Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Me studium se blizi ke konci a tak hledam praci zhruba na rok.
Studuju MFF UK. Vsechno krom bakalarky mam hotove. Ted uzavru studium a budu se venovat BP a nasledne i statnicim. Pak uvazuji i o magisterskem studiu, ale tim si zatim nejsem jist.
Takze se ptam v komunite, jestli nekdo nevite nebo nemate pro me praci (placenou! (-: ). Umim docela dobre C a C++, troufl bych si i na D. Linux pouzivam od roku 2007, nejdrive Ubuntu, ale ted uz roky Arch. Na stredni jsem si poskladal i vlastni distro (ne LFS, ale vlastni) a x86 OpenMPI cluster. Zajimaji me embedded systemy, hraju si s Arduinem, Arii G25 (www.acmesystems.it) a rad bych pronikl i do FPGA (ale o tom nevim skoro nic). Taky me zajimaji spolehlive systemy, ale zkusenosti nemam. Neznam knihovny pro GUI a taky bych se to nerad ucil.
Pokud o necem vite, napiste mi bud do diskuze nebo mail (z mistniho profilu).
Pro Vladimira Zimu: nemam zkusenosti se psanim CAD nastroju a taky bych nerad delal obecne high-level appky. Ale muzes neco navrhnout... :)
Tiskni
Sdílej:
O práci bych věděl, C++ programátor je ve firmě kde dělám vždy vítán... Ale předem upozorňuju, že vím minimálně o dvou matfyzácích, kteří tu začli dělat a na školu se pak vykašlaliUprimne, taky to uz zvazuju, ze bych se na to vykaslal, protoze ten papir pro me nema vyznam...(Ano, jeden z nich jsem já...)
A taky bych ti chtěl poradit, že asi není úplně dobré se na veřejně přístupném webu hlásit k tomu že chceš práci jen na rok, to asi většinu zaměstnavatelů úplně nenadchnePrave, protoze by je to nenadchlo to rikam rovnou na zacatku narovinu. Tim nemuzu nikoho nastvat. Myslim, ze by bylo horsi, kdybych jim nasliboval hory doly a pak po roce prisel s tim, ze koncim.
Uprimne, taky to uz zvazuju, ze bych se na to vykaslal, protoze ten papir pro me nema vyznam...Aspoň toho bakaláře dodělej, obzvlášť jestli už ti chybí jen bp a státnice. Nikdy nevíš na co se ti ten papír bude jednou hodit.
Uprimne, taky to uz zvazuju, ze bych se na to vykaslal, protoze ten papir pro me nema vyznam...O papír až tak nejde. Po bakaláři to teprve začíná být zajímavé a ve škole máš větší šanci se dostat k něčemu pěknému. Ve většině firem budeš dělat pár let na jedné věci, možná několika málo podobných. Namísto zkoumání nového budeš opravovat staré a osvědčené. Tu a tam se najdou příležitosti, kdy zkoumání nového je v popisu práce, ale takové firmy často spolupracují se školama, takže je lepší tam zůstat.
Ale předem upozorňuju, že vím minimálně o dvou matfyzácích, kteří tu začli dělat a na školu se pak vykašlali
Taky tam vidím dost velké riziko. Spíš mi přijde lepší tu školu dodělat v kuse a pokud pracovat, tak na částečný úvazek při tom (nevím, jak na MFF, na většině škol by to neměl být problém). Když se někdo vrací do školy, tak je to spíš třeba po deseti letech – šanci, že se vrátí po roce v zaměstnání bych viděl jako hodně nízkou.