Všem na AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (I love Free Software Day, Mastodon, 𝕏).
Eric Migicovsky představil Pebble Emulator, tj. emulátor hodinek Pebble (PebbleOS) běžící ve webovém prohlížeči. Za 6 hodin jej napsal Claude Code. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová verze 3.41 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.11 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž vlastníkem je americká společnost Meta Platforms a která má v Rusku na 100 milionů uživatelů, podle Peskova nedodržovala ruské zákony. Mluvčí zároveň lidem v Rusku doporučil, aby začali používat domácí aplikaci MAX. Kritici tvrdí, že tato aplikace ruské vládě umožňuje lidi sledovat, což úřady popírají.
Před 34 lety, ve čtvrtek 13. února 1992, se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně (a slavnostně) připojila k Internetu.
Agent umělé inteligence vytvořil 'útočný' článek o Scottu Shambaughovi, dobrovolném správci knihovny matplotlib, poté, co vývojář odmítl agentem navrženou změnu kódu (pull request). 'Uražený' agent autonomně sepsal a publikoval na svém blogu článek, který přisuzuje Shambaughovi smyšlené motivace, egoismus a strach z AI coby konkurence.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
V pátek 20. února 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy
… více »Evropská rada vydavatelů (EPC) předložila Evropské komisi stížnost na americkou internetovou společnost Google kvůli její službě AI Overviews (AI souhrny), která při vyhledávání na internetu zobrazuje shrnutí informací ze zpravodajských serverů vytvořená pomocí umělé inteligence (AI). Evropská komise již v prosinci oznámila, že v souvislosti s touto službou začala firmu Google vyšetřovat. Google obvinění ze strany vydavatelů
… více »Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).
#!/bin/bash wget -q -O shmu.html "http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_druzica" for i in `seq 0 4`; do S=`cat shmu.html | grep 'img_item\['$i'\]' | sed 'y/"/\n/' | tail -2 | head -1` wget -q -O shmu$i.jpg "http://www.shmu.sk$S" done convert -delay 30 -loop 0 shmu*.jpg shmu.gif gwenview shmu.gif
Tiskni
Sdílej:
i=0
wget -qO - "http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_druzica" | \
sed -rn '/img_item/ s/^[^"]+"([^"]+).*/\1/p' | while read S; do
wget -qO "shmu$((i++)).jpg" http://www.shmu.sk$S
done
Ale inak vdaka za inspiraciu, to je vlastne tak nejak cielom tohoto miniserialu, male jednoduche bash skriptiky a porovnat si to s tym ako by to robili ostatny lebo v bashi existuje 1000 moznych sposobov ako urobit jednu vec.
A potom ti staci uz iba vybrat si - ktora ti vyhovuje...
To je sice pekne, ale tvoja verzia nefunguje vo windowse (win-bash zo sf.net) :)Fajn, ale to nic nemění na tom, že to zbytečně komplikuješ
kdyz jsme u tech zbytecnosti - zbytecny cyklus (nejpomalejsi vec v shellu skoro ;) ) - xargs -i je mnohem lepsi ;)
Uznavam, ze s '-i' je to pomalejsi (ale to by slo obejit), ale ze cyklus bude z principu rychlejsi mi prilis neprijde, ale asi si jen nerozumime:
king ~ % time (seq 10000 | while read line; do; done )>/dev/null
(; seq 10000 | while read line; do; ; done; ) > /dev/null 0.30s user 0.13s system 100% cpu 0.429 total
king ~ % time (seq 10000 | xargs echo ) >/dev/null
(; seq 10000 | xargs echo; ) > /dev/null 0.03s user 0.01s system 92% cpu 0.036 total
ok, to uz beru - builtin VS binarka..
jinak lame se to (alespon u me) nekde kolem 20 zaznamu, pak uz zacne byt xargs rychlejsi, myslel jsem ze to cislo bude nizsi, dik za tip :)
k akemu balicku pod debianom patri prikaz convert?
nainstaluj apt-file a vis to hned
zislo by sa este pridat aby sa subory pomenovavali podla casu a datumu a mohol by vznikat pekny prehlad (napr aby sa to obmenovalo po siedmych dnoch - a sedem dni by bolo zachytenych v gifkach podla dna
)