Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jedná se o velmi primitivní ukázku toho, jak jsem se pokusil napsat "program" (shellový skript) pro vyhledávání překladu anglického slovíčka ve GNU/FDL anglicko-českém slovníku, tedy v jeho "stažené offline verzi" ve formě prostého textového souboru v UTF-8. Přičemž tento můj "program" bere anglická slova k přeložení ze schránky X. Používám tyto programy: grep, dialog, xclip a gawk. Pokud tyto programy nemáte, tak si je musíte doinstalovat.
Vytvoříme gawk zdrojový soubor pojmenovaný "precti_dve_slova.awk", absolutní cesta k souboru bude /cesta/precti_dve_slova.awk
. Bude mít následující obsah:
{ ## Výstupem tohoto gawk zdrojového souboru je jedno nebo dvě slova (po sobě jdoucí). ## (počítáno od začátku řádku (record)). ## Bereme na vědomí pouze první record (řádku)! # Všimněte si, že chybí specifikace /regulární výraz/ # Tím že to chybí, znamená, že budeme zprácovávat libovolné (všechny) řádky. # NR znamená de facto číslo řádku (R = record), NF (F = field) číslo de facto obsahuje počet slov na řádce if ((NR == 1) && (NF == 1)) { printf("%s", $1) exit } # s = string (řetězec), printf je funkce pro formátovaný výstup if ((NR == 1) && (NF >= 2)) { printf("%s %s", $1, $2) exit } }
#!/bin/bash # Tento skript se bude jmenovat třeba slovnik.sh # Slouží k překladu anglického slovíčka, které je obsahem schránky X. # Proměnná anj_slovnik je absolutní cesta k offline verzi GNU/FDL anglicko-českého # slovníku. Viz http://slovnik.zcu.cz/ anj_slovnik="/cesta_ke_slovniku/slovnik_data_utf8.txt" # "while true": nekonečný cyklus, ukončíte ho pomocí Ctrl+C: while true; do grep -E -i "^$(xclip -o | gawk -f /cesta/prvni_dve_slova.awk)\>" \ "${anj_slovnik}" | dialog --progressbox "překlad" 100 100 # xclip -o znamená přesměrování schránky X na standardní výstup # pomocí konstrukce $() předáme výstup programů uvedených uvnitř této # konstrukce jako parametr programu grep # dialog pouze zobrazí výsledek překladu # Grep najde řádky odpovídající obsahu schránky. # Počkáme 5 sekund, než začně další "obrátka" nekonečného cyklu". sleep 5 done
Poznámka: "program" jsem moc netestoval. Spíš mi jde o to, abych si někde uchoval poznatky.
Tiskni
Sdílej:
#!/bin/sh
anj_slovnik="./slovnik_data_utf8.txt"
while true; do
cat "$anj_slovnik" | awk "/#/ {next;} /$(xsel -b | head -1)/" | head -10 | dialog --progressbox "překlad" 100 100
sleep 3
done
#!/bin/sh
anj_slovnik="./slovnik_data_utf8.txt"
while true; do
cat "$anj_slovnik" | awk "/#/ {next;} /$(xsel -b | head -1)/" | head -10 | dialog --progressbox "překlad" 100 100
sleep 3
done
Díky.
#!/bin/bash
zenity --info --text "`zenity --entry | sdcv`"
Děkuju všem za tipy.