Byl vydán Mozilla Firefox 143.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově se Firefox při ukončování anonymního režimu zeptá, zda chcete smazat stažené soubory. Dialog pro povolení přístupu ke kameře zobrazuje náhled. Obzvláště užitečné při přepínání mezi více kamerami. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 143 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 43 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 21. října.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.2 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek, vylepšení a nových efektů v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 4.5 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 3.0 (Mastodon) nástroje pro záznam a sdílení terminálových sezení asciinema (GitHub). S novou verzí formátu záznamu asciicast v3, podporou live streamingu a především kompletním přepisem z Pythonu do Rustu.
Canonical oznámil, že bude podporovat a distribuovat toolkit NVIDIA CUDA (Wikipedie) v Ubuntu.
Tržní hodnota americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, dnes poprvé překonala hranici tří bilionů dolarů (62,1 bilionu Kč). Alphabet se připojil k malé skupině společností, které tuto hranici pokořily. Jsou mezi nimi zatím americké firmy Nvidia, Microsoft a Apple.
Spojené státy a Čína dosáhly dohody ohledně pokračování populární čínské platformy pro sdílení krátkých videí TikTok v USA. V příspěvku na síti Truth Social to dnes naznačil americký prezident Donald Trump. Dosažení rámcové dohody o TikToku vzápětí oznámil americký ministr financí Scott Bessent, který v Madridu jedná s čínskými představiteli o vzájemných obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Bessentova slova později potvrdila také čínská strana.
MKVToolNix, tj. sada nástrojů pro práci s formátem (medialnym kontajnerom) Matroska, byl vydán ve verzi 95.0. Podpora přehrávání formátu Matroska míří do Firefoxu [Bug 1422891, Technický popis]. Přehrávání lze již testovat ve Firefoxu Nightly.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 211. sraz, který proběhne v pátek 19. září od 18:00 ve Studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Na srazu proběhne přednáška Jiřího Eischmanna o nové verzi prostředí GNOME 49. Nemáte-li možnost se zúčastnit osobně, přednáškový blok bude opět streamován živě na server VHSky.cz a následně i zpřístupněn záznam.
V tomto blogu sa budem venovať bugom ktoré som zaznamenal pri zostavovaní vlastného netboot.tar.gz
Po vyriešení bugov uvedením v tomto blogovom zápise došlo k objaveniu iných chýb. Niektoré chyby boli neumyselné zavlečené do upstreamu.
V tejto části blogu budem popisovať najdené chyby.
Táto chyba sa prejavuje alebo prejavovala tým, že zhodila proces zostavovania netboot.tar.gz. Riešenie tejto chyby bolo stiahnutie pressed.cfg priamo zo stránky debianu. Ceľkom zaujímavé je, že diff nehlásil žiadne rozdiely medzi dvomi verziami súborov. Vloženie súboru inou metódou nespôsobovalo žiadne problémy. Podrobnosti sú v bug reporte číslo 752267.
Chyba sa prejavovala dosť nezvyčajným spôsobom. Nástroj na vytvárannie particii ohlásil, že particia nemôže byť definovaná v štýke začiatok=koniec a koniec=začiatok. Ostatné spôsobi rozdelenia disku fungovali normálne. Pravdepodobná príčina vzniku chyby je zmena v knižniciach poskytujúcich danú funkcionalitu. To je len môj odhad. Bug číslo 757674 je nahlásený a uzatvorený.Z git repozitára do unstable vetvi prepadla nová verzia za asi 2 dni.
Pri tejto chyba je ťažké určiť presne ktorý balíček spôsobouje problémy. Keďže problémy ma aj apt-get build-dep, tak som usúdil, že problém bude v oblasti baličkovacieho systému.Dočasné riešenie tohto problému je stiahnutie zdrojakov chýbajúcich závislosti a vyrobenie balíčkov deb. Samozrejme je nutné splniť závislosti balíčkov, ktoré chceme zostaviť zo zdrojakov.V prípade, že použivate prostredie s verziou unstable, tak je nutné dávať pozor aby nedošlo k odinštalovaniu balíčka debiandoc-sgml, ktorý je dôležitý pre funkciu build prostredia. Ak už k tomu došlo, tak je možné tento stav napráviť zostavením zo zdrojových kódov.Čislo bug reportu 758213
Niektoré chyby sa vyskytujú na nečakanom mieste a niektoré vyriešia len správci balíčkov a repozitárov.
Tiskni
Sdílej: