V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
som objavil program adbpobavilo
- na posilani souboru do/z zarizeni - na to mam souborove managery, proc bych tohle mel delat z prikazove radky? - na restartovani telefonu do recovery ci bootloader rezimu - opet - proc? Nevrtam do nej, proto taky nepotrebuji nic recoverovat.Já mam napsanej skript na komplet zálohu telefonu, kterej tyhle nástroje používá. Nejdřív použije
adb-sync
na vyzálohování obsahu "sd karty" (uživatelské partice) a pak adb
na restart do recovery a odtud stáhne obraz systémových particí.
Az se jednoho dne po*ere, koupim si novy.Vybírat, kupovat a nastavovat novej telefon je poměrně časově náročný. Výše zmíněný nástroje jsem např. použil ve chvíli, kdy se z nějakýho důvodu rozsypala F2FS partice. Nahradil jsem ext4, nahrál zálohu a jelo se dál. Bylo to určitě rychlejší a levnější než řešit novej telefon... Tím nechci říct, že tohle musí znát a používat každej (to určitě ne), ale jsou to užitečný nástroje...
Aby ses toho opravdu zbavil, tak je potřeba telefon rootnout, odinstalovat ten bloatware a pak z patřičného adresáře smazat apk's toho bloatwaru. Adb k tomu potřeba vlasntě ani není. Stačí nějaký pokročilejší file manager, např. ES File Explorer.
Tuhle metodu používám už dlouho.
Mně spíš přijde jako nehorázná drzost výrobců, že si od nich koupíte zařízení za mnoho tisíc, a oni vám do něj nacpou ještě reklamní software (za to že ho tam nacpali dostali zaplaceno), kterého se navíc normální cestou nejde nijak zbavit. Chápu to u těch nejnižších modelů, ale ne u těch lepších.
Ide to, ale az po mesiaci od rozhodnutia spravit to a vymenou za email, telefonne cislo, odsuhlasenie podmienok ochrany sukromia Xiaomi a par dalsich detailoch.
Tiskni
Sdílej: