Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Existuje 10 druhů lidí - ti, kteří rozumí binárnímu kódu a ti, kteří ne.
Tedy ne já, ale po dlouhé době jsem se rozhodl k razatní změně svého GUI. Zčernal tedy můj KDE. Předcházel tomu kompletní reinstall systému z 64bitového ArchLinuxu na 32bitový. Proč? Štvaly mně neustálé problémy s během 32 bitových aplikací, které neměly variantu pro mou platformu.
Po kompletní přeinstalaci a obnovení dat ze zálohy (ehm, tedy spíše přimountování /home disku) následovala instalace balíčků s kurzory, dekoracemi a ikonami. Napadlo mě, že bych se mohl poohlédnout po něčem novém - a pokud možno tmavém. Přeci jen ve tmavém prostředí jsem většinu dne, tak mi nemusí displej zářit :).
Obhlídka KDE-Look nesla své ovoce. Skutečně jsem si vybral:
To vše se mi zobrazuje v QT i GTK aplikacích pomocí gtk-qt-engine.
Oproti původnímu světlému tématu je to velká změna. Holt, změna je život :)
Tiskni
Sdílej:
Předcházel tomu kompletní reinstall systému z 64bitového ArchLinuxu na 32bitový. Proč? Štvaly mně neustálé problémy s během 32 bitových aplikací, které neměly variantu pro mou platformu.Nebude to spíš distribucí?
Arch se snaží být čistě 64b a na podporu 32 bitových aplikací se kašle - udělej si sám...ajaj, to sou zase kecy..... Arch64 Install bundled 32bit system
U ostatních distribucí to tak hladké není
A kolik jste jich zkoušel?
nechapem uchylku ludi, ktory to zacinaju pouzivat, sive pismo na sivom podklade s ciernym pozadimMně se tmavé barvy líbí a rozhodně ne proto, že bych chtěl být součástí nějaké underground party, ale je to o poznání méně ostré na oči. Nechápu, proč by bílý vzhled měl být považován za lepší než černý.