Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Provadeli jsme audit. To samo osobe neni nic zajimaveho. Zajimavy je ukol, ktery z toho pro mne vyplynul.
Ve firme, kde jsme audit provadeli, totiz pouzivaji jako firewall Kerio WinRoute, ktere poskytuje jednu funkci, ktera se velmi zalibila memu sefovi. Kerio umi dynamicky zavadet pravidla do firewallu na zaklade uzivatelskeho jmena pouziteho pro prihlaseni do weboveho formulare. Uzivatel se tedy prihlasi na webovou stranku firewallu(https), firewall ho autentizuje vuci AD a otevre na urcitou dobu predem definovane porty pro ip adresu ze ktere se uzivatel prihlasil.
Jak uz jsem psal vyse, tak memu sefovi i mne se tak funkce zalibila a ted mam za ukol rozbehat neco podobneho na linuxu.
Nepripada mi to jako nejaky zasadni problem neco podobneho rozbehat, ale zase to neni uplne trivialni zalezitost, obzvlast diky tomu, ze se jedna o otazku bezpecnosti cele vnitrni site za firewallem.
Po pravde, drive jsem uz podobny system pouzival. V byvalem zamestnani jsme meli jednoduchou webovou aplikaci, ktera umoznovala pomoci weboveho rozhrani zakazovat uzivatelum pristup na internet na zaklade jejich ip nebo mac adresy.
Cele to fungovalo tak, ze pomoci weboveho rozhrani se spustil bashovy skript, ktery spustil php skript a refreshnul firewall (v byvalem zamestnani se pouzival shorewall). Php skript vytahl z mysql databaze ip adresy(mac adresy), ktere mely nastaven priznak, ktery zakazoval pristup na internet, a tyto ip adresy zapsal do souboru blacklist. Shorewall pak na zaklade tohoto souboru zakazoval pristup na internet
Tim padem mam zaklad, nebo spis predstavu, aplikace hotovou a zbyva mi "jen" ji upravit pro novou funkcnost. Ta by mela vypadat takto:
Uzivatel zada do internetoveho prohlize adresu(fqdn) a port weboveho rozhrani firewallu(https). Tam zada do prihlasovaciho formulare sve uzivatelske jmeno a heslo. Na zaklade jeho prihlasovaciho jmena zavede skript na webove strance(php,perl, ???) predem definovana iptables pravidla, pripadne spusti bashovy skript, ktery provede totez. Zaroven se spusti timeout, ktery po urcitem case iptables pravidla zase odebere.
Tady bych pozadal o radu jak odebrat pravidla po urcite dobe neaktivity z dane ip adresy. Pravidla by se mela z fw take odebirat po odhlášení uživatele nebo po zavřeni prohlizece
Nejzadnejsi problem vidim v tom, kterak zavest pravidla pouze pro ip adresu, ze, ktere se uzivatel na stranky prihlasil. Tohle bude muset resit nejspis nejaky php skript, ktery bashovy skript upravi podle aktualnich informaci.
Rad bych vas pozadal o vase rady, navrhy, zkusenosti a bezpecnostni pripominky k vyse uvedenemu zameru.
Neexistuje uz nejaky open source projekt, ktery by nabizel reseni jake jsem popsal vyse?
Napada vas neco na co sem pri navrhu reseni zapomnel?
Diky za vase reakce
Tiskni
Sdílej: