Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Plán vývoje a nějaké ty ukázky z vývoje. Nevíte, co je FatRat?
FatRat má nyní dvě oddělené vývojové Git větve, kde se postupně připravují nové funkce - tou první je ajax_webui
zmiňovaný v předchozím zápisku a tou druhou je segmentation_support
.
je naprostá hovadina. V dávných dobách se mi to hodilo, ale ten samotný princip tak nějak není fér. Je to jen praní o šířku pásma s ostatními uživateli. Obzvlášť na hlavu je to, jak k tomu přistupuje například Download Accelerator Plus: ve výchozím nastavení začne z jediného URL stahovat ve čtyřech vláknech. Potěš pánbůh, to je ale debilita.
Fakt je ale ten, že uživatelé to chtějí, a to hlavně uživatelé z bývalého Sovětského svazu. A oni ty HTTP/FTP přenosy měly doposud jen velkou šedivou plochu, když se přepnulo do detailního zobrazení, tak tam teď aspoň něco bude. Samotná podpora už je teď napsaná, jen se k tomu musí dodělat všechny GUI hovadinky a mirror search. Vlastní kapitola je omezování rychlosti segmentovaného přenosu. Ačkoliv je absurdní u takového přenosu omezovat rychlost, je pro korektnost chování nutné, aby to fungovalo.
Nad linuxovým epoll() je to snadné, protože do epoll setu můžete kromě socketů a souborů přidat jiný epoll handle. Tudíž se jednotlivé stahované segmenty sjednotí pod jeden epoll handle a ten je zařazen pod globální epoll handle, kde probíhá omezování rychlosti. Nejsem si jist, zda tahle sranda bude fungovat pod *BSD (kqueue), nicméně podle statistik a odhadů je uživatelů FatRatu na *BSD jako koček domácích na severním pólu, takže mě to aktuálně moc netíží.
Takhle to zatím vypadá - sorry za hnusný font a všechno, bylo to v testovacím prostředí:
Otázkou teď je, jak vyřešit mirror search. První nápad je shromáždit přehledy linuxových (distribuční, SourceForge apod.) zrcadel do nějakého config souboru. Druhý nápad je používat navíc službu FindFiles.com jako GetRight. Máte další nápady?
Jeho vývoj postupuje dál - zbývají tyto části:
Zároveň jsem v této větvi upustil od vlastní implementace HTTP serveru a přešel na libpion-net. Nutno podotknout, že Firefox je kurevsky pomalý prohlížeč a webové rozhraní v něm není při častém obnovování dat zrovna svižné. V Opeře a WebKit prohlížečích není problém.
V plánu je brzy vydat opravnou verzi 1.1.3 s opravami stability a drobnostmi výše zmíněnými. Jakmile budou dokončeno segmentové stahování i nové webové rozhraní, vyjde verze 1.2. V té době bude doufejme na světě i plugin pro Uloz.to s decaptcha.
Pro účely nového webového rozhraní je zdokonalováno i XML-RPC rozhraní. To by se dalo dál využít... aplikace pro Android? Uvidím...
S blížící se bakalářkou navíc přemýšlím, jak v bakalářce dělat něco skutečně užitečného - třeba pro FatRat. Jak to s tématy bakalářky bývá na FEL ČVUT, STM, nevíte?
Tiskni
Sdílej:
Jak to s tématy bakalářky bývá na FEL ČVUT, STM, nevíte?Neviděl bych v tom problém - tipuju, že někoho, kdo se ti pod to podepíše, najdeš.