Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
ANO. Ale cemu? Jedinemu - policie tam NEMELA CO DELAT! Mozna je to tim ze jsem taky jeden z tech mladsich (je mi 18) ale to, co tam policie predvedla mi pripominalo archivni zabery z listopadu 1989.
Tak a je to tu - letos jiz 6. den systemovych administratoru. Oslava, darecky, neco k piti.....no, asi ne, no :)
Zajimalo by me, proc se kolem vsech moznych svatku (Valentyn, velikonoce, atd) dela vzdy takovej povyk a kolem tohoto nemene vyznamneho dne (mozna i vyznamejsiho - predstavte si, ze by se vsichni adminove (jak ti sitovi, tak i webmasteri, databazovi admini aj.) najednou vzbourili a vypli servery - to by byl bordel) nikde nic. Zadny balonky, zadna cokolada ve tvaru pocitace, zadna svatecnio atmosfera (40 ve stinu jako svatecni atmosferu neuznavam). Proste nic! Kdy si media a lidi ostatni uvedomi, ze jsme tu taky! A proto trikrat slava adminum: SLAVA, SLAVA, SLAVA!
Dneska je fakt neprijemne teplo (a zejtra ma bejt 37, to me asi polejou (no, bohuzel ne :) )), tak jsem si rekl, ze si konecne do gkrellm nainstaluju i ten hlasic pocasi. Instalace v pohode, na noaa.gov jsem si nasel kod pro merak Praha-Ruzine (bydlim sice na jihu, ale tech par kilometru uz nebude hrat roli) a zaktivoval plugin. A to sem nemel delat - 34 stupnu je opravdu vedro. Lepsi nevedet.
Tak jsem zase zblbnul a udelal takovou malou vecicku - nastenny kalendar na pristi rok s tuxem. Stahovat muzete tady - doufam, ze se bude libit. Nejsem zadnej desinger ani grafik, ale delal jsem co jsem umel v jednu v noci :) .
Tak mi dneska prisla (jako omluva od M$ za kolaps gatekeeper testu) microsofti myska k notasu. Je docela pekna, malinka (coz v mojich obrovskejch rikach vypada divne) a moc roztomila. Jelikoz mam na notasu linux, premyslel jsem, jak bude spolupracovat. Prekvapko - skvele. Ani nechtela (narozdil od pripojeni k Win98SE) zadny ovladace, proste jsem jenom prepnul mezi mysi na PS/2 a USB a jede. Co z toho plyne? Ze jestli M$ neco umi delat, tak je to hw. A ten dela dobrej (viz. x-box).
Mam notebook a nedostatek mista ve switchi, tak me napadlo, ze si z jednoho kompiku udemam mimo jine i router. Vrazil jsem do nej druhou sitovku (kupodivu se rozebehla na prvni pokus) a nastavil route a ip_forwarding. Jake bylo ale moje zdeseni, kdyz sice notebook odeslal pozadavek, ale uz se nedockal odpovedi. Router zacal fungovat jako jednosmernej filtr.
Duvod byl velmi velmi zajimavy - na notebooku i v normalni siti byl nastavenej stejnej rozsah IP (10.0.0.0/24) a tak to odmitalo routovat. Reseni - na notebooku nastavit nejakou jinou IP (ja jsem dal 172.16.1.200) a na eth1 na routeru dalsi z notebookciho rozsahu (ja 172.16.1.1). A najednou to slape jako hodinky.
Posledni dobou se mi na domacim serveriku plni logy zaznamy o ruznych pokusech o utok. Sice zatim nebyl zadny uspesny, ale co neni, muze byt. Tak jsem se rozhodl, ze si postavim IDS sondu.