Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Takže jako první a nejjednodušší věc je zrušit generování atimes. Z man mount : Do not update inode access times on this file system (e.g, for faster access on the news spool to speed up news servers).
Aplikace je snadná, do do každého řadku stačí do options připsat noatime. Například můj oddíl s mp3 a filmy má takovýto tvar :
/dev/hda5 /mnt/debian ext3 defaults,noatime,data=writeback 0 2(taby vyhozeny, data=writeback je vysvětleno dále)
Jako další optimalizace (jak vyplývá z mého fstabu) je zapnutí writeback zápisu. V podstatě se jedná o zapnutí asynchronního přístupu k journalu a datům - může způsobit ztrátu dat pokud byste zmáčkli reset uprostřed kopírování velkého objemu dat. Z man mount : Data ordering is not preserved - data may be written into the main file system after its metadata has been commit-ted to the journal. This is rumoured to be the highest-throughput option. It guarantees internal file system integrity, however it can allow old data to appear in files after a crash and journal recovery
. Ovšem tady je velké POZOR. Takto do fstabu můžete připsat writeback pro každý oddíl kromě /. Pokud chcete, aby byl / také writeback, tak se to NESMÍ psát do fstabu (udělal jsem to, a při bootu nemohl namountovat / - ještě že máme LiveCD :)), writeback se musí předat jako parametr jádra při bootu a to takto : rootflags=data=writeback
. Nicméně stejně doporučuji mít po ruce LiveCD a kdyžtak opravit
dir_index je jedna z novějších featur ext3 filesystému a nejlépe ji vysvětlí část z man tune2fs : Use hashed b-trees to speed up lookups in large directories
. Nejprve si zjistíme, zdali už nemáte dir_index spuštěný. Jako root proveďte tune2fs -l /dev/hdXY | grep features
(za XY dosaďte samozřejmě ext3 volume, jaký chcete testovat, jinak -l je nedestruktivní parametr - pouze ukáže features filesystému). Pokud mezi nimi nenajdete dir_index, čtěte dál. Pokud příslušný oddíl není váš / tak ho stačí pouze odmountovat. Předpokládám, že budete chtít zapnout tuto feature i u vašeho /, budete potřebovat nabootovat z nějakého LiveCD a provádět příkazy z něj (musí se pracovat s odmountovaným FS). Nyní, proveďte tune2fs -O dir_index /dev/hdXY
. Tím řekněte filesystému, ať zapne tuto feature a nyní musíte provést fsck.ext3 /dev/hdXY
aby vygeneroval příslušné hashe (to může chvíli trvat). Po rebootu už bude dir_index zaplý a filesystém (snad) živější. :)
Tiskni
Sdílej:
fsck.ext3 -D
co tahkle tam přidat ještě -f?
-f Force checking even if the file system seems clean.
Ale to, předpokládám, jste už v manuálové stránce četl.
Ovšem tady je velké POZOR. Takto do fstabu můžete připsat writeback pro každý oddíl kromě /.Tak jsou dvě možnosti, buďto mám něco blbě nastavené, nebo štěstí, protože u mě to funguje bez problémů.