Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tentokrát o připravených pluginech pro FatRat a rozšíření pro Google Chrome.
FatRat bude tématem mé bakalářské práce. Dřív jsem si myslel, že bakalářská práce má být nějaká hlubší výzkumná práce, ale minimálně na FELu/SW inženýrství má většina lidí bakalářku na téma "napsal jsem za dva víkendy 4 funkce do cizího projektu XYZ" a FatRat bude mezi ostatními pracemi evidentně docela vystupovat z řady. Na FatRatu se teď tedy intenzivně pracuje, což je vidět na aktivitě v Gitu.
Začal jsem psát skutečná rozšíření pro FatRat, zdroják je v Gitu pod projektem fatrat-jplugins. Rozšíření budou instalovatelná a aktualizovatelná přímo z programu.
Zatím jsem napsal stahovací rozšíření pro Uloz.to, HotFile.com, FileServe.com a MegaUpload.com. Když už jsem byl u toho, jak jsem na javovské straně napsal podporu pro uploady a dále také extrahování "link folderů" na některých z těchto serverů. Tato funkčnost ještě čeká na podporu na nativní straně programu.
Dlouho jsem přemýšlel, jak vlastně vyřešit zadávání captchy. Na rozdíl od jednoduchých stahovadel je to u FatRatu složitější věc: FatRat může mít vícero frontendů (GUI, webové rozhraní, Jabber...) nebo dokonce žádný. Z toho vyšly dvě nezbytnosti:
První věc je vyřešena časovým limitem - ve výchozím nastavení 30 sekund - které má uživatel na to, aby začal captchu zadávat, jinak bude žádost stažena, přenos selže a půjde se dál. Co se druhé věci týče, zatím je hotový jen frontend pro GUI.
FatRatu se dotýká ještě jedna implementační věc, která jej odlišuje od různých stahovadel z file sharing serverů. Model n vláken na n přenosů je v celém FatRatu považován za nepřijatelný a stejně je tomu tak u těchto rozšíření. Nebude tedy (aspoň prozatím) možné využívat pluginy z JDownloaderu nebo FreeRapid Downloaderu. Rozšíření pro FatRat využívají callback mechanizmů (v Javě listenerů), jejichž princip asi hodně z vás zná třeba z XMLHttpRequest z JavaScriptu.
Na webu jsem vytvořil stránku o integraci s prohlížeči a napsal jsem primitivní rozšíření pro Google Chrome. Pro každou platformu/architekturu CPU se musí vytvořit rozšíření zvlášť, protože obsahuje nativní NPAPI plugin. Řeknu vám, humus jako NPAPI jsem dlouho neviděl. Ke stažení je rozšíření pro Linux/x86-64, zatím jsem ještě nekompiloval pro x86, ale můžete se o to pokusit sami, kód je v Gitu.
Rád bych udělal i rozšíření pro Operu 11, její API ale bohužel nenabízí integraci s kontextovým menu, kde mi to zrovna přijde nejvhodnější. Tak snad brzy.
Toto jsou mé úkoly na tento semestr. Kromě toho jsou v blízké budoucnosti v plánu tyto věci:
Mezi dlouhodobější plány patří vestavěný FTP klient a další věci z TODO listu.
Tiskni
Sdílej:
Ja bych hlasoval za 2 veci:
Na deobfuscator plugin interface by mozna pro zacatek postacovaly dve metody, bool canDecode(const QString&) a QString decode(const QString&), zkouselo by je to treba linearne za sebou (s tim, ze canDecode by nemela blokovat na dlouho, nebo to nejak chytre vymyslet pres signaly/sloty).
Item, "Download link with FatRat" = Execute program, "fatrat", "%l"(Za predpokladu, ze staci spustit fatrat s linkom ako argumentom. Inak namiesto "%l" nieco ako "--download-link %l". Nepouzivam zatial FR, tak netusim syntax cmdline parametrov.)
Těším se na návod
:) mirec@kofola ~ $ java bash: java: príkaz nenájdený 127 :( mirec@kofola ~ $
Dôsledok toho, že java ma istého času keď som ju potreboval vytočila tým, že segfaultovala pri každom programe väčšom ako hello world.
Dělat to pro Python bude dost redundantní práce zvážím-li, že teď mám v plánu napsat návod, jak psát pluginy pro FatRat s Jythonem.
Mne stačí obyčajné C++ rozhranie (1 hlavičkový súbor), ja si už bindingy na python nagenerujem.