V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Kua čo hneď používaš hrubé slová? Problém je v ľuďoch ako si ty, nedočítajú blog poriadne od začiatku do konca a potom stratia súvislosť. Bolo to myslené pri kontakte úplného začiatočníka k Linuxákovi, ktorý berie konzolu ako samozrejmosť. Takže s nadhľadom.
A můžu se zeptat, jak jste rozchodil winmodem / dialup / v Linuxu ? Chtěla jsem to zkusit, ale několik lidí mi tvrdilo, že je to téměř nemožné. Děkuju.
Záleží na type winmodemu a kamarátovi Google. Konkrétne mám v booku winmodem s chipom Conexant. A musím povedať, že ide spoľahlivo, aj keď ho už dlhšie nepoužívam.
Také se ohradím proti neklikání. Začínal na Suse a byl velmi spokojený. Když mi kleknul počítač, tak jsem oprášíl 486ku a z pochopitelných důvodů přešel na Slackvare. Najednou jsem začal používat příkazovou řádku. Trochu to drhlo, ale za pár dní jsem se naučil o fungování systému, víc, než před tím za rok a půl.
Párkrát jsem se snažil vrátit ke klikacím distům, skusil jsem jak nové SUSE, tak Mandrake, ale už si nějak nemůžu zvyknout. Vždýcky deset minut hledám jak nastavit něco, co bych měl v konsoli za minutu. Zařným příkladem je síť. Místo tří řádků na konsoli se musím proklikat buhví kam...
Jestli budu měnit distro, tak jedině tak za Debiana. Prostě ty klikací pro mě moc nejsou. Ale guru, to zcela jistě nejsem
To víš že je. Jenže skripty jsou většinou upraveny právě pro ta klikátka, nejsou okomentované (nebo nedostatečně) a stačí pak jednou použít nějaký hyper-super gui nástroj a máš po žížalkách. Velmi často ti to totiž přenastaví (bez varování)...
Srovnej si, jak vypadá /etc o Mandrake a u Slackware, a hned pochopíš, o čem píšu.
Ale abych jen nekritizoval, tak třeba sax v SuSE mi přišel fakt dobrej.
Velmi často ti to totiž přenastaví (bez varování)...Jeden z důvodů, proč už nepoužívám Mandrake. Druhý je ten, že po aktualizaci na 2005LE se rozhasilo, co šlo (nešlo to pomalu ani nastartovat.)
v konečnom dôsledku by bol ideálny jednotný konfiguračný formát. pre inšpiráciu netreba chodiť daleko, stačí navštíviť projekt pkg-config
man screen
vesa
. V době, kdy ještě nebyl, byla u některých ve své době moderních karet jedinou volbou textová konzole nebo šestnáct barviček VGA. Takže aby sme si rozumeli, tento blog nie je žiadna obhajoba klikacieho distra a neviem čoho všetkého. Tiež robím s konzolou každý deň, či už pri kompilácii programov zo zdrojákov, inštalácii rpmiek, pripájam sa na net cez script. Klikátka uprednostňujem vtedy, keď chcem niečo urobiť rýchlo. Príklad: Ležím v posteli a počúvam cez amaroK hudbu. Je ľahšie naklikať Kshutdown zo systémovej lišty a takisto naklikať plus minúty k aktuálnemu času aby sa mi book automaticky vypol. Ako sadnúť si /už keď ležím/ a v konzole sa prepnúť na roota a zadať napr. "shutdown -h 3:00", aj to nie som si už istý formátom hodín.
V tomto blogu som sa sústredil na začiatočníkov, že k nim treba pristupovať od ľahších vecí ako hneď na nich spustiť plno príkazov s parametrami. Ja viem že konzola je univerzálna, príkazy sú rýchle a spoľahlivé, ale začiatočníka by to hneď zaskočilo. Veď preto sa stále vyvíjajú a vylepšujú grafické desktopové prostredia. Nemôžem nikoho nútiť na konzolu, aj keď ja ju používam bez zábran /čiže celkom rád/ na svojom obľúbenom desktope.
Tiskni
Sdílej: