Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kazdy asi slysel o Esperantu. Na jeho gramatice je postaven i jazyk Slovio, vseslovansky jazyk. Gramaticky vychazi z esperanta (jednotne koncovky, zadne ohybani slov atd.) ale slovni zasoba je postavena na slovanskych jazycich a to tak, aby ji rozumelo co nejvice slovanskych narodu. Ja tomu jazyku rozumim, presto sem byl dost skepticky jestli mu rozumi i vychodnejsi narody. Rozeslal jsem par linku a hele ono to fungovalo....teda...co se psane podoby tyce.
Schvalne, pokud:
cx - č gx - dž sx - š zx - ž hx - ch wx - šč q - změkčovadlo předchozí hlásky (místo českého háčku)
rozumite tomu?:
SLOVIO, PRODUKT INTERNETUF.
Pred tisicx rocxis vse Slavianis imali odnakju jazika. Usled razprestrenie Slavianifs na ogromju oblastis iz tot jazika tvorili bolsx cxem dvanades dialektis, i usled razlicxju kulturju obvlivenies, kazxd Slaviansk dialekt tvoril svoi sposob pisanief. Poskroz razlicxju pisanie, razlicxju azbukvas i razlicxju dialektis do ne-davnost Slavianis razumili drug druguf.
Podcxas posledju dvades rocxis, posle priehanie komputorifs i internetuf, mexzu-slaviansk komunikacia statil plus i plus problemju. USA-ju firma Microsoft ktor nabil dominirju poza vo programenie, imal nikai interes podporit mezxu-slaviansk komunikacia. Vo modernju Vset komputorifs i internetuf, vzamen blizenie Slaviansk dialektis i vzamen dobrjuvenie mezxu-Slaviansk komunikaciaf, Slavianis statili plus i plus razdelilju. Slavianis uzx ne mozxili dogvorit pramuo so svoi jazikas, no bili prinudilju ucxit inju, ne-slaviansk jazikas. Vo dnesju Vset, slavianis pisajut drug druguf upotrebits inju jazikas, takak Angloio, Germanio ili Esperantio.
Tut problemis mezxu-slaviansk komunikaciaf prinudili modernju Slavianis tvorit novju, prostju, universalju Slaviansk jazika, ktor mozxuo pisat i cxitat na vse komputoris, i ktor razumijut 400 milion ludis bez ucxenie. Tut novju jazika imenijt Slovio, i es plus prostju dla ucxenie cxem libktor inju Slaviansk jazika ili cxem Angloio, Germanio ili Espanio. Slovio jazika bil tvorilju vo internet, so pomoc ot komputoris, so pomoc ot modernju elektronju programis i elektronju slov-knigis. Razlicxju Slavianis, iz celoju Vset, iz vse Slaviansk narodis, skroz internet dogvorili i pomocili drug druguf izberit slovis i gramatia ktor es prostju i razumimju dla nai-mnoguo Slavianis.
Slovio, nai-novju i nai-modernju jazika Vsetuf, es razumimju dla 400 milion Slaviansk ludis i uzx imajt tisicxis ne-slavianis ktor ucxijut tut prostju jazika. Tisicxis ludis vo severju i jugju Amerik, vo Azia, vo Afrik, vo Europsoiuz ucxijut modernju Slaviansk jazika - Slovio. Slovio rodil vo internet, slovio es produkt internetuf, i umozxijt plus prostju komunikacia dla vse narodis, dla vse ludis nasx planetuf.
Tak tohle uz je brutal
Tiskni
Sdílej:
$ host www.slovio.com Host www.slovio.com not found: 2(SERVFAIL)
Prostě se už dlouho snažím svoje uvažování zcela izolovat ("osvobodit") od zažitých norem; ty nás v mnoha směrech ovlivňují tak mocnou měrou, že už si to ani neuvědomujeme. Těžko lze vyčíslit, kolik lidského úsilí se již vyplýtvalo na dodržování nesmyslných gramaticko-lingvistických pravidel!1) (vnimane) struktury reality nejsou "zazite normy" - ty normy se tvori prvotne jako popis techto vnimanych struktur, tj. jako pomucka 2) s tim souvisi i struktura lidske reci - ta "nesmyslna gramaticko-lingvisticka pravidla" jsou take jen popis existujici skutecnosti slouzici k tomu, aby se neznaly dokazal logicky v realite orientovat 3) souhlasim, ze se casto plytva energii tam, kde by bylo nasnade nejake snazsi reseni - ovsem prave jako napr. v (zatim marne) snaze o zavedeni "komunikacniho jazyka" na jednodussi bazi (viz napr. interlingua) nebo dejme tomu "zjednoduseni" forem uvazovani se ukazuje, ze lidska mysl (stejne jako telo) neni uzpusobena k revolucnim skokum Ona je to hlavne obrana, ze zdanlive "vyhody" revolucniho reseni se vetsinou v praxi dlouhodobe neosvedci, prikladu z historie mame bezpocet, jelikoz se neshoduji, rekl bych ja, s objektivni strukturou skutecnosti, ale pouze s nejakou fixni ideou, ktera si priohyba nutne skutecnost k obrazu svemu. BTW k tomu "primemu vyjadrovani" - precti si hezkou parodii od J. Swifta (Gulliverovy cesty, navsteva Akademie v Lapute), kde "ucenci" usoudili, ze slova zbytecne prekazeji v komunikaci a zacali se dorozumivat radeji pomoci ukazovani (!) konkretnich predmetu...