Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Připojil jsem ISO image Solarisu a nabootoval jsem z něj.
Po volbě rozdělení disku (vše jsem nechal na automatických hodnotách) mě čekalo spuštění X serveru s "grafickou" instalací v rozlišení 1024x768.
Instalace trvala poměrně dlouho, mnoho času zabrala instalace Gnome.
Po dokončení proběhl restart. Solaris ještě konfiguroval nějaké služby a potom spustil Xka. Nabídl mi instalaci dokumentace, ale ta není na instalačním DVD přítomna - budu jí muset dodatečně nainstalovat.
Xka se ukončila a zobrazil se textový login. Chvíli jsem si hrál s textovým režimem, který byl poměrně nepoužitelný. Klávesa TAB místo doplňování napsala jen tabulátor a na místo backspace se napsal znak ^H. Po chvíli se samovolně spustil grafický login. Po zadání username root a hesla jsem si mohl vybrat, jaké desktopové prostředí si přeji. Vybral jsem si Java Desktop System.
Velikým zklamáním bylo rozlišení 640x480. Nechápu proč Solaris nastavil toto rozlišení, když instalátor použil 1024x768.
Začalo se startovat Java Desktop System. A nebo je to spíš Gnome?
Když jsem poprvé uviděl plochu, napadlo mě jediné: Microsoft(R) Windows(R). Někdo si dal tu práci, aby to vypadalo podobně.
První, o co jsem se snažil, bylo zvýšení rozlišení. Bohužel neúspěšně; nástroj na změnu rozlišení mi nabídl jen 640x480. Hledal jsem konfigurák Xek, ale nenašel jsem ho - bude asi někde zakopaný. Pokud někdo víte, kde je, poraďte mi prosím v diskuzi.
Následuje pohled na Prohlížeč souborů a nabídku "Spustit":
Vyzkoušel jsem i StarOffice 7, který hned ve splash screenu oznamuje, že je založen na OpenOffice.org.
StarOffice 7 jako OpenOffice.org taky vypadá...
Dalo by se říct, že mě Solaris zaujal. Mám další systém na hraní
Tiskni
Sdílej:
Řekněme některé shelly. Většina těch, se kterými jsem pracoval, používá tabulátor, ale (t)csh ho používá jen pro doplňování a nabídku variant zobrazuje po ^D.
a bash jsem si musel dát do .profile (nabo tam někam)
Výchozí shell uživatele je definován v tabulce uživatelů a změnit se dá např. příkazem chsh
(ne všude je ale povoleno, aby si to uživatel změnil sám).
Třikrát fuj a přes ruce naplácat…
mkdir /home/lubos
mi vyhodí chybu Operation not applicable a když se pokusím třeba změnit práva u /home, tak dostanu chmod: WARNING: can't change /homeJak je to možné? Vždyť jsem přece root! Dokáže mi někdo poradit?
svcadm restart autofs
), potom můžeš s /home pracovat jako jsi zvyklý z linuxu.