Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Chtěl jsem vyzkoušet opravdu plně svobodnou linuxovou distribuci. Volba padla na Parabola GNU/Linux. A to protože mám zkušenosti s Arch Linxuem, který je takovým "bratříčkem" Parabola GNU/Linuxu. No a chtěl bych se s vámi podělit o první dojmy z této linuxové distribuce.
Nejsem moc daleko od pravdy, když budu tvrdit, že Parabola GNU/Linux je Arch Linux zbavený nesvobodného softwaru.
Nevím, z jakého důvodu mi Parabola GNU/Linux nainstalovaný na USB flashce chodil na notebooku svižněji než Arch Linux z interního pevného disku. Na Arch Linuxu mi sem tam spadne VLC, ale v Parabole se toto, zatím, neděje.
Cílovou skupinou jsou lidi, kteří chtějí plně svobodnou distribuci GNU/Linuxu a nebojí se konfigurovat systém pomocí konfiguračních souborů v textovém editoru, nebojí se pracovat v příkazovém řádku. Pokud ovládáte Arch Linux, tak vám ovládání Paraboly nebude činit potíže.
bashmount (resp. udisks) nechtěl mountovat externí pevný disk kvůli nedostatku oprávnění ("Not Authorized"). Řešení.
Pokud jste zvyklí např. na Ubuntu, tak vás možná zaskočí "příšerné fonty v X Window", což je ale problém vyskytující se i v Arch Linuxu. Tedy abych byl přesnější, tak v DEs typu KDE, Gnome tento problém asi mít nebudete. Používám jako window managera pekwm a tam byl s fonty velký problém. Řešením je doinstalování příslušných fontů a zkonfigurování Fontconfig. Hodně mi pomohla manuálová stránka k fonts.conf
a wiki.archlinux.org. Můj /etc/fonts/local.conf
přikládám jako přílohu prvního komentáře k tomuto zápisku.
Parabola GNU/Linux mě příjemně překvapil svižností a stabilitou, s jakou chodil na notebooku (z USB flashky). Největší problém byl asi s fonty, ale tento problém lze relativně snadně vyřešit (viz výše).
Tiskni
Sdílej:
Můj /etc/fonts/local.conf
a co nesvobodny software, nechybí?
Jediný, co mi chybí, je Adobe Flash, ale i bez něj jde žít.
Na jakém hw provozujete?co ovladače?
HP ProBook 4530s. Chodí to pěkně. Jednom Wifi asi neběží (ale nezkoušel jsem to). Jinak všechno chodí se svobodnými ovladači.
K čemu to většinou používáte?
Jsem hračička, takže k hraní si se svobodným systémem. Zkoumání, jak funguje...
Nevím, z jakého důvodu mi Parabola GNU/Linux nainstalovaný na USB flashce chodil na notebooku svižněji než Arch Linux z interního pevného disku.Nemůže to být tím, že PL byl na flashce a Arch na pevném disku? Flashka má mnohem rychlejší seek a na seekování se při načítání systému, hledání knihoven atd. čeká nejdéle. Osobně bych svobodnou distribuci řešil instalací něčeho normálního (Archu, Debianu) a neinstalací nesvobodných balíčků. RMS ze mě ale zatím šílí:
Non-free packages installed on ee.hrach.eu acroread Adobe Acrobat Reader: Portable Document Format file vi acroread-data data files for acroread acroread-dictionary-en English dictionary for for acroread acroread-l10n-en English language package for acroread eagle Printed circuit board design tool eagle-data Data files for Eagle firmware-linux Binary firmware for various drivers in the Linux kerne firmware-linux-nonfree Binary firmware for various drivers in the Linux kerne opera Fast and secure web browser and Internet suite stardict-english-czech Stardict package for English-Czech dictionary sun-java6-bin Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture sun-java6-jre Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture sun-java6-plugin Java(TM) Plug-in, Java SE 6 unrar Unarchiver for .rar files (non-free version)
Nemůže to být tím, že PL byl na flashce a Arch na pevném disku?
Ano, asi to bude tím.
Osobně bych svobodnou distribuci řešil instalací něčeho normálního (Archu, Debianu) a neinstalací nesvobodných balíčků.
Jasně. Proto mám Parabolu zatím pouze na USB flashce.
RMS ze mě ale zatím šílí
Java od SUNu? Ta už je nepodporovaná, ne? (Resp. není možné ji nějak rozumně distribuovat, proto šla z Debianu pryč).Hmm, dobrá poznámka, jdu ji vyměnit.
A proč máš Acrobat Reader? Co ti chybí na OSS PDF čtečkách?Normálně ho nepoužívám, ale třeba nějaké formuláře nebo tohle se mi v Evince, xpdf ani Okularu neotevřelo.
tohleMě to buď epdfview nebo xpdfview tuším schroustal. Mimochodem, na tom webu na mě DNSSEC validator křičí že "neplatný podpis".
Non-free packages installed on destiny eagle Printed circuit board design tool eagle-data Data files for Eagle firmware-iwlwifi Binary firmware for Intel Wireless 3945, 4965 and 5000 openttd-opensfx sound set for use with the OpenTTD game unrar Unarchiver for .rar files (non-free version) Contrib packages installed on destiny flashplugin-nonfree Adobe Flash Player - browser plugin ttf-mscorefonts-installer Installer for Microsoft TrueType core fonts
Taky mě to udivilo. Je to ale jejich volbou. A tvojí volbou může být se na jejich stránky vykašlat.