plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Po výměně zdvihátek a smontování motoru se při akceleraci začal ozývat takový kovový zvonivý zvuk. Pod zátěží (při jízdě) to znělo jako zvonění ventilů. Několik dní mi trvalo, než jsem přišel na skutečnou příčinu.
Procházel jsem různá fóra a ptal se zkušenějších. Vypadalo to, že po utažení hlavy motoru se zvětšil kompresní poměr a díky tomu začlo docházet k detonačnímu spalování. Zkoušel jsem tedy snižovat předstih, abych tomu předešel. Bohužel to nepomáhalo. Kamarád mi vyčistil rozdělovač, vyměnily jsme svíčky za ty staré co jsem tam měl dřív. Pořád žádná změna. Rozebrali jsme karburátor a prověřili nastavení plováku a stroboskopem překontrolovali a nastavili předstih. Konečně jsem našel nějakou stopu!
Když jsem totiž sundal vzduchový filtr z karburátoru, všiml jsem si u výfukového potrubí u třetího válce očouzeného těsnění. Těsnění jsem dával nové, bylo na něm najeto jen těch pár kilometrů od rozebrání motoru. Oproti původnímu bylo tohle tenčí a z jedné strany je takové kovové s výlisky. Doma jsem sundal potrubí a nestačil se divit. Z prvního, třetího a šestého válce unikaly spaliny pod těsněním. Dal jsem tam tedy to původní tlustčí a pořádně přitáhnul. Po nastartování už zněl motor lépe. Skvělé. Druhý den, když jsem to jel projet už ani pod zátěží při jízdě nebylo nic špatného slyšet. Měl jsem z toho obrovskou radost.
Neradoval jsem se ale dlouho. Objevila se závada při startování. Vůbec to něchtělo nastartovat, startér vůbec netočil. Vysypal se spínač startéru. Je to vlastně cívka(relé), kde když se otočí klíčkem zapalování do druhé polohy, cívka přitáhne kotvičku a díky tomu se propojí silová část a jde proud k motoru startéru. Zatím jsem tedy startoval propojením silových kontaktů železným šroubem Když jsem spínač rozebral, zjistil jsem, že se uvolnila měděná propojovací část a díky tomu nemohlo dojít k uzavření obvodu a tím k roztočení startéru. Z domácích zdrojů jsem si vypomohl a opravil to, tak snad to bude zas fungovat. Podařilo se a zas to pěkně startuje. Paráda.
Tiskni
Sdílej: