Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
btw. To KDE menu ve style opensuse byla jediná věc, která mi opravdu nesedla. Stačilo pár kliků a bylo zpátky staré dobré KDE menu... Stejně ale v 90% používám Alt+F2...a tenhle bastl bude default v KDE 4, bez náhrady (protože je to prý jediná implementace menu, která bude pro KDE4 hotová, přeportovat Kmenu se nikomu nechce, TastyMenu atd. podle vývojářů KDE asi spí nebo co ...) hurá
Jedini sice nejsou, ale presto nebyt SUSE a Novellu, mozna bys ten svuj Linux na desktopu vubec nechtel pouzivat.A nebo by ho taky mohlo chtít třeba používat desetkrát víc lidí než dneska. Možná, kdyby.
Protoze krome Novellu uz na Linuxu delaji neco poradneho jenom Red Hati.Když to říká zaměstnanec společnosti SUSE LINUX, tak to nějak nemá ten glanc.
Když to říká zaměstnanec společnosti SUSE LINUX, tak to nějak nemá ten glanc.Nebo možná právě i naopak ví, o čem mluví
Tak třeba by byla jen jedna dominantní distribuce, kterou by všichni používali. Pak by vše bylo samozřejmě jednodušší pro producenty softwaru stejně jako to mají jednoduché s windows - v jednu chvíli musí podporovat nejvýše dvě verze windows. Víc softwaru, víc uživatelů. Nebo třeba proto, že lidi nejsou ti pokrytci a nechcou používat ten kód od Novellu a kdyby tam nebyl, tak by po linuxu skočiliA nebo by ho taky mohlo chtít třeba používat desetkrát víc lidí než dneska. Možná, kdyby.A proc vlastne?![]()
Proč je asi míra respektování FHS nejvyšší právě u těch distribucí, které mají nejvyšší ambice proniknout i do komerční sféry?
Mas nejake konkretni priklady nerespektovani FHS u ostatnich distribuci krome toho sporu o lib32/lib64?
Jinak co se tyce toho sporu o lib32/lib64, tak v nem FHS je take dost nejasna. Pokud distribuce ma 64-bitove zakladni nastroje nezbytne pro boot, pak tady FHS jasne rika, ze /lib by melo obsahovat 64-bitove knihovny. Oproti tomu v dodatku FHS jasne rika, ze /lib v Linuxu na AMD64 by melo obsahovat 32-bitove knihovny. Navic tady zas rika, ze dodatek by nikdy nemel kolidovat se zakladni specifikaci a z toho bych soudil, ze v pripade sporu zakladni specifikace ma prednost, na druhou stranu v tom dodatku je to zase receno konkretneji.
s2ram
protestoval, že mašinka není na whitelistu (celkem pochopitelně, když jsou všechny identifikátory nastaveny na "To be filled by OEM"), ale hned první rada na stránce projektu (s2ram -f -a 1
) fungovala.
Instalace je celkem dlouhá, na zkoušeném počítači cca 40 min, což je mnohem déle než u ostatních distribucí (Mandriva, Ubuntu, Fedora).Na mém počítači trvala necelou půlhodinu, jen asi o pět minut déle než Ubuntu 7.10 RC, které ale instalovalo méně softwaru a nešlo tam moc věcí nastavit/změnit.
Trochu mi dělalo problém menu KDE ve style Suse Linux Enterprise Desktop (SLED), tj. k nalezení konkrétního programu např. GIMPu je třeba proklikat několik úrovní menu, což není zrovna přehledné, nebo program najít dle jména, na což zas by stačila klidně konzole.1. Proto tam ta nabídka je, že se postupně na hlavní kartě zobrazí nejčastěji používané aplikace uživatele a nemusí se tedy spouštět jinak (příkazem, z plochy, z panelu...) 2. Ne pokaždé se program jmenuje úplně stejně jako příkaz, kterým se spouští, takže vyhledávání najde i to, co by příkazem spustit nešlo (a nebo pokud uživatel příkaz ani název programu nezná).
