Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Trošku zavádzajúci názov blogu, ale ako inak upútam pozornosť Debianistov? Dnes som si objednal z jedného portálu Debian 3.1r0a Sarge Stable (2DVD). Keďže sa pripájam na net len cez GPRS, inú pohodlnú možnosť ako získať toto distro som nemal. Rozhodol som sa že postúpim v mojom bádaní vo svete Linuxu ďalej a môj book si zaslúži iné distro ako doteraz, používam SuSE 10 Eval.
Nechcem tu vytvoriť priestor na diskusiu, ktoré distro je naj. Jednoducho moje rozhodnutie vo voľbe distra padlo na Debian. Čítal som pár príspevkov na Debian a zaujalo ma pár vecí, ak píšem nejakú blbosť kľudne mi do toho skočte. Chcem získať viac informácií o tomto distre. A kým mi distro doručia čo môže kľudne trvať pri ich rýchlosti aj 2 týždne, popozeral by som o Debiane Vami odporúčané "vychytávky".
Často blúdim po nete a hľadám vhodné balíky pre SuSE. Kompilovať zo zdrojákov mi nerobí problém, ale chcem mať v programoch poriadok hlavne pri odoberaní balíkov. Všimol som si jednu vec, ktorá ma prekvapila: Nestretol som sa ešte s tým, že nenájdem pri hľadaní rpm balíkov aj balík .deb, dokonca skôr ako .rpm. Neviem či je pravda ale že v Debiane nerozhodujú verzie balíkov podľa distra. Potom musí mať Debian obrovské množstvo balíkov. Aj to je jedna zo zásadných vecí prečo som sa rozhodol pre Debian.
Ďalej je tu licencia, ktorá zaručuje že Debian nebude nikdy komerčná záležitosť. Takže to je plus pre distro. Ale dosť už bolo teórie ktorú som zaznamenal na webe. Teraz je rad na tých, ktorí chcú pomôcť. Len by som rád vedel, čoho sa mám na začiatku vyvarovať v Debiane, v čom je zásadne odlišný od SuSE ktoré teraz používam.
Konkrétne ma zaujíma to, či Debian nemá grafický inštalátor. Disk mám rozdelený na /swap, linux reiser na / a na /data1. Dúfam že rozdelenie disku necháva možnosť zachovať rozdelenie a len formátovať swap a /, nechcem prísť o /data1. Neviem čoho sa mám vyvarovať pri inštalácii a po nej. Či sú nutné pre beh aj nejaké špeciálne nastavenia. Samozrejme že som si už niečo posťahoval aj priamo z debian.cz, ale praktické skúsenosti od vás sú na nezaplatenie. Nebojím sa nových vecí len chcem mať zmapované územie pred vstupom na front.
Tiskni
Sdílej:
Konkrétne ma zaujíma to, či Debian nemá grafický inštalátor. Disk mám rozdelený na /swap, linux reiser na / a na /data1. Dúfam že rozdelenie disku necháva možnosť zachovať rozdelenie a len formátovať swap a /, nechcem prísť o /data1. Neviem čoho sa mám vyvarovať pri inštalácii a po nej. Či sú nutné pre beh aj nejaké špeciálne nastavenia. Samozrejme že som si už niečo posťahoval aj priamo z debian.cz, ale praktické skúsenosti od vás sú na nezaplatenie. Nebojím sa nových vecí len chcem mať zmapované územie pred vstupom na front.pokud nabootujete instalacni CD do modu "expert" (jak na to se dozvite z uvodni obrazovky), instalacni program se vase zepta na "kazdou kravinu", mimo jine dovoli podrobne specifikovat jak rozdelit disk(y), ktere oddily zformatovat a ktere ponechat netknute. specialni nastaveni se tykaji zejmena specialniho HW, s cimz vam bez dalsich informaci tezko nekdo poradi. obecna rada je rozjet nejdriv zakladni system (tj. na konci instalace nespecifikovat tasky ani pridavne balicky) a potrebny software po dokonceni instalace nainstalovat zvlast. (duvod - kdyz se neco poblba, tak je min veci z poblbani podezrelych).
normal jsem nikdy nespustil, takze nevim, na co se zepta. takze nez ho nechat presmahnout si partice (coz by se, dle vas, nestalo), tak radsi overkill.
Ešte ma napadlo, dá sa pri inštalácii zvoliť grafické prostredie? Na osdir.com som pozeral nejaké shoty ale bol tam len desktop s Gnome a ja preferujem KDE.
aptitude purge gnome a potom aptitude install kde.
Bohuzial, graficky instalator je zatial iba naplanovany.proc bohuzel ?
soucasny textovy instalator je perfektni.Problemy pri instalacii som mal iba so sata diskomSATA disk mam, zadne problemy nejsou.
.
Wikipediu som už v minulosti pozeral, mám pridané ako zdroje najmä Packmana a Guru. Ale aj tak sa stane že musím hľadať balíky pre SuSE aj na iných ftpčkach. Napríklad gFTP a GkrellM som našiel až na stránke pre OpenSuSE, čo je fakticky totožné aj pre SuSE 10 Eval.
Počúvaj ty nacionalistická buzna, keby som ťa chytil do rúk tiež by si chcel aby som ťahal na Slovensko a nie do Čiech. Kua takíto ko**ti ma vedia inak vytočiť. Si daj konečne implantovať mozog aby si si mohol rozmyslieť, čo napíšeš ty magor vypatlaný!!!