Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V jakém smyslu?
Windows jsem používat od dob NT až po 2003 Server (na desktopu), linux mam asi tak 3/4 roku a subjektivně se mi na desktopu líbí víc. Chybí mit tu hry, to jo, ale z programů ani jeden (i když občas něco musím napsat ve Visual Studiu .Net, ale ten pro linux nebude asi nikdy A za ten čas jsem si vytvořil velmi dobré praktiky, které mi urychlují práci, např. používání spousty ploch a s tím související nevypínání programů, spousty klávesových zkratek a různé drobnosti, které mi to ulehčují. Co se týče vzhledu, tak možnost nastavení je prostě nekonečná a konečně mam vzhled, který se mi opravdu líbí a ne ten, který určil někdo z Redmondu...
Jsem přesvědčen, že spousta běžných uživatelů (typu: pustit PC, mrknout se na mail, zaserfovat na inetu, pustit si pisničky, mrknout se na film, napsat něco ve Wordu a to je tak vše) by mohla linux používat okamžitě. A bylo by míň problémů.
Co se týče vzhledu, tak možnost nastavení je prostě nekonečná
Do Windows si můžeš nainstalovat taky témat kolik chceš. Pravda, je třeba k tomu opatchovat uxtheme.dll
, ale jde to.
Tohle mě pobavilo. Ano je to pravda.
To je právě to, s čím mám docela problém. Podlě mě každý, kdo chce instalovat/nastavovat/spravovat OS, by tomu měl rozumět. Co je platné, ze stačí vložit CD do mechaniky a nainstalovat, kdyz do dvou dnů je to potřeba udělat znovu, jen proto, že tam neni nastavený firewal? Tohle jsou přesně ty momenty, kdyz admin jakéhokoliv systému potřebuje tomu systému rozumět. Po mé mámě nechci, aby si uměla zkompilovat mplayer, protože od toho má admina (mě) a stačí, aby uměla používat relativně dobře nastavený systém, kde si může zdevastovat tak maxinálně vlastní profil.
ad Visual Studio) MSVS je skvělý nástroj, ale pod Linuxem jsou taky alternativy, které nemusí o tolik zaostávat. Eclipse, MonoDevelop...Eclipse používám pro vývoj v Javě, ale občas dělám něco pro .Net Framework v C#. MonoDevelop neznám, zkusím ho.
Strčíš do počítače CD s XPčkama a máš nainstalováno.No, taky to úplně vždycky neplatí. Stačí mít vhodně poskládaný počítač, a je vymalováno. Zatímco v Linuxu to běží (třeba ne optimálně, ale běží), ve Windows to zůstane viset už při prvním bootu a není síly, která by to donutila pokračovat. Musí přijít certifikovaný Windows Specialista, najet do opravné konzole, něco tam poštelovat, a teprve pak se to rozběhne. A tuto službu člověk zaplatí částku odpovídající polovině ceny OS
Strčíš do počítače CD s XPčkama a máš nainstalováno.No to snad nemyslíš vážně ? A kde mám nějaké programy ? Kde mám ovladače ? Pokud strčím do počítače DVD/CD s distribucí Linuxu tak se (téměř) nemusím starat o instalaci dalších věcí. Jiná věc je samozřejmě nastavení. Je pravda že GNU/Linux (dle mého názoru) není pro BFU, protože je nutné u tohoto OS chápat alespoň jeho základní principy a prostě není možné jen bezhlavě klikat na tlačítko Next.
Microsoft ale hlavně dokázal vnutit lidem představu, že počítače se přes jeho složitost vůbec nemusejí bát a že ovládat Windows je stejné jako třeba obsluhovat kávovar.
Tak s tím se úplně stotožňuju. Když bratr dotáhl domů kdysi první počítač (už P166), tak taky tvrdil, že s tím nebudu umět a manuály nejsou Stejně ty Wokna95 rozhasil první on.
U spousty linuxových programů ale svoboda jejich užívání znamená také nutně porozumnění jejich funkci. Příklad? Nový flashdisk jentak nenaformátuju (ok, většinou je už od výrobce), ve woknech klikneš na disk a zeptá se, jestli naformátovat. To člověk nemusí vědět, co dělá. Na druhou stranu to pak tak vypadá Mě to baví, pro jiné je tohle důvod k nepoužívání linuxu.
2 Heron: AFAIK
neposlouchám alternativní hudbu ani nesleduju alternativní filmy.
Nemyslel jsem to tak, že ten, kdo používa linux, musí také sledovat filmy od Davida Lynche, spiš jsem to myslel jako přirovnaní Linux-Windows aka Eraserhead-Titanic. Omlouvám se, pokud jsem to napsal nesrozumitelně. Ja mám rád Pearl Harbor i když je hustě komerční
Dále si myslím, že těm 99% Windows dost pomáhá soft. pirátství, které je v Česku docela oblíbené. Myslím, že kdyby si ho ti lidi měli koupit, měl by linux o dost více procent.
Ano, to je pravda. Dokonce vím, že spousta lidí ani neví, že používají pirátský soft. Jsou přesvědčeni, že je to zadarmo, vždyť to má od kamaráda a ten to také nekupoval . Pokud by došlo tvrdý na tvrdý a ti lidé by museli šáhnout do kapsy a windows zacálovat, tak by 99 procent z nich přešlo na linux
.
Ale možná je to už jinak a pirátské kopie os windowous neexistují .
Tiskni
Sdílej: