1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Stávající situaci snad raději ani popisovat nebudu, tak jak mi fungovala síť doma do teď byl jen chaos, zaviněný nedostatkem času a provizorníma řešeníma.
Ve výsledku by to mělo vypadat asi takto:
1. počítač - bude sloužit hlavně jako proxy server do internetu, jedná se o Celeron 333Mhz, 8GB HDD, 128MB RAM, operační systém gentoo linux, bude obsahovat wifi kartu pro připojení do internetu a v případě nedostupnosti wifi sítě bude alternativní možnost připojeni přes gprs. Bude se starat o poštu a budou puštěny další potřebné služby.
2. počítač - slouží jako počítač na účetnictví a ostatní papírovaní pro mé rodiče, je to Celeron 433Mhz, internet a pošta jde přes proxy server, který filtruje většinu nebezpečné havěti. Operační systém je Windows XP.
3. počítač - slouží jako pracovní desktop, ale je potřeba taky přeinstalovat, hlavní OS na něm je gentoo, jinak na testování ještě Slackware a FreeBSD. Slouží jako klasický desktop, mě pro vývoj aplikací, testování různého hardware a software, veškerá multimédia včetně sledování televizních programů, vypalování a zálohování důležitých dat.... Jedná se o AMD Athlon 1600+, 512MB RAM, 2x80GB Hdd
4. počítač - je notebook, slouží především na cesty, do školy, k práci a tak podobně, operační systém je Slackware Linux, nosím ho většinou když chce nějaký zákazník změřit sílu signálu na wifi a abych mohl na cestách pracovat.
Momentálně jsem natáhl doma kabeláž mezi patrama baráku a teď stahuji Portage snapshotu, další vývoj napíši průběžně.
Tiskni
Sdílej: