Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Blog môže byť označený ako kvalitný zápis.
Každý Centaur čip má na sobě 16MB L4 cache, což znamená 144MB celkové L3+L4 cache.Heh to je víc než měl můj druhý počítač RAM
OK, idle je 200WNo jo, to jsem trošku čekal, ale za to holt může ta platforma. Ty Centaur buffery tomu moc nepomůžou a vůbec asi idle spotřeba není optimalizovaná zdaleka na úrovni PC nebo x86 procesorů pro server. Co si vzpomínám na starší test téhle platformy na AnandTechu, tak jim to dopadlo podobně.
Mitigation of these vulnerabilities for Power Systems clients involves installing patches to both system firmware and operating systems.
The Firmware and OS patches released by IBM in February and March 2018 to address the original Meltdown vulnerability (CVE-2017-5754) also address the L1TF/Foreshadow vulnerability, except for Power 9 Systems running with KVM Hypervisor. OS patch for Power 9 KVM Systems will be made available soon.
The microcode patch facility allows most instructions to trap to software for fix-up or emulation. There are six full Instruction Mask Registers (IMRs) per core.Takže to je pro některé vícecyklové operace (je tam i tabulka a třeba atomický load a store je rozfázovanej). Takže přes tenhle mechanismus nejspíš mohou zachytávat některé instrukce a modifikovat. Z toho jednoho commitu:
- mttrig2 now causes an L1 flush on NDD2.2/CDD1.1A kódu z kernelu:
if (types & L1D_FLUSH_MTTRIG) instrs[i++] = 0x7c12dba6; /* mtspr TRIG2,r0 (SPR #882) */A toho POWER9 manuálu:
Writes to the trigger registers (TRIG0, TRIG1, and TRIG2), can be inserted in the instruction stream to cause triggers to the on-chip trace array debug logic. These registers are used for lab debug and bringup only and architecturally behave as a NOP.Mě tahle část přijde jako narychlo nahackovaná na debug registr. A jestli mají na jádru nějakou debug logiku, tak klidně mohli změnit jí. Pak ještě info z téhle stránky:
Power9 system now uses mitigations for Spectre/Meltdown vulnerabilities. One mitigation enables "L1D private per thread" mode. Each cache line in L1D has 2-bit thread ID. Only one thread can read data from L1D line in "L1D private" mode.A opět POWER9 manuál:
L1 Set-P directory bits: 32 × 8-way × 4 bits. This Set-P structure (which is used for normal L1hit use) also includes a TM bit, a Private bit, and a 2-bit thread ID.Tohle (přidat bit a kontrolní logiku do L1 cache) mě nepřijde jako něco co se dá implementovat (u tak velké firmy jako IBM) za pár měsíců. Ten POWER9 manuál je z dubna 2018. Takže mě přijde, že ta private cache tam byla a jen narychlo přidali do nějakýho debug enginu (pro své potřeby) pár pravidel pro její vyžadování (mechanismy tam už mohli klidně mít pro verifikaci vyrobeného čipu). Za těch pár měsíců by vydali opravenej čip jen pokud by všechny modifikace architektury vyšly na první dobrou.
Ono se dá říct (hlavně z marketingového hlediska), že je opravený křemík i když je jen třeba updatovaná ROM maska nebo nějaký fuses (nemůže třeba i to změnit stepping?).No to si taky právě myslím, když to bylo ready někdy v dubnu-květnu, tak to IMHO muselo být jenom v integraci novějšího mikrokódu (to se dá dělat přes nějaké efuses bez změny masky, bych si tipnul, ale nevím, jak je přesně v procesorech IBM uložený).
Nebolo by možné odmerať hluk pomocou mobilného telefónu. Videl som na to aplikáciu na Android.
Tiskni
Sdílej: