V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak a je to tady. Konecne mam trochu casu na venovani se memu snu - fungujicimu domacimu serveru. To je take mimo jine duvod, proc jsem zacal s timhle. Chtel bych pomoct lidem, co budou resit stejne problemy jako ja.
tak mam zase jednou cas se vratit k blogu. V komentarich k prvnimu jsem mimo jine nasel i vytku, ze bych mel pouzivat diakritiku. Pro nekoho bohuzel ji pouzivat nebudu. Nikde to nevadi, tak proc by tady melo? Diakritika patri IMHO na nejake oficialni servery a ne do blogu. Ale kazdeho vec...
Tak a zacinam s blogovanim. Ano, uz dostali i me. Takze o cem se tady doctete?
Zaprve, jelikoz stavim vlastni server na linuxu, kde pobezi web, mysql, posta, dns, dhcp a dalsi vecicky, tak sem budu davat moje postrehy a rady lidem, co budou resit stejny nebo podobny problem
Zadruhe - ja sam jsem linuxovy zacatecnik, takze tady budu popisovat nektere me problemy. Snad mi pomuzete. A kdyz ne, tak sem potom hodim i reseni :)
Zatreti, budu sem psat ruzne ostatni postrehy, napady a jine vecicky at uz z oboru bezpecnosti, webu ci neceho uplne jineho.
Tak, doufam, ze se nebudete nudit a preji prijemne pocteni. A snad vam tenhle blog i v necem pomuze