Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
FXP přenos je způsob přenosu dat přímo mezi dvěmi FTP servery bez toho, aby data tekla přes mnohdy pomalou linku klienta.
Asi nejznámějším a možná nejpoužívanějším FXP klientem je FlashFXP pro Windows. Tento klient je bohužel také zastaralý, neboť nepodporuje např. příkazy EPSV a EPRT (RFC 2428), sloužící k obcházení NATu, nachází-li se FTP server za. Dalším FXP klientem, který již rozšírené funkce podporuje je SmartFTP opět pro Windows. Linuxový klient je například gFTP, kasablanca, nebo komerční IglooFTP-Pro.
Drobná poznámka: Ve Windows XP se zapnutou microsoftí parodií na firewall a aplikací FlashFXP v seznamu povolených aplikací FXP přenos nefunguje. Po vypnutí microsoftího firewallu FXP klient funguje jak má. Nezkoumal jsem to hlouběji.
Výchozí nastavení většiny Linuxových FTP serverů je, že FXP neumožňují z důvodu zneužitelnosti (ftp-bounce útoky). Pokud ale chceme umožnit přenosy FXP neboli site-to-site, je třeba tuto vlastnost povolit. Bude-li navíc FTP server za NATem, bude třeba rovněž nastavit vhodná pravidla na stroji, kde překlad adres probíhá.
Nastavení serveru proftpd:
AllowForeignAddress onPokud je za NATem:
PassivePorts 30000 50000 #rozsah pasivních portů MasqueradeAddress 1.2.3.4 #ostrá (venkovní) IP adresa routeru, kde se NATujeNastavení serveru pure-ftpd:
AllowUserFXP yesPokud je za NATem:
PassivePortRange 30000 50000 ForcePassiveIP 1.2.3.4Nastavení routeru (iptables firewall), který provádí překlad adres (NAT) pro FTP server:
FTP_SRV=10.1.1.1 #privátní adresa FTP serveru v LAN INET_IP=1.2.3.4 #ostrá (venkovní) adresa routeru modprobe ip_conntrack_ftp #nutné pro FTP modprobe ip_nat_ftp #nutné pro aktivní FTP iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d $INET_IP --dport 21 -j DNAT --to $FTP_SRV:21 #FTP iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d $INET_IP --dport 20 -j DNAT --to $FTP_SRV:20 #FTP-DATA (aktivní FTP) iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d $INET_IP --dport 30000:50000 -j DNAT --to-destination $FTP_SRV (Povolení zvolených pasivních portů kvůli FXP)
Doufám, že tento návod někomu pomůže.
Tiskni
Sdílej: