Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
ANO. Ale cemu? Jedinemu - policie tam NEMELA CO DELAT! Mozna je to tim ze jsem taky jeden z tech mladsich (je mi 18) ale to, co tam policie predvedla mi pripominalo archivni zabery z listopadu 1989.
Tak a je to tu - letos jiz 6. den systemovych administratoru. Oslava, darecky, neco k piti.....no, asi ne, no :)
Zajimalo by me, proc se kolem vsech moznych svatku (Valentyn, velikonoce, atd) dela vzdy takovej povyk a kolem tohoto nemene vyznamneho dne (mozna i vyznamejsiho - predstavte si, ze by se vsichni adminove (jak ti sitovi, tak i webmasteri, databazovi admini aj.) najednou vzbourili a vypli servery - to by byl bordel) nikde nic. Zadny balonky, zadna cokolada ve tvaru pocitace, zadna svatecnio atmosfera (40 ve stinu jako svatecni atmosferu neuznavam). Proste nic! Kdy si media a lidi ostatni uvedomi, ze jsme tu taky! A proto trikrat slava adminum: SLAVA, SLAVA, SLAVA!
Dneska je fakt neprijemne teplo (a zejtra ma bejt 37, to me asi polejou (no, bohuzel ne :) )), tak jsem si rekl, ze si konecne do gkrellm nainstaluju i ten hlasic pocasi. Instalace v pohode, na noaa.gov jsem si nasel kod pro merak Praha-Ruzine (bydlim sice na jihu, ale tech par kilometru uz nebude hrat roli) a zaktivoval plugin. A to sem nemel delat - 34 stupnu je opravdu vedro. Lepsi nevedet.
Tak jsem zase zblbnul a udelal takovou malou vecicku - nastenny kalendar na pristi rok s tuxem. Stahovat muzete tady - doufam, ze se bude libit. Nejsem zadnej desinger ani grafik, ale delal jsem co jsem umel v jednu v noci :) .
Tak mi dneska prisla (jako omluva od M$ za kolaps gatekeeper testu) microsofti myska k notasu. Je docela pekna, malinka (coz v mojich obrovskejch rikach vypada divne) a moc roztomila. Jelikoz mam na notasu linux, premyslel jsem, jak bude spolupracovat. Prekvapko - skvele. Ani nechtela (narozdil od pripojeni k Win98SE) zadny ovladace, proste jsem jenom prepnul mezi mysi na PS/2 a USB a jede. Co z toho plyne? Ze jestli M$ neco umi delat, tak je to hw. A ten dela dobrej (viz. x-box).
Mam notebook a nedostatek mista ve switchi, tak me napadlo, ze si z jednoho kompiku udemam mimo jine i router. Vrazil jsem do nej druhou sitovku (kupodivu se rozebehla na prvni pokus) a nastavil route a ip_forwarding. Jake bylo ale moje zdeseni, kdyz sice notebook odeslal pozadavek, ale uz se nedockal odpovedi. Router zacal fungovat jako jednosmernej filtr.
Duvod byl velmi velmi zajimavy - na notebooku i v normalni siti byl nastavenej stejnej rozsah IP (10.0.0.0/24) a tak to odmitalo routovat. Reseni - na notebooku nastavit nejakou jinou IP (ja jsem dal 172.16.1.200) a na eth1 na routeru dalsi z notebookciho rozsahu (ja 172.16.1.1). A najednou to slape jako hodinky.
Posledni dobou se mi na domacim serveriku plni logy zaznamy o ruznych pokusech o utok. Sice zatim nebyl zadny uspesny, ale co neni, muze byt. Tak jsem se rozhodl, ze si postavim IDS sondu.