V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Plán vývoje a nějaké ty ukázky z vývoje. Nevíte, co je FatRat?
FatRat má nyní dvě oddělené vývojové Git větve, kde se postupně připravují nové funkce - tou první je ajax_webui
zmiňovaný v předchozím zápisku a tou druhou je segmentation_support
.
je naprostá hovadina. V dávných dobách se mi to hodilo, ale ten samotný princip tak nějak není fér. Je to jen praní o šířku pásma s ostatními uživateli. Obzvlášť na hlavu je to, jak k tomu přistupuje například Download Accelerator Plus: ve výchozím nastavení začne z jediného URL stahovat ve čtyřech vláknech. Potěš pánbůh, to je ale debilita.
Fakt je ale ten, že uživatelé to chtějí, a to hlavně uživatelé z bývalého Sovětského svazu. A oni ty HTTP/FTP přenosy měly doposud jen velkou šedivou plochu, když se přepnulo do detailního zobrazení, tak tam teď aspoň něco bude. Samotná podpora už je teď napsaná, jen se k tomu musí dodělat všechny GUI hovadinky a mirror search. Vlastní kapitola je omezování rychlosti segmentovaného přenosu. Ačkoliv je absurdní u takového přenosu omezovat rychlost, je pro korektnost chování nutné, aby to fungovalo.
Nad linuxovým epoll() je to snadné, protože do epoll setu můžete kromě socketů a souborů přidat jiný epoll handle. Tudíž se jednotlivé stahované segmenty sjednotí pod jeden epoll handle a ten je zařazen pod globální epoll handle, kde probíhá omezování rychlosti. Nejsem si jist, zda tahle sranda bude fungovat pod *BSD (kqueue), nicméně podle statistik a odhadů je uživatelů FatRatu na *BSD jako koček domácích na severním pólu, takže mě to aktuálně moc netíží.
Takhle to zatím vypadá - sorry za hnusný font a všechno, bylo to v testovacím prostředí:
Otázkou teď je, jak vyřešit mirror search. První nápad je shromáždit přehledy linuxových (distribuční, SourceForge apod.) zrcadel do nějakého config souboru. Druhý nápad je používat navíc službu FindFiles.com jako GetRight. Máte další nápady?
Jeho vývoj postupuje dál - zbývají tyto části:
Zároveň jsem v této větvi upustil od vlastní implementace HTTP serveru a přešel na libpion-net. Nutno podotknout, že Firefox je kurevsky pomalý prohlížeč a webové rozhraní v něm není při častém obnovování dat zrovna svižné. V Opeře a WebKit prohlížečích není problém.
V plánu je brzy vydat opravnou verzi 1.1.3 s opravami stability a drobnostmi výše zmíněnými. Jakmile budou dokončeno segmentové stahování i nové webové rozhraní, vyjde verze 1.2. V té době bude doufejme na světě i plugin pro Uloz.to s decaptcha.
Pro účely nového webového rozhraní je zdokonalováno i XML-RPC rozhraní. To by se dalo dál využít... aplikace pro Android? Uvidím...
S blížící se bakalářkou navíc přemýšlím, jak v bakalářce dělat něco skutečně užitečného - třeba pro FatRat. Jak to s tématy bakalářky bývá na FEL ČVUT, STM, nevíte?
Tiskni
Sdílej:
Jak to s tématy bakalářky bývá na FEL ČVUT, STM, nevíte?Neviděl bych v tom problém - tipuju, že někoho, kdo se ti pod to podepíše, najdeš.