Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tiskni
Sdílej:
Blog môže byť označený ako kvalitný zápis.
Každý Centaur čip má na sobě 16MB L4 cache, což znamená 144MB celkové L3+L4 cache.Heh to je víc než měl můj druhý počítač RAM
OK, idle je 200WNo jo, to jsem trošku čekal, ale za to holt může ta platforma. Ty Centaur buffery tomu moc nepomůžou a vůbec asi idle spotřeba není optimalizovaná zdaleka na úrovni PC nebo x86 procesorů pro server. Co si vzpomínám na starší test téhle platformy na AnandTechu, tak jim to dopadlo podobně.
Mitigation of these vulnerabilities for Power Systems clients involves installing patches to both system firmware and operating systems.
The Firmware and OS patches released by IBM in February and March 2018 to address the original Meltdown vulnerability (CVE-2017-5754) also address the L1TF/Foreshadow vulnerability, except for Power 9 Systems running with KVM Hypervisor. OS patch for Power 9 KVM Systems will be made available soon.
The microcode patch facility allows most instructions to trap to software for fix-up or emulation. There are six full Instruction Mask Registers (IMRs) per core.Takže to je pro některé vícecyklové operace (je tam i tabulka a třeba atomický load a store je rozfázovanej). Takže přes tenhle mechanismus nejspíš mohou zachytávat některé instrukce a modifikovat. Z toho jednoho commitu:
- mttrig2 now causes an L1 flush on NDD2.2/CDD1.1A kódu z kernelu:
if (types & L1D_FLUSH_MTTRIG) instrs[i++] = 0x7c12dba6; /* mtspr TRIG2,r0 (SPR #882) */A toho POWER9 manuálu:
Writes to the trigger registers (TRIG0, TRIG1, and TRIG2), can be inserted in the instruction stream to cause triggers to the on-chip trace array debug logic. These registers are used for lab debug and bringup only and architecturally behave as a NOP.Mě tahle část přijde jako narychlo nahackovaná na debug registr. A jestli mají na jádru nějakou debug logiku, tak klidně mohli změnit jí. Pak ještě info z téhle stránky:
Power9 system now uses mitigations for Spectre/Meltdown vulnerabilities. One mitigation enables "L1D private per thread" mode. Each cache line in L1D has 2-bit thread ID. Only one thread can read data from L1D line in "L1D private" mode.A opět POWER9 manuál:
L1 Set-P directory bits: 32 × 8-way × 4 bits. This Set-P structure (which is used for normal L1hit use) also includes a TM bit, a Private bit, and a 2-bit thread ID.Tohle (přidat bit a kontrolní logiku do L1 cache) mě nepřijde jako něco co se dá implementovat (u tak velké firmy jako IBM) za pár měsíců. Ten POWER9 manuál je z dubna 2018. Takže mě přijde, že ta private cache tam byla a jen narychlo přidali do nějakýho debug enginu (pro své potřeby) pár pravidel pro její vyžadování (mechanismy tam už mohli klidně mít pro verifikaci vyrobeného čipu). Za těch pár měsíců by vydali opravenej čip jen pokud by všechny modifikace architektury vyšly na první dobrou.
Ono se dá říct (hlavně z marketingového hlediska), že je opravený křemík i když je jen třeba updatovaná ROM maska nebo nějaký fuses (nemůže třeba i to změnit stepping?).No to si taky právě myslím, když to bylo ready někdy v dubnu-květnu, tak to IMHO muselo být jenom v integraci novějšího mikrokódu (to se dá dělat přes nějaké efuses bez změny masky, bych si tipnul, ale nevím, jak je přesně v procesorech IBM uložený).
Nebolo by možné odmerať hluk pomocou mobilného telefónu. Videl som na to aplikáciu na Android.