiomaticky, ten nema narok byt dobrym programatorem v Pythonu. Pritom jsi neuvedl jedinou vyhodu idiomatickeho kodu, snad krome:
je to víc elegantní(Ehm, pro lidi, kteri znaji ty idiomy.) Coz je zase vstupenka do nejakeho exkluzivniho klubu. Nic proti tobe ani idiomatickemu kodu nemam (a Python znam dost dobre vcetne idiomu). Jen bych rad, aby ses nad tim zamyslel a prinesl mi trochu padnejsi duvod proc psat idiomaticky nez jen "libi se mi to tak". Tim spis, ze na zaklade toho vybiras kandidaty. Ono, striktne vzato je treba defaultni mutable parametr take idiom; ale ze by to bylo elegantni, to se tedy rict neda. Ono obecne, kdyby zcela uplne platilo "There should be one obvious way to do it", pak by zadny idiomaticky kod nebyl potreba, protoze by proste mohl kdokoli prijit a zkratka to napsat tim zrejmym zpusobem.
Jsi si jisty? O par radek vys jsi psal, ze kdo nepise idiomaticky, ten nema narok byt dobrym programatorem v Pythonu.Aha. A automaticky předpokládáš, že já tak píšu, že?
Cela diskuse byla o tom, zda jsou potreba na psani v Pythonu nejaka roky studia. Ja tvrdim, ze ne.Diskuze byla o tom, že psát v pythonu dobře a idiomaticky chce roky praxe a/nebo studia. Nemůžu za to, že sis automaticky dosadil, že já píšu dobře a idiomaticky (že něco takového jde vnímám asi rok a půl) a že je to jen intelektuální masturbace, abych se cítil výjimečný. O tom jak psát idiomaticky jsou celé knihy, je to filosofie pythonu.
Nicmene, opravdu me zajima, proc by cilem melo byt umet psat idiomaticky. Ale mozna to byl jen povzdech a proste rikas, ze Python je narocnejsi nez na prvni pohled vypada. I tak se ale nabizi otazka, proc ty idiomy vubec pouzivat, pokud je to s nimi slozitejsi.Tohle je právě to, co se snažím vysvětlit - NENÍ to složitější. Je to naopak jednodušší. Jen se člověk musí naučit přemýšlet trochu jinak a používat python tak, jak byl zamýšlený. Využívat výhod (a vědět vůbec co jsou a nejsou) a vyhýbat se nevýhodám. Pokud někdo nebude nikdy programovat v nízkourovňovějším jazyce a začne rovnou s pythonem, tak mu to imho nezabere moc navíc. Zde je třeba příklad, který někdo včera posílal na IRC. Co z toho bys vybral a proč?
{ key: val for (key, val) in client_dict.iteritems() if key in self.chr_attributes }vs:
dict( filter( lambda (key, val): key in self.chr_attributes, client_dict.iteritems() ) )
{ key: client_dict[key] for key in set(client_dict.keys()) & set(self.chr_attributes) }Ale chtělo by to změřit, nejsem si úplně jistý co bude rychlejší.
Tiež ma to napadlo, ale ja by som ho práve preto rád videl.
Ekvivalentní kód v assembleru neuvidíte, protože principiálně nemůže existovat.
Takže vlastne prekladače z C do ASM (ako napr. gcc) nemôžu existovať pretože neexistuje ekvivalentný kód C v asm. Zaujímavá logika.
Opravdu? Tak zkuste říct, jak bude v assembleru vypadat třeba
struct dst_entry *dst = READ_ONCE(sk->sk_rx_dst); if (dst) dst = dst_check(dst, inet6_sk(sk)->rx_dst_cookie);
a to výhradně na základě tohoto fragmentu, tj. aniž byste uhodl, odkud ten kód pochází, a dohledal si, jak vypadá to, co je tam použito, ale v tom fragmentu to definováno není.
stdin:1:43: error: use of undeclared identifier 'sk' struct dst_entry *dst = READ_ONCE(sk->sk_rx_dst); ^ stdin:3:9: error: expected identifier or '(' if (dst)
Konkrétny asm kód je tu. Do zvyšku funkcií nevidím. Offsety sa samozrejme menia, som lenivý to prepísať na labely.
push %rbp mov %rsp,%rbp sub $0x10,%rsp mov $0x0,%edi callq 42 mov %rax,-0x8(%rbp) cmpq $0x0,-0x8(%rbp) je 73 mov 0x0(%rip),%rax mov %rax,%rdi callq 5c mov 0x8(%rax),%rdx mov -0x8(%rbp),%rax mov %rdx,%rsi mov %rax,%rdi callq 6f mov %rax,-0x8(%rbp) leaveq retq
A teraz šup prepísať ten python kód s void pointrami (v asm ani iná možnosť nie je).
call
jen jeden, a to ještě ne na pevnou adresu. Ponechávám stranou to podivné volání funkce s parametrem 0 na začátku, protože pointou mého příspěvku bylo právě upozornění, že bavit se bez uvedení plného kontextu o assemblerovém ekvivalentu fragmentu kódu ve vyším jazyce, který není self-contained, je principiální nesmysl.
Call je tam 3x. V tomto prípade nie je potrebný kontext pre fragment kódu za predpokladu, že tam nie je nejaká mágia s preprocesorom. Bez ohľadu na to aké štruktúry použijem preloží sa to ako keby som použil void pointre. S python kódom je to podobne, dict sa dá implementovať v pamäti rôznym spôsobom samotné kľúče / hodnoty sú buď pointer, alebo celočíselná hodnota (takže malo by sa to buď implementovať 2x alebo s číslom pracovať ako s pointrom).
Call je tam 3x. V tomto prípade nie je potrebný kontext pre fragment kódu za predpokladu, že tam nie je nejaká mágia s preprocesorom.A co inlining?
-O0
-O0
neznamená, že funkce, kterou explicitně deklarujete jako inline
, nebude inline.
Call je tam 3x.
Není. READ_ONCE()
je makro (jeho smyslem je zajistit, aby se argument z paměti načetl opravdu jen jednou) a inet6_sk()
triviální inline wrapper. Dokonce i dst_check()
vypadá ve skutečnosti takto:
static inline struct dst_entry *dst_check(struct dst_entry *dst, u32 cookie) { if (dst->obsolete) dst = dst->ops->check(dst, cookie); return dst; }
Snad to dost názorně demonstruje, že bez kontextu nelze z hlavy říct, jak se to či ono ve skutečnosti přeloží. (A to nemluvím o tom, jak zavádějící by mohl být z kontextu vytržený fragment C++ kódu.)
def fun(): client_dict = { 'a': 'aaa', 'b': 'bbb', } chr_attributes = set('b') return { key: val for (key, val) in client_dict.iteritems() if key in chr_attributes }
Nech sa páči.
Za seba častejšie používam prvé. Hlavne výrazy [... for .. in .. if] používam namiesto filter pretože mám radšej keď pracujem so surovým poľom než s iterátorom. Z druhého príkladu je hneď jasné čo je výsledkom výrazu (u prvého mi chvíľku trvá kým identifikujem či to bude set alebo dict).
Ešte som zabudol, že pylint mi tu nadáva za použitie filter, map ...
O tom jak psát idiomaticky jsou celé knihy, je to filosofie pythonu.BTW je někde přesně popsáno (ideálně algoritmus, který to rozhoduje), co je to ten idiomatický kód, nebo to člověk musí uhádnout z těch knih příp. dalších zdrojů?
je někde přesně popsáno (ideálně algoritmus, který to rozhoduje)Jistě. Chybí tam ovšem řešení problému zastavení, který byl naschvál vynechán jako cvičení pro čtenáře.
Jistě.A napíšete kde?
Chybí tam ovšem řešení problému zastavení, který byl naschvál vynechán jako cvičení pro čtenáře.Pokud myslíte, že požadavek "algoritmus, který to rozhoduje" je příliš omezující, pak mi stačí i algoritmus, který skončí právě tehdy, když je kód idiomatický.
Rozdiel je hlavne v dĺžke kódu. Ako príklad použijem časť readeru CSV tabuliek ktorý použije prvý riadok ako popisy (takže k jednotlivým riadkom je možné pristupovať ako row.title
).
csv_reader = csv.reader(data) line_cls = namedtuple('Line', reader.next()) table = [line_cls(*row) for row in reader]
Ak by som k tomu posadil človeka ktorý sa práve naučil syntax vyzeralo by to nejako takto:
csv_reader = csv.reader(data) labels = reader.next() table = [] for line in csv_reader: i = 0 row = {} for column in line: row[labels[i]] = column i += 1 table.append(row)
Trochu skúsenejší pythonista by to asi zredukoval na
csv_reader = csv.reader(data) labels = reader.next() table = [] for line in csv_reader: row = {} for i, column in enumerate(line): row[labels[i]] = column table.append(row)
alebo
csv_reader = csv.reader(data) labels = reader.next() table = [] for line in csv_reader: row = {} for label, column in zip(labels, line): row[label] = column table.append(row)
Ako ho zlepšiť?
Jazyk je to jednoduchý ale naučiť sa písať idiomaticky keď človek prechádza z iného jazyka chvíľu trvá.
když ti přijde na programátorskou pozici v pythonu někdo, kdo ti řekne, že python* teda neumí, ale je ochotný se rychle učit. … V případě pythonu je zrovna smutné, že je považovaný za lehký jazyk, který se lidi naučí během chvíle.
Za tohle si AFAIK pythonisti můžou sami, protože ho tak často propagují a lákají nové programátory případně ho doporučují jako skriptovací jazyk, který má rozšiřovat možnosti aplikace, nebo na kterém se má stavět framework pro ne-programátory (třeba testery nebo pokročilé uživatele)
a stejně byl ředitelem vyhozen během chvíle, protože odpovědí na všechny otázky bylo mlčení.
Tenhle asi nebyl moc dobrý, ale jinak na ty otázky pozor – u pohovoru můžeš pořádně podusit úplně kohokoli (případně z něj udělat blbce).
Tenhle asi nebyl moc dobrý, ale jinak na ty otázky pozor – u pohovoru můžeš pořádně podusit úplně kohokoli (případně z něj udělat blbce).Já u toho pohovoru nebyl. Měl jsem být, ale ten požadavek přišel narychlo a já zrovna měl na ten týden dovolenou. Otázky jsem vybíral imho lehké a obecné. Například ten trigger - pokud člověk neví, že něco takového v SQL je a nedokáže ani přibližně popsat k čemu to slouží (nikdo po něm nechtěl detailní popisy, ani ukázky kódu, stačilo pár obecných vět), tak imho nemá co lézt na pozici, kde bude dělat s databázema.
To nejsou roky. Zda se člověk dokáže něco naučit se pozná během prvních pár dnů. Neříkám, že se to za pár dnů naučí, ale už jen na jeho přístupu k věci lze poznat ledacos.Zde ale porovnáváš dvě rozdílné věci. Zda se něco zvládne naučit skutečně poznáš už během prvních pár dnů, přesto však musíš vynaložit prostředky, abys něco takového vůbec zjistil. Navíc, abys to mohl takhle praktikovat, tak bys asi na začátek musel nabrat víc lidí a počítat s tím, že jich část vyhodíš. Nehledě tedy na to, že pak konkrétního člověka musíš roky* zaučovat, než bude samostatně schopný odvádět kvalitní práci. *Roky jsou samozřejmě v případě, že se jedná o člověka, který podobnou práci v životě neviděl a jedná se o sofistikovanou práci, jako je tvorba software, či něco podobného. V jiných případech to budou týdny a měsíce.
To je sice ušlechtilá myšlenka, ale jen málokdo má roky na to, aby nechal uchazeče učit se, ještě s vidinou toho, jak se pak sebere a jde někam jinam. Navíc podle všeho jak to vypadá to byl jen zmrd, co se zkoušel napustit na pozici, se kterou totálně neměl nic společného.Proboha, to tam vyvijite atomovou bombu nebo co ze je potreba se to ucit "roky"? Klidne se vsadim ze cokoli tam pouzivate by se prumernej programator naucil za tyden a jeste by mu 3 dny zbyly
Proboha, to tam vyvijite atomovou bombu nebo co ze je potreba se to ucit "roky"? Klidne se vsadim ze cokoli tam pouzivate by se prumernej programator naucil za tyden a jeste by mu 3 dny zbylyHlavně by ses prvně měl naučit rozumět psanému textu, dost by ti to pomohlo, až se příště pustíš do zbytečné argumentace. Například hned ten komentář na který reaguješ je součást odpověď na Doliho. Tedy nikoliv u nás, ale u něj. Z další diskuze taky vyplynulo, že se nejedná o minoritní technologie (považuji za samozřejmé, že většina lidí co se bude hlásit neumí 100% všeho co se bude v nové firmě používat), ale o samotné programování, či třeba správu serverů. Když k tobě přijde na pozici správce linuxového serveru někdo, kdo nikdy linux neviděl ani z rychlíku, pochybuji že se to dokáže za 3 dny naučit dostatečně na to, aby ve firmě alespoň neškodil, natožpak třeba ještě odvedl nějakou práci. Například kdyby k nám šel na pozici programátora v python někdo, kdo umí jeden z jazyků jako Java, C, C++, či PHP, ale v pythonu nikdy nedělal, přesto má jasnou představu, že se ho zvládne za tři dny naučit, tak bych se velmi bránil a silně všem rozmlouval jeho přijetí. Dokážu si totiž velmi dobře představit (z vlastní zkušenosti dokonce), jak by jeho kód vypadal a jak moc práce by stálo ho zaučit a přeučit. Na druhou stranu, kdyby neznal třeba GIT, Sphinx, či frameworky se kterými pracujeme, tak bych žádný problém neměl, jedná se totiž o podružnosti, které nejsou kritické pro jeho práci a dá se počítat s tím, že se je skutečně zvládne naučit.![]()
A jinak nazyvat nekoho "zmrd" na zaklade komentu z jedny strany, ktery navic neobsahuje zadny specificky informace - no nevim, nechtel bych byt s tebou v teamu...Zmrd je běžně používaný a poměrně přesně definovaný termín, nikoliv nadávka. Zrovna někdo, kdo ke mě leze na pozici a řekne mi „Kdybyste mi řekli, co se mám naučit, tak bych se to býval naučil.“ zní jako tuplovaný zmrd, už jen proto, že když už někam leze, tak by si měl alespoň zjistit, co tam je za požadavky, což se dá říct, že s vysokou pravděpodobností dopředu alespoň přibližně věděl a tedy lhal. A nejenom že lhal, ale potom ještě nebyl schopný uznat vlastní chybu a radši se snažil shodit vinu na lidi, kteří mu nabízeli možnost zaměstnání. Takové lidi považuji za zmrdy a vůbec se Dolimu nedivím, že o něj nestál.
Zmrd je běžně používaný a poměrně přesně definovaný termín, nikoliv nadávka.
Ne, "zmrd" je nadávka. To, že se jeden člověk rozhodl tuto nadávku používat pro lidi, kteří mu vadí, vymyslel si pro tuto potřebu tu "definici" a tváří se, že je za tím cosi vznešeného, na tom nic nemění. Ani to, že se našlo pár jeho obdivovatelů, kteří ho napodobují, na tom nic nemění. Pořád je to nadávka. Stejně tak se sice můžu já rozhodnout lidi, kteří z nějakého důvodu lezou na nervy mně, označovat slovem "debil", ale stejně to z toho neudělá "běžně používaný a poměrně přesně definovaný termín"; pořád to bude nadávka, a to i kdyby se našlo pár desítek mých následovníků. (Odhlédnuto od skutečnosti, že zrovna "debil" v původním významu je odborný termín.)
Ani to, že se našlo pár jeho obdivovatelů, kteří ho napodobují, na tom nic nemění. Pořád je to nadávka.Tak kdyby jich bylo jen pár, tak asi skutečně ne. Za těch 10 let už se z toho ale tak nějak stala docela mainstreamová záležitost, dokonce vydaná knižně. PS: Nepovažuji se zrovna za dfensova obdivovatele, pokud vynecháme literární styl, ten umí používat velmi efektivně a skutečně si ho umím užít. Nikoliv však jeho osobu, se kterou v mnohém nesouhlasím.
literární styl, ten umí používat velmi efektivně a skutečně si ho umím užít
Já si naštěstí dokázal včas uvědomit, že jeho články jsou úplně stejně demagogické a manipulativní, ať už s podstatou toho, co v nich tvrdí, souhlasím nebo ne. Takže snadno odolám pokušení říkat si "Jo! Ten jim to ale krásně nandal, neřádům!" Prostě jsem všeobecně alergický na tenhle typ lidí, kteří se projevují tak, jako by si snad ani nepřipouštěli, že by někdo mohl mít jiný názor - a pokud snad ano, tak jedině protože je dotyčný… "zmrd".
Mimochodem, sice vím, že ta fotka v záhlaví webu má být Michael Douglas ve filmu Falling Down (Volný pád), ale kdykoli ji vidím, vybaví se mi místo něj spíš Normal ze seriálu Dark Angel - nejspíš proto, že mi k němu sedí daleko víc.
Já si naštěstí dokázal včas uvědomit, že jeho články jsou úplně stejně demagogické a manipulativní, ať už s podstatou toho, co v nich tvrdí, souhlasím nebo ne. Takže snadno odolám pokušení říkat si "Jo! Ten jim to ale krásně nandal, neřádům!" Prostě jsem všeobecně alergický na tenhle typ lidí, kteří se projevují tak, jako by si snad ani nepřipouštěli, že by někdo mohl mít jiný názor - a pokud snad ano, tak jedině protože je dotyčný… "zmrd".Já si na tom užívám právě tohle, beru to prostě jako literární styl, který mi přijde zajímavý. Podobně si užívám například i Kopřivu a jeho sugestivní podání.
Mimochodem, sice vím, že ta fotka v záhlaví webu má být Michael Douglas ve filmu Falling Down (Volný pád), ale kdykoli ji vidím, vybaví se mi místo něj spíš Normal ze seriálu Dark Angel - nejspíš proto, že mi k němu sedí daleko víc.Tak zrovna Normal na mě vždy působil jako zmrd :D
Mimochodem, sice vím, že ta fotka v záhlaví webu má být Michael Douglas ve filmu Falling Down (Volný pád), ale kdykoli ji vidím, vybaví se mi místo něj spíš Normal ze seriálu Dark Angel - nejspíš proto, že mi k němu sedí daleko víc.Tak zrovna Normal na mě vždy působil jako zmrd :D
Jak by řekl Teal'c: "Indeed." :-)
Hlavně by ses prvně měl naučit rozumět psanému textu, dost by ti to pomohlo, až se příště pustíš do zbytečné argumentace. Například hned ten komentář na který reaguješ je součást odpověď na Doliho. Tedy nikoliv u nás, ale u něj.Hlavne by ses mel naucit zvladat vztek. Tohle prskani nedela moc dobry dojem...
Například kdyby k nám šel na pozici programátora v python někdo, kdo umí jeden z jazyků jako Java, C, C++, či PHP, ale v pythonu nikdy nedělal, přesto má jasnou představu, že se ho zvládne za tři dny naučit, tak bych se velmi bránil a silně všem rozmlouval jeho přijetí.A ja doufam ze by te s tim velmi rychle poslali nekam. Jestli ne, tak tu spolecnost odhaduju na fazi 3-4 (podle klasifikace z tvyho linku)
Například kdyby k nám šel na pozici programátora v python někdo, kdo umí jeden z jazyků jako Java, C, C++, či PHP, ale v pythonu nikdy nedělal, přesto má jasnou představu, že se ho zvládne za tři dny naučit, tak bych se velmi bránil a silně všem rozmlouval jeho přijetí.Protoze jsi hlupak. Kdyby to byl nekdo, kdo ma nejake jine zajimave zkusenosti (napr. podilel se na navrhu znameho projektu, ma akademicke publikace, nebo ma nejake specificke oborove znalosti), pak bych ho bral i kdyby nemel zadnou zkusenost s konkretnim jazykem co pouzivame. Ale je otazka, zda by nekdo takovy chtel pracovat ve vasi firme, ktera nejspis dela nejake nezazivne business frontendy a backendy. Tam se takovy postoj da pochopit (ale zase to je neco, co se muze naucit skoro kazdy).
U programování to celkem platí. Dost záleží, na jaké místo toho člověka hledáš – pokud ti má pomoci s aktuálním projektem, tak je jasné, že musí mít kvalifikaci přesně na to, co bude dělat, ne že se bude učit nový jazyk (stačí, že se bude učit tvůj produkt – tomu se ale nejde vyhnout). Ale když máš větší firmu a hledáš trvalého zaměstnance, který u tebe stráví třeba deset let, tak se vyplatí vybírat ty nejlepší, i kdyby se třeba měli kvůli tomu naučit nový jazyk – oni by se stejně učili pořád něco nového i sami od sebe.
U programování to celkem platí.Myslel jsem že to tak, že to nesouvisí s tímhle threadem diskuze, ne že by to nesouviselo s hledáním lidí.
Ale když máš větší firmu a hledáš trvalého zaměstnance, který u tebe stráví třeba deset let, tak se vyplatí vybírat ty nejlepší, i kdyby se třeba měli kvůli tomu naučit nový jazyk – oni by se stejně učili pořád něco nového i sami od sebe.Ano, souhlasím. Ale u něj už z definice nebudeš mít nijak podrobné požadavky (python 2.7, debian linux a tak), prostě jen chceš schopného člověka, kterého si zaučíš jak chceš. Dokonce ani ta pozice se imho nebude jmenovat programátor v pythonu, ale prostě programátor či vývojář.
Myslim, ze jsi to nepochopil. Jednak zalezi na jakou praci - na nudnou praci (treba vyrobu skrini) asi budu chtit nekoho, kdo ma jasny profil, tedy tesare, na tvorivejsi praci (treba vyrobu filmovych dekoraci) me bude zajimat, co umi ten clovek obecne, a klidne vezmu na misto tesare kamenika. Prijde, ze jsi vypil moc te limonady o tom, ze "zamestnavatel plati za praci", a uplne ignorujes, ze tvorivy/zkuseny clovek muze veci posunout uplne jinam, at uz je tesar nebo kamenik.Souhlasím s tím, že pokud budeš chtít umělecké sklony a nijak moc ti nezáleží na provedení (není myšleno že bude nekvalitní, ale že nemáš jasnou představu co chceš, spíš jen koncept) asi se vyplatí hledat mezi náhodnými profesemi a odměňovat kreativitu. To jsi se ovšem dostal od původní diskuze někam úplně jinam. Speciálně když hledáš dalšího člena do teamu, který již dělá na rozpracované a jasně definované práci, tak mi to přijde jako dobrý způsob jak celý projekt sabotovat. Něco jiného ale je, když hledáš specialistu na specifický úkon, třeba optimalizaci rychlosti. Tam ti bude jedno, že neumí pořádně python, protože v tom jeho práce ani nespočívá. Na rozdíl od programátora, jehož práce spočívá hlavně v programování zadaných věcí v pythonu.
Samotna znalost nejake technologie ma podle me prekvapive malou korelaci s vyslednou produktivitou.S tim souvisi to, ze jsem si vsiml, ze spousta lidi z akademicke sfery ma schopnost ucit se nove veci, ale nedokaze ty znalosti pouzit pro tvorbu, jako by pro to byla potreba jina cast mozku nebo neco v tom smyslu.
U potencionalniho zamestnance by me zajimalo jak to je dobry programator obecne (vcetne pracovitosti nebo schopnosti ucit se nove technologie) a jak to je dobry (napr.) Python programator. Samotna znalost nejake technologie ma podle me prekvapive malou korelaci s vyslednou produktivitou.Původní diskuze byla trochu jiná, ale s tímhle můžu souhlasit.
Pokud by se najednou rozdily mezi vyspelymi a rozvojovymi ekonomikami vyrovnali, tak by ty vyspele podstatne zchudly.Však proto taky nechápu proč se furt všichni plácají po zádech s tím, že lidí schopných programovat za pár krejcarů je v rozvojových zemích dost. Východ Asie v podstatě už teď je technologicky a ekonomicky vyspělejší než naše kotlinka a Čína už taky pomalu přestává vypadat jako obydlené rýžové pole. Zatím to zachraňuje Indie, ale já si myslím že jednoho krásného dne i tyto státy včetně Ruska (těžko říct jestli to co propaguje RT má něco společného s realitou) prostě jednoho dne dospějí do stavu kdy už budou ekonomicky na takové úrovni, že zadání a peníze ze zámoří či Evropy si budou moc dovolit ignorovat a budou se moct věnovat problémům svým. Pak se budou učit programovat Afghánci nebo delfíni v Polynésii? Tento systém outsourcování nemůže fungovat donekonečna.
To nerozporuji, jen mi přijde divné, že by se zvýšila, když rozbiješ většinu procesů, které jí zvyšovaly posledních 200 let.
A zvyšovaly? Nezvyšovaly ji čirou náhodou na úkor levné pracovní síly (a životního prostředí) obvykle někde jinde (např. v Německu, Japonsku, Číně)? Při plné automatizaci by to (možná) bylo něco jiného.
Zvýšila by se tak možná filosoficky, že bys mohl mít dobrý pocit, jak je lidí málo a že (třeba) planetě tolik neškodí
Udržitelnost zdrojů.
(když vynechám demenci personifikace celé planety)
Nechápu. Nejblíž mi přijde teorie Gaia, což není personifikace.
A zvyšovaly? Nezvyšovaly ji čirou náhodou na úkor levné pracovní síly (a životního prostředí) obvykle někde jinde (např. v Německu, Japonsku, Číně)? Při plné automatizaci by to (možná) bylo něco jiného.Imho ne moc silně, rozhodně ne v našich končinách. Zvyšoval jí hlavně technický pokrok, a levná energie, což je dobře vidět třeba na zemědělství.
Udržitelnost zdrojů.To se týká imho jen primitivních civilizací.
Imho ne moc silně, rozhodně ne v našich končinách.
Nope.
To se týká imho jen primitivních civilizací.
To se týká např. půdy, stavů ryb, pitné vody… a zdrojů energie. A nejen zdrojů, ale taky klimatu.
FYI Ve 4. pádě se píše krátká samohláska (ji/ni), ve všech ostatních pádech dlouhá (jí/ní).
Nechápu. Nejblíž mi přijde teorie Gaia, což není personifikace.Já zas nechápu co je na ní dementního.
Gaia theory, proposes that organisms interact with their inorganic surroundings on Earth to form a self-regulating, complex system that contributes to maintaining the conditions for life on the planet"organisms interact with their inorganic surroundings on Earth" – Ano, samozrejme. "form a self-regulating system" – Ano, z nekterych uhlu pohledu lze Zemi chapat jako samo-regulujici se system. Stejne jako treba Slunce. "form a complex system" – Ano, samozrejme. "contributes to maintaining the conditions for life on the planet" – Ano, Zeme ma takove vlastnosti, ktere dlouhodobe umoznuji zivot.
jako komplexního"Komplexní" je naprosto subjektivní, záleží na úhlu pohledu. Ale asi se všichni shodnou na tom, že Země komplexní je (a že to není kus šutru).
IMHO živoucíhoZáleží na definici "živoucí", tak jak to slovo chápu já, Země živoucí není, ale nemám problém s tím, když si to slovo někdo definuje jinak.
organismuViz předchozí.
při pohledu z vesmíru zase chápán jako základní stavební jednotka jedinecPřemýšlet o Zemi lze samozřejmě c různými způsoby, jako o skupině atomů, molekul, živé + neživé hmoty, atd. Pokud teorie Gaia tvrdí, že Zemi lze chápat jako (nějak definovaný) organismus - tak s tím asi nikdo problém nemá, ale nepřijde mi to moc zajímavé.
Pokud teorie Gaia tvrdí, že Zemi lze chápat jako (nějak definovaný) organismus - tak s tím asi nikdo problém nemá, ale nepřijde mi to moc zajímavé.No mě teda jo, protože samotného by mě to asi nenapadlo a já Zemi vždy tradičně považoval za kus šutru co se vznáší ve vesmíru. Takhle jsem nad tím zatím nikdy nepřemýšlel.
radeji si koupim dvoje boty za zivot, ktere vydrzi, nez abych si musel kupovat dvoje boty rocne...Opravdu? A jaké to je? Vydrží skutečně, nebo je dáváš opravovat? Já jsem se zatím ke koupi bot za 30 tisíc ještě neodhodlal, ale někdy to možná zkusím jako experiment.
jinak nechapu tvuj logicky preskok od male populace ke stredoveke technologiiSoučasný technologický stav je možný jen díky ohromnému dodavatelskému řetězci a silné specializaci, na kterou bys v tomhle případě prostě neměl dost lidí. Asi by ti nestačily celé ty dva miliony na udržení výrobního řetězce elektronických součástek dnešní úrovně.
radeji si koupim dvoje boty za zivot, ktere vydrzi, nez abych si musel kupovat dvoje boty rocne...A ono plati ze 1. dnes to nemuzes udelat a zaroven 2. s mensi populaci bys to mohl udelat?
radeji si koupim dvoje boty za zivot, ktere vydrzi, nez abych si musel kupovat dvoje boty rocne...Nehledě tedy na to, že u něj bude záruka s velkou pravděpodobností doživotní (samozřejmě ne na mechanické poškození).
ano, koupim si rad boty, ktre vydrzi pulku zivota, z toho ale nijak nevyplyva, ze si koupim za dva mesicni platy boty, o kterych nemam duvod se domnivat, ze vydrzi, a ani na ne nedostanu zaruku, spis jen vypadaji jako nobl zbozi pro snoby, na ktere nakonec clovek bude muset davat vetsi pozor nez na boty od vietnamcu.. problém se čtením textu? Psal jsem, že když mu zaplatíš za holiny do lesa, tak ti ušije holiny do lesa. Není to jediný švec, jsou jich desítky, spousta z nich šije historické boty na různé šermy a podobné akce.
dozivotni zaruka na psychicke poskozeni bot je k mi nicemu, jake ji ne nez mechanicke by me melo zajimat, zeTřeba výrobní vada, únava materiálu atd? To že boty zničíš a pak je někdo bude bude na vlastní náklady do nekonečna opravovat nemůžeš čekat ani v utopickém světě.
ja se ptam, kde mam zaruku, ne kolik je sevcuA já říkám, ať si to zjistíš u konkrétního ševce, ne u mě. tl-dr; Pěkně kecáš.
u konkretniho sevce nelze nic zjistit, protoze nedava objektivni informaceCo je na informaci o počtu let záruky neobjektivního?
Zaruka se nevztahuje na bezne opotrebeni.Samozřejmě že ne. Nikdo ti nebude garantovat běžné opotřebení bot, nikdy a nikde, pokud nechce umřít hladem. Věci se prostě opotřebovávají a zatím imho není možné, aby vydržely navždy. Na druhou stranu, ty ručně udělané boty budou asi podstatně opravitelnější a oprava může stát malé částky, místo abys je vyhodil a koupil si úplně nové.
Samozřejmě že ne. Nikdo ti nebude garantovat běžné opotřebení bot, nikdy a nikdeJak jsem pochopil, tak kyknose zajímá, jak dlouho mu boty vydrží, tj. zajímá ho to zřejmě i včetně běžného opotřebení, a vy jste mu navrhl
Co je na informaci o počtu let záruky neobjektivního?Jenže, jak teď sám píšete, záruka X let neimplikuje, že boty vydrží X let.
Nikdo ti nebude garantovat běžné opotřebení bot, nikdy a nikde, pokud nechce umřít hladem.Hm, kdyby to vyrobil poradne, treba by mohl (samozrejme, nikdo neceka, ze to vydrzi navzdy, to je strawman). Ale jednak to neni cesta k velkym ziskum, a i kdyby to delal z altruismu, na zaklade ceho muzou lide verit, ze to vydrzi tak dlouho? Zvlast kdyz zkusenost u jinych vyrobcu je jina?
