Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Jasně, ale stále je to jen obcházení debilního zákazu.Když se život začne sestávat jen ze samých obcházení a ochcávání zákazů/příkazů, něco není v pořádku...
Only LED.
D.
Take sa este predavaju? ja som nakupil v cine 5W jednocipove za nejakych 5-6 ecok a zatial ich mam pol roka. Bez jedineho problemu funguju a svietia lepsie a silnejsie ako povodne halogeny 35W.
Do koupelny by se pásky pro své napětí hodily
JJ, ale musí se pamatovat na to, že tam musí být zdroj bezpečného napětí. Nevím, zda to dodávané zdroje k led páskám splňují.
Užívám "úsporky" už od asi 1980 a nemohu si stěžovat, pokud se kupuje značka (Philips, Osram, ..). Určitě platím méně za elektřinu.
Problém je v tom, že vidíme ekologii až na konci řetězce - u nás doma.
Kolik se musí vykopat zeminy na wolfram, vygenerovat více elektrické energie (z fosilních těžených paliv ...)?
Úsporky poctivě shromažďuji a časem odnesu do určeného sběrného kontejneru pro recyklaci (i rtuti).Problém je v tom, že vidíme ekologii až na konci řetězce - u nás doma.No právě. Vsadím boty, že výroba úsporné žárovky je mnohem méně ekologická.
bohužel tím se nic neměníCo? Jako že jsi našel, jak vyvodit tu implikaci? Pochlub se, já to tam nevidím.
Ono to totiž není tak že v úsporkách je rtuť a v žárovkách je wolfram. Ono je to tak že v žárovkách je wolfram a v úsporkách je rtuť a wolfram. Je ho tam asi tak stejně jako v žárovkách. Ta zářivková trubice má na koncích žhavící vlákna, konstrukčně podobná tomu v žárovce. Jen to nežhaví pořád ale jen krátce při startu. Dokonce je to vlákno častou příčinou poruchy protože se prostě přepálí.Nechápu, proč to píše v reakci na mě. V komentáři, na který reaguješ, jsem netvrdil opak; navíc v #30 píšu totéž.
z tvého příspěvku mi vyplynulo že naznačuješ že rtuť, koncentrovaná v žílách se těží snadněji než wolframAno.
tudíž by rtuťovky měly být jaksi výhodnějšíNe.
že se asi shodnem na tom že rtuť se sice asi těží snadněji než wolfram
Striktně vzato Jenda netvrdil ani tohle - jen upozornil, že z celkového množství v zemské kůře nelze vyvozovat, co se snáze/levněji těží.
tak schválně, co je lepší kšeft: vyrobit žárovku za 1 kč a prodat ji za 8 kč, anebo vyrobit úsporku za 5 kč a prodat ji za 150 kč?Tak to bych, jak tak znám EU, spíš čekal, že nařídí prodávat úsporky za 10 Kč.
Lidi doma ale žádnou laboratoř mít nemusí – stačí jim kalkulačka a znalost ceny svítidel, spotřeby a ceny elektřiny.
Určitě platím méně za elektřinu.
Je potřeba spočítat celkovou návratnost investice. Aby se nestalo, že úsporná žárovka ušetří 5 Kč ročně, tj. investice se mi vrátí za dobu delší, než je životnost žárovky.
20W zářivka nahradí 100W žárovku jen v marketingových materiálech. Příklad ze života: v koupelně svítíme tak půl hodiny denně 60W žárovkou, kterou bych musel nahradit 18W zářivkou; jak vám vyjde kalkulace v takovém případě? Nic moc - a to i když zanedbám, co udělá s životností té zářivky, když tam za večer a noc desetkrát rozsvítím na půl minuty. Ještě lepší příklad je chodba, kde až na výjimky svítím pouze když procházím (nepočítám-li výjimky typu luxování).
Ono je potřeba se zamyslet nad tím, že nejsou všude stejné podmínky. Tam, kde svítím celý večer, mám zářivky dávno a nemusí mi to nikdo nařizovat. Ale jsou místa, kam se zářivka vůbec nehodí a návratnosti (rozumného) LED svítidla bych se při jejich současných cenách nemusel dožít.
návratnosti (rozumného) LED svítidla bych se při jejich současných cenách nemusel dožít.Není to jen o investici - inspirován blogem jsem koupil nějaké ty LED žárovky Green Light a po nějaké době jsem si uvědomil, že to světlo, ne že se mi zdá divné, ale ono je divné. Ten zdroj uvnitř totiž buď vůbec není pořádně usměrněný, nebo je to napájeno vědomě něčím sinusoidním či hranatým. Ony totiž blikají. Na první pohled to není vidět, ale stačí v jejich světle pohnout něčím, co má jemný vzorek, a rázem je to jak pod stroboskopem. Děs běs.
Světlo na kole není proto, abys vidělJezdíval jsem večer z Matfyzu v Tróji, kde není veřejné osvětlení.
ale abys dodržel pravidla provozu :-p (a možná ještě proto, aby tě někdo nesejmul :) )I tak se hodí světlo, které se při krátkém přerušení napájení samo nevypne (hlavně u zadního, kde si toho nevšimneš), nebo které není jenom na 2 AAA, takže vydrží i nějakou dobu svítit, a to třeba i při -10 °C.
Ona má ta zadní blikačka docela slušnou výdržKdyž je na dvě mikrotužkovky a jsou tam 4 LEDky po 20 mA (ne vždy blikám, podle mě to ty za mnou musí strašně štvát), tak ještě k tomu v zimě to vydrží tak 8 hodin svícení. To dám za týden (v zimě jezdím vlastně jenom za tmy). Přední světlo mám takové, že se s ním dá jet v úplné tmě tak 10-15 km/h; při umělém osvětlení není kužel na zemi skoro vidět, takže neomezuje.
jj, byla to hrůza, ještě jak se to přiklapávalo k pneumaticeHlavně účinnost celého toho systému byla dost mizerná. I když těch pár wattů, co mají světla (tehdy ještě žárovková; dnešní LED jsou pod watt), je jenom několik procent výkonu cyklisty, jízdu to ztěžovalo dost (ano, měl jsem ještě kolo s alternátorem). Nábojová už se dělají běžně, ale ten nápad s volnoběhem je zajímavý. Ale už tam potřebuješ nějaký akumulátor a regulační elektroniku, takže složitost systému stoupá a když už tam máš akumulátor, tak můžeš ušetřit na dynamu a prostě ho jednou za čas nabít ze sítě.
tam zas můžu koukat nahoru a jet podle světlejší oblohy v mezeře nad silnicí.Tak jsem jezdíval z Bučovic do Ždánic
Myslíš snad ty mělké škrábance?Je pravda, že na fotce to není moc vidět, ale jednou jsem se tam v noci propadl asi o 10 cm.
Čím budu svítit po zákazu halogenů fakt nevím.Svitiplynem, hodi se i k tomu vytapeni.
Čím budu svítit po zákazu halogenů fakt nevím.Pokud nepočítám supervýkonné (a superdrahé) LED reflektory, tak leda výbojkamy, buď rtuťovými/sodíkovými (jako v pouličních lampách), nebo HID (jako v projektorech). Obojí je drahé a s vyjímkou speciálních (a velmi drahých) lamp to má velmi mizerné barvy. Z toho důvodu mám spolu s 40W a 60W žárovkami nasyslené i 500W halogenky z výprodeje ...
Bych byl zvědav co by si říkal, kdyby sis tu energii musel vyrábět (třeba spalováním dřeva hanou přes turbínu).
Naštěstí si energii vyrábět nemusím, takže otázka je zcela irelevantní.
Problém je, že energie dnes jsou příšerně levné.
Ve srovnání s čím? Např. před 18 lety bylo možné za průměrný plat pořídit dvojnásobné množství elektřiny. Kde je ta údajná láce?
To dovoluje takovým ekonomům a jiným kibicům sedět na zadku a kibicovat o „návratnostech investice“ a jiných kravinách nezávisle na použité technologii a její efektivitě.
O peníze jde vždy až v první řadě. Vydat velké peníze za to, abych ušetřil pár drobných, je nesmysl za všech okolností. Udělat si základní rozvahu pomáhá předcházet problémům. Kdyby Bursík před pár lety jen trochu přemýšlel, tak jsme si mohli ušetřit zcela zbytečný bilionový průšvih s obnovitelnými zdroji.
Ve srovnání s čím?No ve srovnání s čímkoliv jiným. 3 600 joulů je obrovské množství energie (mimo jiné s ním dostaneš přes osm litrů vody z ledu k bodu varu) a zaplatíš za něj co? 5,- Kč? Co to je? Bych doporučoval výrobu jakýmkoliv jiným způsobem než odběrem z elektrické sítě. Ať už jde o solární panely u ostrovního systému, tak třeba výrobu za pomocí spalování nějakého paliva (nejlépe takového, které si člověk musí sám i vytěžit ať to má ten správný efekt). To by si se asi na celou věc díval jinak. 5Kč za takové množství to je jako ucvrkávat do moře.
O peníze jde vždy až v první řadě. Vydat velké peníze za to, abych ušetřil pár drobných, je nesmysl za všech okolností. Udělat si základní rozvahu pomáhá předcházet problémům.Vždyť říkám. To je přesně to co dovoluje takovým kibicům kibicovat od stolu. Bych chtěl vidět jak by si se díval na žárovku, která ti víc než prosvítí vyzáří jako teplo do jinak vytápěného baráku kdyby si fungoval třeba na solární systém a akumulátory. Asi by ses na ty technologie díval jinak. Pohonné hmoty bych taky zdražil.
3 600 joulů je obrovské množství energie (mimo jiné s ním dostaneš přes osm litrů vody z ledu k bodu varu)
Možná mi vynechává paměť, ale jestli si dobře pamatuji měrnou tepelnou kapacitu vody, tak to nestačí ani na ohřátí jednoho litru o jeden stupeň.
Ve srovnání s čím?Miliarda sčítání je obrovské množství operací a zaplatíš za ni co? Sekundu strojového času? Bych doporučoval počítat jakýmkoliv jiným způsobem než na počítači. Ať už jde o abakus ze dřeva a lnu, tak třeba za pomocí logaritmického pravítka (nejlépe takového, které si člověk musí sám i vyrobit ať to má ten správný efekt). To by si se asi na celou věc díval jinak. Sekunda práce procesoru je za takové množství jako ucvrkávat do moře.
O peníze jde vždy až v první řadě. Vydat velké peníze za to, abych ušetřil pár drobných, je nesmysl za všech okolností. Udělat si základní rozvahu pomáhá předcházet problémům.Vždyť říkám. To je přesně to co dovoluje takovým kibicům kibicovat od stolu. Bych chtěl vidět jak by si se díval na kódování videa, hlavně, že je ve fulHáDé, které ti sežere víc výpočetního výkonu než cokoli jiného, kdybys musel emulovat x264 třeba na logaritmickém pravítku a s děrnou páskou. Asi by ses na ty technologie díval jinak. Grafické karty bych taky zdražil.
Bych doporučoval výrobu jakýmkoliv jiným způsobem než odběrem z elektrické sítě.
To je úplně nesmyslný požadavek. Dělba práce funguje už několik tisíciletí. Nemá smysl vyrábět si pro sebe věci, když už vyrábí někdo jiný a nákup vyjde levněji.
Bych chtěl vidět jak by si se díval na žárovku, která ti víc než prosvítí vyzáří jako teplo do jinak vytápěného baráku kdyby si fungoval třeba na solární systém a akumulátory.
Kdybych fungoval jako ostrovní systém, tak bych samozřejmě počítal každý watt. Jenže já mám normální připojení k síti, takže uvažuji jinak.
Pohonné hmoty bych taky zdražil.
To už tady bylo a výsledek? Zvýšilo se pašování a daňové úniky. Zdražuje se cena zboží. Když musí lidé platit vysoké ceny za PHM, tak nemůžou tolik utrácet za ostatní produkty, takže ekonomika jde do recese.
To už tady bylo a výsledek? Zvýšilo se pašování a daňové úniky. Zdražuje se cena zboží. Když musí lidé platit vysoké ceny za PHM, tak nemůžou tolik utrácet za ostatní produkty, takže ekonomika jde do recese.Na druhou stranu, dotovat PHM (respektive silniční dopravu obecně) taky není úplně nejlepší.
…je ze spotřební daně na PHM použito na údržbu infrastruktury méně než 10%.Jako že se do silnic naleje méně než 10G ročně? Vždyť jenom Tunel primátora Béma stál 40G
Od kdy je stavba (nového) tunelu údržba?
A do spotřebních daní pro změnu pokud vím nejsou započítány výnosy ze silniční daně.V odkazovaném příspěvku je započítává.
Dělba práce funguje už několik tisíciletí. Nemá smysl vyrábět si pro sebe věci, když už vyrábí někdo jiný a nákup vyjde levněji.Aneb takhle začínají všechny cesty do pekel.
Kdybych fungoval jako ostrovní systém, tak bych samozřejmě počítal každý watt. Jenže já mám normální připojení k síti, takže uvažuji jinak.Však o tom mluvím. Energie ze sítě je přebytek a je tak levná, že se ani nevyplatí zohledňovat 60W baňku s 2.1% účinností. Bych ti k tomu připojil dynamo na kliku.
Když musí lidé platit vysoké ceny za PHM, tak nemůžou tolik utrácet za ostatní produkty, takže ekonomika jde do recese.A nebo musí hledat jiné zdroje energie (už by taky bylo konečně na čase).
Aneb takhle začínají všechny cesty do pekel.
Ve skutečnosti takto začala cesta k prosperitě. Když potřebuji boty, tak si je prostě koupím od někoho, kdo je umí vyrobit. Kdybych si měl boty vyrobit sám, tak by mi trvalo přinejmenším měsíce, než bych dospěl k aspoň trochu použitelnému výsledku. Nemluvě o tom, že bych si nejspíš měl sám vyrobit i potřebné nástroje a materiál, a tím by se celý proces prodloužil. Vlastně by lidé všechen svůj čas věnovali na zajištění základních potřeb, takže by neměli čas na vynalezení tranzistoru, penicilinu, mobilních telefonů atd.
Energie ze sítě je přebytek a je tak levná, že se ani nevyplatí zohledňovat 60W baňku s 2.1% účinností.
Vzhledem k tomu, že klasické žárovky se podílejí na celkové spotřebě elektřiny asi 1%, tak to opravdu nemá smysl řešit. Na to mají čas jen blbci v Bruselu.
A nebo musí hledat jiné zdroje energie (už by taky bylo konečně na čase).
Hledání probíhá už dost dlouho, ale zatím nic kloudného z toho nevzešlo. Naopak se "podařilo" zavést několik "pokrokovýcḧ vylepšení", která ve skutečnosti přinesla víc škody než užitku (biopaliva, fotovoltaika).
Ve skutečnosti takto začala cesta k prosperitě. Když potřebuji boty, tak si je prostě koupím od někoho, kdo je umí vyrobit. Kdybych si měl boty vyrobit sám, tak by mi trvalo přinejmenším měsíce, než bych dospěl k aspoň trochu použitelnému výsledku. Nemluvě o tom, že bych si nejspíš měl sám vyrobit i potřebné nástroje a materiál, a tím by se celý proces prodloužil. Vlastně by lidé všechen svůj čas věnovali na zajištění základních potřeb, takže by neměli čas na vynalezení tranzistoru, penicilinu, mobilních telefonů atd.A teď prosím o karkulce.
Vzhledem k tomu, že klasické žárovky se podílejí na celkové spotřebě elektřiny asi 1%, tak to opravdu nemá smysl řešit.To je fakt. Vzhledem k přebytku kapitálu v korporátní sféře je jasné kde se plýtvá nejvíc. Žárovky jsou jen takový symbol.
Hledání probíhá už dost dlouho, ale zatím nic kloudného z toho nevzešlo.Se současnou úrovní energetických požadavků. No to je docela s podivem, že?
biopaliva, fotovoltaikaNemůžu si stěžovat.
A teď prosím o karkulce.Chápu, že ty nemáš problém vytěžit písek, vyčistit, vyrobit waffer, vyleptat a nadotovat správné obrazce a postavit si takto počítač, to vše za týden, ale mysli prosím i na lamy, jako jsem já, které to bohužel nedokážou.
Promiň, ale mám s životem jiné plány, než stavět procesorTy? A co proboha tak můžeš mát za jiné plány? A procák potom bude stavět kdo?
Vzhledem k tomu, že klasické žárovky se podílejí na celkové spotřebě elektřiny asi 1%, tak to opravdu nemá smysl řešit. Na to mají čas jen blbci v Bruselu.I blbé procento představuje v absolutních číslech docela slušné kvantum energie. Určitě bystě těm blbcům v Bruselu (to, že Vaši tupí zastupitelé, tam nebyli nijak originální, stranou) nadával ještě více, kdyby se zrovna to jedno procento pálilo nebo těžilo u Vás za barákem. Mimochodem, máte na to někde zdroj? Já jsem si to cvičně prošel Bingem a padala čísla (podle toho, co se počítalo) tak 10-20x vyšší než to Vaše. Z čehož by plynulo, že se buď kategoricky vyjadřujete k něčemu, o čem ani nemáte páru ani schopnost dohledat si základní údaje, nebo prostě jenom (zřejmě účelově) lžete. (A teď co je lepší.)
