Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Od úterý mám nainstalováno OpenSuse 10.3 a za tu krátkou dobu jsem posbíral pár poznatků ohledně vývoje, neboť na jsem multiplatformní, občas Windows občas Linux.
Co mne příjemně překvapilo, tak je posun DE za tu dobu, co jsem naposledy zkoušel Ubuntu 6.06, pak jsem přešel na Win Vista EN, WinXP SP2, Win Vista CZ. Pro uživatele, který potřebuje jen sem tam napsat nějaký dokument a pak hledat na internetu, přehrávat písničky a kecat pomocí kecálků, tak podle mne plně vyhovuje.
Při používání jsem ovšem narazil i na pár problémků. Ovšem netuším, kam by se měly hlásit, zda do distribuce nebo někam jinam. Nejsem programátor a na učení se programování nemám dost času, již tak bych někdy potřeboval, aby den měl více než 24 hodin. :)
Co mi znepříjemňuje život
Doufám, že pro tentokrát zdržím u Linuxu o něco déle než pár dní. Ne že by se mi nelíbil. S Linux na některých serverech používám od 96 roku a na desktopu střídavě podle aktuálních potřeb od roku 97.
Tiskni
Sdílej:
a nakonec používá stejnak jen jedno (alespoň většina).Prave koli podobnym problemom
Podle mne by věci, které jsou nezávislé na DE, ale jsou závislé na nastavení uživatele by měly být standardně konfigurovatelné bez závislosti na použitém DE.
V důsledku toho je pak při určitých nastaveních časově velmi náročné provést přechod z jednoho DE na jiné. Např. z důvodu sjednocení DE v rámci firmy, protože ve firmě se zavedla nějaká štábní kultura.
Podle mne by věci, které jsou nezávislé na DE, ale jsou závislé na nastavení uživatele by měly být standardně konfigurovatelné bez závislosti na použitém DE.Tak musíte zvolit řešení nezávislé na DE.
A to je u NetworkManageru jaké? Opravdu to netuším. Tedy závislé na tom, že si WiFi nastavím z DE, ale ty konfigurační utilitky budou používat jednotný konfigurák pro daného uživatele.
Nebo existuje i jiné řešení než NetworkManager, aby bylo nastavitelné z DE?