Hm, kdyby to vyrobil poradne, treba by mohl (samozrejme, nikdo neceka, ze to vydrzi navzdy, to je strawman).Tak já beru „navždy“ jako „na doživotí,“ (moje, nebo ševce) nebo dokud mi z nich nevyroste noha (jako dospělému, třeba až zestárnu a zkroutí se mi kosti, nebo tak něco).
Ale jednak to neni cesta k velkym ziskum, a i kdyby to delal z altruismu, na zaklade ceho muzou lide verit, ze to vydrzi tak dlouho? Zvlast kdyz zkusenost u jinych vyrobcu je jina?Přijde mi, že snad pořád opakuji stejný argument do zdi - takoví ševci existují. Boty od nich jsou drahé, proto se jim to vyplatí (30k+, jiný by na to musel prodat 15 párů jednomu zákazníkovi). Není problém si je vygooglit, zavolat tam a domluvit se na čem chceš. Neexistuje žádné spiknutí, že by naschvál vyráběli krámy co se rozpadnou a když po nich budeš chtít našít ocelový plát šitý kevlarovou nití pro zlepšení výdrže, tak ti tam prostě našijí ocelový plát šitý kevlarovou nití. Většina lidí takové boty ve skutečnosti nechce, jen je prostě v módě nadávat na ty „moderní věci,“ protože tím se upustí frustráty zadarmo a tohle nějaké kupování kvalitních bot by se vyplatilo až po letech.
Jenže to se ti nepovede u ševce, který šije snobům. Spíš bych věřil nějaké rodinné manufaktuře zaměřené na zemědělce nebo lovce.Toho ševce jsem linkoval jen proto, abych ukázal, že ještě nevymřeli. Znám i další, některé i přes příbuzné (ten zrovna šije historické boty pro různé rekonstrukce a filmy).
snad nebude tak nemožné vyprodukovat nositelnou botu
Dovoluji si upozornit, že nešlo o "nositelnou", ale o nositelnou lépe než (odrbané) Adidasky. Původní příspěvek dokonce tvrdil "úplně jiný pocit" a z kontextu bylo tak nějak zjevné, že "úplně jiný" má znamenat lepší. Pokud to tedy nemělo znamenat, že je úplně jedno, když bota nebude sedět a bude nepohodlná, hlavně když se budete cítit cool, že jste si ji vyrobil sám.
Za totáče (třeba při srovnání DDR/BRD) se většina lidí měla lépeJe zajimavy, ze Zapadu se sem nikdo nehrnul, na Zapad emgigrovalo hodne lidi (nebo se o to pokouselo), proto taky kolem toho raje postavili plot, lidi asi nechapali, ze se maji lip.
Subjektivni pocit stesti koreluje s HDP na obyvatele.citation needed spousta zemi s vysokym HDP (Japonsko, severske zeme) ma spoustu sebevrazd a jak jsme uz psal vyse, Kuba nebo recke ostrovy jsou plne stastnych usmevavych lidi, to srovnani po navratu s ceskymi domorodci tvaricimi se jako prdel je vzdycky sokujici :D
spousta zemi s vysokym HDP (Japonsko, severske zeme) ma spoustu sebevrazPřesně tak. Já bych to viděl tak že má pravdu akorát to platí naopak, protože čím vyšší HDP tím bezradnější obyvatelstvo.
nepochybne ano, protoze by bylo mene regulaci a ani v tom kongu by ti nehrozilo, ze te nekdo zabije, jako dnes
jinak z technickeho hlediska nevidim problem
objednavkovy system (chci si to objednat online)Eh, ty máš hodně deformovanou představivost.
Dnes jsem narazil na tohle, kapitola "Income & Happiness": http://danluu.com/dunning-kruger/To je velmi zajímavý článek. Vyvracení mýtů je jistě chválihodné, nicméně když už se do toho ten člověk pustil, očekával bych nějaké informace o odchylkách od průměru, protože pokud jsou ta data pouze zprůměrovaná, není to imho až tak vypovídající. Navíc ta reálná měření zřejmě nejsou od toho "paradoxu" až tak daleko.
V psytrance tracku
Hodnocení: 77 % (56 hlasů)Tak mě tak napadá, že tohle je asi můj nejvíce hodnocený blogpost. Je to divné, že tolik lidí hlasovalo..
To číslo je pekné ale počet blbcov v diskusii ma desí.
Hmm, nicméně v kontextu tématu blogu by tě počet blbců v diskusi mohl i potěšit, ne?To číslo je pekné ale počet blbcov v diskusii ma desí.
Tiskni
Sdílej: