V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
boot ud:,\\:tbxi
@voidak ~]$ cat bin/void #!/bin/bash args=("$@") name="void" XINSTALL=$(which xbps-install) XQUERY=$(which xbps-query) XREMOVE=$(which xbps-remove) XPKGDB=$(which xbps-pkgdb) [ ! -f $XINSTALL ] && $(echo "apt-get non exist!!!";exit) [ ! -f $XQUERY ] && $(echo "dpkg-query non exist!!!";exit) [ ! -f $XREMOVE ] && $(echo "aptitude or apt-cache non exist!!!";exit) #echo $# #echo $@ #shift #echo $@ function tlac { echo -e "\e[7m" echo -n $@ echo -e "\e[0m" } case "$1" in u | update) tlac "Full-upgrade system" sudo $XINSTALL -Su ;; i | install) shift tlac "Installing: $@" sudo $XINSTALL $@ ;; rei | reinstall) shift tlac "Reinstall: $@" sudo $XINSTALL $@ ;; r | remove) shift tlac "Remove/Purge package and dependencies: $@" sudo $XREMOVE -R $@ ;; s | search) tlac "Search: $2" $XQUERY -Rs $2 ;; si | searchi) tlac "Search in installed packages: $2" $XQUERY -l | grep -i $2 ;; ql) tlac "Search by file: $2" $XQUERY -o $2 ;; l) tlac "List installed packages:" $XQUERY -l ;; check) tlac "Check error in installed package: $2" sudo $XPKGDB $2 ;; checkall) tlac "Check error in ALL package - long time checking:" sudo $XPKGDB -a ;; ro) tlac "Remove orphans packages and clean cache:" sudo $XREMOVE -Oo ;; *) echo "Usage:" echo " $name update (u) - Update system" echo " $name install (i) - Installing package" echo " $name preinstall (rei) - Reinstall package" echo " $name purge (p) - Purge package (remove prog + remove cfg files)" echo " $name remove (r) - Remove package" echo " $name search (s) - Search string in packages name" echo " $name searchi (si) - Search string in installed packages name" echo " $name clean - Remove DEB package from /var/cache/apt/archives" echo " $name ql - List files in package" echo " $name l - List installed all packages" ;; esac
Naprosté většině správně napsaného softwaru (s velmi malým množstvím výjímek) může být úplně jedno, jaký má systém endian (viz. třeba https://commandcenter.blogspot.com/2012/04/byte-order-fallacy.html) a naprostá většina existujícího open source softwaru taky bez problému funguje (a pochybuju, že většina z toho je na BE hardwaru testována).I pokud pominu, že často je žádoucí optimalizovat kód pro běh na platformě, na které v drtivé většině případů poběží a ne použít obecné "good enough" řešení, tak zásadní problém je vůbec ověřit, že se na LE/BE handling nikde nezapomnělo. A to se bez toho HW prakticky nedá.
Co Google dělá nebo potřebuje mi může být úplně jedno (a nejen Google, jakýkoliv velký korporát). Pokud nebude vyvíjet svobodný software v pravém slova smyslu, budu je dál bojkotovat, protože arogantní korporátní praktiky do svobodného softwaru prostě nepatří.Takže "o tom co je a co není pro Google dobré rozhodujeme my, strana"!? To přirovnání ke komunismu sedí víc, než se zdá... Ten Google SW totiž je svobodný, můžeš ho pod svobodnou licencí vzít a upravit jak je ti libo. Jenomže ty chceš aby ho Google za tebe upravil jak je tobě libo a to už nemá se svobodou nic společnýho.
I pokud pominu, že často je žádoucí optimalizovat kód pro běh na platformě, na které v drtivé většině případů poběží a ne použít obecné "good enough" řešení, tak zásadní problém je vůbec ověřit, že se na LE/BE handling nikde nezapomnělo. A to se bez toho HW prakticky nedá.Ale houby. I pokud pominul, že dnešní kompilátory takové obecné varianty zoptimalizujou, tak jsem zatím nikdy nenarazil na případ, kde by zrovna tohle byl bottleneck.
Takže "o tom co je a co není pro Google dobré rozhodujeme my, strana"!? To přirovnání ke komunismu sedí víc, než se zdá... Ten Google SW totiž je svobodný, můžeš ho pod svobodnou licencí vzít a upravit jak je ti libo. Jenomže ty chceš aby ho Google za tebe upravil jak je tobě libo a to už nemá se svobodou nic společnýho.To je troll, ne? Google si může dělat co chce. Stejně tak já to nemusím akceptovat a můžu se aktivně snažit co nejvíc lidí odradit od používání Google shitů. Kromě toho po nich nechci nic kromě toho normálně akceptovat patche, stejně jak jakýkoliv normální projekt. A do svobody má Googlí software daleko, a pro ekosystém opravdového svobodného softwaru je aktivně toxický. Ano, technicky se to forknout a upravit dá, prakticky je ten software navržený tak debilně, že správa downstream forku je ekvivalentní sebevraždě.
Ale vždyť ani free software neznamená závazek přijímat libovolné patche.
Neříkám, že je to tenhle případ, ale já bych fakt nechtěl používat software, který může zahnojit kdokoli, kdo šel zrovna kolem. Autoři/správci toho softwaru za něj mají odpovědnost – a taky právo rozhodovat, co tam bude a co ne.
A zrovna v případě toho Electronu nebo Qt bych řešení viděl jinde – navrhnout to jako abstraktní rozhraní, které může mít víc implementací – jednou by bylo Chromium/Blink a druhou Firefox/Gecko… a časem by třeba přibyly další (třeba nějaké čisté, minimalistické). Chápu, že je to „práce navíc“ a že to znamená se omezit co se týče funkcionality na společnou podmnožinu nebo si něco implementovat sám, ale je to podle mého správná cesta. Když tam ale zadrátují závislost na jiném softwaru, který nemají pod kontrolou a nejsou schopní ho ani forknout (resp. nechtějí si s tím dávat tu práci), tak ať se pak nediví – tam pak nezbývá než se podřídit autorům/správcům té které závislosti a nepřijde mi na tom nic moc překvapivého.
Tohle by fakt chtělo pojmout spíš jako příležitost/poučení a vytvořit to obecné rozhraní a umožnit místo Blinku používat třeba to Gecko. (i když mnohem radši bych v aplikacích viděl něco řádově jednoduššího, protože často se velké prohlížečové jádro používá i pro jednoduché úlohy, kde je ta komplexita nadbytečná – třeba pro zobrazení jednoduchého formátovaného textu nebo formuláře se třemi políčky a dvěma tlačítky)
Jo, Google si to zahnojí sám. To co tam občas vidím, to je neskutečné... A neříkám nic o tom, přijímat *všechny* patche jakékoliv kvality. Ale co se týče podpory platforem, tak to je něco, co Googlu nepřidá práci vůbec žádnou, komunita by se o to postarala, stejně jak se o to stará v případě Firefoxu. Většině downstreamů je jedno, že něco nejede na ne-x86, protože je zajímá jen to x86, a velikost/komplexita té závislosti dělá downstream patchování nepraktickým; takže pokud se v tomto případě upstream chová tak, jak to teď je, pro uživatelskou možnost volby a svobodný software je tento přístup aktivně toxický.Neříkám, že je to tenhle případ, ale já bych fakt nechtěl používat software, který může zahnojit kdokoli, kdo šel zrovna kolem. Autoři/správci toho softwaru za něj mají odpovědnost – a taky právo rozhodovat, co tam bude a co ne.
No tak Electron je zrovna debilní nápad už od začátku a spíš by to chtělo prostě něco takového nedělat...A zrovna v případě toho Electronu nebo Qt bych řešení viděl jinde – navrhnout to jako abstraktní rozhraní, které může mít víc implementací – jednou by bylo Chromium/Blink a druhou Firefox/Gecko… a časem by třeba přibyly další (třeba nějaké čisté, minimalistické).
Samozřejmě, ale tohle je realita, a spousta lidí ten problém podle všeho nevidí... :/Chápu, že je to „práce navíc“ a že to znamená se omezit co se týče funkcionality na společnou podmnožinu nebo si něco implementovat sám, ale je to podle mého správná cesta. Když tam ale zadrátují závislost na jiném softwaru, který nemají pod kontrolou a nejsou schopní ho ani forknout (resp. nechtějí si s tím dávat tu práci), tak ať se pak nediví – tam pak nezbývá než se podřídit autorům/správcům té které závislosti a nepřijde mi na tom nic moc překvapivého.
GUI toolkitů máme dost, bohužel spousta lidí inklinuje k javascriptovým šmejďárnám...Tohle by fakt chtělo pojmout spíš jako příležitost/poučení a vytvořit to obecné rozhraní a umožnit místo Blinku používat třeba to Gecko. (i když mnohem radši bych v aplikacích viděl něco řádově jednoduššího, protože často se velké prohlížečové jádro používá i pro jednoduché úlohy, kde je ta komplexita nadbytečná – třeba pro zobrazení jednoduchého formátovaného textu nebo formuláře se třemi políčky a dvěma tlačítky)
A dovedu si představit, že POWER PC nemají k dispozici ani v Googlu, neb se tam běžně nepoužívá. Že Google nedělá SW tak jak by si "komunita" představovala je sice mrzuté, ale logické. Google jako komerční subjekt nemůže tvořit opensource v tom klasickém - komunistickém - modelu, kdy nějakej chudák zadarmo dře pro "komunitu".Spousta běžného FOSS se stále ještě rutině testuje na SPARCu v rámci
BTW: nezkoušel jsi na tom těžit nějaké kryptoměny jako Monero? Nemyslím kvůli výdělku ale spíš pro porovnání výkonu s jinými stroji?
Díky za článek!