Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Od úterý mám nainstalováno OpenSuse 10.3 a za tu krátkou dobu jsem posbíral pár poznatků ohledně vývoje, neboť na jsem multiplatformní, občas Windows občas Linux.
Co mne příjemně překvapilo, tak je posun DE za tu dobu, co jsem naposledy zkoušel Ubuntu 6.06, pak jsem přešel na Win Vista EN, WinXP SP2, Win Vista CZ. Pro uživatele, který potřebuje jen sem tam napsat nějaký dokument a pak hledat na internetu, přehrávat písničky a kecat pomocí kecálků, tak podle mne plně vyhovuje.
Při používání jsem ovšem narazil i na pár problémků. Ovšem netuším, kam by se měly hlásit, zda do distribuce nebo někam jinam. Nejsem programátor a na učení se programování nemám dost času, již tak bych někdy potřeboval, aby den měl více než 24 hodin. :)
Co mi znepříjemňuje život
Doufám, že pro tentokrát zdržím u Linuxu o něco déle než pár dní. Ne že by se mi nelíbil. S Linux na některých serverech používám od 96 roku a na desktopu střídavě podle aktuálních potřeb od roku 97.
Tiskni
Sdílej:
a nakonec používá stejnak jen jedno (alespoň většina).Prave koli podobnym problemom
Podle mne by věci, které jsou nezávislé na DE, ale jsou závislé na nastavení uživatele by měly být standardně konfigurovatelné bez závislosti na použitém DE.
V důsledku toho je pak při určitých nastaveních časově velmi náročné provést přechod z jednoho DE na jiné. Např. z důvodu sjednocení DE v rámci firmy, protože ve firmě se zavedla nějaká štábní kultura.
Podle mne by věci, které jsou nezávislé na DE, ale jsou závislé na nastavení uživatele by měly být standardně konfigurovatelné bez závislosti na použitém DE.Tak musíte zvolit řešení nezávislé na DE.
A to je u NetworkManageru jaké? Opravdu to netuším. Tedy závislé na tom, že si WiFi nastavím z DE, ale ty konfigurační utilitky budou používat jednotný konfigurák pro daného uživatele.
Nebo existuje i jiné řešení než NetworkManager, aby bylo nastavitelné z DE?