plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
java, sun, linux a Komerční banka. Konečně funguje?
Poslední dobou se nám rostrhl pytel s oznámeními, jak všichni vytvářejí a vydávají (konečně) 64bitové porty aplikací. Do finálního stadia se dostala sunovská java, přesněji tím konečně vydaným softwarem byl plugin do webového prohlížeče.
Své čekání, které zapříčinilo výrazný úpadek prvotní euforie, než se mi konečně dostane balíček do aktuální distribuce (openSUSE) jsem strávil ve zkouškovém období učením - hlavní úpadek prvotní radosti, a sem tam hledáním jestli se už něco děje. Až dnes jsem si přidal do repozitářů factory/non-oss a povýšil verzi javy na update 12. Zkouška funkčnosti proběhla na mezi linuxovými uživateli nechvalně známém internetovém bankovnictví Komerční banky, která svým zarputilým postojem odradila velké procento z již né tak velkého procenta svobodných uživatelů od svých služeb. Vše proběhlo na výbornou a ani konfigurační průvodce nakonec nebyl potřeba a byl jsem bez jakýchkoli prodlení přihlášen.
Chlapci od sunu se konečně pochlapili a můžeme si smazat z počítače další aplikace a knihovny kazící náš čistě 64bitový systém. Takže pokud stále vlastníte účet u KB vykoušejte. Nyní už čekám jen na Skype a to doufám bude poslední hřebíček do rakve mým 32bit knihovnám.
Tiskni
Sdílej:
jj, konecne je i 64b java web plugin... nejak jsem ale stejne nepochopil, proc s tim tak dlouho otaleli, protoze normalni JRE 64b od Sunu bylo dostupne x mesicu.
Jinak na ten Skype si asi stejne jeste pockame.... mam dojem, ze pro win je Skype 3.x a pro linux stale 2.x
Díky za připomenutí, v updatech jsem to viděl už poměrně dávno, ale až ty jsi mi připomněl, to vyzkoušet :D