Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Tentokrát o připravených pluginech pro FatRat a rozšíření pro Google Chrome.
FatRat bude tématem mé bakalářské práce. Dřív jsem si myslel, že bakalářská práce má být nějaká hlubší výzkumná práce, ale minimálně na FELu/SW inženýrství má většina lidí bakalářku na téma "napsal jsem za dva víkendy 4 funkce do cizího projektu XYZ" a FatRat bude mezi ostatními pracemi evidentně docela vystupovat z řady. Na FatRatu se teď tedy intenzivně pracuje, což je vidět na aktivitě v Gitu.
Začal jsem psát skutečná rozšíření pro FatRat, zdroják je v Gitu pod projektem fatrat-jplugins. Rozšíření budou instalovatelná a aktualizovatelná přímo z programu.
Zatím jsem napsal stahovací rozšíření pro Uloz.to, HotFile.com, FileServe.com a MegaUpload.com. Když už jsem byl u toho, jak jsem na javovské straně napsal podporu pro uploady a dále také extrahování "link folderů" na některých z těchto serverů. Tato funkčnost ještě čeká na podporu na nativní straně programu.
Dlouho jsem přemýšlel, jak vlastně vyřešit zadávání captchy. Na rozdíl od jednoduchých stahovadel je to u FatRatu složitější věc: FatRat může mít vícero frontendů (GUI, webové rozhraní, Jabber...) nebo dokonce žádný. Z toho vyšly dvě nezbytnosti:
První věc je vyřešena časovým limitem - ve výchozím nastavení 30 sekund - které má uživatel na to, aby začal captchu zadávat, jinak bude žádost stažena, přenos selže a půjde se dál. Co se druhé věci týče, zatím je hotový jen frontend pro GUI.
FatRatu se dotýká ještě jedna implementační věc, která jej odlišuje od různých stahovadel z file sharing serverů. Model n vláken na n přenosů je v celém FatRatu považován za nepřijatelný a stejně je tomu tak u těchto rozšíření. Nebude tedy (aspoň prozatím) možné využívat pluginy z JDownloaderu nebo FreeRapid Downloaderu. Rozšíření pro FatRat využívají callback mechanizmů (v Javě listenerů), jejichž princip asi hodně z vás zná třeba z XMLHttpRequest z JavaScriptu.
Na webu jsem vytvořil stránku o integraci s prohlížeči a napsal jsem primitivní rozšíření pro Google Chrome. Pro každou platformu/architekturu CPU se musí vytvořit rozšíření zvlášť, protože obsahuje nativní NPAPI plugin. Řeknu vám, humus jako NPAPI jsem dlouho neviděl. Ke stažení je rozšíření pro Linux/x86-64, zatím jsem ještě nekompiloval pro x86, ale můžete se o to pokusit sami, kód je v Gitu.
Rád bych udělal i rozšíření pro Operu 11, její API ale bohužel nenabízí integraci s kontextovým menu, kde mi to zrovna přijde nejvhodnější. Tak snad brzy.
Toto jsou mé úkoly na tento semestr. Kromě toho jsou v blízké budoucnosti v plánu tyto věci:
Mezi dlouhodobější plány patří vestavěný FTP klient a další věci z TODO listu.
Tiskni
Sdílej:
Ja bych hlasoval za 2 veci:
Na deobfuscator plugin interface by mozna pro zacatek postacovaly dve metody, bool canDecode(const QString&) a QString decode(const QString&), zkouselo by je to treba linearne za sebou (s tim, ze canDecode by nemela blokovat na dlouho, nebo to nejak chytre vymyslet pres signaly/sloty).
Item, "Download link with FatRat" = Execute program, "fatrat", "%l"(Za predpokladu, ze staci spustit fatrat s linkom ako argumentom. Inak namiesto "%l" nieco ako "--download-link %l". Nepouzivam zatial FR, tak netusim syntax cmdline parametrov.)
Těším se na návod
:) mirec@kofola ~ $ java bash: java: príkaz nenájdený 127 :( mirec@kofola ~ $
Dôsledok toho, že java ma istého času keď som ju potreboval vytočila tým, že segfaultovala pri každom programe väčšom ako hello world.
Dělat to pro Python bude dost redundantní práce zvážím-li, že teď mám v plánu napsat návod, jak psát pluginy pro FatRat s Jythonem.
Mne stačí obyčajné C++ rozhranie (1 hlavičkový súbor), ja si už bindingy na python nagenerujem.