Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Samozřejmě existují tací, co používají takové aplikace, aby se těmto problémům vyhnuli.
Mně se to docela úspěšně daří.
Nevim co delam spatne, ale nepotrebuju jedinou KDE/GNOME aplikaci ani knihovnu (krome gnome-keyring kterou potrebuje evince). Vsechny GUI programy jsou z 99% Gtk+ only, zbytek nad cistymi X11 nebo ncurses a nemam pocit ze mi cokoliv z KDE nebo GNOME prostredi chybi.
krusader ~ Worker file manager
ksnapshot ~ scrot, import (z imagemagick tools)
Z hlediska pohodlí se to IMHO vůbec nedá srovnávat.
krusader ~ mc, pripadne thunar
LOL, srovnávat Krusader a Thunar... Přiznám se, že ovládání MC jsem nikdy nepochopil, byť ani jsem se moc nesnažil, ale o tom uživatelském rozhraní to něco říká. Že to je věc zvyku? To bych mohl rovnou používat TC ve Wine jako někteří. To je taky věc zvyku.
yakuake ~ nepotrebuju, staci uxterm nebo rxvt-unicode
No a pro mě je to zase killer app. Ty různé "odlehčené" terminály jsem několikrát zkoušel, nicméně přišlo mi to zbytečné a často na úkor funkcionality (dobrá polovina těch emulátorů ani neuměla zobrazit normální posuvník a nepamatovala si kompletní výpis, jen určitý (velmi omezený) počet řádků).
kteatime ~ dtto, na takovou blbustku staci cron + notify-send
Jo, místo dvou kliknutí budu masturbovat u cronu. Get a life.
To bych mohl rovnou používat TC ve Wine jako někteří.To je asi o mně
Na FTP imho neexistuje lepší klient než TC.WinSCP nevyhovuje?
Umí to řádově víc protokolů než TCJestli koukám správně, tak jediný, který to umí oproti TC navíc, je SCP.
navíc prý funguje pod Wine.To TC taky... Jinak bych ho nepoužíval
a je to open sourceAno, tohle se dá považovat za výhodu... TC je komerční. Nicméně mně TC vyhovuje, protože se dá hodně konfigurovat, dá se tam fakt nakonfigurovat první poslední.
Jestli koukám správně, tak jediný, který to umí oproti TC navíc, je SCP.Počítáš to by default nebo po doinstalaci nějakých pluginů?
Po doinstalaci pluginů/dll, samozřejmě.Je hezké považovat něco takového za samozřejmé :D.
Myslel jsem, že jsem vysvětlil dostatečně, proč to považuju za samozřejmé...Nejsem si vědom, že byses vůbec pokusil.
Mohl bys mi prosím taky jednu objednatJakožto dlouholetí uživatelé abclinuxu jsme stejně už dávno měli každej jednu mít
Nebyl by problém tenhle exmaple zkompilovat & zabalit samostatně. (...) určitě by nebyl problém to napsat za chvilku...
Kdyby byly v prdeli ryby...
Na FTP imho neexistuje lepší klient než TC.Asi věc vkusu. Mě vyhovuje lftp.
k3b (stále jednička ve vypalování), ksnapshot, krusader (stále nejlepší file manager pod linuxem, ano, mc je taky dobrý, ale...), yakuake, kteatime...Pod Linuxom nikdy napaľovanie spoľahlivo nefungovalo (neexistuje exclusívne používanie zariadenia), na to sa vykašľať, na zálohovanie, šírenie a bootovanie sa pekne dlho rotačné média už nepoužívajú.
Zdar Max
Asi jediný význam mají optická média ve spojení s live distribucemi. Ale USB flash disky už je vytlačují.
Do nového PC, který plánuju za pár let, už optickou mechaniku taky nedám. Stačí úplně jedna externí, kterou může sdílet víc počítačů a pomocí které se udělá třeba ISO obraz a ten už se hodí na pevný disk... A tím její úloha skončila.
Já si ještě pamatuju, jak jsem "vypaloval" na CD-R(W) pomocí cdrecord
, resp. později pomocí wodim
.
Jasně. Já to myslel tak, že už jsem de facto nevypálil jediné CD už několik let.
Napaľovačky RIP
Rest In Pieces? Ani ne, jsou to dobrá těžítka, příp. se dají použít jako stojánky na hrnek s kafem^Wčajem.
Díky za tip.
Nic ti nebrání napsat si/někde sehnat PKGBUILD pro verzi 3.4. Vytvoříš si vlastní balíček a hotovo.
Plus do /etc/pacman.conf
přidat IgnorePkg = awesome
Aha, to jsem nevěděl. Promiň. Já kompiluju poměrně často (věci z AURu).
Tiling umí i KDEEhm, ten tiling v KDE resp. kwinu se ale funkcionalitou vubec neda srovnavat s cistymi tiling WM. Libovolny pocet layoutu a prepinani mezi nimi, moznost nadefinovat si vlastni, oddelena tiling a floating vrstva ,prepinani mezi master a slaves okny, libovolne presuny a prepinani v ramci window stacku, definice umistovani na plochu/stack/vrstvu podle libovolne vlastnosti okna nebo jejich kombinace, individualni konfigurace pro plochy a layouty, neomezene moznosti nastavovani klavesovych zkratek a akci k nim, mysich udalosti (tlacitka, ukazatel, gesta) a prirazeni akci. Velka cast tiling manageru umoznuje hackovat nastaveni za behu. Tohle kwin ani vzdalene neumi.
Neni tiling jako tiling
Tééda, tys mě namlsal. Díky!
Zhruba půlku z toho (pokud jsem je správně pochopil, protože mi dalo zabrat ten komentář vůbec přečíst) KWin ještě nedávno uměl, zbytek nepoužívám (teď vlastně vůbec nedláždím).
To půjde těžko, protože pekwm používám způsobem, že mám povoleno 12 worspaces, přičemž mám nakonfigurovány "rychlé klávesové zkratky" pro přepínání mezi nimi. Používám jich zatím asi 5 (workspaces). Na každé z nich mám jenom jednu aplikaci.
Přikládám dva snímky.
Co je to za font, který používáš ve Vimu, resp. terminálu? Je úžasný.
Hezky napsáno.
už nejde přepínat klávesnice pokud shell něco dělá (například ji potřebuju přepnout kvůli heslu)To by mělo být opraveno ve verzi 3.8.
Přesně tak. GNU/Linux nejsou widle. Konfiguraci programů formou editace konfiguračních plain text souborů považuju za jeden z pilířů vůbec Unixu a jemu podobných systémů.
GNU/Linux nejsou widle.To nic nemění na tom, jak moc velkou má kralyk pravdu.
Konfiguraci programů formou editace konfiguračních plain text souborů považuju za jeden z pilířů vůbec Unixu a jemu podobných systémů.Tím tweak toolem je myšlen gnome-tweak-tool. Nehledě na to, že rozumná výchozí konfigurace pro praktickou použitelnost naprosto zásadní.
Ano. Já už Gnome dlouho neviděl, takže díky za osvětlení.
Chtěl jsem jenom poznamenat, jak MOC je důležitá možnost se "vrtat" v konfiguračních souborech "ručně", tedy pomocí nějakého textového editoru.
přepínat klávesnici pomocí alt+shift1. Musí se druhý jazyk nainstalovat. Standardně jen jeden.
Na pekwm jsem si zvyknul tak moc, že bych už asi neměnil. Vím, že WM existuje plejáda, ale já bych prostě neměnil.Taky jsem si to dlouhé roky říkal. Počkej až budeš mít více monitorů, to se na ty tiling WM ještě rád mrkneš.
Docela by mě zajímalo, co si nakonec vybereš.
Muj spolubydlici pouziva awesome
Jéé, to se máš. Já bohužel nikoho takového v blízkém okolí nemám.
Nějak asi špatně hledám, ale nemůžu tam nic o awesome najít. I přesto díky.
http://www.fastlinux.eu/_archiv/index.php?page=linux032
http://www.fastlinux.eu/_archiv/index.php?page=linux037
Trochu predelavam web.
Děkuju
Tiskni
Sdílej: