V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
ANO. Ale cemu? Jedinemu - policie tam NEMELA CO DELAT! Mozna je to tim ze jsem taky jeden z tech mladsich (je mi 18) ale to, co tam policie predvedla mi pripominalo archivni zabery z listopadu 1989.
Tak a je to tu - letos jiz 6. den systemovych administratoru. Oslava, darecky, neco k piti.....no, asi ne, no :)
Zajimalo by me, proc se kolem vsech moznych svatku (Valentyn, velikonoce, atd) dela vzdy takovej povyk a kolem tohoto nemene vyznamneho dne (mozna i vyznamejsiho - predstavte si, ze by se vsichni adminove (jak ti sitovi, tak i webmasteri, databazovi admini aj.) najednou vzbourili a vypli servery - to by byl bordel) nikde nic. Zadny balonky, zadna cokolada ve tvaru pocitace, zadna svatecnio atmosfera (40 ve stinu jako svatecni atmosferu neuznavam). Proste nic! Kdy si media a lidi ostatni uvedomi, ze jsme tu taky! A proto trikrat slava adminum: SLAVA, SLAVA, SLAVA!
Dneska je fakt neprijemne teplo (a zejtra ma bejt 37, to me asi polejou (no, bohuzel ne :) )), tak jsem si rekl, ze si konecne do gkrellm nainstaluju i ten hlasic pocasi. Instalace v pohode, na noaa.gov jsem si nasel kod pro merak Praha-Ruzine (bydlim sice na jihu, ale tech par kilometru uz nebude hrat roli) a zaktivoval plugin. A to sem nemel delat - 34 stupnu je opravdu vedro. Lepsi nevedet.
Tak jsem zase zblbnul a udelal takovou malou vecicku - nastenny kalendar na pristi rok s tuxem. Stahovat muzete tady - doufam, ze se bude libit. Nejsem zadnej desinger ani grafik, ale delal jsem co jsem umel v jednu v noci :) .
Tak mi dneska prisla (jako omluva od M$ za kolaps gatekeeper testu) microsofti myska k notasu. Je docela pekna, malinka (coz v mojich obrovskejch rikach vypada divne) a moc roztomila. Jelikoz mam na notasu linux, premyslel jsem, jak bude spolupracovat. Prekvapko - skvele. Ani nechtela (narozdil od pripojeni k Win98SE) zadny ovladace, proste jsem jenom prepnul mezi mysi na PS/2 a USB a jede. Co z toho plyne? Ze jestli M$ neco umi delat, tak je to hw. A ten dela dobrej (viz. x-box).
Mam notebook a nedostatek mista ve switchi, tak me napadlo, ze si z jednoho kompiku udemam mimo jine i router. Vrazil jsem do nej druhou sitovku (kupodivu se rozebehla na prvni pokus) a nastavil route a ip_forwarding. Jake bylo ale moje zdeseni, kdyz sice notebook odeslal pozadavek, ale uz se nedockal odpovedi. Router zacal fungovat jako jednosmernej filtr.
Duvod byl velmi velmi zajimavy - na notebooku i v normalni siti byl nastavenej stejnej rozsah IP (10.0.0.0/24) a tak to odmitalo routovat. Reseni - na notebooku nastavit nejakou jinou IP (ja jsem dal 172.16.1.200) a na eth1 na routeru dalsi z notebookciho rozsahu (ja 172.16.1.1). A najednou to slape jako hodinky.
Posledni dobou se mi na domacim serveriku plni logy zaznamy o ruznych pokusech o utok. Sice zatim nebyl zadny uspesny, ale co neni, muze byt. Tak jsem se rozhodl, ze si postavim IDS sondu.