Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
O práci bych věděl, C++ programátor je ve firmě kde dělám vždy vítán... Ale předem upozorňuju, že vím minimálně o dvou matfyzácích, kteří tu začli dělat a na školu se pak vykašlaliUprimne, taky to uz zvazuju, ze bych se na to vykaslal, protoze ten papir pro me nema vyznam...(Ano, jeden z nich jsem já...)
A taky bych ti chtěl poradit, že asi není úplně dobré se na veřejně přístupném webu hlásit k tomu že chceš práci jen na rok, to asi většinu zaměstnavatelů úplně nenadchnePrave, protoze by je to nenadchlo to rikam rovnou na zacatku narovinu. Tim nemuzu nikoho nastvat. Myslim, ze by bylo horsi, kdybych jim nasliboval hory doly a pak po roce prisel s tim, ze koncim.
Uprimne, taky to uz zvazuju, ze bych se na to vykaslal, protoze ten papir pro me nema vyznam...Aspoň toho bakaláře dodělej, obzvlášť jestli už ti chybí jen bp a státnice. Nikdy nevíš na co se ti ten papír bude jednou hodit.
Uprimne, taky to uz zvazuju, ze bych se na to vykaslal, protoze ten papir pro me nema vyznam...O papír až tak nejde. Po bakaláři to teprve začíná být zajímavé a ve škole máš větší šanci se dostat k něčemu pěknému. Ve většině firem budeš dělat pár let na jedné věci, možná několika málo podobných. Namísto zkoumání nového budeš opravovat staré a osvědčené. Tu a tam se najdou příležitosti, kdy zkoumání nového je v popisu práce, ale takové firmy často spolupracují se školama, takže je lepší tam zůstat.
Ale předem upozorňuju, že vím minimálně o dvou matfyzácích, kteří tu začli dělat a na školu se pak vykašlali
Taky tam vidím dost velké riziko. Spíš mi přijde lepší tu školu dodělat v kuse a pokud pracovat, tak na částečný úvazek při tom (nevím, jak na MFF, na většině škol by to neměl být problém). Když se někdo vrací do školy, tak je to spíš třeba po deseti letech – šanci, že se vrátí po roce v zaměstnání bych viděl jako hodně nízkou.
Tiskni
Sdílej: