Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Spousty nových věcí se staly. Máme nového člena rodiny. Vymyslel jsem jak jednoduše kontrolovat formuláře. Podařilo se mi udělat zálohovací utilitu. A řek jsem si, že pokročím ve vývoji jednoho z mých dvou open prográmků.
Tak prvně k novému psíkovi. Jednou se jedna rodina rozhodla, že si koupí psa. Vyšetřila na něho 5-8k z rodiného rozpočtu a porozhlédla se po vhodné rase. Nakonec z toho vyšel Coton de Tulear. Rodinka si ho přivezla domů. Ubytovala ho v garáží a občas mu dali najíst. Psík byl ještě štěně a tak po roce a půl se stal trochu neomaleným. Když si hrál tak občas do něčeho narazil, to se rozbilo, občas vylil misku s vodou a občas škrtnul zubama o majitele. Majitel měl trochu poškrábanou ruku a tak se s rodinkou domluvily, že ho dají do místního nového útulku. Řekl to svému známému městskému policajtovy a ten informoval správné lidi. Včetně mé matky. Psa hned druhej den odvezli do útulku. Tam si ho vzala hodná paní na psí tábor kde se učil jak se má poslouchat. Večer se na něj moje máma s tátou jeli kouknout, a když se vrátili, pes seděl na zadním sedadle. Přiběhl k nám domů, zabydlel se a teď mi leží u postele a podřimuje. Paní z útulku nám zdělila, že se jedná o agresivního psa. Musela, protože z toho důvodu ho původní majitelé dali do útulku. Že se tahle pověst s psíkem potáhne to už je nezajímalo. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že ten psík je v pohodě. Jmenuje se Cipísek a je hrozně vděčnej, že bydlí doma na koberci a ne v garáži.
Trochu jsem přemýšlel jak jednoduše pracovat s formulářem (v PHP). Na mé HomePage je k nalezení skriptík fgen.py, který vygeneruje všechno co je k tomu potřeba, ale někdo to musí poskládat. První kus, který tohle nahrazuje mám napsaný. Jedná se o třídu, která sama zpracuje jakoukoli tabulku. Práce se dvěma tabulkama na jednou je trochu ošemetná, ale to už pořeším růčo. Teď k ní udělám rozšíření, které bude schopno pracovat se samotným formulářem, zvládne do něj doplnit data a vybarvit ho, když obsahuje špatnou hodnotu. To všechno nacpu do několika málo metod. Kód tak bude nakonec přehlednější, použitelnější, ale hlavně kratší a to několikanásobně. Jak to všechno pracuje popíšu až to bude hotové.
Jedna z věcí, kterou jsem nucen denně dělat je zálohování. Můj disk už není nejmladší a tak nemůžu riskovat svoji práci... někdy toho je hodně a přijít o to by mě připravilo o nervy :) Takže jsem si napsal malej scriptík v pythonu, kterej vezme z projektu soubory jako php, py, ui, txt, css, tpl, sql, prostě všechny co se často mění, zabalí je do tar.bz2, uloží do backup adresáře na disku a ještě jednou pak na FTP. Když něco udělám já nebo něco udělá HW, tak mám kopie na kterých můžu pokračovat :)
O Ktraf jsem tu už psal. Jedná se o utilitku, která počítá kolik toho jaké eth zařízení stáhlo. Po pár dnech používání jsem přišel na to, že je pomalá jak veš, jen co se do ní nahraje pár tisíc záznamů. Proto jsem jeho vývoj odložil a teď se k němu zase vracím. Opravím pár chyb a mohlo by se to dočkat finální verze. Donutila mě k tomu docela velká poptávka. Jsem rád, když někdo používá něco co jsem napsal.
Navštivte moji HomePage! :)
Tiskni
Sdílej: