Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tiskni
Sdílej:
Např. PHP zbytečně napsalo znovu celého MySQL klienta (viz mysqlng)Což je ale hloupost PHP, že nechtěli použít hotový kód a chtěli si napsat vlastní – tak to nevyčítej GPL licenci. Např. taková Java je pod GPL a můžeš v ní psát klidně i proprietární software.
Dřív to smysl bezesporu mělo, vyvíjení softwaru jako open source bylo pro drtivou většinu vývojářů a firem něco nepředstavitelnéhoNaopak – dřív bylo pro vývojáře přirozené sdílet kód a pak se objevily firmy, které je nutily podepisovat různá NDA a uzavírat software. A licenční podmínky průměrných koncových produktů jsou rok od roku smutnější čtení (čest výjimkám).
ale jejich dílo třeba závisí na kódu, třeba licencovaném, který prostě nesmí být z právních důvodů zvěřejněn. A jsme v prdeli. Komunita z toho nemá nic a dotyčný projekt si musí něco ubastlit sám. Pěkné.Špatné to je, to ano, ale chyba není v GPL, ale už v tom kódu, který „nesmí být z právních důvodů zvěřejněn“. GNU GPL tlačí na to, aby se situace postupně zlepšovala a aby toho svobodného kódu bylo čím dál tím víc. To co píšeš (efektivnější vývoj) je samozřejmě pravda, ale je tady pěkně vidět rozdíl mezi přístupem open source a svobodného softwaru – open source si z toho bere jen část dobrého, jen ty výhody pro vývojáře (a jejich zaměstnavatele), ale ke koncovým uživatelům se ta svoboda už nedostane – ti nakonec používají proprietární software*, který je sice poslepovaný ze spousty svobodných (necopyleftových) knihoven, ale ty klíčové součásti** jsou uzavřené. A uživatel pak nemá prakticky žádná práva a pouze používá ten proprietární produkt/službu. *) pokud možno ještě někde v cloudu a nepatří jim ani jejich data, nebo nemůžou snadno přejít jinam **) ne třeba nejvýznamnější co do objemu práce (té bude pravděpodobně víc v těch použitých knihovnách), ale co do nezbytnosti – funguje jako lepidlo, které drží pohromadě jednotlivé komponenty a přidává tu obchodní logiku a hlavně rozhraní směrem k uživateli
Naopak – dřív bylo pro vývojáře přirozené sdílet kód a pak se objevily firmy, které je nutily podepisovat různá NDA a uzavírat software.Já nemyslel dřevní dobu opensource, kdy RMS odešel z MIT. Měl jsem na mysli období, kdy open source opravdu začalo vystrčovat růžky, než si získalo opravdu rovnocenné místo na světě. Hlavně tedy konec devadesátých let a dále... tehdy podle mě byl open source software nejvíc v ohrožení ze stran různých ojebávačů a dalo by se pochopit, proč měli někteří lidé snahu ho takhle právně chránit.
Špatné to je, to ano, ale chyba není v GPL, ale už v tom kódu, který „nesmí být z právních důvodů zvěřejněn“. GNU GPL tlačí na to, aby se situace postupně zlepšovala a aby toho svobodného kódu bylo čím dál tím víc.Takže vinu hodíš na nějakou třetí, zcela nezůčastněnou stranu? To je přeci nesmysl. Firma A chce vyvíjet software. Potřebuje software X (pod GPL), který je opensource a ke kterému je ochotna přispět a vylepšovat jej spolu s komunitou. Dále ale kriticky potřebuje software Y od firmy B, který je ovšem licencovaný tak, že je jeho spojení s GPL softwarem X nepřípustné. Firma A tratí, komunita kolem free software tratí. Jen tak mimochodem, jak už jsem napsal o kousek výše, ze sledování nově se objevujících opensource knihoven a aplikací GPL kódu víc a víc vůbec není. Naopak. Lidi si uvědomili, že je možné spolupracovat na společných částech kódů svých projektů a přitom je (třeba i) vydávat jako uzavřený software. Spousta programátorů časem vyroste z FSF idealismu v okamžiku, kdy potřebujou živit hladové krky. Nic není dokonalé a takhle máme aspoň něco. A s tím souvisí i to, že se s tím cloudem, který zmiňuješ, budeme muset všichni smířit. Takhle to zkrátka dopadne. UI vytvořené v HTML5+JS, data někde v tramtárii, Microsoft tam spěje, Apple tam spěje, Google tam spěje. Čím dál víc služeb se dnes vznáší někde v obláčku. Vážně si myslím, že klasická koncepce uživatelských desktopových aplikací se za několik let rozpadne a že se budou mezi projekty vzájemně sdílet hlavně knihovny a nástroje.
Firma A chce vyvíjet software. Potřebuje software X (pod GPL), který je opensource a ke kterému je ochotna přispět a vylepšovat jej spolu s komunitou. Dále ale kriticky potřebuje software Y od firmy B, který je ovšem licencovaný tak, že je jeho spojení s GPL softwarem X nepřípustné. Firma A tratí, komunita kolem free software tratí.Takže firma chce vyvinout nějaký software a jedním ze způsobů, jak si usnadnit práci a nemuset vyvíjet všechno na zelené louce, je použít hotové programy/knihovny X a Y. Ty ale mají neslučitelné licence a nejde je použít dohromady. Proč se na to díváš tak jednostranně a viníš z licenční nekompatibility jen X a ne Y? Proč by jen X měl dělat ústupky, zatímco Y nemusel? A kdybys přeci jen došel k tomu, že ústupek je prospěšný, dá se použít duální licencování a dohodnout se na nějaké protihodnotě – zájemce přispěje penězi nebo kódem, což je výhra jak pro firmu A, tak pro ten svobodný software (jinak by tu dohodu neuzavřeli).
Spousta programátorů časem vyroste z FSF idealismu v okamžiku, kdy potřebujou živit hladové krky.Zrovna teď vyvíjím jeden komerční program, který bude nabízen jako SaaS* (a později jako normální aplikace) a až** ho uvolním jako svobodný software, bude pod copyleftovou licencí – GNU Affero GPL – aby každý koncový uživatel měl následující práva:
A s tím souvisí i to, že se s tím cloudem, který zmiňuješ, budeme muset všichni smířit. … Čím dál víc služeb se dnes vznáší někde v obláčku. Vážně si myslím, že klasická koncepce uživatelských desktopových aplikací se za několik let rozpadne a že se budou mezi projekty vzájemně sdílet hlavně knihovny a nástroje.Sice si nemyslím, že desktop zmizí, ale cloud tu s námi bude, to souhlas, a může být i užitečný. Nicméně svoboda a cloud se nevylučují. Jen je důležité, aby se z cloudu stalo něco jako je poskytovatel elektřiny nebo síťové konektivity. Sice nemáš vlastní elektrárnu nebo připojení na páteřní síť, ale můžeš si připojit libovolné svoje zařízení (bez ohledu na to, kde od koho jsi ho koupil) a dělat si s ním co chceš*. A když nebudeš spokojený, ukončíš smlouvu a přejdeš k jinému poskytovateli – a všechna zařízení a zásoby (data) můžeš použít, protože je to standardizované. *) ČEZ ti nebude kecat do toho, v jaké konvici si vaříš vodu, nebo jaký čaj si připravuješ a nebude si nárokovat, abys používal jen jeho konvice a jeho čaj a pil z jeho hrnku a to pouze pravou rukou a v sudé hodiny a tak, aby s tebou v místnosti nebylo víc než pět lidí, kterým navíc nesmíš dát ochutnat nebo ani říct, jak ten čaj chutná.
A podle mého názoru toho docílíme tak, že umožníme přispívat co nejvíce stranám, bez ohledu na jejich byznys model nebo jejich světonázor.Prepáč že som ti vytrhol z kontextu práve túto vetu, ale práve tá vystihuje pointu, že mne nieje jedno kto prispieva do môjho projektu a podstatná je pre pointa zdielania aj s ďalašími ľuďmi. Toto mi GPL ponúka a fakt netvrdím že je to jediná pravda.
Mně zajímá to, aby se open source software vyvíjelJenže smyslem softwaru je, aby se používal, aby přinášel užitek koncovým uživatelům, ne aby se samoúčelně vyvíjel a aby nad ním onanovali kodéři a bastlíři. A když se podíváš kolem sebe, uvidíš spoustu služeb a produktů, které jsou sice poslepované ze svobodných knihoven a komponent (a bez nich by vůbec neexistovaly), ale uživatel žádná práva nemá – nemůže si např. vzít službu X a provozovat si ji na vlastním serveru, nemůže vzít program Y (za který zaplatil a který by nevznikl nebýt svobodného softwaru) a zkopírovat ho kamarádovi nebo si tam od něj nechat doprogramovat nějakou funkci…
Tím se líší od copyleftových licencí jako GPL, které donutí toho, co kód upraví, všechen kód uvolnit taky pod GPL.Čím nepriamo núti vývojára zdieľať svoj výtvor s komunitou a práve o to nám ide priateľu :)
No, mě jde spíš o to, že to riziko je tam vždycky, a nikdo to ani nemusí zjistit; GPL je pouze formalita a když je jediný release stripped binárka, nikdo nikdy nezjistí přítomnost GPL kódu. A navíc jsem toho názoru, že kdo ten kód napíše, toho je, a virální licence nemůže autora takto omezovat.
A nikdo mu to doho nemůže kecatJasne ja Quakerovi fandím a ani sme tu nerozoberali čo je lepšie, len tvrdím že GPL nieje pre mňa zbytočná, toď vše ;). Je to jeho svoboda a volba. A já si netroufám soudit která cesta je lepší / horší, řekl bych, že to závisí na situaci, názoru vývojáře a podobně.
Ne? Engine není uzavřený, používá MIT/X11 licenci. Nová hra ve vývoji nad tímto enginem je nicméně uzavřená. A kromě toho, nevšiml jsem si, že by bylo nějaké omezení blogů pouze na otevřený soft ..
Nová hra ve vývoji nad tímto enginem je nicméně uzavřená.A nešlo by to udělat aspoň tak, že by uzavřená/placená byla jen data, ale engine (nejen ten původní, ale i ten distribuovaný se hrou) byl svobodný? Člověk by si pak mohl zkompilovat vlastní verzi (třeba v ní opravit chyby nebo přidat nové vlastnosti).
de facto bude možné nahrát herní data přímo do vanilla distribuce enginu a bude to fungovat.OK, to se mi líbí