Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Propojení Windows Serveru 2003 a Linuxu. Linux funguje jako emailový server (IMAP) a Windows jako ověřovací server (LDAP, Kerberos)
Proč to propojit
Důvodem je příprava nového emailového serveru a sjednocení databáze uživatelů.
Podmínky
Hlavní server: Windows Server 2003, Active Directory
Emailový server: SUSE Linux Professional 9.1
Microsoft si při vydání Windows 2000 Serveru konečně uvědomil, že existují nějaké standardizované protokoly a tak 2 z nich pro službu Active Directory využil. Jedná se o Kerberos V5 a LDAP v3. Kerberos si sice mírně upravil, ale to je zase jiná pohádka. :)
V mém případě se jednalo o již existující infrastrukturu postavenou na doméně Windows Server 2003. Starý poštovní server běží na Debianu a využívá POP3. Server však výkonnostně přestává dostačovat a tak jsem se rozhodl emaily přesunout na jiný server. Poslední dobou pracuji převážně se SUSE Linuxem, tak volba padla na něj.
Na přípravu propojení stačí nainstalovat SUSE Linux v minimální konfiguraci a přiinstalovat klienta openldapu, klienta heimdalu a gssapi modul saslu.
LDAP, který poskytuje Windows server, po nás vyžaduje, abychom použili ověřování přes GSSAPI a zároveň měli nakonfigurovaný Kerberos.
Jak na Kerberos
Pro připojení na kerberos z Windows Serveru 2003 jsem potřeboval klienta kerberosu a pár úprav v konfiguračním souboru krb5.conf. A to následujícím způsobem.
[libdefaults]
clockskew = 300
default_realm = NASEDOMENA.LOCAL
default_tkt_enctypes = des-cbc-md5
default_tgs_enctypes = des-cbc-md5
[realms]
NASEDOMENA.LOCAL = {
kdc = IP_SERVERU:88
admin_server = IP_SERVERU:749
ktpasswd_server = IP_SERVERU:464
default_domain = NASEDOMENA.LOCAL
}
[default_realm]
.nasedomena.local = NASEDOMENA.LOCAL
nasedomena.local = NASEDOMENA.LOCAL
[appdefaults]
pam = {
ticket_lifetime = 1d
renew_lifetime = 1d
forwardable = true
proxiable = false
retain_after_close = false
minimum_uid = 0
debug = false
Při konfiguraci klienta Kerberosu nesmíme zapomenout na to, že Windows Server bere pouze realmy zadané velkými písmeny. Pokud jsou zadány jinak, tak ověření přes Kerberos neproběhne.
Pokud nechceme do konfiguračního souboru zadávat IP adresy, ale DNS názvy, pak musíme mít funkční DNS server, nakonfigurovaný resolver a také v krb5.conf zadány dns_lookup_realm a dns_lookup_kdc na true v sekci [libdefaults].
Funkčnost kerberosu ověříme na počítači spuštěním kinit prihlasovaci_jmeno
. Po zadání hesla se kerberos musí ohlásit tím, na jak dlouho propůjčuje ticket. A můžeme se vrhnout na konfiguraci LDAPu.
Testujeme LDAP
Abychom mohli správně nakonfigurovat ldap.conf, musíme si ověřit, že se na LDAP server přihlásíme a stáhneme nějaká data. K takovémuto ověření bohatě postačí
ldapsearch -b "cn=uzivatel,dc=domena,dc=local" -D "dc=domena,dc=local" -W sAMAccountName
Tento příkaz musí vypsat informace z Active Directory. Pokud příkaz vypisuje chybu - ladp_sasl_bind_s: ... No mechanism available
, tak nejsou nainstalovány autentikační moduly klienta LDAPu a je nutné je doinstalovat. V případě využívání Windows Serveru je nutný zejména modul GSSAPI.
Konfigurák LDAPu
Konfigurační soubor ldap.conf nevyžaduje žádné velké zvláštnosti. Pro základní funkčnost postačí základní nastavení, a sice:
host IP_ADRESA_SERVERU
base dc=domena,dc=local
uri ldap://IP_ADRESA_SERVERU
Příště budu pokračovat tím, jak nastavit mapování atributů Windows Serveru na Posixové atributy a ověřováním uživatelů emailu v LDAP databázi a ověřování uživatelů SQUIDu v LDAP databázi.
Tiskni
Sdílej:
Zdravím,
původně jsem si to psal včera večer jako poznámky, než zapomenu, jak se to konfiguruje. Protože to asi budu potřebovat i u dalších zákazníků. :)
Mno, pokud by o článek byl zájem, tak bych se o něj mohl pokusit. Ale zatím není kompletní konfigurace hotová, takže bych to dal do placu až to celé dokončím.
Ještě plánuji sepsat článeček o připojení Samby 2.2.x a 3.x na Windows servery. Ono, přeci jen heterogenní sítě se v praxi vyskytují docela často. :)
Články tady jsou většinou o kompletním Lin řešení. Ale to je jedno. Ať už článek, nebo blog, svou hodnotu to má.
Windows se nezbavíme, ať si každý říká co chce, dokud budou mít alespoň 5% podíl, vyplatí se učit jim. A řekl bych, že jejich podíl ani na těch 5% neklesne.
Tvůj blog je o propojení Lin a Win, což je asi trochu mimo hlavní obor tohoto serveru. Potřeba to ale je. Budu rád, když tu bude víc takových návodů.