Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Do blogu nepřispívám prakticky vůbec, ale teď jsem přišel na zajímavý zápisek v Pirátských novinách, kam jsem se náhodou dostal. Předpokládám, že mnozí z Vás tyto stránky znají.
Chci prachy, napíšu zákon. Unikla pracovní verze novely autorského zákona
Novela autorského zákona: Piráti rozkládají ministerstvo
Jsou to poměrně zajímavé věci a pokud by se výklad pracovní verze Pirátskými novinami ukázal jako správný, pak je to minimálně na pováženou.
Ochrana práv autora, to dozajista, ovšem to, jak je to podáno žádným způsobem nechrání autory, ale z pár lidí dělá shrabovače peněz za něco, co vytvořil někdo úplně jiný.
V tomto případě mi připadá, že tyto organizace jsou na úplně stejné lodi jako "internetoví stahovači". S jedním jediným rozdílem, organizace si to narozdíl od "internetových stahovačů" vyřvaly do zákonné úpravy.
Podotýkám, že veškerý sw, včetně her, které jsem kdy hrál jsem si koupil, hudební cd si také kupuji, pokud na youtube nebo v rádiu zhodnotím, že se mi to líbí a rád bych si je pořídil. Ale to, aby se platilo za díla u kterých není známo, kdo je vytvořil nějaké organizaci, která s tím nemá nic společného, je prostě klasické obohacování se na úkor někoho jiného, byť by to mělo být posvěceno zákonem.
Tiskni
Sdílej:
Zda se ze jedinou cestou je totalni ignorace knih, hudby a filmu s tim ze ono to casem samo vyscipe.