Mimochodem, máte na to někde zdroj?Elektřina kolem nás (Zdeněk Opava, 1985) tvrdí 3 % včetně venkovního osvětlení.
No doufám, že Randy se pochlapí více. Třicet let staré číslo a navíc 3x vyšší číslo. :Dhm, tak to by ale po interpolaci na dnešní stav mohlo odpovídat ne? - před 30 lety u nás nebyly běžně počítače, rychlovarné konvice, a jánevímjaké ještě haraburdí, zatímco se svítilo stejně, takže máme-li dnes to haraburdí, tak ten relativní podíl elektřiny na svícení nejspíše klesnul ... navíc já bych těm 30 let starým číslům věřil rozhodně více, nežli současné zelené propagandě :-p
I blbé procento představuje v absolutních číslech docela slušné kvantum energie.
Jenže většinou jsou relativní čísla důležitější než absolutní. Když elektrárna spálí o 1% uhlí méně nebo více, tak to prostě nepoznám. I když v absolutním čísle půjde o úctyhodné množství. Celé se to navíc komplikuje tím, že elektřina se špatně skladuje a výroba se špatně reguluje.
Mimochodem, máte na to někde zdroj? Já jsem si to cvičně prošel Bingem a padala čísla (podle toho, co se počítalo) tak 10-20x vyšší než to Vaše.
Jeden zdroj jsem uvedl, asi jste si nevšiml. Podle ČEZu je podíl osvětlení na celkové spotřebě 4%, v čemž jsou zjevně započítány všechny zdroje (zářivky atd.). Navíc existuje tzv. Jevonsův paradox, kdy vyšší efektivita paradoxně vede k vyšší spotřebě - mám úsporné auto (svítidlo), tak můžu o to víc jezdit (svítit).
Z čehož by plynulo, že se buď kategoricky vyjadřujete k něčemu, o čem ani nemáte páru ani schopnost dohledat si základní údaje, nebo prostě jenom (zřejmě účelově) lžete. (A teď co je lepší.)
Mně vyplývá, že vy špatně čtete a špatně hledáte.
Jeden zdroj jsem uvedl, asi jste si nevšiml. Podle ČEZu je podíl osvětlení na celkové spotřebě 4%...Takže 4x víc. ;) Ale je opravdu zvláštní, čím je tedy zrovna Česko (nebo čísla prodejce elektřiny) tak jiné: http://www.eia.gov/tools/faqs/faq.cfm?id=99&t=3 http://www.energystar.gov/index.cfm?c=business.EPA_BUM_CH6_Lighting#S_6_2 (a to prosím Američané určitě nemálo propálí v klimatizaci) http://en.wikipedia.org/wiki/Lighting#Energy_consumption http://www.earth-policy.org/datacenter/pdf/book_wote_energy_efficiency.pdf http://www.energieschweiz.ch/de-ch/wohnen/beleuchtung.aspx (tady kromě procent rovnou s popisem nebruselského omezování, to se Vám určitě obzvláště bude líbit ;) Ostatně, kdybyste si chtěl sundávat klapky z očí: http://en.wikipedia.org/wiki/Phase-out_of_incandescent_light_bulbs)
Takže 4x víc. ;)
Pozor, ta 4% jsou za všechny typy osvětlení, zatímco 1% je za klasické žárovky. To mi přijde docela přiměřené, protože v továrnách a kancelářích se už dávno používají zářivky. Otázkou je, jestli do toho počítá i pouliční osvětlení.
Ale je opravdu zvláštní, čím je tedy zrovna Česko (nebo čísla prodejce elektřiny) tak jiné:
Zrovna v tom prvním odkazu se píše, že osvětlení dělá 12% celkové spotřeby. V tom je započítáno i osvětlení komerčních budov, ulic a silnic. To vypadá vcelku konzistentní s výše uvedenými čísly.
Druhou zajímavá implikace je, že korporátní sféra, která jedná tržně, racionálně a ekonomicky, už dávno svítí zářivkami,
To je ovšem dáno tím, že ve firmách se nikdo moc neobtěžuje zhasínáním, čímž jsou pro zářivky podmínky ideální. Doma si to lidé daleko spíš rozmyslí a v mnoha místnostech svítí jen občas a krátce - což je asi ta nejhorší varianta pro nasazení zářivek.
ta pomalá zkostnatělá veřejná zpráva (ať už je v Praze, Bruselu, DC nebo Bernu) regulací zase jenom dohání vlak.
Pokud by ta veřejná správa regulovala jen to, čím se bude svítit v jejích vlastních budovách, neřeknu proti tomu křivého slova. V okamžiku, kdy mne nesmyslnými nařízeními nutí používat zářivky i tam, kam se vůbec nehodí, je logické, že z toho nadšený nebudu.
To je ovšem dáno tím, že ve firmách se nikdo moc neobtěžuje zhasínáním...Někdo se tím zjevně zabývá. V US i v SRN se obvykle setkávám s automatikou (úroveň světla + pohyb). V ČR alespoň nálepky na každém vypínači ve smyslu “zhasnuté světlo záruka úspěšné firmy“.
V okamžiku, kdy mne nesmyslnými nařízeními nutí používat zářivky i tam, kam se vůbec nehodí, je logické, že z toho nadšený nebudu.Nečtu to tu poprvé. Kdo Vám prosím kde nařídil, že musíte svítit právě zářivkami (i tam, kde se nehodí)? To je zase nějaké potrhlé nařízení z Prahy? V SRN jsem teď zrovna dával LED do předsíně a nikdo nic nenamítal.
V US i v SRN se obvykle setkávám s automatikou (úroveň světla + pohyb).
Pak se ale do takových svítidel zářivky nehodí kvůli rychlé degradaci a výraznému snížení životnosti.
Kdo Vám prosím kde nařídil, že musíte svítit právě zářivkami (i tam, kde se nehodí)? To je zase nějaké potrhlé nařízení z Prahy?
Kolikrát na to ještě budu muset odpovědět? Rozumně použitelná LED svítidla jsou pořád ještě příliš drahá na to, aby se investice do nich měla šanci vrátit tam, kde se svítí jen málo. Za pár let to, doufejme, bude jinak, ale do té doby je plošný zákaz klasických žárovek jen honěním politických bodů za naše peníze.
Pak se ale do takových svítidel zářivky nehodí...Možná to chce nebýt tak dogmatický. Co když existují i technická řešení Vašeho politického problému? Minimálně to, co máme v kanclu teď třeba funguje tak, že se to (od soumraku do svírání) po určité době silně ztlumí a minimálně svítí (zřejmě tím odpadá startování). Až po delší době bez pohybu zcela zhasne. Já reagoval na Randyho tvrzení, že žárovkami svítí (prakticky) jen domácnosti. A to jsem dále dal do souvislosti s nekritickým obdivem všeho korporátního a odporem všemu veřejnému, což patří k repertoáru zdejších mladých ideologů (ke kterým Vy, pokud se nepletu, nepatříte). Nadto pak reaguji na Vše tvrzení, že ve firmách se neřeší zhasínání, což dle mé zkušenosti není nutně pravda. A ani by to nedávalo smysl, protože firmu to stojí peníze, které chce raději vydělat.
Kolikrát na to ještě budu muset odpovědět?Kolikrát chcete. Nic to nemění na tom, že Vám nebyla uložena povinnost svítit zářivkou (zejména ne tam, kde se to nehodí). Vaše věta: "V okamžiku, kdy mne nesmyslnými nařízeními nutí používat zářivky" prostě není ani zhruba přesná. K samotné LED. Není to zadarmo, ale prohibitivně drahé snad už taky ne: http://www.amazon.de/Philips-LED-Birne-E27-10-55-19302900/dp/B008C0UQMC/ref=sr_1_1. Zejména pokud snad nebudou praskat dvakrát ročně. Ale opakuji. Klidně můžete svítit i tou loučí, jak padlo úplně dole. Ostatně dovedu si představit, že konzervativcům své doby jako úplný nesmysl musely připadat modernosti typu petrolejka nebo (jaká ironie) žárovka.
do té doby je plošný zákaz klasických žárovek jen honěním politických bodůVzhledem k tomu, že tomu málokdo tleská a většinová recepce mi přijde naštvaná (jako i zde) nebo bez indiferentní. Myslím, že politických bodů na tom nikdo moc nenahoní, spíše ztratí.
Není to zadarmo, ale prohibitivně drahé snad už taky ne: http://www.amazon.de/Philips-LED-Birne-E27-10-55-19302900/dp/B008C0UQMC/ref=sr_1_1.
To je pořád pět stovek, i když zanedbám náklady na dopravu a problémy s mezinárodní platbou. Při současných cenách se mi to v koupelně, kde svítím denně asi hodinu (a to je horní odhad) žárovce vyrovná za pět let - tedy za předpokladu, že to svítidlo pět let vydrží, na což bych si u svítidla navrženého jako emulace žárovky tak úplně jistý nebyl. V chodbě, kde budu rád, že se dostanu na deset minut denně, je návratnost 30 let…
Nic to nemění na tom, že Vám nebyla uložena povinnost svítit zářivkou (zejména ne tam, kde se to nehodí).
Povinnost ne. Ale bylo mi administrativně znemožněno koupit si osvětlení, který se pro daný účel stále ještě hodí zdaleka nejlépe, osvětlení, které výrobci chtěli vyrábět a spotřebitelé chtěli kupovat. Až se LED svítidla dostanou na rozumné ceny, bude situace jiná. Jenže ten zákaz přišel o několik let dříve a svým způsobem situaci ještě zhoršil, protože bez konkurence klasických žárovek není dostatečný tlak na zlevnění ostatních technologií.
To je pořád pět stovek, i když zanedbámMě nakonec přijde, že se Vám to prostě osobně nelíbí a tak podrážděně mrčíte. Odkaz jsem dal, protože jsem to tam koupil, vnitrozemsky a s doručením v ceně (jak avizují). Buď něco takového půjde sehnat i lokálně v ČR, nebo jsem Vám právě pomohl objevit mezeru na trhu. Není zač. ;) Konkrétně třeba zde je výrobcem udávaná životnost 10000 hodin a 50000 cyklů. Záruka je myslím nicméně jenom dvouletá.
Povinnost ne. Ale bylo mi administrativně znemožněnoTo zase ne. Pouze podstatně ztíženo. Pořád si je můžete obstarat v některém z neregulovaných rájů. Jestli žárovka je opravdu taková konkurence, jak píšete, a na druhou stranu se neprojeví zvýšení produkce a obrat... se ukáže časem.
Ale opakuji. Klidně můžete svítit i tou loučí, jak padlo úplně dole. Ostatně dovedu si představit, že konzervativcům své doby jako úplný nesmysl musely připadat modernosti typu petrolejka nebo (jaká ironie) žárovka.
Nejsem konzervativec a nové technologie mám naopak rád. Ale musí být použity smysluplně a mít reálný přínos. V nedávné době jsme viděli několik "pokrokových technologií", které ve skutečnosti vůbec nic nepřinášejí a pouze nás stojí obrovské peníze (biopaliva, fotovoltaika).
Něco přece jenom přinesly.
Přinesly drahé a méně kvalitní palivo, ničení přírody v rozvojových zemích a vyšší ceny potravin. Slibovaný ekologický přínos se ale nekonal, protože nakonec vyšlo najevo, že při výrobě biopaliv se spotřebuje víc energie, než kolik jich biopaliva dodají. Klasická zelená hloupost - drahá a k ničemu.
Uvědomte si, že Spojené státy jsou obrovská ekonomika, jejíž fungování v nemalé míře závisí na importované ropě (a ta je začasté v regionech nestabilních nebo znepřátelených).
Ano, a pokud sledujete aktuální dění, tak jistě víte, že Američané problém řeší. Začali masivně těžit zemní plyn, kde už snad dosáhli soběstačnosti. Také v těžbě ropy budou soběstační během několika let.
biopaliva nemusí (alespoň politicky) být tak blbý nápad
Pokud při výrobě biopaliv spotřebuji víc energie, než kolik mi následně poskytnou, tak to je blbý nápad.
Klasická zelená hloupost - drahá a k ničemu.Doufal jsem, že jste bystřejší, ale zjevně jste také podlehl green washingu, který se na to nabalil. Tohle nikdy nebyl zelený projekt. Naopak, organizace jako Greenpeace (jistě jste to jméno slyšel v celé řadě negativních souvislostí, tak si ho alespoň dokážete zařadit) docela již docela dlouho poukazovali na celou řadu souvisejících problému. Zkuste si trochu rozšířit obzory, nelze pouze konzumovat realitu filtrovanou Klausem a kol.
Ano, a pokud sledujete aktuální dění, tak jistě víte, že Američané problém řeší.Ano, Američané, po té co rozjeli, ale nebyli moc úspěšní, se zase vrhli na novou další skvělou věc. Má to svá pro i proti v porovnání s váhavými Evropany, kteří se zprvu tak moc myšlenkou biopaliv tolik nenadchli... teď zase koukají a váhají, co s břidlicovým plynem. Prostě když je nápad dobrý, tak Amíci občas získají náskok, když ne, tak si zase z větší razancí naběhnou. Třeba nový zelený nápad ;) z břidlicí časem také nebudete hodnotit tak nadšeně. Minimálně se zdá, že jsou zde rizika spojená se uvolněním seismické energie (relativně nízké) nebo šlendriánem při stavbě vedoucím k netěsnosti vrtů (relativně větší až vysoká míra).
Pokud při výrobě biopaliv spotřebuji víc energie...Pro člověka s klapkami na očích, co je se vším hned hotov, je to jistě jasná věc. Pokud se na to podíváte v širších souvislostech, nemusí zrovna tahle část být až tak jednoznačná. Pokud máte dost energie třeba z vody nebo jádra, ale přesto potřebujete benzín/diesel..., který si navíc z té energie vyrobíte z domácích zdrojů (s domácí pracovní silou) a nemusíte suroviny kupovat od lidí, co Vás nemají rádi, nebo co nemáte rad Vy (a nebo lidí dost náladových)... a navíc třeba máte ty strašné přebytky dotované kukuřice... ta myšlenka v sobě jistě něco lákavého. Ještě na to hodíte zelený flastr, což jak dokazujete Vy sám, Vám dost lidí zbaští a máte politicky zajímavý projekt (zaměstnanost, nezávislost, co se zemědělci, zelená). To se pak třeba některé problematické "detaily" přehlédnou. Ostatně podle Vašeho kriteria: Pokud při výrobě biopaliv spotřebuji víc energie, než kolik mi následně poskytnou, tak to je blbý nápad. Je blbý nápad i přečerpávací elektrárna. Co když tu energii (samozřejmě za cenu ztráty, protože pitomá termodynamika) potřebuji jindy, jinde, v jiné formě. Opravdu jste to do myslel a za tím výrokem si stojíte?
Tohle nikdy nebyl zelený projekt.
Přiznávám, že nejsem schopen to globálně posoudit. Nicméně konkrétně v ČR Zelení velmi výrazně propagovali biopaliva a OZE, vyzdvihovali to jako svůj přínos, v kampani používali auta na řepkový olej atd. Teď se samozřejmě tváří, že nic takového nikdy nechtěli. Nevím jak v USA, ale pamatuji, že na BBC byla kolem biopaliv velká publicita a celkově člověk snadno získal dojem, že biopaliva vyřeší téměř všechny problémy lidstva - CO2, znečištění ovzduší, pracovní místa atd. Kritiku od zelených organizací slyšet nebylo.
Třeba nový zelený nápad ;) z břidlicí časem také nebudete hodnotit tak nadšeně. Minimálně se zdá, že jsou zde rizika spojená se uvolněním seismické energie (relativně nízké) nebo šlendriánem při stavbě vedoucím k netěsnosti vrtů (relativně větší až vysoká míra).
Nikdy jsem netvrdil, že břidlicový plyn je zelený. Jeho těžba není moc ekologická, ale jinak je to největší energetický průlom za několik desetiletí.
Pokud máte dost energie třeba z vody nebo jádra, ale přesto potřebujete benzín/diesel..., který si navíc z té energie vyrobíte z domácích zdrojů (s domácí pracovní silou) a nemusíte suroviny kupovat od lidí, co Vás nemají rádi, nebo co nemáte rad Vy (a nebo lidí dost náladových)... a navíc třeba máte ty strašné přebytky dotované kukuřice.
Teoreticky ano, v praxi nějak nevidím, že bychom se topili v přebytcích elektřiny a kukuřice. S biopalivy to stejně nakonec dopadlo tak, že se dovážely suroviny z rozvojových zemí, protože to vyšlo levněji než domácí produkce.
