Protože je už po aprílu, můžou strahováci opět zveřejnit program další Virtuální Bastlírny, aniž by připravená témata působila dojmem, že jde o žert. Vězte tedy, že již v úterý 7. dubna od 20:00 proběhne VB, kde se setkají bastlíři, technici, učitelé i nadšenci do techniky a kde i vy se můžete zapojit do družného hovoru, jako by všichni seděli u pomyslného piva. Co mají bastlíři tento měsíc na srdci? Pravděpodobně by nás musel zasáhnout meteorit
… více »Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.
VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.
Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Protože dva listy pérování na zadní nápravě byly zlomené, musím je vyměnit. Naštěstí jsem ve stodole našel listové pérování ze Spartaka, které je rozměrově podobné a když se jedná jen o dva listy, neměl by drobný rozdíl vadit.
Nejdříve jsem sundal kolo a potom jako první tlumič. Pak jsem si připravil špalky na opření rámu vzadu, aby si to mělo na co sednout až uvolním nápravu od pérování. Pak jsem podložil nápravu pod bubnem prkénky, aby bylo níž až se listy napruží. Pak už jen zbývalo povolit matky ze čtyřech U-šroubů, které obepínají nápravu.
Když už zbývala poslední matka, raději jsem si to podložil ještě heverem, aby se to zapřelo. Nápravu jsem měl docela nízko, takže to ani moc nenapružilo. Při demontáži jsem zjistil, že místo kde se opírá při velkém zkřížení náprava o rám, mám místo gumy udělaný doraz z hokejového puku
Někde na fórech už jsem to zahlédl, že se to s oblibou z puků dělá. Šroubky co drží puk na plechu, který je pak přišroubovaný k rámu ale už vzali za své, takže mě čeká tahle drobná věcička taky.
Do listů ze Spartaka se ještě musí udělat trošku větší díra autogenem, takže až to bude hotovo, zas to smontuju dohromady. Pokud se bude dařit, mohl bych se pak zas vrátit dopředu a rozhodit levou stranu a zkontrolovat to ložisko a taky jak tak koukám i uchycení pérování na předku by potřebovalo ty gumy dovnitř.
Tiskni
Sdílej:
ty na tom nějak valíš, za chvíli nebudeš mít co spravovat :) ale jestli chceš projít testacema, tak je to potřeba. máš v plánu největší sraz amerik v čechách tenhle rok? sice jsem se tam vloni se svym pětilitrem krčil v rohu, ale tenhle rok jedu zas :p
pokud musíš zvětšit díru do pera tak ji musíš převrtat kvalitním vrtákem nebo probrousit stopkovou bruskou. Kdybys to vzal autogenem tak se to pero vyhřeje a popustí. Stalo by se to v tom místě normálním měkkým železem a ohýbalo by se to, pružily by jen ty původní listy.
), vrták by mohl péro narušit a pak by to mohlo po čase prasknout, v nejhorším případě by se se mohl zakousnout. Taky by se to dalo udělat "stromečkem" při hodně pomalých otáčkách, a pod olejem (zas ta teplota).