Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucí/ho projektu Debian (DPL, Wikipedie). Poprvé povede Debian žena. Novou vedoucí je Sruthi Chandran. Letos byla jedinou kandidátkou. Kandidovala již v letech 2020, 2021, 2024 a 2025. Na konferenci DebConf19 měla přednášku Is Debian (and Free Software) gender diverse enough?
Byla vydána nová verze 10.3 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Přidána byla podpora Orange Pi 4 LTS. Přibyl balíček Prometheus.
Implementace VPN softwaru WireGuard (Wikipedie) pro Windows, tj. WireGuard pro Windows a WireGuardNT, dospěly do verze 1.0.
V Pekingu dnes proběhl 2. ročník půlmaratonu humanoidních robotů. První 3 místa obsadili roboti Honor Lightning v různých týmech. Nový rekord autonomního robota je 50 minut a 26 sekund. Operátorem řízený robot to zvládl i s pádem za 48 minut a 19 sekund. Řízení roboti měli časovou penalizaci 20 %. Před rokem nejrychlejší robot zvládl půlmaraton za 2 hodiny 40 minut a 42 sekund. Aktuální lidský rekord drží Jacob Kiplimo z Ugandy s časem 57 minut a 20 sekund [𝕏].
Stanislav Fort, vedoucí vědecký pracovník z Vlčkovy 'kyberbezpečnostní' firmy AISLE, zkoumal dopady Anthropic Mythos (nový AI model od Anthropicu zaměřený na hledání chyb, který před nedávnem vyplašil celý svět) a předvedl, že schopnosti umělé inteligence nejsou lineárně závislé na velikosti nebo ceně modelu a dokázal, že i některé otevřené modely zvládly v řadě testů odhalit ve zdrojových kódech stejné chyby jako Mythos (například FreeBSD CVE-2026-4747) a to s výrazně nižšími provozními náklady.
Federální návrh zákona H.R.8250 'Parents Decide Act', 13. dubna předložený demokratem Joshem Gottheimerem a podpořený republikánkou Elise Stefanik coby spolupředkladatelkou (cosponsor), by v případě svého schválení nařizoval všem výrobcům operačních systémů při nastavování zařízení ověřovat věk uživatelů a při používání poskytovat tento věkový údaj aplikacím třetích stran. Hlavní rozdíl oproti kalifornskému zákonu AB 1043 a kolorádskému SB26-051 je ten, že federální návrh by platil rovnou pro celé USA.
Qwen (čínská firma Alibaba Cloud) představila novou verzi svého modelu, Qwen3.6‑35B‑A3B. Jedná se o multimodální MoE model s 35 miliardami parametrů (3B aktivních), nativní kontextovou délkou až 262 144 tokenů, 'silným multimodálním vnímáním a schopností uvažování' a 'výjimečnou schopností agentického kódování, která se může měřit s mnohem rozsáhlejšími modely'. Model a dokumentace jsou volně dostupné na Hugging Face, případně na čínském Modelscope. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Sniffnet, tj. multiplatformní (Windows, macOS a Linux) open source grafická aplikace pro sledování internetového provozu, byl vydán ve verzi 1.5. V přehledu novinek je vypíchnuta identifikace aplikací komunikujících po síti.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 15.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Současně se SUSECON 2026 proběhne příští čtvrtek v Praze také komunitní Open Developer Summit (ODS) zaměřený na open source a openSUSE. Akce se koná ve čtvrtek 23. 4. (poslední den SUSECONu) v Hilton Prague (místnost Berlin 3) a je zcela zdarma, bez nutnosti registrace na SUSECON. Na programu jsou témata jako automatizace (AutoYaST), DevOps, AI v terminálu, bezpečnost, RISC-V nebo image-based systémy. Všichni jste srdečně zváni.
Tiskni
Sdílej:
Já se naučil odpovídat: "Huh?" 
Ale killuju to ja, ihned jak mi prijde request na pridani do kontaktu. Prece nejsem zenska, abych se dokazal hodiny vykecavat s nekym koho absolutne neznam.
Jak ten nejhorsi, tak ten nejnenavidenejsi IM maji zaskrtavatko nechci se bavit s nikym kdo neni na mem kontaktlistu
A pozadavky na autorizaci ignoruju..

Cizí lidi na icq neautorizuju. Rusáci mě štvou všichni v Praze jich jsou mraky a člověk je pozná buď po čuchu a nebo podle oblečení. Ještě se snima bavit po icq...nikdy. To už by to fakt bylo se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak.
Jo, mluvili o tom, že je to podle ruskejch reálií. Já na to nekoukám, protože tohle už považuju za vrchol. Po letech ruský okupace si dovolí komerční televize pustit něco takového... To rovnou mohli pustit 4 z tanku a pes. Škoda mluvit. Asi maj na Nově krátkou pamě a těšej se na to až tu bossů z bývalého SSSR bude víc 
Pamatuju dobu, kdy jsme mohli mít na triku tak maximálně ruskej nápis, nuceně jsme se rusky učili a do ruska jezdili...už nikdy více.
Čtyři z tanku a pes mají prý jít do vysílání! Má to být pouze nově nadabováno.
??? A proč novej dabing? Jo, moje mládí
a jsem zvědavej, jaky se mi buou teď zdát ...
nuceně jsme se rusky učili ... už nikdy víceňejakej rozdíl oproti povinný angličtině? (blé)
No, jednak ti ta angličtina k něčemu bude, narozdíl od ruštiny, v IT oborech si s ruštinou moc nevystačíš
A pokud vím není dnes problém si z jazyků vybrat. Němčina, angličtina, španělština... prostě volbu máš.
.Kdyby jen druhý stupeň, co to mlelo ministerstvo o povinné od třetí třídy? Kdy to zavedou?Nevím, co mele ministerstvo, ale pochybuji o tom, že by angličtina byla ze zákona povinná tak, jako bývala ruština (a marxismus leninismus).
Navíc někdo se dnes učí už od školky, děti se tak pomalu učí dříve angličtinu než svůj rodný jazyk. To mi zrovna normální už nepřijdeMě to naopak přijde velmi chvályhodné, že se s jazyky začíná už od dětství, kdy to do hlavy padá samo. Tyhle děti, až dostudují, pošlou značnou část z nás, kterým je dneska kolem 30 a základku si odseděli ještě za bolševika, záhy na pracák..
Tak to si děláš srandu?! Ještě odvážnou školačku a Vlaštovku nebo Lastovičku a máme to komplet. Jo, ještě sehnat Ogoňok, povinná to četba v době normalizace.
To už bych se šel oběsit.
Ten neznám, naši mi odmítali koupit i ten Ogoňok
Ještě byl jeden ruskej časopis, kde byly i plastový, gramofonový desky. Tuším, že byly modrý a i hrály! Taky jsme si museli dopisovat s malejma Rusákama. To byly vcelku normální děti. Tenkrát.
Ale ti uvědomělí komunističtí haranti v učebnicích ruštiny mi lezli na nervy. Kdo by je měl taky rád, když byli tak dokonalí. Věčně nakupovali v Gumu nebo chodili na schůze, předháněli se v učení..fuj.