Přiznávám, že nejsem schopen to globálně posoudit...Nevím jak v USAJá to naopak ze Států znám docela dobře. V době, kdy v Evropě snad ani pořádně netušil, že se to dá lít do auta, se to dost tlačilo. Zatímco tady začínaly první nesmělé pokusy, v US již bylo běžných 10% obsahu biosložek. Nastínil jsem, proč ta úvaha mohla vypadat smysluplně. Že se naděje nenaplnili je jiný problém. Vlastně ani nevím, jak to loni dopadlo (protože jsem už zase v Evropě), ale přišli docela velká sucha (a strach v kukuřičné velmoci, že to najednou bude s úrodou docela slabé) a dost volání na Americkou vládu, aby pozastavila platnost kvót na využití pro biopaliva. Ještě k zeleným a EU. Biodiesel (američani jedou hlavně v etanolu, protože namnoze pálí benzín a pěstují kukuřici) není jejich vynález. Jen kdybych si vzpomněl, kdy to bylo (konec 80. nebo začátek 90.), kdy se s autobusy na řepkový olej začínalo v Ústí n/L. Ale Brusel a vlastně ani zelené z toho v ČR moc nešlo podezřívat. ;)
Nikdy jsem netvrdil, že břidlicový plyn je zelený.To byste snad ani říct nemohl. ;) Ale prohlásil jste, že Američané s ním svou řeší svou energetickou nezávislost. Načež já říkám, že se teprvá uvidí, jestli to byl výborný nápad, nebo to bude další průsšvih jako to, v co se vyvinula biopaliva.
Teoreticky ano...Neměl jsem tak úplně na mysli ČR. I když i tam je (zejména kdyby to nebyl tak silná exportní artikl, by mohl být) nemalý podíl z relativně čistého (odpad nyní stranou) jádra. Zase jsem se spíše odkazoval k těm Státům, protože tam jsou prostě o dost napřed. Kukuřice je normálně opravdu neuvěřitelný přebytek, proto také frčí obor: 1000 a 1 způsob jejího dalšího využití. Ať už se jedná o obalové materiály, plniče do všech pokrmů nebo biopaliva. Problém dotovaného zemědělství a co s jeho produkcí samozřejmě není specificky americký. S nemalou mírou bezradnosti se potýkají prakticky všechny vyspělé země. Takže ta myšlenka mohla být lákavá i jinde, byť provedení a plodina se mohli lišit.
Takže mi píšete, že žárovky představují zhruba 6% zdrojů světla.
To nikde nepíšu. Kde to vidíte? Údaje se v různých zdrojích dost liší, nakonec jde jen o odhady. Každopádně je zjevné, že klasické žárovky dělají jednotky procent celkové spotřeby elektrické energie.
Druhou zajímavá implikace je, že korporátní sféra, která jedná tržně, racionálně a ekonomicky, už dávno svítí zářivkami, takže vlastně ta pomalá zkostnatělá veřejná zpráva (ať už je v Praze, Bruselu, DC nebo Bernu) regulací zase jenom dohání vlak.
Je velký rozdíl mezi tovární halou, kanceláří a obydlím. A v obydlí je rozdíl mezi místností, kde se tráví většina času a např. chodbou nebo záchodem. Jinými slovy - ať si každý sám vyhodnotí, co je pro něho lepší.
To nikde nepíšu.Ale píšete. Akorát možná moc nepřemýšlíte, co vlastně píšete. Prý jsou žárovky jedno procento z těch Vaších a ČEZových čtyř na osvětlení celkem? Zbytek je primitivní aritmetika.
Je velký rozdíl...Proto také máte různé výbojky, zářivky, LED nebo i svíčky pro atmosféru. Štastné nebo nešťastné politické rozhodnutí... popravdě mi ty žárovky přijdou jako zcela normální umanutost (rodiče znají u tříletého dítěte).
Proto také máte různé výbojky, zářivky, LED nebo i svíčky pro atmosféru. Štastné nebo nešťastné politické rozhodnutí... popravdě mi ty žárovky přijdou jako zcela normální umanutost (rodiče znají u tříletého dítěte).jenže to dítě to (většinou) brzo přejde, zatímco EU se zatíná víc a víc
enže to dítě to (většinou) brzo přejdeteoretik?
zatímco EU se zatíná víc a vícJako umanuté děcko je ten, co chce právě a jenom žárovku, i když má celou řadu jiných možností. To časem třeba taky poznáte ať už ve formě raných "modních" názorů, když už se opravdu potřebujete vypravit, nebo jakkoliv jinak. ;)
...EU...Hm... to prostě nemá cenu, kdo chce zůstat zabedněný, tak zůstane. To s fakty nemá nic společného. Takže asi opravdu nemá cenu znovu právě Vám vysvětlovat, že když vystrčíte nos z pohodlí kotlinky, tak zjistíte, že omezení žárovek a kdo ví co jiného připisovaného rozhodování našich zastupitelů v rámci EU vlastně není nic EU specifického.
no, pár děcek už jsem v životě viděl, kdysi dávno jsem jedním i byl ... jak dlouho podle tebe vydrží dítě vzdorovat třeba ohledně těch "raných módních názorů"? - EU nám jen se žárovkama blbne již přes pět let a stále ji to neopouští ...enže to dítě to (většinou) brzo přejdeteoretik?
Jako umanuté děcko je ten, co chce právě a jenom žárovku, i když má celou řadu jiných možností.sorry, ale možnosti typu "ať jedí koláče když nemají na chleba" neberu
Hm... to prostě nemá cenu, kdo chce zůstat zabedněný, tak zůstane. To s fakty nemá nic společného.pravda - několikrát v této diskusi padlo, že přiměřená náhrada žárovek na (našem) trhu prostě není, přesto budou zabedněnci neustále hýkat nadšením, jak je to skvělé, že si nesmím koupit žárovku tam, kam by se mi hodila lépe než CFL, LED nebo lojová louč ...
Takže asi opravdu nemá cenu znovu právě Vám vysvětlovat, že když vystrčíte nos z pohodlí kotlinky, tak zjistíte, že omezení žárovek a kdo ví co jiného připisovaného rozhodování našich zastupitelů v rámci EU vlastně není nic EU specifického.hm, a že jsou stejný úřednický kreténi i v Brazílii nebo kde se s tím začlo je relevantní jak, platí snad v ČR zákaz daný někým jiným než EU?
Stačilo prosté ano. ;)teoretik?no, pár děcek už jsem v životě viděl, kdysi dávno jsem jedním i byl ...
pravda - několikrát v této diskusi padlo, že přiměřená náhrada žárovek na (našem) trhu prostě není, přesto budou zabedněnci neustále hýkat nadšenímAle houby hýkat nadšení. Pouze dialekticky korigovat zoufalé upadání do deprese, koho jsme si to zase do toho Bruselu nasadili a že není žárovka, co já ji tak moc chci. A koupit si ji můžete. Akorát musíte někam, kde to nikdo nereguluje. Oblíbená destinace v podobných diskuzích: zkuste třeba Somálsko. ;)
hm, a že jsou stejný úřednický kreténi i v BrazíliiProstě je to tak. A nemá důvod se užírat vztekem nebo splínem. Jestli se toho nápadu chytli naši borci v Bruselu nebo by to ti borci udělali v Praze, je prostě celkem jedno.
popravdě mi ty žárovky přijdou jako zcela normální umanutost (rodiče znají u tříletého dítěte).
Umanutost tříletého dítěte by byla, kdybych trval na tom, že žárovky jsou nejlepší všude a že nic jiného používat nebudu. Vzhledem k tomu, že výraznou většinu svícení v našem domě (ve smyslu celkového času) obstarávají zářivky (jen to nejsou zářivkové náhrady žárovek, ale svítidla navržená rovnou jako zářivková), nemám pocit, že by to byl můj případ. Mně vadí jen to, že mi někdo administrativním rozhodnutím znemožňuje používat v ostatních místnostech osvětlení, které by bylo za současné situace zdaleka nejvhodnější, a nutí mne vybírat si mezi osvětlením, které je nesmyslně drahé, a osvětlením, které je pro daný účel naprosto nevhodné.
Umanutost tříletého dítěte by bylaTa umanutost je v tom, že někteří budou křičet žárovka, dokud jim někdo nějakou nezacpe ústa.
zdaleka nejvhodnějšíDefinujte kriteria ve všech aspektech a časových horizontech. ;)
Definujte kriteria ve všech aspektech a časových horizontech. ;)Cena, světelný tok, 10 let. O pár komentářů vedle máš příklad porovnávající žárovku a LED v chodbě.
Vytěžit a zpravovat kilo zlata není přece o tolik dražší (nebo dokonce energeticky náročnější), než vytěžit rudu a vyrobit kilo železa?Opravdu? Tak proč ještě neprodáváš zlaté traverzy? Na tom bys ohromně zbohatl!
Jestli to nebude tou omezenou nabídkou a vysokou poptávkou.Poptávka určitě není vyšší než u železa (miliarda tun ročně). Co by proboha lidi dělali s miliardou tun zlata? Hodí se tak na drátky do polovodičů, šperky a zubní implantáty. Proč je omezená nabídka? Diskuzní zkratka (nesnažím se o strawmana, jen chci zkrátit vlákno o 5 příspěvků): Protože už je ho nízká koncentrace. Na těžbu je potřeba složitá mašinérie a spousta otroků. Jinými slovy, těžba je energeticky náročná.
Když dodáte vhodný důlKdyž dodáš vhodnou elektrárnu (produkující 1 TW čisté elektřiny), myslím, že také nebudeme muset řešit nějaké žárovky.
Řekl bych, že máte obrácenou kauzalitu.A není to jedno?
Zlato není drahé, protože jeho těžba je energetická náročná, nýbrž jeho cena je dost vysoká na to, aby se vyplatilo ho těžit i energetický náročnými způsoby. Hezký je něco podobného vidět třeba u využití ropných písků v Albertě.A tedy Ropa není drahá, protože její těžba je energeticky náročná, nýbrž její cena je dost vysoká na to, aby se vyplatilo ji těžit i energetický náročnými způsoby? Já tam tedy spíš vidím trend, že ropa podražuje, jak je její těžba stále těžší a těžší. Nicméně je mi to celkem jedno; klidně použij kauzalitu, kterým směrem chceš, když tím dokážeš vyvrátit mé tvrzení Energetická náročnosti výroby je funkcí složitosti. (přičemž z kontextu vyplývá, že mám na mysli funkci neklesající).
Energetická náročnosti výroby je funkcí složitosti.Ale o tom jsem se s Vámi nepřel. Vy jste řekl:
Nestojí náhodou LED „žárovka“ víc kvůli tomu, že je prostě náročnější ji vyrobit (a tudíž se při její výrobě spotřebuje víc energie)?Což uznejte spíše vypadá na vyjádření souvislosti energetická náročnost -> cena. Mě přišlo, že kolem ceny se to pak i motalo. Ale zpět k Vaši negaci mé věty:
Energetická náročnosti výroby je funkcí složitosti.S takto postavenou větou nelze polemizovat. Protože skončíme u snahy definovat složitost (natož pak jejího měření pro odvození funkce). Pokud byste složitost měřil množstvím energie a materiálů na vstupu, tak určitě, akorát jste vyrobil tautologii. Pokud byste třeba měl na mysli "titěrnost" dané výroby (složitost jejího technologického zvládnutí), tak to určitě neplatí. Pokud byste... PS. snadno (technolgie i energie, nikoliv politická situace) vytěžitelné ropy je stále relativně dost (minimálně v porovnání s dobou, kdy byla za $40/barel, tj. zhruba třetina až polovina dnešní ceny, tedy naposledy 2008/2009). Nicméně celou řadou faktorů (např. invazí ropu produkujících zemí) je cena tam kde je, a proto se vyplatí i ty dražší postupy. Kdyby cena klesla, tak se zase zakonzervují a počká se (nebo se někam vlítne, aby se to (pokles ceny) nestalo).
A Philipsky nic nevydrží – ačkoliv na nich píšou 8letou životnost, tak mi pravidelně odcházejí po 3 letech (a to při půlhodinovém večerním svícení v ložnici, to znamená asi 500 hodin provozu).Přestala mi svítit po dvou letech (pravděpodobně se zaplnila flashka*), ale využil jsem 8leté záruky a bezplatně mi ji vyměnili. Vlastně jsem si takhle za dvě stovky koupil osm let svícení, lhostejno, kolikrát odejde. * Zářivky odposlouchávají a data ukládají do interní paměti (co si myslíš, že je ta elektronika v patici?). Když jim paměť dojde, musí se odnést do servisu, kde si data stáhnou a zářivku s prázdnou pamětí mi vrátí. Přijde Jenda do obchodu se svítidly: Dobrý den, potřeboval bych vyměnit paměť v zářivce!
Ty si děláš legraci, ale co když to takhle někdo udělá s klávesnicí, kterou si objednáš po Internetu. Ani se nedivím, že si někteří raději staví klávesnice vlastní.
Kolik se musí vykopat zeminy na wolframViděl jsi někdy, jak uvnitř vypadá zářivka? Všiml sis tam dvou wolframových drátků?
obyčejná CB vysílačka rozsvítí dlouhou trubici skoro na plno výkonem 4 WHm, tak s dvoumetrem to nejde a nic kratšího nemám.
Velké Meziříčí, prodejna zemědělských potřebKdyž pojedou z D1 tak si zajedou jen kousek, ale Pražáci přece nejezdí tak daleko na východ.
Nechceš zkusit LED? Dá se s tím v pohodě žít, jen to světlo je ostřejší a zároveň slabší. Koupil jsem nedávno v OBI studenou bílou (parametry už nevím, vyzařovací úhel 120° a příkon 3W), tři kousky za krásných 666Kč a svítí to nádherně. Hlavně nepraská jako bodovky (E14, normální i halogen) do měsíce, ale v pohodě by mě měla přežít
... nepáči sa mi že EU vymenila ekologický, recyklovateľný, ...to mě zajímá - jak mám dát takovou žárovku k recyklaci? házel jsem je do koše na elektroodpad, ale pak se na něm objevila velká cedule, že obyčejné žárovky tam nepatří ...
Je to jenom kvuli tomu, ze mam zkusenost jenom se zarivkami s relativne vyssi barevnou teplotou? Anebo ma na cloveka vliv to, z jakych frekvenci je svetlo slozeny?Oboje.
Pokud zarivka vyzaruje pouze tri frekvence (cervenou, zelenou a modrou) s ruznymi intenzitami tak aby byl vysledek zlute svetlo, rozeznam to od stejne zluteho zarovkoveho svetla?Nerozeznáš to, když se budeš koukat přímo na tu zářivku, nebo s ní osvítíš bílou zeď. Ale jakmile s tím posvítíš na barevný předmět, poznáš to - bude se ti zdát, že má jiný barevný odstín nebo i jinou světlost (což je vidět mnohem víc, protože oko je na jasový kanál velmi citlivé; odchylek v barvě si moc nevšimne).
V podstate jde o to, jestli cervene / modre / zelene cidlo v oku posila mozku pouze jedno cislo (intenzitu) anebo neco slozitejsiho, popr. jestli na to cidlo ma vliv to, ze na nej posilam pouze fotony s nejakou konkretni frekvenci.Je to jedno čidlo, ale citlivost není, že by vnímalo světlo o vlnové délce přesně 550 nm a ostatní ne, ale je to takový kopeček. Příklad: zdroj svítící pouze na 430, 530 a 580 nm vnímáš jako bílý, ale když do něj vložíš červený předmět odrážející na 650, bude se ti tento předmět zdát černý.
Kdyz uz, tak by meli zdanit elektrinuTo už nepřímo dělají. Cena elektřiny roste jak kvůli naší podpoře "obnovitelných zdrojů", tak kvůli její menší dostupnosti po krocích našich západních sousedů v posledních letech. Vy chcete platit ještě víc?
Šmarjájozef! Na výběr přece mají už teď a taky si podle toho vybírají. Jestli jste si toho nevšiml, ceny energií rostou už teď.Ten zákaz jim právě omezil výběr, musí si kupovat zářivky. Ceny elektřiny stoupají, ale to není argument pro ani proti tomu, že je zdanění systémovější způsob omezení spotřeby elektřiny než zákaz žárovek, pro tuhle diskuzi to nemá moc význam.
Navíc vy řešíte pouze svícení. Věřte mi, to se na celkové spotřebě podepisuje nepatrně, důsledkem by bylo všeobecné zdražení, protože energie se promítají do cen zboží.Právě že ve výsledku by se odpovídající zdanění na cenách zboží nijak neprojevilo. Firmy by nakoupili zářivky takže by za elektřinu platili stejně jako před zdaněním. (Za předpokladu, že se budou chovat "tržně".) Anebo si nechají žárovky a ušetří jinak, což teď nemůžou.
jedno je z hlediska úspor k ničemu a druhé postihne komplet celou ekonomikuPokud je zákaz z hlediska úspor k ničemu, tak zdanění, které se bude snažit dosáhnout stejných úspor bude stejně zanedbatelné (něco jako 0.01%).
Osobně navíc považuji pokuty ve formě daní za nemravné"Nemravné" je subjektivní, každý si to definuje jinak, takže zdanění je mravné i nemravné zároveň, záleží na konkrétní definici :) Já se na to dívám tak, že stát bez daní nemůže mít rozumnou průměrnou životní úroveň.
Každopádně se mi moc líbí, jak často titíž lidé (teď nemám na mysli nikoho konkrétního z téhle diskuse), kteří vehementně řeší snižování spotřeby elektřiny, zároveň jedním dechem chtějí nahradit vozidla na fosilní paliva elektromobily. Přitom v takovém případě je nejsystémovějším řešením výstavba nových zdrojů s dostatečným předstihem...Souhlasím a ještě bych to zobecnil, když lidé řeší nějaký problém, tak se zaměří na něco konkrétního a nedívají se na to z ptačí perspektivy, v širších souvislostech.
Hm, tim mensi to ale dava smysl..HE??? oligopol (zářivkáři) vs konkurence (žárovkáři)? - kdyby zářivkáři = žárovkáři, tak se budou chovat konzistentně - jestliže zářivkáři != žárovkáři, pak teprve vzniká prostor, aby se chovali jinak; nelze uplatnit oligopolní chování ("proc vyrobci zarivek proste nezvysili cenu zarovek"), jestliže žárovkáři kteří nejsou zároveň zářivkáři se chovají konkurečně a tlačí cenu dolů
Takze, proc vyhrali vyrobci zarivek nad vyrobci zarovek v lobbovani, prestoze ti druzi byli patrne vetsi?opět špatný předpoklad ... proč by měli být výrobci žárovek větší? - jednak jejich část je podmnožinou výrobců zářivek, a jednak vypadají-li poměry tak jak kolega naznačil, že na žárovce trhne firma A 7 Kč a na úsporce trhne firma B 145 Kč, tak i když firma A prodá žárovek 10x tolik co B úsporek, tak stejně A nebude větší než B, bude mít jen větší objem výroby počítáno v hotových kusech
Proc vyhrala zelena energie nad cernou, kdyz ropna a uhelna lobby je o rad vetsi?mohu se zeptat, co je v tomto případě tím vítězstvím míněno? - jsem si nějak nevšiml, že by ropa a uhlí s něčím "prohrávaly" ...
Ale proc pak nekdo kupuje zarivky, kdyz jsou o tolik drazsi?protože pořizovací cena není jediný rozhodující parametr?
Jak to trzne vzniklo, ze zarivkari maji oligopol a mezi zarovkari je konkurence?konkurence vznikla tak, že se výroba žárovek časem zjednodušila, zlevnila, vyexpirovaly patenty a na trh mohl vstoupit vpodstatě kdokoliv - historicky tomu ale tak nebylo vždy (klíčové slovo: Phoebus) s výrobou kompaktních zářivek jsme na tom nyní trošku podobně jako se žárovkama v začátcích ... několik firem ovládá trh a dělá si co chce - pravda, pak je tu ještě levný dovoz z číny, ale ten není vážným ohrožením, tak jak ta situace aktuálně vypadá
A jak je takova situace vubec mozna, kdyz jsou to substituty?eh, a jaké? - myslíš, že třeba taková louč je vyhovujícím substitutem?
ze zarivky jsou vlastne lepsi technologie nez zarovky
Rozhodně ne univerzálně. Pro určité účely se hodí lépe, pro jiné je to naopak.
Aha. Takze pripoustis, ze zarivky jsou vlastne lepsi technologie nez zarovky.nikoli - novější, popř. vyspělejší, neznamená automaticky "lepší"
Jak tedy pak rozlisime tuto situaci od lobby zarivkaru?mně se to nejeví v rozporu - kdo reprezentuje ten "stát" o kterém Michal mluví? nějací úředníci/poslanci ovlivnění lobbisty?
Ja tvrdim, ze duvod toho zakazu je v tom prvnim, jinak receno jsou zde objektivni duvody, proc zavadet zarivky, a ten argument s tou lobby tak pada (pokud si tedy odmyslime ponekud iracionalni povzdech typu "vadi mi, ze lobby tech, co maji pravdu, si prosadila svoje" - no huh?).a) objektivní důvody proč zavádět zářivky != objektivní důvody proč zakázat žárovky b) samotná existence nějakých teoretických důvodů neimplikuje, že zrovna tyto se uplatnily v praxi
Moje otazka na substituty byla, jak je mozne, ze vyrobce zarivek tvori oligopol a vyrobci zarovek si konkuruji, kdyz zarovky a zarivky jsou substituty (resp. byly predtim zakazem, ale asi nikdo nepopira, ze k tomu hypotetickemu lobbovani doslo pred tim zakazem)?ještě jednou explicitně, když ses vyhnul odpovědi na otázku s loučí: zářivky nejsou dokonalým substitutem žárovek achjo, takže pět argumentačních faulů jen v příspěvku, na který reaguju, a to už tě předtím Jenda upozorňoval na jiné ... máš kopec akcií Osramu a cítíš se poškozen každým křivým slůvkem proti úsporkám, nebo co tě vede k takové iracionalitě?
nikoli - novější, popř. vyspělejší, neznamená automaticky "lepší"Neznamena, ale ja se ptam na to, jestli uznavas, ze celkove naklady na provoz zarivek jsou nizsi. Vyrobni naklady se pohybuji v procentech celkove energie, ktera se pri provozu zarivky spotrebuje.
b) samotná existence nějakých teoretických důvodů neimplikuje, že zrovna tyto se uplatnily v praxiMne je celkem jedno, jake duvody se uplatnily pro zavedeni neceho do praxe (a kdo pro to lobboval), pokud je vysledek pozitivni, nevidim v tom problem. A tak i chapu ono tvrzeni, ze za to muze zarivkarska lobby - tedy ze to prosadila navzdory tomu, ze ta technologie je horsi (coz si nemyslim, myslim, ze pro vetsinu aplikaci, tj. normalni sviceni doma a tak to substituovatelne plne je). Tak tedy aspon chapu tu stiznost - jinak nevidim moc duvod si stezovat. Jinak ja jsem vuci tomu zakazu pomerne ambivalentni. Patrne bych zarivky pouzival i tak. A existuji podle me dobre duvody, proc zarovky presto zakazat, jak zminil Michal Kubecek. Takze tak nejak rozumim obema stranam argumentu.
achjo, takže pět argumentačních faulů jen v příspěvku, na který reaguju, a to už tě předtím Jenda upozorňoval na jiné ... máš kopec akcií Osramu a cítíš se poškozen každým křivým slůvkem proti úsporkám, nebo co tě vede k takové iracionalitě?Ne, nemam zadnou takovou potrebu (a treba zrovna Osram vyrabel i zarovky). Jen mi ta predstava, ze si lobby zarivkaru neco prosadila, prestoze mela horsi technologii a mensi podil na trhu, prijde jako konspiracni teorie, a to je to, co celou dobu tvrdim. A pokud nemela horsi technologii nebo nemela mensi podil na trhu, pak je stezovani si na stat zbytecne, problem je totiz asi nekde jinde (v selhani trhu jako takoveho). Prijde mi zkratka, ze jednodussi vysvetleni je tato teorie. Proste si nekdo myslel, ze se tim usetri. Ono by se dalo vic usetrit celou radou jinych opatreni, jenze holt nektera se zavadeji hur nez jina. Napriklad by se vyplatilo omezit letani, aspon na kratke vzdalenosti. Jenze holt lobby leteckych spolecnosti je jina liga nez lobby vyrobcu zarovek, a to je ten problem. Ale to uz se opakuji. Pokud mate pocit, ze nekde argumentacne fauluji, prectete si prosim znovu to, co od zacatku tvrdim.
Neznamena, ale ja se ptam na to, jestli uznavas, ze celkove naklady na provoz zarivek jsou nizsi.
Tam kde se svítí spíše v delších cyklech, ano. Tam, kde se často rozsvěcí a zhasíná a cykly jsou typicky krátké, spíš ne.
A existuji podle me dobre duvody, proc zarovky presto zakazat, jak zminil Michal Kubecek.
Aby nedošlo k nedorozumění: to, že jsem uvedl určitý důvod, který mohl politiky k tomuto opatření vést, neznamená automaticky, že ten důvod považuji za dobrý. Koneckonců jsem přímo v tom příspěvku upozornil na zásadní úskalí takové protekce.
Tam kde se svítí spíše v delších cyklech, ano. Tam, kde se často rozsvěcí a zhasíná a cykly jsou typicky krátké, spíš ne.LED. Dnes nechápu, že jsem v koupelně kdy svítil něčím jiným. ;)
Ale to uz se opakuji. Pokud mate pocit, ze nekde argumentacne fauluji, prectete si prosim znovu to, co od zacatku tvrdim.hm, ale mě už to nebaví ... například: Ale proc pak nekdo kupuje zarivky, kdyz jsou o tolik drazsi? vs Takze pripoustis, ze zarivky jsou vlastne lepsi technologie nez zarovky. vs ale ja se ptam na to, jestli uznavas, ze celkove naklady na provoz zarivek jsou nizsi přestože jsem se již na začátku ohradil, že cena není jediný parametr, jak určit co je "lepší" a navíc platí Michalova námitka, že při určitých použitích se to pěkně prodraží, takže ani s tou cenou (náklady) to vůbec není jednoznačné
mohu se zeptat, co je v tomto případě tím vítězstvím míněno? - jsem si nějak nevšiml, že by ropa a uhlí s něčím "prohrávaly" ...No podle nekterych pry prohravaji s (hypotetickou) "zelenou lobby", ktera prosazuje vetrniky a slunecniky.
Existuji lide, kteri tohle tvrdi, to je fakt.Tvrdil to ale kavol? Tvrdíš to ty? Nebo proč jsi to vložil jako reakci na něj?
Němci toho dělají špatně spoustuNěmci i něco dělají?
to je dobrej byznys, to bych si taky přálTak se přestěhujte a s chutí do toho. :) Pokud se Vám nechce, tak v ČR bych doporučil spíše dopravní stavby nebo IT dodávky do veřejné správy... lukrativních možností ale asi bude víc.
Vy řešíte teoretický problémPřesně, šlo mi o to, že zákaz žárovek je obecně nesystémové řešení. Klidně je možné, že za tím je ve skutečnosti lobbing, těžko říct, o tom nic nevím.
Berte jako můj axiom, že jediný, kdo na jakékoli dani vydělá, je stát a na něj navázané subjekty.Stát cca polovinu z daní rozdá na sociálních dávkách, takže na tom vydělají hlavně přijemci soc. dávek.
Právě že ve výsledku by se odpovídající zdanění na cenách zboží nijak neprojevilo. Firmy by nakoupili zářivky takže by za elektřinu platili stejně jako před zdaněním. (Za předpokladu, že se budou chovat "tržně".) Anebo si nechají žárovky a ušetří jinak, což teď nemůžou.Kolega už na to upozorňoval včera. Ve Vaší čistě teoretické úvaze hapruje jeden dost podstatný detail. Možná by Vám to fungovalo, jak píšete, kdyby se elektřina používala pouze nebo primárně ke svícení, což není ten případ. Hypotetické zdanění by buď nebylo dostatečnou pobídkou nebo by bylo zcela likvidační pro průmysl... nebo by to “systémové“ opatření muselo rozlišovat různé druhy elektřiny podle způsobu použití, což by dost komplikovalo daněmi (-> administrativní zátěž). A je samozřejmě otázkou, jestli opravdu účelem opatření vlád po celém světě byla pouze nebo primárně úspora elektřiny... nebo se projevily (i) jiné zájmy.
Na druhou stranu – pokud by se lidé chovali jako v dokonale fungujícím trhu, tak by si zářivky kupovali i bez daně...A oni je snad nekupují - pokud je to pro dané použití vhodné a výhodné? Že jsem si nevšiml...
Čili považujete za systémové řešení to, že budete platit víc.Prave ze ne, pokud se ta dan nastavi spravne, tak to bude pro lidi v prumeru vyhodnejsi. Na zdaneni elektriny muzou lide reagovat tak, ze zacnou kupovat zarivky. Takze ve vysledku zaplati uplne stejne, jako kdyby se elektrina nedanila a misto toho by se zakazaly zarovky. Anebo si treba koupi uspornejsi sporak. Maji na vyber.
ja mam ledky aj v obyvacke na lustry, lebo halogenove odchadzali tak jedna do mesiaca - odkedy som dal LED, tak no problems tím se na jednom místě taky potýkám, LEDky bych považoval za možné řešení, ale sežeň mi něco ve tvaru MR6 s paticí GU10, o úhlu se radši nebavím, světelným tokem aspoň 600 lm, slušným podáním barev, příjemnou světelnou teplotou (kterou tchýně zkousne) a v ceně nanejvýše deseti odpovídajících halogenek ...
Tak to je tedy úsporné a ekologické :-/
"Gigawavelink Ltd, jako osoba autorizovaná výrobcem pro EU, tímto prohlašuje, že zařízení je ve shodě se základními požadavky a s dalšími příslušnými ustanoveními nařízení vlády č. 17/2003 Sb. kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí, (resp. Směrnice LOW VOLTAGE DIRECTIVE 2006/95/EC). Toto prohlášení je vydáno na základě dokumentů předložených výrobcem."Emblémy na žárovkách a krabičkách jsou ale jasný China Export.
Koniec ZELENEJ hrubej vetvy obmotajte ( krížový vzor) toaletným papierom Potom ho namočte do oleja(Raciol napr.) . Zapáľte. Po 20 minútach vyrobte novú fakľu.:))).
Nevím, zda jsi jediný, ale já jsem po zákazu žárovek přešel na aktuálně jediný další dostupný zdroj světla a to jsou halogenové náhrady (7x dražší) klasických wolframů.
Ostatně na tomhle videoblogu to borec ukázal poměrně jasně.
A to nemluvíme o barvě a spektru světla.
Pravda, mě doma (5x50W = 250W celkem) halogeny blikají na 100Hz, ale to se dá řešit napájením DC místo AC.
Proč ale bliká to LED svítidlo mi hlava fakt nebere.
halogeny blikají na 100Hzeh? to tam jako fakt pozoruješ ty dva půlobloučky průběhu proudu? sorry, ale to se mi jeví jako blbost, než vlákno významně vychladne, tak to trvá podstatně dýl než setinu sekundy ... ostatně nevím o tom, že by se halogeny neměly používat u točivejch strojů
idealni by byl fototranzistor a osciloskop, ale nemamVíš o tom, že tohle je vážně moc dobrý nápad? Jaktože nenapadl mě?
idealni by byl fototranzistor a osciloskop, ale nemamHele to jsem provedl, 100 Hz tam bylo vidět silně, až mě to překvapilo, ale protože to byl AC coupling (s DC bych si stejně nepomohl, neznám charakteristiku toho tranzistoru), tak nejsem schopen určit podíl střídavé složky. Pro: světelné telefony fungovaly s modulovanou žárovkou. Proti: nepodařilo se mi navodit efekt s větráčkem točícím se na 100 Hz/počet lopatek.
ale nemamBTW: Co nemáš? Fototranzistor nebo osciloskop?
Znáš nějaký vhodný program? Hledal jsem, v repu Debianu nic.xoscope, Audacity. Problém bude s AC couplingem a nelinearitami u některých zvukovek.
Když tohle zapojím do kompu, tak záleží kam.Dvanáct litrů za sluchátka… jéžiš…
Proto by byla kravina to měřit jinou (jakou????) zvukárnou, protože předpokládám, že analogové vstypy budou "stejně" kvalitní jako výstupy.Tady nejde o nějaké porovnávání kvality DAC/ADC, tady jde o měření podílu střídavé složky. Na to by ti měl stačit i RLC článek a voltmetr.
Realtek HD (192kHz/24)Tohle jsou právě na takové věci jako analýza signálu krámy největší. Ve skutečnosti totiž jde o 1-bitové Delta-Sigma modulátory (úplně ty samé jako třeba v gumácích), které využívají oversamplingu a noise-shapingu k tomu aby zamaskovaly vysoký kvantizační šum do vyšších frekvencí. A to číslo je právě frekvence po oversamplingu. Doporučuju najít frekvenční charakteristiku takového krámu. Ono už to má dost malý odstup S/N i v ještě zpracovávaném pásmu (řekněme 20Hz-20kHz), akorát to lidským uším nevadí. Ve skutečnosti až tak obří prostor k analýze nenabízí. Ale pro takové to domácí žvýkání to bohatě stačí. Naprosto nejlepší jsou Resistor ladder (SoundBlastery či jiné pokročilé Covoxy), pokud odečtu chyby Zero-crossingu.
ale ten oscák je poněkud nákladnější záležitost.Grunt už chvátá, už valí. Jak už bylo řečeno, přes zvukovou kartu (či jiný vhodný ADC vstup). S baudlinem to budeš mít i se spektrální analýzou v reálném čase a sadou jednoduchých filtrů (fungují stejně dobře na zvuk jako třeba na Voyager 1). Jinak oscilák nemusíš kupovat nějakou drahou krávu. Na Aukru se dá najít spousta starých sovětských zázraků. Sice s nima nic moc nenaměříš, ale aspoň se můžeš dívat na pěkné vlnky.
Na Aukru se dá najít spousta starých sovětských zázraků. Sice s nima nic moc nenaměříš
Ano, osciloskop, se kterým se nic nenaměří. Jasně. Ok. Sorry, prostě ne, na tohle dneska nemám náladu. Jdu se mrknout na nabídku Rigol a Agilent. Přinejhorším i ta OWON čína, GME to zdá se prodává po tunách, ale nevím.
Ano, osciloskop, se kterým se nic nenaměří. Jasně. Ok. Sorry, prostě ne, na tohle dneska nemám náladu.Ty si lečoid. A ti sověti podle tebe ty osciloskopy používali jako vhodnou kulisu? Že s tím neumím měřit já ještě neznamená, že se s tím měřit nic nedá.
Tiskni
Sdílej: