E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Tak uz je to definitivni. Dne 14. 12. 2007 jdu delat zkousku pro ziskani certifikatu RHCE. Po pravde, mam z ni docela strach. Linuxove servery sice uz spravuju cca 4 roky, z toho posledni rok se spravne linuxovych serveru venuji opravdu intenzivne, ale presto jsou stale oblasti do kterych jsem jeste nikdy nezabrousil (napr. SELinux). Je to zpusobeno mym pristupem k veci. Ucim se totiz hlavne ty veci, ktere momentalne potrebuju a ktere jsou aktualne rozbite. Tim padem toho o vecech, ktere jsem jeste rozbite nemel moc nevim :).
Chtel bych vas proto pozadat o radu jak se nejlepe na zkousku pripravit. Momentalne jedu podle knihy Mcgraw Hill Rhce Red Hat Certified Engineer Linux Study Guide Exam Rh302.4Ed. Mam ve vmware nainstalovany dva linuxove stroje a snazim se prakticky si zkouset cviceni, ktera v jsou v knize. To mi, ale jako dostatecna priprava nepripada a tak bych vas chtel pozadat o nejake odkazy pripadne tipy na knihy kde bych nasel zadani pro prakticka cviceni s linuxem.
Soucasti zkousky na RHCE je take oprava "rozbiteho" systemu. Chtel bych vas tedy pozadat o tipy, jak si linux nejvic "rozbit" :). Pripadne o vase zkusenosti s problemy se kterymi jste se setkali nejcasteji.
A nakonec bych chtel pozadat nekoho, kdo zkousku RHCE delal o jeho zkusenosti a pripadne rady. Vim, ze pred zkouskou se musi podepsat NDA a tak bude vdecny i za lehka natuknuti.
Diky vsem.
Tiskni
Sdílej:
maji velmi redukovane manove stranky (pokud je vubec maji). Takze takove "mkrnu se jak vypada syntaxe grub.conf na vedlejsim pocitaci nebo v manu", na to zapomente. Vsechno z hlavy.Já si to teda pamatuju úplně jinak. Manuálové stránky samozřejmě normálně k dispozici. Možnost nainstalovat si z NFS/FTP/HTTP jakýkoliv RHEL balík.