NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
FXP přenos je způsob přenosu dat přímo mezi dvěmi FTP servery bez toho, aby data tekla přes mnohdy pomalou linku klienta.
Asi nejznámějším a možná nejpoužívanějším FXP klientem je FlashFXP pro Windows. Tento klient je bohužel také zastaralý, neboť nepodporuje např. příkazy EPSV a EPRT (RFC 2428), sloužící k obcházení NATu, nachází-li se FTP server za. Dalším FXP klientem, který již rozšírené funkce podporuje je SmartFTP opět pro Windows. Linuxový klient je například gFTP, kasablanca, nebo komerční IglooFTP-Pro.
Drobná poznámka: Ve Windows XP se zapnutou microsoftí parodií na firewall a aplikací FlashFXP v seznamu povolených aplikací FXP přenos nefunguje. Po vypnutí microsoftího firewallu FXP klient funguje jak má. Nezkoumal jsem to hlouběji.
Výchozí nastavení většiny Linuxových FTP serverů je, že FXP neumožňují z důvodu zneužitelnosti (ftp-bounce útoky). Pokud ale chceme umožnit přenosy FXP neboli site-to-site, je třeba tuto vlastnost povolit. Bude-li navíc FTP server za NATem, bude třeba rovněž nastavit vhodná pravidla na stroji, kde překlad adres probíhá.
Nastavení serveru proftpd:
AllowForeignAddress onPokud je za NATem:
PassivePorts 30000 50000 #rozsah pasivních portů MasqueradeAddress 1.2.3.4 #ostrá (venkovní) IP adresa routeru, kde se NATujeNastavení serveru pure-ftpd:
AllowUserFXP yesPokud je za NATem:
PassivePortRange 30000 50000 ForcePassiveIP 1.2.3.4Nastavení routeru (iptables firewall), který provádí překlad adres (NAT) pro FTP server:
FTP_SRV=10.1.1.1 #privátní adresa FTP serveru v LAN INET_IP=1.2.3.4 #ostrá (venkovní) adresa routeru modprobe ip_conntrack_ftp #nutné pro FTP modprobe ip_nat_ftp #nutné pro aktivní FTP iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d $INET_IP --dport 21 -j DNAT --to $FTP_SRV:21 #FTP iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d $INET_IP --dport 20 -j DNAT --to $FTP_SRV:20 #FTP-DATA (aktivní FTP) iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d $INET_IP --dport 30000:50000 -j DNAT --to-destination $FTP_SRV (Povolení zvolených pasivních portů kvůli FXP)
Doufám, že tento návod někomu pomůže.
Tiskni
Sdílej: