Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
BASH
Netvrdím, že vytvořit open-source PLC na úrovni současných komerčních je nereálné, ale není to až tak daleko od pravdy. Jenom náklady na vývoj hardware, firmware pro PLC a vývojové prostředí pro PC budou obrovské. Nedovedu si dost dobře představit z čeho by se to financovalo.
Všichni výrobci FPGA nabízejí vždy nějakou trochu omezenou verzi svých vývojových prostředí zdarma. Rozhodně bych si nedovolil říci, že podporují pouze malé obvody. V dnešní době to jsou větší a rychlejší FPGA než byl ještě před pár lety high-end.
Vývojovým prostředím se budu věnovat v příští části.
A co třeba 200000 LUT? WebPack podporuje třeba XC7K160T se 162240 LUT a 202800 FF nebo XC7A200T s 215360 LUT a 269200 FF. Nestačí? Stejně už to jsou obvody s kusovou cenou někde kolem $300-$500, takže tam asi nebude problém zaplatit si roční licenci ISE/Vivado za $3000-$5000 podle edice.
Obvody, které WebPack podporuje jsou uvedeny zde.
$5000 ročně za licenci je poměrně přijatelná cena. Roční mzdové náklady na jednoho zaměstnance s dvojnásobkem průměrné mzdy v ČR jsou přibližně 800 000 Kč. My třeba kromě jiného používáme vývojové prostředí Xilinx, Altera, k tomu ModelSim a Altium Designer, to je dohromady asi tak 400 000 Kč ročně za licence. Pořád je to jenom polovina mzdových nákladů na jednoho junior vývojáře.
$5000 ročně za licenci je poměrně přijatelná cena.Zalezi jak pro koho...
Roční mzdové náklady na jednoho zaměstnance s dvojnásobkem průměrné mzdy v ČR jsou přibližně 800 000 Kč. My třeba kromě jiného používáme vývojové prostředí Xilinx, Altera, k tomu ModelSim a Altium Designer, to je dohromady asi tak 400 000 Kč ročně za licence. Pořád je to jenom polovina mzdových nákladů na jednoho junior vývojáře.To chapu ze zamestnanec vyjde na milion rocne. Ale jak rikam, je rozdil jestli to pouziva ve firme, kde si na sebe videla, nebo doma pro zabavu, kde neceka zisk. V druhym pripade je $500 akceptovatelna cena, $5000 ne. Aspon teda pro me...
Nechci rozpoutávat žádnou šílenou nikam nevedoucí diskusi, protože to nemám rád a mám na práci důležitější věci, ale tohle mi nedá. Mám open-source rád, používám open-source nástroje všude, kde to má význam, ale tady to opravdu nechápu.
U vývojových nástrojů potřebuji v první řadě podporu a to dokonce dvojí. Jednak potřebuji zákaznickou podporu od dodavatele, za kterou bych platil obdobné částky jako za komerční licence teď, takže finanční úspora by byla nulová. Dále potřebuji slušnou podporu všech vlastností hardware. To není možné zajistit, pokud by GNU nástroje vyvíjel někdo jiný než výrobce společně s vývojem hardware. Již při návrhu křemíku FPGA se myslí na použitelnost a implementovatelnost ve vývojových nástrojích. Tak jako tak, zveřejněním zdrojových kódů implementačních nástrojů nebo detailních specifikací nutných pro vývoj takových nástrojů vyhodím milióny člověkohodin práce z okna. Prostě je daruji konkurenci. Tady se nejedná o softwarové patenty jak má vypadat nějaký debilní dialog nebo jak mohou být zakulacené rohy nesmyslného zařízení. Tady se jedná o miliardy investované do skutečného výzkumu a vývoje včetně základního.
Na druhou stranu u front-endu nikdo nikomu ve vývoji nebrání. Proč tedy už neexistuje množství dokonalých open-source nástrojů? Vždyť veškeré potřebné specifikace jsou volně dostupné. Znám jediného člověka, který v tomhle směru skutečně něco dokázal a to je Jan Decaluwe se svým MyHDL. Podobné je to se simulátory. V podstatě jediný použitelný open-source HDL simulátor je Icarus Verilog, který ale nepodporuje SystemVerilog. VHDL simulátory FreeHDL a GHDL jsou prakticky nepoužitelné. A to nemluvím třeba o smíšené simulaci.
Jednak potřebuji zákaznickou podporu od dodavatele, za kterou bych platil obdobné částky jako za komerční licence teď, takže finanční úspora by byla nulová.No sice nevím jaké problémy potřebuješ vyřešit, ale co jsem se koukal na fórum Xilinxu tak tam byl kotel dotazů, který je způsoben blobovitostí a uzavřeností jejich vývojových toolů (u opensource by ty chyby hledaly tisíce očí).
Dále potřebuji slušnou podporu všech vlastností hardware.Jo to byly ty druhý dotazy na fóru, které se často zaobírali sillicon errata (což GPL nevyřeší). To všech vlastností ale není pravda, protože já bych třeba chtěl udělat place and router FPGA běžícího přímo na tom FPGA. Pochybuju ale o tom, že by jejich placená podpora byla schopna ořezat par a map tak, aby se to vůbec vešlo do RAM na vývojové desce
Tak jako tak, zveřejněním zdrojových kódů implementačních nástrojů nebo detailních specifikací nutných pro vývoj takových nástrojů vyhodím milióny člověkohodin práce z okna.No přesto to Xilinx umožňuje. Syntézu není problém implementovat plně opensource a Xilinx toolům cpát standardizované netlisty. Vlastní MAP a PAR jde udělat v zásadě taky. Problém je, že u PARu IMHO blokuje Xilinx svým skoromonopolním (duopol?) postavením konkurenci použitím malé uzavřené databáze, přičemž konkurentní prostředí může používat pouze obrovité texťáky v dialektu lispu
Prostě je daruji konkurenci.V případě GPL tomu tak není, pokud by se bralo to "darovat", tak pokud provede konkurence úpravu a distribuuje, tak musí "darovat" zpět, jinak je žalovatelná. Osobně bych samozřejmě nechtěl něco jako masky křemíku (na co taky, RepRap to stejně ještě neumí stisknout
Na druhou stranu u front-endu nikdo nikomu ve vývoji nebrání. Proč tedy už neexistuje množství dokonalých open-source nástrojů?Protože na jeho použití si potřebuje uživatel koupit full nebo použít osekanou verzi firemního backendu. [joke] No vlastně se ani nedivím, že se do toho nikomu nechce. VHDL a Verilog jsou šílené jazyky
Tiskni
Sdílej: