Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tento seriál si zaslúži lepšie umiestnenie ako je blogový zápis... Napriek tomu, že opisuje docela známe veci, dobre sa číta a je pochopiteľný aj pre začiatočníka.Mým cílem je začátečník. Chci začátečníkovi poskytnout kvalitní úvod do něčeho, co je pro něj neznámé a nové. Chci mu to pomoct objevit. Nechci, aby další lidé po dvou vyzkoušeních nadávali na nějakou věc jen proto, že je jiná. To se netýká jen GIMPu, ale celého UNIXu, vlastně všech věcí. Je nutné vysvětlit, že rozdíly nemusí být nutně chybou.
Jeho umiestnenie nie je tak trochu mrhaním autorovho intelektu, času a energie? Uvažuje autor o jeho vydaní trebárs v pdf formáte pod GPL licenciou?Uvidíme, co se bude dát dělat. Rozhodně to nezamítám! Ale i kdyby to nikde nevyšlo, tak to není mrháním. Popravdě, píšu to hlavně pro sebe, baví mě to. Oba články si přečetlo zhruba 500 lidí. To znamená, že jsem 500 lidí obohatil (ať už v kladném, nebo záporném slova smyslu) o nějaké informace. Baví mě číst pochvalné komentáře a inspirují mě ty záporné. Mám z toho dobré pocity.
Tiskni
Sdílej: