Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
V pátek jsem upgradnul Fedoru na služebním notebooku. Až na pár drobností všechno zafungovalo.
Nezafungoval fallback na otevřený ovladač pro Nvidia kartu. Tak bylo nutné po instalaci v textovém režimu z repozitářů stáhnout nové moduly. Bohužel pro nabízený balík kmod-nvidia už nebyl k dispozici kernel. Použil jsem tedy balík akmod-nvidia, ten si s posledním kernelem rozumí. Po upgradu zbytku balíků z repozitářů již naběhly korektně i X.
Instalátor bohužel přepsal (předtím zazálohoval) xorg.conf, tak jsem ze zálohy nastavení pro více monitorů obnovil. Gnome si k mému překvapení pomatovalo nastavení rozložení klávesnic, bohužel už ne to, že nově otevřené okno má převzít nastavení podle předchozího okna. Drobnost co jsem si v menu nastavil zpátky.
Všechno zdá se pěkně funguje a tak nějak si nepřipadám jako v Linuxu, ale spíše jako na Macu. Docela se mi to líbí. Sice chvilku potrvá, než si zvyknu na odlišnosti, nebo než si to více přizpůsobím, ale to nevadí a dá se to překousnout.
Tiskni
Sdílej:
Sice chvilku potrvá, než si zvyknu na odlišnosti, nebo než si to více přizpůsobím, ale to nevadí a dá se to překousnout.no a kdyz si nezvyknes, prispusobis si to - cili pridas troha kytu a bude
gnome-shell-extensions-places-menu : Places menu indicator in the system status area