V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Stala se mi takova nemila vecicka. Po aktualizaci kernelu (z 2.4.29 na 2.6.11.6) se mi zacal syslog plnit touto hlaskou:
Mar 30 00:00:00 server inetd[2852]: execv /usr/sbin/in.identd: No such file or directoryHold, kdyz je nekdo blbej...
Potkate-li se s touto hlaskou, muzete bud v /etc/identd.conf ident vypnout a nebo nainstalovat pidentd.
Tak mam zase cas se trochu venovat blogu. Taky proto, ze se mi na stole hromadi poznamky na dalsich asi 8 dilu dnes uvadim dil ctvrty - nastaveni DNS serveru ISC Bind.
Tak a mame tedy dalsi rocnik ankety za sebou. Co k tomu rict? Snad jen to, ze prvni misto bylo predvidatelne. On mandrake je dneska uz naprosto jednoduchej a instalator je jednodussi nez u woken. Slack je sice ctvrty, ale jen o par hlasu za gentoo. Slacku, drz se!!!
Dneska se konecne vrhneme na instalaci prvni sluzby, ktere muzeme prenechat serveru - DHCP
Dobový citát: "Na Unixu se všechno překládá. Pokud dostaneš virus, tak i ten si musíš nejdřív přeložit."
Uzivatele, kteri zvladaji preklady by virus neprelozili a uzivatele, kteri by virus prelozili zase nezvladnou kompilaci. A tim jsou BFU uzitecni - chrani linux pred viry. Slavme BFU!
BTW: Doufam, ze jste pochopili, ze toto je mysleno pouze jako vtip :)
V minulem dile jsme si naplanovali stavbu serveru pro malou sit. Dneska se pustime do prvni skutecne cinnosti (ne ze by planovani nebylo skutecny a dulezity, ale je takrikajic nudny) - instalace OS.