Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Tak uz je to definitivni. Dne 14. 12. 2007 jdu delat zkousku pro ziskani certifikatu RHCE. Po pravde, mam z ni docela strach. Linuxove servery sice uz spravuju cca 4 roky, z toho posledni rok se spravne linuxovych serveru venuji opravdu intenzivne, ale presto jsou stale oblasti do kterych jsem jeste nikdy nezabrousil (napr. SELinux). Je to zpusobeno mym pristupem k veci. Ucim se totiz hlavne ty veci, ktere momentalne potrebuju a ktere jsou aktualne rozbite. Tim padem toho o vecech, ktere jsem jeste rozbite nemel moc nevim :).
Chtel bych vas proto pozadat o radu jak se nejlepe na zkousku pripravit. Momentalne jedu podle knihy Mcgraw Hill Rhce Red Hat Certified Engineer Linux Study Guide Exam Rh302.4Ed. Mam ve vmware nainstalovany dva linuxove stroje a snazim se prakticky si zkouset cviceni, ktera v jsou v knize. To mi, ale jako dostatecna priprava nepripada a tak bych vas chtel pozadat o nejake odkazy pripadne tipy na knihy kde bych nasel zadani pro prakticka cviceni s linuxem.
Soucasti zkousky na RHCE je take oprava "rozbiteho" systemu. Chtel bych vas tedy pozadat o tipy, jak si linux nejvic "rozbit" :). Pripadne o vase zkusenosti s problemy se kterymi jste se setkali nejcasteji.
A nakonec bych chtel pozadat nekoho, kdo zkousku RHCE delal o jeho zkusenosti a pripadne rady. Vim, ze pred zkouskou se musi podepsat NDA a tak bude vdecny i za lehka natuknuti.
Diky vsem.
Tiskni
Sdílej:
maji velmi redukovane manove stranky (pokud je vubec maji). Takze takove "mkrnu se jak vypada syntaxe grub.conf na vedlejsim pocitaci nebo v manu", na to zapomente. Vsechno z hlavy.Já si to teda pamatuju úplně jinak. Manuálové stránky samozřejmě normálně k dispozici. Možnost nainstalovat si z NFS/FTP/HTTP jakýkoliv RHEL balík.