Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Můj /etc/fonts/local.conf
a co nesvobodny software, nechybí?
Jediný, co mi chybí, je Adobe Flash, ale i bez něj jde žít.
Na jakém hw provozujete?co ovladače?
HP ProBook 4530s. Chodí to pěkně. Jednom Wifi asi neběží (ale nezkoušel jsem to). Jinak všechno chodí se svobodnými ovladači.
K čemu to většinou používáte?
Jsem hračička, takže k hraní si se svobodným systémem. Zkoumání, jak funguje...
Nevím, z jakého důvodu mi Parabola GNU/Linux nainstalovaný na USB flashce chodil na notebooku svižněji než Arch Linux z interního pevného disku.Nemůže to být tím, že PL byl na flashce a Arch na pevném disku? Flashka má mnohem rychlejší seek a na seekování se při načítání systému, hledání knihoven atd. čeká nejdéle. Osobně bych svobodnou distribuci řešil instalací něčeho normálního (Archu, Debianu) a neinstalací nesvobodných balíčků. RMS ze mě ale zatím šílí:
Non-free packages installed on ee.hrach.eu acroread Adobe Acrobat Reader: Portable Document Format file vi acroread-data data files for acroread acroread-dictionary-en English dictionary for for acroread acroread-l10n-en English language package for acroread eagle Printed circuit board design tool eagle-data Data files for Eagle firmware-linux Binary firmware for various drivers in the Linux kerne firmware-linux-nonfree Binary firmware for various drivers in the Linux kerne opera Fast and secure web browser and Internet suite stardict-english-czech Stardict package for English-Czech dictionary sun-java6-bin Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture sun-java6-jre Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture sun-java6-plugin Java(TM) Plug-in, Java SE 6 unrar Unarchiver for .rar files (non-free version)
Nemůže to být tím, že PL byl na flashce a Arch na pevném disku?
Ano, asi to bude tím.
Osobně bych svobodnou distribuci řešil instalací něčeho normálního (Archu, Debianu) a neinstalací nesvobodných balíčků.
Jasně. Proto mám Parabolu zatím pouze na USB flashce.
RMS ze mě ale zatím šílí
Java od SUNu? Ta už je nepodporovaná, ne? (Resp. není možné ji nějak rozumně distribuovat, proto šla z Debianu pryč).Hmm, dobrá poznámka, jdu ji vyměnit.
A proč máš Acrobat Reader? Co ti chybí na OSS PDF čtečkách?Normálně ho nepoužívám, ale třeba nějaké formuláře nebo tohle se mi v Evince, xpdf ani Okularu neotevřelo.
tohleMě to buď epdfview nebo xpdfview tuším schroustal. Mimochodem, na tom webu na mě DNSSEC validator křičí že "neplatný podpis".
Non-free packages installed on destiny eagle Printed circuit board design tool eagle-data Data files for Eagle firmware-iwlwifi Binary firmware for Intel Wireless 3945, 4965 and 5000 openttd-opensfx sound set for use with the OpenTTD game unrar Unarchiver for .rar files (non-free version) Contrib packages installed on destiny flashplugin-nonfree Adobe Flash Player - browser plugin ttf-mscorefonts-installer Installer for Microsoft TrueType core fonts
Taky mě to udivilo. Je to ale jejich volbou. A tvojí volbou může být se na jejich stránky vykašlat.
Tiskni
Sdílej: