Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nevím jak je možné, ale snad existuje něco co hloupím nadřízeným pomáhá.A já nevím co? Můj šéf, oddělení komunikačních systémů, není dobrý technik a ani dobrý manažer. Přesto jsem se v pátek dozvěděl, že odchází na jiné vyšší místo. Je to hrůza, odchází v době kdy rozjel svůj, né moc dobrý, projekt implementace IP telefonie. A navíc dodavatel je společnost se kterou nemáme dobré zkušenosti a tak při implementaci budou problémy. Bohužel za jeho chyby zaplatí někdo jiný kdo nastopí na jeho místo a se špatnou přípravou neměl nic dočinění. Kde je spravedlnost?
Je zajímavé pracovat jako systémový administrátor v nejmenované společnosti. Člověk se setká se zajímavými lidmi. Jedni jsou z oboru a jiní zase naprostí amatéři. Ale každý nějak začíná. Naše společnost si bohužel nemůže lidi vybírat. Jako systémák jsem třetím rokem. Pracuji ve směnném provozu. Práce je ubíjející. Pořád dokola. Naštěstí jsem zkoumavý a šťouravý a tak pořád něco nastavuji, testuji a zkouším. Mám štěstí, že na našem oddělení o řešení různých technických problémů není nouze. A tak bych se rád podělil o hezké chvíle z práce systémového admina.
Ve čtvrtek jsem koupil na aukci ojetý notebook. Dlouhou dobu jsem nějaký notebook chtěl. Nechtěl jsem nevzhlednou, těžkou obludu. Vybíral jsem a nakonec jsem zvolil variantu staršího noťase. Náhodou na aukci borec nabízel IBM T23 1GHz, 256MB, 30GB HDD, obraz 14.1 palce, rozlišení 1024x728. Na správu sítě, snifing, hacking a jiné kousky akorát. Skočil jsem po něm. Trošku jsem měl obavu jestli nepříjde namazaný chleba a tento pátek přišel českou poštou. Večer prošel testem a dnes jsem ho dotestoval.Zatím funguje bezvadně. Jediná nevýhoda má německou klávesnici (asi proto ta cena 6500,-). Pro zkušeného, žádný problém. Vyřešily to české polepky pro klávesnici za 15 kaček. Nainstalnul jsem linux. Distrubuci z hackingu BackTrack2. Vše krásně běží. Všechny funkční tlačítka jsou podporována. Prostě starý dobrý IBM. Jsem naprosto spokojený. Zatím se zdá, že to byl dobrý kup, ale nechci předbíhat. Čas ukáže.
Dnes mě napadlo začít vytvářet svůj blog. Proč? Nevím, snad proto, že mám potřebu zveřejnit své zkušenosti, nápady a problémy točící se okolo linuxu, servisu PC, datových sítí a o všem co se děje okolo mě.