Pro nastavení všeho možného i pro správu balíčků je tu YAST2, který ale vypadá zcela jinak v prostředích KDE a GNOME.A je důvod, aby vypadal stejně? Každé prostředí má jiný návrh a přístup k uživateli, mít totéž by bylo újmou pro uživatele jednoho nebo druhého prostředí. Takto mohou používat to ušité na míru jejich prostředí, a pokud by jim přesto vyhovalo to druhé pracování, mohou si to přepnout.
Pokoušel jsem se také nainstalovat zkušební KDE4, které se tvářilo jako nainstalované, bohužel při nalogování do KDE4 se mi nezobrazila ani lišta se základním menu.Mně ano, ale ještě vyjde spousta dalších betaverzí a RC verzí, ne bude KDE4 prohlášeno za oficiální, stabilní a vhodné pro koncové uživatele. Označení beta to nenese jen tak pro srandu
Pokoušel jsem se také nainstalovat k prostředí KDE také GNOME, což skončilo upozoněním na chybu v instalaci a nemožností se do GNOME nalogovat. Tj. připadá mi to, jako by SUSE po vzoru *UBUNTU dělalo KDE-SUSE a GNOME-SUSE, s tím že spolu ale na rozdíl od *UBUNTU nejsou kompatibilní. Čehož důvodem může být taková rozdílnost systému při použití KDE a GNOME. Xfce se mi nainstalovat podařilo, bohužel se při druhém nalogování spustil Nautilus, který celé grafické prostředí poněkud změnil, takže to také nebylo čisté Xfce..Nic takového jsem nepozoroval, a instaloval jsem to několikrát různými způsoby.
Je tu (v GNOME) jakýsi rozcestník menu, a pak když se klikne na "více aplikací" velké pole se spoustou ikonek. Opět se mi to nezdá zcela přehledné.Pokud nabídka někomu nevyhovuje, lze snadno a rychle nastavit klasickou nabídku, případně obě vedle sebe...
Co se mi líbí, je v administraci u software položka "komunitní repozitáře" kde má uživatel již nastavené repozitáře jako např. Packman a stačí jen si je povolit, taková drobnost, ale potěší.To je i v KDE.
Správa software je také řešena jinak než v systému s KDE a musím podotknout, že ne zcela přehledně.Obecné konstatování dojmu bez konkrétního příkladu. Najít tam lze vše. Opět, pokud někomu vyhovuje nástroj z KDE, není problém jej doinstalovat.
Instaloval jsem na vypalování k3b, který ač se mi objevil jako nainstalovaný nešel spustit.Mně ano.
Bylo celkem zajímavé, že když jsem si zaškrtl "nastavení online repozitářů" tak se kromě základního CD tahalo další asi 1 GB software z netu, což rozhodně není málo a uživatel by na to rozhodně měl být upozorněn.Uživatel vidí, kolik dat bude instalováno a kolik a jak celkově objemných balíků se nachází v tom kterém isntalačním médiu nebo zdroji. Pokud nechce instalovat z Internetu, nemá povolovat repozitáře a raději použít verzi na DVD.
time zypper info octave * Reading repository 'NVIDIA Repository' cache * Reading repository 'VideoLan Repository' cache * Reading repository 'Packman Repository' cache * Reading repository 'off-oss' cache * Reading repository 'Main Repository (OSS)' cache * Reading repository 'off-non-oss' cache * Reading repository 'openSUSE-10.3-Updates' cache * Reading repository 'off-src-oss' cache * Reading installed packages [100%] Information for package octave: ... real 0m26.343s user 0m19.577s sys 0m2.908sTomu říkám hustota. Pro mě je zypper použitelný jen velmi obtížně, z aptu jsem zvyklý na jiné časy. A málo softu, bohužel. Zrovna teď jsem chtěl přidat newtona nebo zim, ani ťuk.
A málo softu, bohužel. Zrovna teď jsem chtěl přidat newtona nebo zim, ani ťuk.Je len otázkou času, kedy sa Pascal Bleser dostane k zim a objaví sa v packmanovi: http://linux01.gwdg.de/~pbleser/rpm-navigation.php?cat=Editors/zim
Tiskni
Sdílej: