Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Prekvapuje me ze si matka tedy nenechala pulku bytu, tim padem by syn mel narok na ctvrtinu bytu.
Podle me jedine kokektni reseni je ze si sednou a domluvi se ... jinak syn samozrejme nema narok na nic (podle me ani moralne), ackoliv si muze myslet ze dar matce ted znamena nejakou vyhodu (i moralni).
Syn ma narok. Ked rodic daruje nieco jednemu dietatu, tak sa s tym pocita pri dedicstve. Toto je de facto dar dcere.
Pokud vím, tak v ČR se dary do dědictví započítají, ale trochu jinak než si asi představujete. Pokud po zemřelém zbyl nějaký další majetek, tak při dělení majetku se dar bere v úvahu. Ale když zemřelý v podstatě žádný majetek nezanechal, tak mají neobdarovaní smůlu.
tak při dělení majetku se dar bere v úvahu.Jak? Nevedel jsem.
Exception in discussion thread "Dedičstvo a morálna dilema" net.netiquette.MissingArgumentException at cz.abclinuxu.Discussion(Dedičstvo a morálna dilema (diskuze):#67)
Pokud byla ségra jediným vlastníkem, tak muselo proběhnout dědické řízení.
Podle mě byt do dědictví nespadal. Matka si koupila byt, ovšem napsala ho na dceru, takže nemohl být součástí dědictví.
z jakého důvodu byl zbaven dědického podílu?
Nebyl ničeho zbaven, protože byt nikdy předmětem dědictví nebyl.
Na rozdíl od ségry se o máti nestaral, takže ta na ni byt přepsala ještě za svého života.
Četl jste vůbec ten příspěvek? Matka chtěla napsat byt na oba, syn nechtěl nic podepisovat, tak byt napsala celý na dceru. S tou nechutí něco podepsat je to trochu divné, ale stávají se různé věci.
Právě proto nechápu, jak vůbec může někoho napadnout, že by mu ta sestra měla něco platit, když se sám a dobrovolně nároku na vlastnický podíl vzdal.To je prave krasne na moralnich dilematech, ze pridani dodatecnych podminek muze spravnosti celeho reseni znacne zamichat.
Presne takto som to myslel - nehovorim, ze mu ma sestra automaticky nieco platit, ale ponuknut mu tu moznost - ja by som to tak urobil za predpokladu normalnych korektnych surodeneckych vztahov - a na zaklade blogu nemam preco predpokladat, ze sa nejedna o korektne vztahy.
To ako by sa mal zachovat brat som uz nerozoberal, ale viac-menej suhlasim - ak nie je vyslovene s holou ritou, bolo by nemoralne daco vziat (resp. viac ako tych 7 litrov). Ak by bol povedzme na tom financne velmi zle, mohol by tie peniaze prijat (ale skor ako surodenecku pomoc ako nejaku narokovatelnu ciastku).
i kdyz to asi nebude uplne bezne, takovy rodinny setup.Bys se možná divil.
Jak to, že na ní prděl? Vždyť jí přispěl víc než sestra. Kdyby měl s matkou tak špatný ztah, tak by jí nic nedal, nebo by ho možná ani nežádala.Nechci nikoho poučovat, ale tohle je ukázkový případ sociální deformace. To, že přispěl matce na koupi bytu, byla jeho dobrá vůle. Ovšem jak vidno, neučinil tak z čirého altruismu a synovské lásky, nýbrž ze sobecké sebelásky, protože by mu jinak hrozilo, že by ji musel nechat – nedejbože – bydlet u sebe doma. Takhle se mohl alibisticky domnívat, že se byt tak jako tak prodá, až máti nebude a svůj podíl dostane tak jako tak. Ani by mne nepřekvapilo, kdyby za odmítnutím spoluvlastnictví byla především snaha vyhnout se jakýmkoliv povinnostem, které jsou s vlastnictvím spojené. Jenže každý, kdo něco vlastní ví, že majetek přináší také starosti. Také je otázka, do jaké míry byla jejich máti soběstačná. V blogu se už nikde neuvádí, zda-li umřela náhle, nebo jestli za ní ségra docházela aby jí pomohla. Tohle má podle mne mnohem větší cenu, než nějakých usmolených pár tisíc euro. Já vím, že bych se takto o svou máti starat nemohl – na rozdíl od sestry a neteří, které to nemají tak daleko. A taky vím, co to znamená spravovat nemovitý majetek na dálku, protože nějaký vlastním. Jsem tudíž toho názoru, že finanční prospěch z takové věci má mít ten, co se nějakým způsobem postaral. Pokud by měla jejich matka pocit, že je třeba oba podělit rovným dílem tak by zřejmě nenapsala byt na dceru ještě dokud žila. Taky je docela dobře možné, že přepsala na dceru byt proto, aby se zbavila starostí s tím spojených. To všechno by měl ten její bráška vzít v potaz. Dobré rodinné vztahy se nezakládají na tom, že altruisticky věnuji část výtěžku z prodané nemovitosti někomu, kdo za celý ten čas nehnul ani prstem.
Ako som sa snazil naznacit vyssie, neskusil si porozmyslat aj o alternative, ze pisatel blogu je v skutocnosti v pozicii dcery? (A cely pribeh je samozrejme mierne upraveny - moze sa jednat napriklad o dvoch bratov - otazka pohlavia je irelevantna.)
Myslim tiez (to som sa tiez snazil naznacit vyssie), ze cela diskusia sa nemusi nutne tocit okolo toho, ci existuje nejaky pravny alebo moralny narok syna, ale skor o filozoficko-moralne uvahy o tom, ako sa v tomto zachovat (a tak vlastne aj znela otazka nad anketou).
Inac samozrejme nema zmysel konstruovat teorie o korektnosti vzajomnych rodinnych vztahov - o tom sa v blogu nepise a tak vsetky teorie su len teoriami, ktorych vieme vymysliet do aleluja.
s matkou od ženyNěčemu takovému se říká tchýně.
Partnerce v nemanželském vztahu nezvykle říkáš „žena“…A co je podle tebe jiného? Manželé nejsme a chlap není. A vzhledem k tomu že spolu máme potomka není ani zástupkyní onoho třetího pohlaví, jak je dnes módní na západ od našich hranic. A pokud jde o tu tchýni – pouč se na wikipedii
A co je podle tebe jiného? Manželé nejsme a chlap není.Že by to byla družka?
syn odmietol (nechcel podpisovať žiaden dokument)To je o Jardíkovi?
Tiskni
Sdílej: