Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Rozhodol som sa zase po čase prispieť jedným kontroverzným blogom. Už dlhšiu dobu mám blbý pocit s niektorých pokročilých Linuxákov a ich vzťahu k začínajúcim užívateľom. Tiež som tým prešiel, kritikou, radami no niektoré nechápem dodnes, a to sa zoznamujem s Linuxom dlhší čas, aj keď sám bez pomoci iných. Samozrejme myslím osobnú pomoc, nie fórum. Mnohí guruovia viac odpudzujú začínajúcich Linuxákov ako pomáhajú. Uvediem pár príkladov a môj pohľad na vec.
Tiež riešim emulátory /neemulátory/ a pri prehliadaní fóra a diskusií má veľa užívateľov výhrady proti plateniu licencii. Už som to niekde spomínal, ale aj tí najväčší ortodoxní majú možno platenú Cedegu, no neverím že majú kúpené aj všetky hry a podobne to je určite aj s Crossover a MS Office.
Akurát som bol s partiou na pár pivách a v telke dávali príspevok o vírusoch ktoré mažú MS Office dokumenty. Vznikla "vážna" debata ako každá iná ktorá vzniká po pár pivách. Pustili sme sa do debaty ako dáki pracovníci NASA a skončila iba odchodom z hospody. Pár postrehov prečo práve Linux a nie Windows som sa rozhodol hodiť do môjho blogu, inak po tých pivách pôjdem o chvíľu na záchod...