Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Provadeli jsme audit. To samo osobe neni nic zajimaveho. Zajimavy je ukol, ktery z toho pro mne vyplynul.
Ve firme, kde jsme audit provadeli, totiz pouzivaji jako firewall Kerio WinRoute, ktere poskytuje jednu funkci, ktera se velmi zalibila memu sefovi. Kerio umi dynamicky zavadet pravidla do firewallu na zaklade uzivatelskeho jmena pouziteho pro prihlaseni do weboveho formulare. Uzivatel se tedy prihlasi na webovou stranku firewallu(https), firewall ho autentizuje vuci AD a otevre na urcitou dobu predem definovane porty pro ip adresu ze ktere se uzivatel prihlasil.
Jak uz jsem psal vyse, tak memu sefovi i mne se tak funkce zalibila a ted mam za ukol rozbehat neco podobneho na linuxu.
Nepripada mi to jako nejaky zasadni problem neco podobneho rozbehat, ale zase to neni uplne trivialni zalezitost, obzvlast diky tomu, ze se jedna o otazku bezpecnosti cele vnitrni site za firewallem.
Po pravde, drive jsem uz podobny system pouzival. V byvalem zamestnani jsme meli jednoduchou webovou aplikaci, ktera umoznovala pomoci weboveho rozhrani zakazovat uzivatelum pristup na internet na zaklade jejich ip nebo mac adresy.
Cele to fungovalo tak, ze pomoci weboveho rozhrani se spustil bashovy skript, ktery spustil php skript a refreshnul firewall (v byvalem zamestnani se pouzival shorewall). Php skript vytahl z mysql databaze ip adresy(mac adresy), ktere mely nastaven priznak, ktery zakazoval pristup na internet, a tyto ip adresy zapsal do souboru blacklist. Shorewall pak na zaklade tohoto souboru zakazoval pristup na internet
Tim padem mam zaklad, nebo spis predstavu, aplikace hotovou a zbyva mi "jen" ji upravit pro novou funkcnost. Ta by mela vypadat takto:
Uzivatel zada do internetoveho prohlize adresu(fqdn) a port weboveho rozhrani firewallu(https). Tam zada do prihlasovaciho formulare sve uzivatelske jmeno a heslo. Na zaklade jeho prihlasovaciho jmena zavede skript na webove strance(php,perl, ???) predem definovana iptables pravidla, pripadne spusti bashovy skript, ktery provede totez. Zaroven se spusti timeout, ktery po urcitem case iptables pravidla zase odebere.
Tady bych pozadal o radu jak odebrat pravidla po urcite dobe neaktivity z dane ip adresy. Pravidla by se mela z fw take odebirat po odhlášení uživatele nebo po zavřeni prohlizece
Nejzadnejsi problem vidim v tom, kterak zavest pravidla pouze pro ip adresu, ze, ktere se uzivatel na stranky prihlasil. Tohle bude muset resit nejspis nejaky php skript, ktery bashovy skript upravi podle aktualnich informaci.
Rad bych vas pozadal o vase rady, navrhy, zkusenosti a bezpecnostni pripominky k vyse uvedenemu zameru.
Neexistuje uz nejaky open source projekt, ktery by nabizel reseni jake jsem popsal vyse?
Napada vas neco na co sem pri navrhu reseni zapomnel?
Diky za vase reakce
Tiskni
Sdílej: