V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Již skoro rok jsem majitelem notebooku pro profesionály Hewlett Packard EliteBook 6930p s nainstalovaným Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Díky tomu, že se jedná o LTS distribuci a notebook využívám jako hlavní počítač jak v práci tak doma,rozhodl jsem se právě pro Lucid Lynx, protože potřebuji kvalitní a rychlý operační systém, který pracuje pro mě a ne já pro něj.Dle mých zkušeností LTS verze Ubuntu toto splňuje vždy bez jakýchkoliv výhrad.
Na internetu lze nalézt spoustu recenzí netbooků a levných notebooku. Když jsem však procházel nejrůznější internetové weby, našel jsem jen málo článků o noteboocích pro profesionály s nainstalovaným linuxem (pokud vůbec nějaké). Doménou těchto notebooků sice není cena (nový cca. 40.000 Kč, aktuálně se dá sehnat kolem 30.000 Kč), ale nekompromisní výkon, mobilita a odolnost.
Na notebooku byly po vybalení předinstalovány Windows 7. Protože jsem notebook používal souběžně s mým o starším s nainstalovaným linuxem, rozhodl jsem se vyzkoušet na chvíli dodávané windows. Přestože proti nejnovějším windows obecně nic nemám, ba dokonce naopak je považuji za opravdu vydařenou verzi oproti starším, pro mě na notebooku byly naprosto nevyhovující. Již po několika týdnech používání nastal známý efekt, kdy windowsy bootovaly neúměrně dlouhou dobu a na rychlý start hned po instalaci jsem mohl jen vzpomínat. Proto přišel čas linuxu...Předchozí verze Ubuntu 9.10 při instalaci na tomto notebooku měla svoje mouchy a největší z nich byla nemožnost uspání notebooku do paměti, pokud byl zaveden modul obsluhující čtečku karet. Pro uspání v Ubuntu 9.10 do paměti tedy člověk musel spustit příkaz 'rmmod ricoh_mmc'. Případně tento modul zcela zakázat v /etc/modprobe.d/blacklist.conf, kde stačí přidat záznam 'blacklist ricoh_mmc'.Verze 10.04 má již tento problém ošetřen. Přesto uvedený problém jsem Ubuntu 9.10 používal bez problémů - jaderný modul pro čtečku jsem vypnul a při potřebě zkopírovat fotky z karty jsem ho prostě a jednoduše manuálně nahrál.
Konfigurace notebooku je následující:
Processor Intel Core 2 Duo P8700 (2.53GHz),
displej matný 14.1” WXGA+ Widescreen, 1280 × 800 px
RAM 4GB SODIMM 800MHz,
HDD 250GB (5400 rpm) Hitachi,
DVD+-RW,
grafika Intel GM45 (Graphics Media Accelerator 4500MHD),
síť 82567LM Gigabit Network,WiFi Link 5100AGN , Bluetooth.
váha 2.1kg
Notebook je vcelku lehký, určený profesionálům. Kompletní podrobná recenze se nachází zde. Šasi je z hořčíkové slitiny, která dodává odolnost a zároveň nic nepřidává na hmotnosti. Při své práci notebook často přenáším, cestuje se mnou každý den domů a proto oceňuji jeho skladnost a lehkost, která i při každodenním nošení notebooku nic neubírá z jeho použitelnosti.
Protože notebook využívám opravdu intenzivně během celého dne, měl jsem tu čest nechtěně otestovat i jeho odolnost - notebook mi vypadl ze zavazadla při braní z kufru automobilu, letěl odhadem dva metry a dopadl na beton. Samozřejmě jen uspaný do paměti. A v tom okamžiku se ukázala jedna z jeho prosfesionálních vlastností - měl jen mírně odřený roh, baterie nevypadla, západky víka displeje vše udržely pohromadě. Přestože pád vypadal hrozivě, notebook se v pořádku probudil k životu a umožnil mi pokračovat v rozdělané práci. Přesně tohle očekávám od notebooku pro celodenní využití!
Instalace Lucida probíhá jako obvykle, po instalaci vše ihned funguje bez úprav tak jak má, včetně např. hardwarových tlačítek na ovládání hlasitosti, bezdrátové sítě a jasu s výjimkou čtečky prstů (ale to je doposud problém téměř všech notebooků). Přesto pokud by někdo chtěl čtečku otisků prstů vyzkoušet, lze už na internetu najít návod.
Když byl notebook nový, baterie ukazovala výdrž lehce přes šest hodin, což jsem samozřejmě vyzkoušel i v reálu. V současnosti (téměř rok denního používání) baterie vydrží něco přes tři hodiny. Není problém samozřejmě přikoupit přídavnou baterii, jak je u profesionálních notebooku HP standard, a po jejím zapojení výdrž stoupne k deseti hodinám. Nemalou měrou k tomu přispívá právě integrovaná grafická karta, která sice neposkytuje ohromující výkon ve hrách, ale její devizou je právě minimální spotřeba energie.
HP 6930p je vynikající notebook pro profesinály za cenu, která se již dnes, kdy nejde o nejnovější model, dá překousnout. Zpracování je na špičkové úrovni, materiály, kvalita slícování částí a odolnost určují tento notebook pro profesionály, kteří potřebují lehký a odolný notebook pro celodenní práci. Při práci Vás rozhodně nebude rušit větráček a oceníte šikovné výklopné LED světlo nad displejem, které usnadňuje práci v nepříznivých světelných podmínkách. Společně s Ubuntu 10.04 Lucid Lynx je to dokonalý, z hořčíkové slitiny kovaný profesionál.
Tiskni
Sdílej:
Mně to spíš přijde jako reklama než "recenze".
A hlavně už nadpis a první řádky "recenze" jsou matoucí -- člověk by mohl nabýt dojmu, že autor blogpostu koupil tento notebook s předinstalovaným Ubuntu. On ale Ubuntu doinstaloval dodatečně. V "čistém" notebooku byly jenom Windows 7.
od HP uz nechcem nic a to ani zadarmo
Můžeš být konkrétnější? Ja mám od HP LCD monitor LP247w a multifunkci Officejet 6500 Wireless a s obojím jsem spokojený jak ve Windows, tak v Linuxu.
Aha. Díky za odpověď.
OK, tak to zkusim jinak. Je muj notebook profesionální ?
Co si predstavit pod pojmem profesionalni. Profesional je ten jehoz cinnost jej zivi. Muze to byt herec, IT, zednik, zahradnik .....
Tito vsichni mohou vyuzivat pocitace.
Pracujete u HP jako obchodnik ci co ? Podle Vasich vet to tak vypada.
Jinak HP predstavuje rozumny kompromis vykonu, provedeni, ceny.
příště uberu příliš silných slov, viz. "prosionální"Já se k tomu radši nevyjadřuju. Já si pod pojmem profesionální představím něco jako toto… Ale to je subjektivní…
>>> Ale to je subjektivní…
Jasne pac prenosnost neni vseobecne kriterium pro profesionalni nasazeni vyrobku.
Již po několika týdnech používání nastal známý efekt, kdy windowsy bootovaly neúměrně dlouhou dobu a na rychlý start hned po instalaci jsem mohl jen vzpomínat. Proto přišel čas linuxuTo se prase-uživatelům stává, zajímavé, že mě se to ještě nikdy nestalo. Osobně si instaluju jen "dobré" aplikace, co jsou opensource a vím, jak prasí či neprasí systém svými instalátory, nebo použiju aplikaci, co žádný instalátor nemá (takové mám nejradši), pokud je požadovaná aplikace opensource a je to jen 32bit šmejďárna, tak zkusím kompilovat (když se podaří, používám, když né, nepoužívám a hledám jinou). Taky nezapomínám na nastavení UAC na maximum, právě kvůli prase-uživatelům, kterým se nelíbilo nastavení ve Vistě, to Microsoft snížil, což je velká chyba.