Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V tomto blogu budem písať o riešení situacie pri nesprávnom nastavení shellu užívateľa. Táto situácia nie je problém pri užívateľskom účte s UID > 0. Reálny problém je vtedy, keď ide o root účet a nie je možný fyzický prístup.
Užívateľ root s nastavením v /etc/passwd root:x:0:0:root:/root:sh
. Tento zápis je chybný.
Ďalší problém môže nastať ak je kontrolovaný shell pri logine. U debianu je riadený login cez pam moduly. Priečinok /etc/pam.d
a súbor login
. Každá distribúcia to môže mať iné.
Program chsh
slúži na zmenu shellu užívateľa. Dnes som zistil, že aj pam modul shells nedokáže zastaviť zmenu shellu na neplatnú hodnotu. Iba ak tento program použije root.
/bin/bash
s názvom, ktorý je zadaný v /etc/passwd
.Tento postup u mňa fungoval. Samozrejme záleži na okolnostiach či bude daný postup fungovať aj na iných systémoch. Postup fungoval pri použiti dvoch uživateľských účtov s UID > 0.
Link na inšpiráciu.Link1 Link2
su
berie ako keby bol shell v aktuálnom adresáry.EDIT 26.03.2013 09:00
EDIT 26.03.2013 11:15 - úprava textu a doplnenie niektorých faktov.
EDIT 26.03.2013 19:29 - Vysvetlenie vzniku problému.
Tiskni
Sdílej:
Nejak my to nedošlo. Zrejme so to písal príliš rýchlo.
už to mám opravené. Pozri koniec blogu, tám je napisané, že som to dnes editoval.
Prejde to cez chsh
Zaujimavé je ,že tento zápis dovolí len rootovi ale zarazí to pre obyčajného užívateľa. Pritom pam_shell.so je ako prvý v /etc/pam.d/chsh
.