Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Od úterý mám nainstalováno OpenSuse 10.3 a za tu krátkou dobu jsem posbíral pár poznatků ohledně vývoje, neboť na jsem multiplatformní, občas Windows občas Linux.
Co mne příjemně překvapilo, tak je posun DE za tu dobu, co jsem naposledy zkoušel Ubuntu 6.06, pak jsem přešel na Win Vista EN, WinXP SP2, Win Vista CZ. Pro uživatele, který potřebuje jen sem tam napsat nějaký dokument a pak hledat na internetu, přehrávat písničky a kecat pomocí kecálků, tak podle mne plně vyhovuje.
Při používání jsem ovšem narazil i na pár problémků. Ovšem netuším, kam by se měly hlásit, zda do distribuce nebo někam jinam. Nejsem programátor a na učení se programování nemám dost času, již tak bych někdy potřeboval, aby den měl více než 24 hodin. :)
Co mi znepříjemňuje život
Doufám, že pro tentokrát zdržím u Linuxu o něco déle než pár dní. Ne že by se mi nelíbil. S Linux na některých serverech používám od 96 roku a na desktopu střídavě podle aktuálních potřeb od roku 97.
Tiskni
Sdílej:
a nakonec používá stejnak jen jedno (alespoň většina).Prave koli podobnym problemom
Podle mne by věci, které jsou nezávislé na DE, ale jsou závislé na nastavení uživatele by měly být standardně konfigurovatelné bez závislosti na použitém DE.
V důsledku toho je pak při určitých nastaveních časově velmi náročné provést přechod z jednoho DE na jiné. Např. z důvodu sjednocení DE v rámci firmy, protože ve firmě se zavedla nějaká štábní kultura.
Podle mne by věci, které jsou nezávislé na DE, ale jsou závislé na nastavení uživatele by měly být standardně konfigurovatelné bez závislosti na použitém DE.Tak musíte zvolit řešení nezávislé na DE.
A to je u NetworkManageru jaké? Opravdu to netuším. Tedy závislé na tom, že si WiFi nastavím z DE, ale ty konfigurační utilitky budou používat jednotný konfigurák pro daného uživatele.
Nebo existuje i jiné řešení než NetworkManager, aby bylo nastavitelné z DE?