Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A není lepší používat nějaký verzovací systém?
...keď pracujem s nejakou veľmi nestabilnou verziou nejakého programu...Není.
((CISLO++))
než tu obludu s bc. Počítat md5 každých 10 sekund je diskutabilní, já bych se klidně spolehl na čas změny souboru.
inotify
(příklas z manu):
#!/bin/sh while inotifywait -e modify /var/log/messages; do if tail -n1 /var/log/messages | grep httpd; then kdialog --msgbox "Apache needs love!" fi done
Mě přijde ten návrh k věci. Místo počítání MD5 si zavolaš inotifywait a ten běží dokud se soubor nezmění.
me to hlasi:
-bash: syntax error near unexpected token `newline'
neopisoval jsem to, pouzil jsme ctrl-c/ctrl-v
Pouzivam to podle navodu, jak pisete v blogu, ale ani jedna z moznosti nefunguje:
root@pocitac1:~# ./cbackup nejakydokument
Contiguous backup of single file v1.0
USAGE: cbackup <file>
root@pocitac1:~# cbackup <file>
-bash: syntax error near unexpected token `newline'
root@pocitac1:~#
Tohle nemuze myslet vazne.
Alespon odhalil, ze ma v PATH bashovy skript stejneho nazvu, ktery obsahuje syntaktickou chybu.
Jaaj dobre som sa zasmial
Ale aj tak osm nepochopil naco by mi mala tato finta sluzit:
Ak pracujem s nestabilonou aplikaciou a padne mi, tak som si to bud ulozil a zmeny mam v danom subore, alebo som si to neulozil a zmeny tam aj tak nemam... Nepotrebujem stotisic verzii v nejakom backup-e kvoli tomu ze subor casto ukladam kvoli testovaniu ci nemam syntakticku chybu a podobne...
Btw aky ma suvis pouzivanie nestabilnej aplikacie s ukladanim starych verzii suboru ?
Tiskni
Sdílej: