Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Linux na Desktopu je v krizi. Musí být. V minulém threadu mě naprosto šokovala odpověď Aničky, která jak jsem pochopil, je vývojářem v Suse:
Já mám 11.1 samozřejmě na obou mašinách v práci, ale přes práh domu mi to nesmí.
Krabicí už jsem úspěšně podarovala kamaráda, který chudák ještě neví, do čeho jde.
Marnost nad marnost... přitom by toho času navíc asi nebylo potřeba až tak šíleně moc.
Takže když se mi teď doma o víkendu rozsypala databáze od zypperu v jedenáctce tak,
že jsem to nedokázala spravit (hloupá náhoda, nikdy předtím jsem o podobném bugu neslyšela),
meditovala jsem chvíli nad tím, co si počít dál... a pak nainstalovala Debian.
Nadávám si, že jsem to neudělala už před lety. Asi hned tak nebudu měnit
Opensuse 11.1 má dosti nepříjemný bug. Nefunguje Automount CD/DVD. částečně se to dá vyřešit přidáním usera do skupin "disk" a "cdrom", tak alespoň zprovozním vypalování v K3B. Bohužel, na AudioCD systém nereaguje, kromě SMPlayeru ho žádný program ani nevidí. Prolezl jsem už hromady fór, ale kromě toho, že dalších 150 lidí řeší stejný problém a neví co s tím jsem nic dalšího nezjistil. Jsem si jist, že je to nějaká malichernost, ovšem takovéhle bugy dělí distribuce na ty pro běžného uživatele a na distribuce, geeku - dodělej si sám. Nejhorší je, že se o tom ví, ale oprava nikde, oficiální rada taky nikde. V tomto kontextu je obrovský úspěch Ubuntu zase o něco jasnější. Tam se na uživatele nekašle.
Vyřešili jste to někdo? Uvítám jakékoli nakopnutí.